ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" червня 2013 р. Справа № 914/297/13-г
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Малех І. Б.
суддів Желіка М. Б. Кузя В. Л.
при секретарі судового засідання М. Кришталь
за участю представників:
від прокуратури - Куцик В.Б.,
від позивача - Мельничок В. М.,
від відповідача - Глинка Р.Я.
розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" від 10.04.2013р.
на рішення господарського суду Львівської області від 01.04.2013 року
у справі № 914/297/13-г
за позовом: Прокурора м. Борислава в інтересах держави уповноважений орган: орган місцевого самоврядування, в особі Бориславської міської ради Львівської області
до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ
про внесення змін до договору оренди землі від 04.10.2010р.
ВСТАНОВИВ:
рішенням господарського суду Львівської області від 01.04.2013 року у справі 914/297/13-г позов прокурора м. Борислава в інтересах держави, в особі Бориславської міської ради Львівської області до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про внесення змін до договору оренди землі від 04.10.2010р. задоволено. Внесено зміни до договору оренди землі від 04.10.2010р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24.12.2010р. за №04.10.439.00068, укладеного між Бориславською міською радою (82300, Львівська область, м.Борислав, вул. Шевченка, 42, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26181298) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров.Несторівський, буд. 3-5. ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00135390), від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", та викласти п.5 договору у такій редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 131' 630,27 грн. відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м.Бориславі Львівської області від 14.02.2012р. №533". Внесено зміни до договору оренди землі від 04.10.2010р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24.12.2010р. за №04.10.439.00068, укладеного між Бориславською міською радою (82300, Львівська область, м.Борислав, вул. Шевченка, 42, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26181298) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров.Несторівський, буд. 3-5. ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00135390), від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", та викласти п.9 договору у такій редакції: "Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17.11.2011р. №420 становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає в рік 15' 795,63 грн. або 1' 316,30 грн. в місяць щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м. Бориславі Львівській області, ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада."
Не погоджуючись з даним рішенням, відповідач ПАТ "Укрнафта", подав апеляційну скаргу, в якій просить дане рішення скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог прокурора м. Борислава в інтересах держави, в особі Бориславської міської ради Львівської області до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про внесення змін до договору оренди землі від 04.10.2010р. відмовити.При цьому, скаржник в апеляційній скарзі зазначає, що в ухвалі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 08.06.2011 року у справі №6-2914св11 зазначено: "умови договору оренди землі не зобов'язують сторони вносити зміни до договору, зокрема, збільшувати чи зменшувати розмір орендної плати, а лише зобов'язують за певних обставин переглянути умови договору". Оскільки у п.13 договору оренди сторони узгодили, що розмір орендної плати переглядається сторонами 1 раз на рік, у разі зміни умов господарювання передбачених договором, зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках передбачених законом, то зміна розміру орендної плати може бути переглянута, виключно при настанні таких підстав.
Окрім того, зазначає, що зміна розміру орендної плати не належить до повноважень виконавчих органів сільських рад у відповідності до вимог Закону України "Про місцеве самоврядування".
На адресу Львівського апеляційного господарського суду, від позивача, надійшов відзив на дану апеляційну скаргу. В своєму відзиві Бориславська міська рада Львівської області, заперечує доводи апелянта та просить залишити рішення господарського суду Львівської області від 01.04.2013 року у справі № 914/297/13-г за позовом прокурора м. Борислава в інтересах держави, в особі Бориславської міської ради Львівської області до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про внесення змін до договору оренди землі від 04.10.2010р. без змін, а апеляційну скаргу ПАТ «Укрнафта» без задоволення.
В судовому засіданні представник апелянта, навів доводи, аналогічні викладеним в апеляційній скарзі, просив рішення господарського суду першої інстанції скасувати, апеляційну скаргу задоволити. В свою чергу прокурор та представник позивача заперечили доводи апелянта, просили залишити рішення господарського суду Львівської області від 01.04.2013 року у справі № 914/297/13-г без змін.
Окрім того, представник апелянта підтримав подане до початку судового засідання письмове клопотання про зупинення провадження в справі (вх. № 05-04/3553/13 від 27.06.2013 р.), в зв'язку з тим, що ПАТ «Укрнафта »звернулась з адміністративним позовом до Бориславського міського суду Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення Бориславської міської ради №420. Прокурор та представник позивача заперечили проти заявленого клопотання. Розглянувши заявлене представником апелянта клопотання, судова колегія, порадившись, відмовила в його задоволенні за безпідставністю.
Розглянувши наявні в справі матеріали, давши належну оцінку доводам та запереченням, які містяться в апеляційній скарзі, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що рішення господарського суду першої інстанції слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" без задоволення з наступних підстав.
04.10.2010р. між Бориславською міською радою (орендодавець, позивач по справі) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (назву змінено на Публічне акціонерне товариство "Укрнафта"), від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (орендар, відповідач по справі) було укладено договір оренди землі (надалі по тексту - договір), згідно з яким орендодавець, на підставі рішення Бориславської міської ради Львівської області від 25.02.2010р. за №1107 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування свердловини №595 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області. Договір зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24.12.2010р. за №04.10.439.00068
04.10.2010р. між сторонами було складено акт приймання-передачі об'єкта оренди за яким орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0750 гектара для обслуговування свердловини №595 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", що знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області.
Договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років (п.8 договору).
Відповідно до п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 118 367,08 грн.
Згідно з п.9 договору орендна плата за використання земельної ділянки, згідно рішення Бориславської міської ради від 06.03.2008р. за №568 становить 3% від нормативно-грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 295,92 грн. щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 37210812700012 в УДК у Львівській області, код ЗКПО 22402093, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада.
Відповідно до витягу з технічної документації нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка знаходиться у м.Борислав, св. №595 станом на 07.02.2012р. складає 131 630,27 грн.
23.09.2011р. Бориславською міською радою було прийнято рішення №373 "Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава". Дана грошова оцінка вводиться у дію з 01.01.2012р. (п.2 рішення).
Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011р. №420 внесено зміни до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м.Борислав, затвердженого рішенням міської ради від 28.02.2003р. №109, зокрема, внесено доповнення до п.п.2.4 п.2 Положення і встановлено ставку орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку газу та нафти, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі, у розмірі 12%.
Листами від 31.07.2012р., 13.11.2012р. та 14.12.2012р. позивач повідомив відповідача про те, що рішенням Бориславської міської ради була затверджена нова нормативна грошова оцінка земель міста Борислава і у зв'язку з цим, орендна плата, зазначена у договорі оренди землі, підлягає зміні.
Згідно з ч.1 ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави (ч.3 ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру").
Формами представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб (ч.2 ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру").
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. у справі № 1-1/99 з урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Даний позов заявлено прокурором м.Борислава Львівської області в межах наданих йому законодавством повноважень в інтересах держави в особі Бориславської міської ради для захисту її прав, передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування" та Податковим кодексом України, а тому суд вважає, що прокурором доведено підставність звернення з відповідним позовом.
Відповідно до ст.792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 Закону України "Про оренду землі").
Згідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться у м.Борислав св. №595, що є об'єктом договору, внесення змін до якого є предметом позовних вимог позивача, становить 131' 630,27 грн., що підтверджується витягом з технічної документації управління Держкомзему у м.Борислав Львівської області.
Згідно з ч.1 ст.23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до ч.4 ст.23 Закону України "Про оцінку земель" рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України.
Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України).
Згідно з ст.3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
Як вбачається з матеріалів справи, Бориславською міською радою 23.09.2011р. було прийнято рішення №373 "Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава", яке у відповідності до п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України набрало чинності та підлягає застосуванню до бюджетного періоду, в межах якого спір розглядається судом.
Відповідно до п.13 договору розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз на рік у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п. 36 договору).
Відповідно до п. 2.19. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Відповідно до ч. 1 статті 73 цього ж Закону акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Отже, нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (постанова Верховного Суду України від 06.12.20100р. у справі №2-1/10068-2008).
Позивач звертався до відповідача з листами 31.07.2012р., 13.11.2012р. та 14.12.2012р., у яких повідомив про необхідність внесення відповідних змін до договору. Проте, в позасудовому порядку досягти згоди щодо зміни умов договору сторонам не вдалося.
Враховуючи наведене та беручи до уваги, що рішення Бориславської міської ради №373 від 23.09.2011р. "Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава" набрало чинності та не скасовано, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає за необхідне позовні вимоги прокурора задоволити повністю, внести зміни до договору оренди землі від 04.10.2010 року, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 24.12.2010р. за №04.10.439.00068, укладеного між Бориславською міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", та викласти п.5 договору у наступній редакції: "п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 131' 630,27 грн. відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м.Бориславі Львівської області від 14.02.2012р. №533", а п.9 договору у такій редакції: "Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17.11.2011р. №420 становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає в рік 15' 795,63 грн. або 1' 316,30 грн. в місяць щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м. Бориславі Львівській області, ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада."
Відповідно до ст.ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи наведене, апеляційний господарський суд, вважає, що рішення господарського суду першої інстанції прийняте, з врахування всіх обставин справи та з дотриманням норм чинного законодавства, а тому не вбачає підстав для його зміни чи скасування.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" - відмовити.
2. Рішення господарського суду Львівської області від 01.04.2013 року у справі 914/297/13-г залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
4. Матеріали справи направити на адресу місцевого господарського суду.
Повний текст постанови виготовлений 02.07.2013 р.
Головуючий суддя Малех І. Б.
Суддя Желік М. Б.
Суддя Кузь В. Л.