Ухвала суду № 3220569, 24.06.2008, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
24.06.2008
Номер справи
к-1284/07
Номер документу
3220569
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ

01010, м. Київ, вул. Московська, 8

УХВАЛА

Іменем України

“24” червня 2008 року                               Справа № 3/239/06-АП-23/363/06-АП-3/332/06-АП

                                                                                                                                   к/с № К-1284/07

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого                                               Голубєвої Г.К.

Суддів                                                           Брайка А.І.

Карася О.В.

Рибченка А.О.

Федорова М.О.

при секретарі судового засідання:          Ликовій В.Б.,

розглянувши касаційну скаргу  Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції у Запорізькій області

на ухвалуЗапорізького апеляційного господарського суду від 14.12.2006 року

та постановуГосподарського суду Запорізької області від 18.10.2006 року

по справі№ 3/239/06-АП-23/363/06-АП-3/332/06-АП

за позовомВідкритого акціонерного товариства "Бердянські жниварки"

доБердянської об'єднаної державної податкової інспекції у Запорізькій області,

третя особа без самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Бердянське міське управління земельних ресурсів

проскасування акта індивідуальної дії, -

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство "Бердянські жниварки" (далі – позивач) звернулось до Господарського суду Запорізької області із позовом до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції у Запорізькій області (далі – відповідач / скаржник), про скасування податкового повідомлення-рішення від 13.02.2006р. № 0001822310/2.

Постановою Господарського суду Запорізької області від 18.10.2006 року, залишеною без змін ухвалою Запорізького апеляційного господарського суду від 14.12.2006 року у даній справі позовні вимоги задоволено: визнано протиправним і скасовано спірне податкове повідомлення-рішення.

Задовольняючи позов, суди виходили з того, що Порядок проведення індексації грошової оцінки земель, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 p. № 783, не передбачає застосування коефіцієнтів індексації за роки, попередні року проведення грошової оцінки земель. У грошовій оцінці земель м. Бердянська витрати на освоєння і благоустрій території розраховані в цінах 1998 року, отже уточнення вартості земель на коефіцієнт індексації 1,8 є безпідставним.

Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій БердянськаОДПІ звернулася до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просить рішення місцевого та апеляційного господарських судів скасувати та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування касаційної скарги скаржник посилається на порушення судами норм матеріального права та прийняття судових рішень без належного врахування всіх обставин справи.

Перевіривши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що в період з 05.08.2005р. по 09.09.2005р., відповідачем проведена комплексна планова документальна перевірка ВАТ "Бердянські жниварки" з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.04.2004р. по 01.07.2005р., за результатами якої складено акт від 09.09.2005р. № 172/23-221/31071312.

Перевіркою встановлено, що в порушення ст. 2, ст. 13 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 року№ 2535-XII (зі змінами та доповненнями) позивачем занижена сума земельного податку за 2005 рік у розмірі 513 220,56 грн.

Грошова оцінка земель міста Бердянська проведена Київським НДПІ містобудування на замовлення Бердянської міської ради в 1998 році і затверджена рішенням сьомої сесії 23 скликання Бердянської міської ради народних депутатів від 29.04.1999 року № 19 та сорок першої сесії XXIII скликання № 11 від 21.01.2002р., відповідно до статті 23 Закону України  "Про плату за землю ".

Підприємство самостійно розраховує грошову оцінку земельної ділянки.

Бердянською МДПІ було надано запит до Бердянського міського управління земельних ресурсів № 8810/10/23-2 від 19.08.2005р. щодо надання довідки про грошову оцінку земельних ділянок перевіреного підприємства.

Розрахунок земельного податку Бердянською міжрайонною Державною податковою інспекцією Запорізької області проводився на підставі наданих довідок управління земельних ресурсів за № 163 та № 164 від 26.08.2005р.

При розрахунку земельного податку за 2005 рік підприємство не використовувало коефіцієнт індексації 1,8, який вказаний у вищезазначених довідках, що призвело до заниження суми земельного податку за 2005 рік на 513.220,56 грн.

За результатами апеляційного узгодження податкового зобов'язання, Бердянською МДПІ 13.02.2006р. прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001822310/2, яким згідно з пп.  "б " пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України  "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", відповідно до ст. 2, ст. 13 Закону України  "Про плату за землю ", позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з юридичних осіб - 5313050100, у розмірі 419 130,13 грн. У тому числі за основним платежем – 299 378,66 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -119 751,47 грн.

Скасування податкового повідомлення-рішення № 0001822310/2 було предметом позову.

Згідно частини 1 ст.2, ст.13 Закону України "Про плату за землю" плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. 

Грошова оцінка земельної ділянки щороку станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом  Міністрів України (частина 2 ст.23 вказаного Закону).

Відповідно до пункту "г" ст. 196 Земельного кодексу України державний земельний кадастр включає, зокрема, грошову оцінку земельних ділянок. Частинами 2 і 3 ст. 201 цього Кодексу встановлено, що залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення в тому числі розміру земельного податку.

У відповідності зі ст. 14 Закону України "Про плату за землю" юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим Законом, за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України, щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого подають дані відповідній державній податковій інспекції.

Згідно до статті 20 Закону України  "Про оцінку земель" від 11 грудня 2003 року №1378-IV, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 p.  № 783  "Про проведення індексації грошової оцінки земель" встановлено, що для індексації грошової оцінки земель станом на 1 січня 2000 року: до грошової оцінки земель за межами населених пунктів, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення (крім земель під торфородовищами, наданими підприємствам торфовидобувної промисловості, земель під водою, земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення та лісових земель), проведеної станом на 1 квітня 1996 p., застосовується коефіцієнт 2,04.

Оцінка земель м. Бердянська була виконана Державним науково-дослідним і проектним інститутом містобудування Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України в 1998 році у відповідності з Методикою нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 p.  № 13 (назва із змінами, внесеними згідно з Постановою KM № 843 від 05.07.2004) на основі комплексної економічної оцінки території міста.

Грошова оцінка земельної ділянки ВАТ  "Бердянські жниварки" була розрахована на основі грошової оцінки земель м. Бердянська.

Оскільки грошову оцінку земель м. Бердянська проведено, ставка земельного податку для землевласників і землекористувачів цього населеного пункту у розмірі одного відсотка від грошової оцінки належних їм земельних ділянок встановлюється безпосередньо законом, а саме частиною першою статті 7 Закону України "Про плату за землю" і не потребує подальшого затвердження органами місцевого самоврядування.

Приймаючи рішення про неправомірність збільшення податковим органом грошової оцінки земельної ділянки позивача в 1,8 рази, місцевий господарський суд встановив, що причиною такого збільшення була інформація, що містилась у наданих управлінням земельних ресурсів довідках за № 163 та № 164 від 26.08.2005р. щодо необхідності застосування спірного коефіцієнту індексації. Встановивши зазначену обставину, суд вдався до спростування змісту згаданих документів, взявши на себе повноваження щодо реалізації законодавчо встановленої в таких випадках процедури уповноважених на те органів. Разом з тим, місцевий господарський суд, дійшовши зазначеного висновку, в порушення визначених процесуальним законодавством способів захисту порушених прав позивача вдався до самостійних розрахунків визначення розміру суми податкового зобов'язання позивач, не з'ясувавши, чи мало місце оскарження позивачем оцінки землі, встановленої вищевказаними компетентними органами.

Відповідно до роз’яснень, що викладені в постанові Пленуму Верховного Суду України від 29.12.1976 р. № 11 "Про  судове  рішення"  зі  змінами  та  доповненнями, рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства  і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами  матеріального  права, що  підлягають застосуванню  до  даних  правовідносин. 

Проте, оскаржувані судові рішення вказаним вимогам не відповідають. Таким чином, господарські суди обох інстанцій дали передчасну юридичну оцінку встановленим фактичним обставинам справи, а тому ухвалені ними судові рішення не можна вважати законними та обґрунтованими.

Відповідно до п. 2 ст. 227 КАС України, підставою для скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи і не можуть бути усунені судом касаційної інстанції.

Оскільки передбачені процесуальним законодавством межі перегляду справи в касаційній інстанції не дають права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені попередніми судовими інстанціями, ухвала та постанова у справі підлягають скасуванню з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції. Під час нового розгляду справи необхідно врахувати викладене, всебічно і повно з’ясувати і перевірити всі фактичні обставини справи, об’єктивно оцінити докази, що мають юридичне значення для її розгляду і вирішення спору по суті, і в залежності від встановленого, правильно визначити норми матеріального права, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, та прийняти обґрунтоване і законне судове рішення.

Керуючись ст.ст. 160, 210 – 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції у Запорізькій області задовольнити частково.

Ухвалу Запорізького апеляційного господарського суду від 14.12.2006 року та постанову Господарського суду Запорізької області від 18.10.2006 року по справі № 3/239/06-АП-23/363/06-АП-3/332/06-АПскасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236 – 238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий

(підпис)Голубєва Г.К.Судді

(підпис)Брайко А.І.

(підпис)Карась О.В.

(підпис)Рибченко А.О.

(підпис)Федоров М.О.

Ухвала складена у повному обсязі 24.06.2008р.

З оригіналом згідно

В. секретар                                                                                      В.Б. Ликова