ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 липня 2013 року 10:58 № 2а-17744/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Пащенка К.С., при секретарі судового засідання Іконніковій О.Ю., розглянувши адміністративну справу
за позовом
Державної фінансової інспекції в Житомирській області
до
Товариства з обмеженою відповідальністю «Васьковицьке каміння»
про
стягнення заборгованості в розмірі 487499,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача в дохід Васьковицького сільського бюджету – 292499,40 грн., Коростенського районного бюджету – 73124,85 грн., Житомирського обласного бюджету – 121874,75 грн., на загальну суму 487499 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 01.07.2013 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 03.07.2013, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
23.07.2010 за результатами ревізії дотримання бюджетного законодавства фінансовим управлінням Коростенської РДА за період з 01.10.2007 та завершений звітний період 2010 року Контрольно-ревізійним управлінням в Житомирській області (правонаступником є Державна фінансова інспекція в Житомирській області) складено Акт № 06-08-09/042 (далі — Акт ревізії), яким встановлено, що розпорядженням голови Житомирської обласної державної адміністрації від 12.03.2010 № 46 «Про надання земельних ділянок в оренду, надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердження технічної документації із землеустрою та зміну цільового призначення земельних ділянок» ТОВ «Васьковицьке каміння» затверджено проект землеустрою щодо зміни цільового призначення земельних ділянок, які розташовані в межах Васьковицької сільської ради, площею 18,00 га, на землі промисловості, та згідно цього ж розпорядження затверджено суму відшкодування місцевим бюджетам втрат сільськогосподарського виробництва в розмірі 487499,00 грн.
На підставі Акта ревізії, контролюючим органом, у відповідності до вимог п. 7 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу», начальнику фінансового управління Коростенської районної державної адміністрації було направлено вимогу від 06.08.2010 року № 06-08-17/5859 про усунення порушень виявлених ревізією дотримання бюджетного законодавства фінансовим управлінням Коростенської районної державної адміністрації.
З метою повного усунення виявлених порушень контролюючий орган вимагав: опрацювати матеріали ревізії та вжити заходи щодо усунення виявлених порушень, розглянути питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб та забезпечити надходження до відповідних бюджетів втрат сільськогосподарського виробництва у сумі 487499,00 грн. шляхом проведення з ТОВ «Васьковицьке каміння» претензійно-позовної роботи.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено судом, ТОВ «Васьковицьке каміння» втрати в сумі 487499,00 грн. до місцевих бюджетів не сплачено, в тому числі: Васьковицького сільського бюджету – 292499,40 грн., Коростенського районного бюджету – 73124,85 грн., Житомирського обласного бюджету – 121874,75 грн., чим порушено п. 4 «Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 № 1279 та п. 7 Розпорядження голови Житомирської обласної державної адміністрації від 12.03.2010 № 46 «Про надання земельних ділянок в оренду, надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердження технічної документації із землеустрою та зміну цільового призначення земельних ділянок».
При цьому, судом не приймаються до уваги твердження відповідача про необґрунтованість висновків Акту ревізії та, як наслідок, вищевказаної вимоги, оскільки правомірність висновків Акту ревізії та вимоги не є предметом спору у даній справі.
Водночас, відповідно до частини 1, 2, 5 статті 2 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні» головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов’язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб’єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.
Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Відповідно до частини 6 статті 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 35 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550, визначено, що виявлені допущені об’єктом контролю порушення законодавства, контроль за дотриманням якого віднесено до компетенції служби, фіксуються в констатуючій частині акта ревізії з обов’язковим посиланням на норми законів чи інших нормативно-правових актів, які порушено, та зазначенням винних у їх допущенні осіб.
З Акту ревізії видно, що розпорядженням голови Житомирської обласної державної адміністрації від 12.03.2010 № 46 змінено цільове призначення земельних ділянок з ведення особистого селянського господарства під виробництво будівельних матеріалів, що перебувають у власності, зокрема, ТОВ «Васьковицьке каміння» на землях Васьковицької сільської ради Коростенського району та затверджено розрахунки втрат.
Водночас, згідно з розрахунком вартості втрат сільськогосподарського виробництва на земельній ділянці, пов’язаних з вилученням сільськогосподарських угідь, яка розміщена на території Васьковицької сільської ради Коростенського району і передбачена для зміни цільового призначення власної земельної ділянки ТОВ «Васьковицьке каміння», копія якого наявна в матеріалах справи, погодженим, зокрема, директором ТОВ «Васьковицьке каміння» та скріпленим печаткою, зокрема, названого підприємства, розмір втрат за земельні ділянки загальною площею 18,00 га становить 487499,00 грн.
Поряд з цим, з наявної в матеріалах справи Довідки № 4 надходження коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва по Коростенському району за період з 01.10.2007 по 01.06.2010 видно, що нарахована сума втрат ТОВ «Васьковицьке каміння» складає 487499,00 грн., проте відповідачем не перераховано жодних коштів ні до сільського, ні до районного, ні до обласного бюджетів.
Разом з тим, частиною 1 ст. 20 ЗК України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 207 ЗК України відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом.
Згідно з ч. 3 ст. 20 ЗК України зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 9 Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 № 502, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що якщо зміна цільового призначення земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту, передбачає використання ділянок для інших потреб, ніж визначених пунктом 8 цього Порядку, районна держадміністрація розглядає проектні матеріали, готує свій висновок з цього питання і подає його разом з матеріалами до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної держадміністрації.
Таким чином, з аналізу викладених норм видно, що втрати сільськогосподарського виробництва в даному випадку можуть визначатися виключно відповідним рішенням Житомирської обласної державної адміністрації.
Пунктом 50 Порядку встановлено, що за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи служби вживають заходів для забезпечення: притягнення до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об’єктів контролю; звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства; застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства.
Право звернення контрольно-ревізійного управління до суду передбачено п. 10 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні», згідно з якою органи державної контрольно-ревізійної служби мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Частиною другою статті 15 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні» встановлено, що законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов’язковими для виконання службовими особами об’єктів, що ревізуються.
Разом із тим, фінансовим управлінням Коростенської районної державної адміністрації в добровільному порядку не була виконана законна вимога позивача від 06.08.2010 за № 06-08-17/5859 про усунення порушень, виявлених ревізією дотримання бюджетного законодавства. При цьому, доказів оскарження вказаної вимоги суду не надано.
Отже, відповідно до пункту п’ятого статті 8 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні», контрольно-ревізійні управління в областях здійснюють контроль за усуненням недоліків і порушень, виявлених під час проведення державного фінансового контролю, а на підставі пункту 10 статті 10 вказаного Закону - мають право, в разі невиконання вимоги, звертатись до суду щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Житомирській області до ТОВ «Васьковицьке каміння» про стягнення 487499,00 грн. є обґрунтованим та підлягає задоволенню. Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 31.01.2013 у справі № К/9991/66334/11.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат заявника - суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, —
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державної фінансової інспекції в Житомирській області (10014, м. Житомир, Майдан ім. С.П. Корольова, 12, код ЄДРПОУ 13579792) задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Васьковицьке каміння» (03151, м. Київ, пр. Повітрофлотський, 54, код ЄДРПОУ 36853727) в дохід Васьковицького сільського бюджету – 292499,40 грн., Коростенського районного бюджету – 73124,85 грн., Житомирського обласного бюджету – 121874,75 грн., а всього на загальну суму у розмірі 487499,00 грн.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя К.С. Пащенко