ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02.07.2013 Справа № 920/1052/13
За позовом: Конотопської прокуратури з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері, в інтересах держави, в особі Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, м, Харків
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства «Конотопський завод по ремонту дизель - потягів», м. Конотоп, Сумська область
про стягнення 17 000 грн. 00 коп.
Суддя О.Ю.Соп'яненко
Представники сторін:
від позивача - Т.І. Шапаренко (довіреність № 100/6976/НК від 12.04.2013)
від відповідача - С.М.Поляков (арбітражний керуючий)
прокурор - не прибув
За участю секретаря судового засідання - І.М.Мелащенко
Суть спору: прокурор, згідно поданого в інтересах держави в особі позивача позову, просить суд стягнути з відповідача на користь Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку штрафні санкції у розмірі 17 000 грн. 00 коп., а також покласти на відповідача судові витрати.
Прокурор, мотивує свої вимоги тим, що відповідачем було порушено вимоги ч. 2 ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» та п. 1.11 розділу І Положення про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування», затвердженого рішенням Комісії від 30.06.2000 № 98, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.10.2000 за № 706/4927.
Відповідачем до господарського суду було подано відзив на позовну заяву № 182 від 27.06.2013, в якому вимоги позивача ним не визнаються з наступних підстав: відповідно до ухвали господарського суду сумської області від 06.10.2008, стосовно відповідача було порушено провадження у справі №6/177-08 про банкрутство публічного акціонерного товариства "Конотопський завод по ремонту дизель - потягів" та введено мораторій, а відповідно до ухвали суду від 30.03.2009 стосовно товариства відкрита процедура санації.
Відповідач вказує, що нарахування санкцій та проведення стягнень суперечить Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», оскільки відповідно до п.4 ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»: «Мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:
- забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства;
- не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів)», а відповідно до п.7 ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»: «Дія мораторію припиняється з дня припинення провадження у справі про банкрутство».
Також відповідач зазначає, що 24.11.2011 року у зв'язку з неможливістю виконати розпорядження ДКЦПФР у встановлені терміни, ПАТ «КЗРДП» звернулося до Сумського ТУ ДКЦПФР щодо продовження терміну виконання розпорядження у зв'язку з існуванням обставин, що не залежали від товариства. Рішення щодо продовження терміну винесено не було.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши подані сторонами докази та заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, суд
ВСТАНОВИВ:
Пунктом 7 частини 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарським судам підвідомчі справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого порушено справу про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів, пов'язаних із визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також справ у спорах про визнання недійсними правочинів (договорів), якщо з відповідним позовом звертається на виконання своїх повноважень контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України.
Згідно із аб. 2 ст. 1 Закону України від 30.10.1996 № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Державне регулювання ринку цінних паперів згідно зі ст. 5 Закону України від 30.10.1996 № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст. 6 Закону України від 30.10.1996 № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні").
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у відповідності із п. 14 ст.8 Закону України від 30.10.1996 № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
У частині 2 ст. 20 розділу ІV Закону України «Про акціонерні товариства» зазначено, що усі акції товариства є іменними. Акції товариств існують
виключно в бездокументарній формі.
Згідно п. п. 10, 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства та накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» уповноваженими особами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є голова та члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи.
Згідно з абзацом 1, п. 8, ч. 1, ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 1, 2, 5 ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.
Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Відповідно до розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання нею постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії). У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Частиною 3 статті 11 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" також закріплено, що штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач - Публічне акціонерне товариство "Конотопський завод по ремонту дизель - потягів " порушило вимоги законодавства, а саме: в порушення ч. 2 ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» та п. 1.11 розділу І Положення про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування», затвердженого рішенням Комісії від 30.06.2000 № 98, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.10.2000 за № 706/4927 не перевело акції товариства у бездокументарну форму існування у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства».
У відповідності до рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 175 від 26.01.2012, утворено територіальний орган НКЦПФР- Східне територіальне управління з центром розміщення у м. Харків, повноваження якого поширюються на Харківську та Сумську області.
У відношенні товариства уповноваженою особою Комісії було винесено розпорядження № 165-СУ від 02.06.2011 про усунення порушень законодавства про цінні папери. Згідно з цього розпорядження, акціонерне товариство повинно було у термін до 02.12.2011 усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, привести акції товариства у відповідність із нормами Закону України "Про акціонерні товариства» та подати до Комісії (територіального управління) пакет документів згідно з вимогами законодавства про цінні папери. Також у термін до 02.12.2011 письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Доказів, що підтверджують виконання розпорядження № 165-СУ від 02.06.2011 про усунення порушень законодавства про цінні папери, Відкрите акціонерне товариство «Конотопський завод по ремонту дизель - потягів» не надало, про що було складено акт №267-СХ-1-Е від 18.09.2012 про правопорушення на ринку цінних паперів.
У зв'язку з цим, керуючись ст. ст. 8,11 Закону України "Про державне регулюванні ринку цінних паперів в Україні" та п.8.1 Розділу ХVII «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», 27.09.2012 уповноваженою особою Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні ПАТ "Конотопський завод по ремонту дизель - потягів " було винесено постанову № 267-СХ-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 17 000 грн.00 коп.. (сімнадцять гривень гривень 00 копійок).
Зазначену суму необхідно було перерахувати в дохід Державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім'я територіальних органів Державної казначейської служби протягом 15 днів з дня отримання постанови. Надати до Східного територіального управління НКЦПФР документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом 5 робочих днів після сплати.
Відповідачем вказана постанова у встановлений законодавством строк не оскаржена, штраф у добровільному порядку не сплачений, а тому підлягає стягненню у судовому порядку.
Заперечення відповідача, наведені ним у відзиві, не можуть бути прийняті судом, виходячи з наступного. Приписи п. 4 ст. 12 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" щодо встановлення мораторію на задоволення вимог кредиторів стосується нарахування неустойки (штрафу, пені) чи інших санкцій за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати соціальних внесків. У даному випадку, штраф у розмірі 17 000 грн. 00 коп. застосований відповідно до вимог Закону України «Про державне регулюванні ринку цінних паперів в Україні» та не є неустойкою чи іншою санкцією за невиконання грошового зобов'язання або зобов'язання по сплаті соціальних внесків. Застосований до відповідача штраф є адміністративно - господарською санкцією, визначення якої наведено у ст. 238 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Заперечення відповідача в частині відсутності в діях ПАТ "Конотопський завод по ремонту дизель - потягів" спростовуються наданими позивачем документами та підтверджуються відповідачем, який пояснив в судовому засіданні, що свідоцтво про реєстрацію акцій у бездокументарній формі існування видано 10.01.2013 за №339/1/03, тобто фактично порушення, зазначені в Розпорядженні №165 - СУ від 02.06.2011, були усунені після винесення Постанови про накладання санкцій від 27.09.2012.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 44, 49, 82, 84, 85, 238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Конотопський завод по ремонту дизель - потягів» (Сумська область, м. Конотоп, вул. Новікова,8; ЄДРПОУ 30640216) на користь Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (м. Харків, Площа Свободи, 5, Держпром, 1 під'їзд, 4 поверх, кім. 69-74; р/р 31113106700008 УДКСУ у м. Конотоп Сумської області, код 37784555, банк отримувача - ГУДКСУ у Сумській області, МФО 837013, код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції») 17 000 грн. 00 коп. штрафу.
3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Конотопський завод по ремонту дизель - потягів» (Сумська область, м. Конотоп, вул. Новікова,8; ЄДРПОУ 30640216) в доход Державного бюджету (р/р 31218206783002, отримувач УДКС у м. Суми (м. Суми), 22030001, МФО 837013, ЄДРПОУ 37970593) 1 720 грн. 50 коп. судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя О.Ю.Соп'яненко