Дата документу 02.07.2013
Справа № 501/1615/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.06.2013 р. Іллічівський міський суд Одеської області в складі:
головуючого - судді Ледньової Т.В.
при секретарі - Пращук А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Іллічівську Одеської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Іллічівську Одеської області про перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
26.01.2010 р. до Іллічівського міського суду Одеської області надійшов зазначений адміністративний позов (а.с.2-4), який був уточнений 09.02.2010р. (а.с.17). Згідно позову в редакції заяви від 09.02.2010р. ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в м.Іллічівську Одеської області з відмови у проведенні йому перерахунку раніше призначеної пенсії; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Іллічівську Одеської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії як інваліду 2-ї групи з 01.01.2005р. відповідно до ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру державної пенсії в вісім мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком та сплатити недоплачену частину пенсії.
Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що через захворювання, пов'язане із наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, його визнано інвалідом ІІ групи і віднесено до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, однак відповідач не провів нарахування пенсій у розмірах, встановлених вищевказаним законом.
В судове засідання позивач, його представник, представник відповідача не з'явились, про розгляд справи сповіщені належним чином, були подані клопотання про розгляд справи у їх відсутності (а.с.18, 20, 102, 103), які задоволені.
Стороною відповідача були подані письмові заперечення (а.с.21-24), із яких слідує, що в частині вимог з січня 2005р. по січень 2009р. необхідно застосувати наслідки пропущення строків звернення до суду, передбачені ст.100 КАС України, що застосування позивачем для обчислення розмірів державної пенсії та додаткової пенсії розмірів прожиткових мінімумів суперечить законодавству України.
З'ясувавши обставини справи та дослідивши надані докази, суд приходить до висновку, що встановлені слідуючі факти та правовідносини.
За приписами ст.99 КАС України (в редакції станом на момент звернення з позовом) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлений річний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для залишення позову без розгляду. Із ст.ст.100, 102 КАС України слідує, що пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Стороною позивача вказане клопотання не подано і за таких обставин позовні вимоги підлягають залишенню без розгляду за період з 01.01.2005р. по 25.01.2009р. При цьому суд враховує позицію сторони позивача, який наполягав, що вказаний строк не пропущений, і не надав доказів щодо поважних причин пропущення строку звернення до суду, та позицію сторони відповідача, які просили застосувати до спірних правовідносин наслідки пропущення строку звернення до адміністративного суду.
Вимоги позивача за період з 26.01.2009р. підлягають частковому задоволенню за наступних підстав:
ОСОБА_1 є особою, постраждалою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до 1-ї категорії і є інвалідом 2-ї групи та отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Між сторонами виник спір щодо розміру державної та додаткової пенсій. Вказане підтверджується доказами на а.с.8-14, 35-39, 77-79.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені і закріплені в законі №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч.1 ст.50 вказаного Закону особам, віднесеним до першої категорії, які є інвалідами ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Згідно з частиною 4 ст.54 цього Закону в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
З урахуванням встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розміру мінімальної пенсії за віком відповідач повинен здійснити нарахування та виплату пенсій позивачу, виходячи з їх розмірів, встановлених Законом №796-ХІІ, а не постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2002р. №1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», за період з 26.01.2009р. по 31.12.2011р. При цьому суд бере до уваги положення ст.ст.19, 46 Конституції України та ст.9 КАС України щодо пріоритетності законів над підзаконними актами.
Однак, згідно п.п.1, 3 Прикінцевих положень Закону України №4282-VІ від 22.12.2011р. «Про Державний бюджет України на 2012р.» з 01.01.2012р. норми і положення статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України. Мінімальні розміри пенсій були встановлені Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011р. «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню за період з 26.01.2009р. по 31.12.2011р.
Керуючись ст.ст.19, 46 Конституції України, ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.п.1, 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012р.», Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011р. «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.9, 99, 100, 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Іллічівську Одеської області з відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку раніше призначеної пенсії з 26.01.2009р.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Іллічівськ Одеської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії як інваліду 2-ї групи з 26.01.2009р. по 31.12.2011р. відповідно до ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру державної пенсії в вісім мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком та сплатити недоплачену частину пенсії.
Адміністративний позов в частині вимог за період з 01.01.2005р. по 25.01.2009р. - залишити без розгляду.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Іллічівський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя