Рішення № 32218595, 03.07.2013, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
03.07.2013
Номер справи
522/6522/13-ц
Номер документу
32218595
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

03.07.2013

Справа № 522/6522/13

Провадження по справі № 2/522/7309/13

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2013 року

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

Головуючого-судді - Абухіна Р.Д.,

за участю секретаря - Гонтар І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Заступника прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області до ОСОБА_2 про приведення самовільно реконструйованих об'єктів в попередній стан ", -

В С Т А Н О В И В :

Позивачі звернулись до суду з позовом про приведення самовільно реконструйованих об'єктів в попередній стан по якому просять суд скасувати свідоцтво про право власності від 23.05.2011 року, видане виконавчим комітетом Одеської міської ради, ОСОБА_2 на нежитлові приміщення площею 1398,7 кв.м., зобов'язати ОСОБА_2 самовільно реконструйовані приміщення привести у відповідність до технічного паспорту КП "ОМБТІ та РОН» від 12.12.2007 року, зобов'язати ОСОБА_2 звільнити самовільно забудовану земельну ділянку, скасувати реєстрацію права власності ОСОБА_2 на нежитлові приміщення, розташовані за адресою: АДРЕСА_1.

Представник позивача прокуратури Приморського району м. Одеси в судовому засідання позов підтримала, просила його задовольнити.

Представник позивача Одеської міської ради до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, надав до суду заяву по якій просить суд справу розглядати за його відсутності, позовні вимоги підтримує.

Представник позивача інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала з приводу задоволення позовних вимог, надала до суду заперечення.

Суд, ознайомившись та дослідивши матеріали цивільної, надані докази, вважає позов позивача підлягаючим задоволенню на підставі встановлених фактичних обставин по справі.

Правовідносини між сторонами по справі є цивільно-правовими та урегульовані положеннями ЦК України та ЗК України.

По справі встановлені наступні фактичні обставини.

В результаті проведення прокуратурою Приморського району м. Одеси перевiрки законностi реконструкцiї нежитлових примiщень, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 було встановлено,що ОСОБА_2 за договором купiвлi-продажу вiд 19.04.2005 придбала 564\1000 частин нежилих будiвель i споруд по АДРЕСА_1, що складаються iз примiщень:адмiнiстративно-виробничих лiт. «А, В», службового лiт. «Б», виробничих лiт. «Г,Е,Ж,3,М,И,О»; складських лiт. «К,Л,П,Р,С,Т», магазину лiт. «Д»; прохiдної лiт. «Н», 1-3 огорожi,1-мостiння,загальною площею 1780,1 кв. м, розташованих на земельнiй дiлянцi площею 4330 кв. м. У володiння та користування покупця за договором перейшли нежилi будiвлi та споруди: лiт. «В» - адмiнiстративно-виробниче: «Ж,З,М,И»- виробничi; «Л.К.П,Т,Р,С»- складськi примiщення; «Н»- прохiдна; 564\1000 огорожi 1-3, 564\1000 частини мостiння, загальною площею 1004,6 кв. м., копія договору наявна в матеріалах справи (а.с. 6).Вищезазначені споруди належить ОСОБА_2 на праві приватної спільної часткової власності, що підтверджується копією свідоцтва про право власності та витягом з реєстру про реєстрацію права власності на нерухоме майно,наявних в матеріалах справи (а.с. 4,5).

Право власностi на земельну дiлянку або право користування земельною дiлянкою при придбаннi нерухомого майна ОСОБА_2 належно не оформила.

Рiшенням Київського районного суду м. Одеси вiд 27 грудня 2007 року ОСОБА_2 виділено в натурi у самостiйний об'єкт нерухомостi 564/1 000 частин спiрної будiвлi i визнано за нею право власностi на адмiнiстративно-виробничi будiвлi лiт. «В»,»У» загальною площею 277,2 кв. м., на виробничi будiвлi: «Ж,3,М,И», загальною площею 374,3 кв. м, склади лiт. «Л.К.П.Т.Р.С», загальною площею 311.4 кв. м; службове примiщення лiт. «Н», площею 12,1кв.м. на вимощення та огорожi по АДРЕСА_1 право, спільно часткової власностi припинено.

Заочним рiшенням Приморського районного суду м. Одеси вiд 30.03.2010 позов ОСОБА_2 задоволено, визнано право власностi за останньою на нежитловi будiвлi та споруди по АДРЕСА_1, якi мають загальну площу 1398,7 кв.м. та складаються з адмiнiстративно-виробничих будiвель лiт. «В», «У», «Р», виробничих будiвель лiт. «Ж» «З» складiв лiт. «И». «Л». «С», «Т», «Ф», прохiдної лiт. «Н», частина з яких була самочинно реконструйована.

Як встановлено рiшенням апеляцiйного суду Одеськї області від 21.09.2012 року відповідачем самочинно здiйснено реконструкцiю свого нежитлового нерухомого майна (без дозволу та належно затвердженого проекту), зі збільшенням площі.Документи на підтвердження того, що відповідач зверталася до компетентного державного органу про прийняття реконструйованої нежитлової споруди до експлуатації відсутні.

Рiшенням апеляцiйного суду Одесько областi вiд 21.09.2012 рiшення Приморського районного суду м. Одеси вiд 30.03.2010 та додаткове рiшення до нього вiд 13.07.2010 року скасованi. В задоволенні позову ОСОБА_2 до ОМР про визнання права власності на самочинне збудоване нерухоме майно відмовлено повністю.

Так,як вбачасться з рiшення Київського районного суду м. Одеси вiд 27 грудня 2007 року ОСОБА_2 видiлено в натурi у самостiйний об'єкт нерхомостi 564/1000 частин спірної будiвлi i визнано за нею право власностi на адмiнiстративно-виробничi будiвлі загальна площа яких складає 975 кв.м.

Як вбачається з рiшення Приморського районного суду м. Одеси вiд 30.03.2010, яке скасоване рiшенням апеляцiйного суду Одеської о6ласті вiд 21.09.2012, загальна площа самочинно реконструйованих об'єктiв складає 1398,7 кв.м. Тобто, на 423,7 кв.м. збільшена площа самочинно реконструйованого об'єкту, частина з них реконструйована на земельнiй ділянці,яка не вiдводилася для цiєї мети.

Відповідно до ч.3 ст.61 ЦК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці факти.

ОСОБА_2 отримала свiдоцтво про право власностi на спiрнi об'єкти нерухомостi на підставі розпорядженням Приморської районної адмiнiстрацiї №410 вiд 27.04.2011,яким змiнено поштову адресу з АДРЕСА_1 на АДРЕСА_1 копія якого наявна в матеріалах справи (а.с. 21).

Як вбачається з технічних паспортів, копії яких наявні в матеріалах справи(а.с.24-30), реконструкцiя деяких приміщень здiйснена шляхом забудови земельної ділянки,яка не вiдводилася для цієї мети. Як вбачасться з технiчного паспорту вiд 16.06.2010 самовiльно реконструйованими примiщеннями є лiт: «У», «Р», «М». «В2». «Ф». При цьому лiт. «Ф» є об'єктом самовiльного будiвництва на земельнiй дiлянцi.

Відповідно до ст.. 1 ЗК України земля є основним національним багатством,що перебуває пiд особливою охороною держави.

Земельнi вiдносини відповідно до ст. 3 ЗК України регулюються Конаституцією України, ЗК України, а також прийнятими до них нормативно-правовими актами.

Відповідачем по справі не надано документів на землекористування, передбачених ст. 125, 126 ЗК України .

Відповідно до положень ст. 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підтвердження своїх вимог і заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Вiдповiдно до п. ,,б" ч. 1 ст. 211 ЗК України громадяни та юридичнi особи несуть цивільну, адмiнiстративну або кримiнальну вiдповiдальнiсть вiдповiдно законодавства за самовiльне зайняття земельних дiлянок.

Вiдповiдно до ст. 80 ЗК Украни суб'єктами права власностi на землю зокрема є територiальнi громади, якi реалiзують це право безпосередньо або через органи мiсцевого самоврядування,на землi комунальної власностi.

Ст. 83 ЗК України передбачено,що землі,якi належать на правi власностi територiальним громадам міста є комунальною власнiстю. У комнальнiй власностi перебувають усi землi в межах населених пунктів,крiм земель приватної та державної власностi. Таким чином землi самовiльно зайняті вiдповiдачем є комнальною власнiстю територiально громади м. Одеси, власником та розпорядником якої є Одеська міська рада.

Пiдставою для набуття територiальною громадою в особi Одеської мiської ради права комнальної власностi на землю с безоплатна передача їй землi державою.

Відповідно до п.12 Прикiнцевих положень ЗК України до розмежування земель державної i комунальної власностi повноваження щодо розпорядженням землями в межах населених пунктів,крiм земель, переданих у приватну власнiсть, здійснюють відповідні сiльськi, селищнi, мiськi ради.

Згідно з ч.2 ст. 116 ЗК України набуття права на землі громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачi земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згiдно з ст. 125 ЗК України право власностi на земельну дiлянку, а також право постiйного користування та право оренди земельної дiлянки виникає з моменту державної реєстрацiї.

Таким чином, використовувати земельну дiлянку до встановлення її меж у натурi (на мiсцевостi), одержання документа, що посвiдчує право на неї, та державної реєстрацiї заборонясться.

Пунктом 1 ст. 35 Закону України «Про охорону земель» зазначено, що власники i землекористувачi, в тому числi орендарi земельних дiлянок при здiйсненнi господарської дiяльностi зобов'язанi дотримуватись вимог земельного та природоохоронного законодавства України. Частиною 3 ст. 56 цього закону зазначено, що юридичнi i фiзичнi особи, виннi в порушеннi законодавства України про охорону земель, несуть вiдповiдальнiсть згiдно iз законом, що не звiльняє винних вiд вiдшкодування шкоди, заподiяної природним ресурсам. Шкода, заподiяна внаслiдок порушення законодавства України про охорону земель пiдлягає вiдшкодуванню в повному обсязi.

Згiдно з ст. 1 Закону України «Про архiтектурну дiяльнiсть» до об'єктiв архiтектурної дiяльностi належать, зокрема, будинки i споруди житлово-цивiльного, комунального, промислового та iншого призначення, їх комплекси. За вимогою статтi 4 цього Закону для створення об'єкта архiтектури виконусться комплекс робiт, який включає пiдготовку мiстобудiвних умов та обмежень забудови земельної дiлянки, здiйснення передпроектних робiт, пошук архiтекторського рiшення, розроблення, погодження у визначених законом випадках i затвердження проекту, виконання робочої документацiї для будiвництва, безпосередньо будiвництво (нове будiвництво, реконструкцiю, реставрацiю, капiтальний ремонт) та знесення об'єкта архiтектури, архiтектурно-будiвельний контроль, технiчний та авторський нагляди пiд час здiйснення будiвництва або змiни (у тому числi шляхом знесення) об'єкта мiстобудування, а також прийняття спорудженого об'єкта в експлуатацiю.

Статтею 9 Закону України «Про архiтектурну дiяльнiсть» передбачено, що будiвництво (нове будiвництво, реконструкцiя, реставрацiя, капiтальний ремонт) об'єкта архiтектури здiйснюсться вiдповiдно до затвердженої проектної документацiї, державних стандартiв, норм i правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання мiстобудiвної дiяльностi».

Згiдно ст. 34 Закону України «Про регулювання мiстобудiвної дiяльностi» замовник має право виконувати будiвельнi роботи пiсля:

1) направления замовником повiдомлення про початок виконання будiвельних робiт державнiй архiтектурно-будiвельнiй iнспекцiї України або i територiальному органу за мiсцезнаходженням об'єкта будiвництва - щодо об'єктiв, будiвництво яких здiйснюсться на пiдставi будiвельного паспорта, якi не потребують ресстрацiї декларацiї про початок виконання будiвельних робiт або отримання дозволу на виконання будiвельних робiт згiдно з перелiком об'єктiв будiвництва, затвердженим Кабiнетом Мiнiстрiв України. Форма повiдомлення про початок виконання будiвельних робiт та порядок його подання визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України;

2) реєстрацiї вiдповiдною iнспекцiсю державного архiтектурно-будiвельного контролю декларації про початок виконання будiвельних робiт - щодо об'єктiв будiвництва, що належать до І - III категорiй складностi;

3) видачi замовнику вiдповiдною iнспекцiєю державного архiтектурно-будiвельного контролю дозволу на виконання будiвельних робiт - щодо об'єктiв будiвництва, що належать до IV i V категорiй складностi.

Державна архiтектурно-будiвелъна iнспекцiя у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади з питань будiвництва, мiстобудування та архiтектури, веде єдиний реєстр отриманих повiдомленъ про початок виконання пiдготовчих будiвельних робiт, зареєстрованих декларацiй про початок виконання пiдготовчих i будiвельних робiт, виданих дозволiв на виконання будiвельних робiт, зареєстрованих декларацiй про готовнiсть об'єкта до експлуатацiї та виданих сертифiкатiв, вiдмов у реєстрацiї таких декларацiй та у видачi таких дозволiв i сертифiкатiв, який формується на пiдставi iнформацiї, поданої вiдповiдними iнспекцiями державного архiтектурно-будiвельного контролю.

Згiдно ст. 39 Закону України «Про регулювання мiстобудiвно дiяльностi» прийняття в

експлуатацiю закiнчених будiвництвом обєктiв, що належать до I - III категорiй складностi,об'єктiв, будiвництво яких здiйснювалося на пiдставi будiвельного паспорта, здiйснюється шляхом реєстрацi вiдповiдною iнспекцiєю державного архiтектурно-будiвельного контроль на безоплатнiй основi, подано замовником декларацiї про готовнiсть об'єкта до експлуатацiї.

Вiдповiдно до статтi 5 Закону України «Про основи мiстобудування» при здiйсненні мiстобудiвної дiяльностi повиннi бути забезпечені: розробка мiстобудiвної документацiї проектiв конкретних об'єктiв згiдно з вихiдними даними на проектування, з дотримання державних стандартiв, норм i правил, розмiщення i будiвкяцтво об'єктiв відповідно затверджених у встановленому порядку мiстобудiвної документадii та проектiв цих об'єктiв.

Вiдповiдно до п. 2 ч. 2 ст. 331 ЦК України, якщо законом передбачені прийняття нерухомого майна до експлуатацiю право власностi вкникає з моменту його прийнятгя до експлуатацiї.

Частиною 1 статтею 376 ЦК України передбачено, що житловий будинок, будiвля, споруда, iнше нерухоме майно вважаються самочинким будiвництвом, якщо збудованi або будуються на земельнiй ділянці, що не була вiдведена для цiєї мети, або належного дозволу чи належно затвердженого проекту,або з iстотними порушеннями будiвельних норм i правил. Пунктом 4 зазначеної статтi передбачено,що майно пiдлягає знесенню особою, яка здiйснила самочинне будівництво за власний рахунок.

Таким чином, вiдповiдачем проведено самовiльну реконструкцiю спiрного примiщення, без узгодження проектної документації й одержання дозволу на її здійснення.

Згiдно п. 2 Порядку прийнятгя в експлуатацію закiнчених будiвництвом об'єктiв затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв Украни від 13.042011 № 461, прийняття в експлуатацiю об'єктiв, що належать до І - III категорiї складності та об'єктiв, будiвництво яких здiйснено на пiдставi будiвельного паспорта, проводиться шляхом реєстрацiї державно архiтектурно-будiвельною iнспекцiсю та її територіальними органами .

Згiдно п. 12 Порядку експлуатація об'єктів не прийнятих в експлуатацію забороняється.

Вiдповiдно до пп. а п. 8.1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власностi та iнших речових прав на нерухоме майно.,затвердженого Наказом Мiнiстерства юстицiї України вiд 07.02.2002 №7 5.оформлення права власностi на нерухоме майно проводиться з видачею свiдоцтва про право власності за завою про оформлення права власностi на нерухоме майно органами мiсцевого самоврядування, фізичними та юридичними особам на новозбудованi, реконструйованi об'єкти нерухомого майна за наявностi документа, що посвiдчує право на земельну дiлянку, та документа, що відповідно до вимог законодавства,засвiдчує вiдповiднiсть закiнченого будiвництвом об'єкта проектній документації, державним будiвельним нормам, стандартам i правилам.

Рiшенням виконанчого комiтету Одеської міської ради від 29.07.2008 № 9 затверджено порядок пiдготовки та оформления свідоцтва про право власностi на об'єкт нерухомого майна. Даний Порядок регулює взаємодію виконанчого комiтету Одеської мiської ради з iншими виконанчими органами Одеської мiської ради, комунальними пiдприємствами при пiдготовцi та оформленнi свiдоцтв про право власностi на об'єкти нерухомого майна.

Таким чином, спiрний об'єкт реконструйованогоо без належним чином оформленого дозволу на виконання будiвельних робiт з реконструкції,об'єкт не був прийнятий до експлуатацiї у порядку,затвердженому чинним законодавством.

Суд, на підставі сукупності зібраних по справі доказів, прийшов до обґрунтованого висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими.

Висновки суду відповідають вимогам норм права, на які посилається суд під час розгляду справи і фактичним обставинам по справі, а також підтверджується зібраними по справі доказами.

У рішенні суду повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки, які є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

На підставі викладеного та керуючись ст..ст. 61,331,376 ЦК України, ст..ст. 1,3, 80,83, 116, 125, 211 ЗК України,ст. ст. 7, 8, 10, 15, 209, 212-215, 223, 294 ЦПК України, суд-

В И Р І Ш И В :

Позов Заступника прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області до ОСОБА_2 про приведення самовільно реконструйованих об'єктів в попередній стан ", -задовольнити повністю.

Скасувати свідоцтво про право власності від 23.05.2011 року, видане виконавчим комітетом Одеської міської ради, ОСОБА_2 на нежитлові приміщення площею 1397,8 кв.м., що розташовані в АДРЕСА_1

Скасувати реєстрацію права власності ОСОБА_2 на нежитлові приміщення площею 1397,8 кв.м., що розташовані в АДРЕСА_1

Зобов'язати ОСОБА_2 самовільно реконструйовані приміщення літ.: «У», «Р», «М», «В2» привести у відповідність до технічного паспорту Комунального підприємства «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" від 12.12.2007 року.

Зобов'язати ОСОБА_2 звільнити самовільно забудовану земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, шляхом знесення самовільно побудованого приміщення, відображеного на технічному паспорті Комунального підприємства «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" від 16.06.2010 року літ. «Ф».

Стягнути з ОСОБА_2, судовий збір в дохід держави в розмірі 114,70 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається в апеляційний суд Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Абухін Р.Д.