Постанова № 32201233, 01.07.2013, Зміївський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
01.07.2013
Номер справи
621/947/13-а
Номер документу
32201233
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

621/947/13-а

2-а/621/51/13

П О С Т А Н О В А

іменем України

01 липня 2013 року м. Зміїв

Зміївський районний суд Харківської області

головуючий суддя Овдієнко В.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми,

в с т а н о в и в:

02.04.2013 року управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради звернулося до суду з адміністративною позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної державі, в розмірі 267 грн. 90 коп. - надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді допомоги на дитину одинокій матері.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради Корнєва І.М. вказала, що ОСОБА_1 з 03.04.2006 року перебувала на обліку в Червонозаводському управлінні праці та соціального захисту населення м. Харкова як отримувач допомоги на дитину одинокої матері (дитина - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1).

Згідно з Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, поданою ОСОБА_1 заявою від 29.08.2008 року про призначення допомоги на дитину одинокої матері та на підставі наданих нею документів, рішенням управління від 05.09.2008 року їй була призначена вищезазначена допомога на період: з 01.08.2008 року по 29.02.2024 року.

Допомога на дитину одинокої матері ОСОБА_1 була нарахована вірно, у розмірі, визначеному Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Відповідно до п. п. 46, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).

Особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.

Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.

До управління праці та соціального захисту населення 30.01.2012 року надійшов лист Комісії з питань захисту дітей Зміївської районної державної адміністрації № 02-06-06/14 від 24.01.2012 року про влаштування малолітнього ОСОБА_3 до Зміївського дитячого будинку для дітей шкільного віку на повне державне утримання.

В зв'язку з цими обставинами сформувалася сума надміру виплаченої допомоги на дитину одинокої матері за період з 01.01.2012 року по 31.01.2012 року у розмірі 267 грн. 90 коп. Розпорядженням управління від 31.01.2012 року виплата допомоги була припинена.

Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.

Неодноразово відповідачу відправлялись попередження про необхідність повернення до державного бюджету надміру виплачених коштів. У вересні 2012 року управлінню стало відомо, що відповідач змінила місце мешкання, не повідомивши про це управління. Останнє попередження про повернення коштів було направлено управлінням 13.11.2012 року.

До цього часу належна для повернення до бюджету сума відповідачем не погашена, кошти на рахунок управління не надходили.

Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради є правонаступником Червонозаводського управління праці та соціального захисту населення м. Харкова, на підставі рішення І сесії VI скликання Харківської міської ради №06/10 від 24.11.2010.

Начальник управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради Корнєва І.М. подала заяву, в якій просила розглядати справу без участі представника управління.

Відповідачка ОСОБА_1 повторно в судове засідання не з'явилася була повідомлена належним чином, причини неявки суду не сповістила , заяв про відкладення та про розгляд справи за її відсутністю до суду не надходили.

У відповідністю з ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, оскільки немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, але не прибули всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, справу належить розглянути у порядку письмового провадження.

Оскільки начальник управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради Корнєва І.М., яка бере участь у справі, заявила клопотання про розгляд справи за її відсутності, а відповідачка ОСОБА_1 повторно не прибула в судове засідання, хоча і була повідомлена про дату, час і місце судового розгляду, суд дійшов висновку про необхідність розглянути справу за відсутністю сторін у порядку письмового провадження, на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши наявні у справі докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:

Відповідачка ОСОБА_1 з 03.04.2006 року перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради зі статусом одинокої матері, отримувала допомогу на дитину одинокої матері, що підтверджується заявою від 29.08.2008 року, рішенням управління від 05.09.2008 року. (а. с. 4-7).

З листа начальника служби у справах дітей Зміївської районної державної адміністрації ОСОБА_4 від 24.01.2012 року вбачається, що рішенням виконавчого комітету Чемужівської сільської ради Зміївського району Харківської області від 13.12.2011 року №74 малолітній ОСОБА_3 влаштований до Зміївського дитячого будинку для дітей шкільного віку на повне державне утримання у зв'язку із скрутним становищем родини. (а. с. 8).

Розпорядженням управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради від 31.01.2012 року виплата допомоги була припинена, але надлишково були виплачені кошти за період з 01.01.2012 року по 31.01.2012 року.

З розрахунку управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради вбачається, що сума надмірно виплачених бюджетних коштів ОСОБА_1 у вигляді допомоги на дитину одинокої матері становить 267 грн. 90 коп. (а. с. 3).

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначаюся допомога на дітей одиноким матерям.

Відповідно до ст. 18-2 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.

Пунктом 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, передбачено, що право на допомогу на дітей мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини, як це передбачено статтею 135 Сімейного кодексу України.

Відповідно до ч. 2 ст. 18-4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі: тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання.

Згідно з п. 46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Згідно з п. 1, 2 ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачка ОСОБА_1 не виконала вимогу ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та не повідомила управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради у десятиденний термін про обставини, які призводять до зупинення виплати допомоги, в результаті чого виплата допомоги їй була зупинена не з місяця, наступного за тим, у якому виникли ці обставини, тобто січня 2013 року, а з лютого 2013 року.

Таким чином, відповідачці було надміру виплачено бюджетні кошти допомоги на дитину одинокої матері за період з 01.01.2012 року по 31.01.2012 року в розмірі 267 грн. 90 коп., яка підлягає стягненню з відповідачки та поверненню до бюджету.

Оскільки відповідачка ОСОБА_1 не виконала вимогу управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради про повернення зазначеної суми, позовна заява про стягнення з неї переплаченої допомоги одиноким матерям в розмірі 267 грн. 90 коп. є обґрунтованою і підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, з відповідачки на користь держави належить стягнути судовий збір в сумі 114 грн. 70 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-14, 71, 94, 128, 159-163, 167 КАС України, суд

постановив:

Адміністративний позов управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми - задовольнити.

Стягнути зі ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки м. Харків, мешканки АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, суму державної допомоги 267 (двісті шістдесят сім) грн. 90 коп. за період з 01.01.2012 року по 31.01.2012 року, що виплачені надміру внаслідок зловживань її з боку, які зарахувати на р/р 35415020000326 в банку ГУДКСУ в Харківській області, м. Харків, МФО 851011, код ЗКПО №03196630 управління праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради.

Стягнути зі ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 114 грн. 70 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зміївський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання її копії.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: