Постанова № 32162330, 26.06.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2013
Номер справи
813/2730/13-а
Номер документу
32162330
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 червня 2013 року № 813/2730/13-а

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Шинкар Т.І.,

за участю секретаря судових засідань - Гуменюк В.М.,

за участю представника позивача Сміховського М.М,, представника відповідача Задорожного І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецтехніка» до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецтехніка» (далі-Товариство) звернулося у Львівський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова (далі-ДПІ) та з врахуванням поданих уточнень в редакції від 03.06.2013р. та 26.06.2013р. просить визнати неправомірними дії ДПІ щодо внесення до облікових карток платника податків Товариства зобов'язання по сплаті пені по податку на додану вартість (далі-ПДВ) в розмірі 4 103,60грн. та пені по податку на прибуток в розмірі 4 179,84грн. по акту перевірки №105/22-10/25230066 від 02.06.2011р.; зобов'язати ДПІ виключити із облікових карток платника податків Товариства записи про нарахування пені по ПДВ в розмірі 4 103,60грн. та пені по податку на прибуток в розмірі 4 179,84грн. по акту перевірки №105/22-10/25230066 від 02.06.2011р. Обґрунтовує позов тим, що за наслідком проведеної планової виїзної перевірки Товариства контролюючий орган встановив порушення вимог податкового законодавства та прийняв 15.06.2011р. податкові повідомлення-рішення № 0001772320/14111 та №0001782320/14113, якими було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість та податок на прибуток, суми по яких сплачені Товариством у строк, визначений для узгодження суми податкових зобов'язань, а тому ДПІ без належних правових підстав провело нарахування пені по цим податкам, внісши їх в облікові картки платника, які повинні бути виключені, тим самими відновивши правове становище Товариства.

Представник позивача в судовому засіданні уточнений позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та уточненнях та просив задовольнити.

Представник ДПІ в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у запереченнях та пояснив, що аргументуючи свою позицію позивач посилається на п.2 Рішення Конституційного Суду №1-рп/99 від 09.02.1999р. (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), згідно якого за загальним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Проте зазначив, що п.3 цього Рішення передбачено, що положення ч.1 ст.58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосуються фізичних осіб і не поширюються на юридичних осіб. Відповідно до ч.3 п.2 Рішення, відповідальність можлива лише за наявності в законі чи іншому нормативно-правовому акті визначення правопорушення, за яке така юридична відповідальність особи передбачена, і яка може реалізовуватись у формі примусу зі сторони уповноваженого органу. Тому вважає, що вимоги п.п.129.1.2 Податкового кодексу України в частині, що стосуються словосполучення «за весь період заниження» є прямою вказівкою про поширення даної норми на відносини, які існували до набрання чинності цим Кодексом. Просив у задоволенні позову відмовити.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 26 червня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що уточнений позов підлягає до задоволення повністю з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецтехніка» зареєстроване Реєстраційною палатою Департаменту економічної політики та ресурсів Львівського міськвиконкому 20.01.1998р. та взято на податковій облік в органах державної податкової служби 30.01.1998р. за №4284.

Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у Личаківському районі м.Львова листом від 05.02.2013р. №22571/22-10 повідомлялось Товариство про сплату пені, нарахованої в автоматичному режимі, при нарахуванні грошового зобов'язання органом ДПС, визначеного за наслідком проведеної перевірки, результати якої викладені в акті №105/23-5/25230066 від 02.06.2011р. на підставі якого прийняті податкові повідомлення-рішення від 15.06.2011р. №0001772320/14111 та №0001782320/14113, якими збільшено суму грошового зобов'язань за платежем податок на додану вартість та податок на прибуток: пеня по ПДВ на суму 4 103,60грн., пеня по податку на прибуток на суму 4 179,84грн.

Згідно розрахунку пені, який долучений до листа від 05.02.2013р. №22571/22-10, зазначено дату початку нарахування пені: 30.07.2010р. щодо суми заниження податкового зобов'язання з ПДВ 767,00 грн.; 30.09.2010р. щодо суми заниження податкового зобов'язання з ПДВ 58 837,00 грн.; 19.08.2010р. щодо суми заниження податкового зобов'язання з податку на прибуток 958,00 грн.; 19.11.2010р. щодо суми заниження податкового зобов'язання з податку на прибуток 73 547,00 грн. та вказано дату вручення податкових повідомлень-рішень 16.06.2011р. та дату закінчення нарахування пені 26.06.2011р.

Не погоджуючись з нарахуванням пені в облікових картках, Товариство звернулось до суду за захистом порушених прав.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Порядок нарахування і сплати пені регулюється нормами Податкового кодексу України та Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010р. №953, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2010р. за №1350/18645, (далі - Інструкція № 953).

Відповідно до п.п 14.1.162. п. 14.1. ст. 14 ПК України та пункту 3 розділу І Інструкції №953, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Строки сплати податкового зобов'язання визначені ст. 57 ПК України. У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, визначеними у пп. 54.3.1-54.3.6 п. 54.3 ст. 54 ПК України, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно із підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України та підпункту 2.1.1 пункту 2.1 розділу ІІ Інструкції №953, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Відповідно до вимог абзацу «б» підпункту 129.1.1 статті 129 ПК України, при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

Відповідно до положень пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України та підпункту 2.1.2 Інструкції №953, пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Згідно із підпунктом 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України, нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

Як вбачається з матеріалів справи, суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток 93 131,25грн., яка складається з 74 505,00грн. основного платежу, та 18 626,25грн. штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) визначене у податковому повідомленні-рішенні від 15.06.2011р. №0001772320/14111 та яке вручене Товариству 16.06.2011р. сплачено 22.06.2011р., тобто в межах строків, передбачених для сплати, що підтверджується долученою до матеріалів справи банківською випискою по особовому рахунку; суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість 74 505,00грн., яка складається з 59 604,00грн. основного платежу, та 14 901,00грн. штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) визначене у податковому повідомленні-рішенні від 15.06.2011р. №0001782320/14113 та яке вручене Товариству 16.06.2011р. сплачено 21.06.2011р., тобто в межах строків, передбачених для сплати, що підтверджується долученим до матеріалів справи платіжним дорученням.

Таким чином, грошові зобов'язання, визначені позивачу контролюючим органом за податковими повідомленнями рішеннями, були сплачені платником до державного бюджету у повному обсязі та у строк, встановлений законом та визначений у самих податкових повідомленнях - рішеннях. В зв'язку з чим, у податкового органу не було жодних правових підстав для визначення та встановлення Товариству міри відповідальності у вигляді пені, яка може бути нарахована за не сплату суми грошового зобов'язання у встановлені законодавством строки. З боку позивача порушень строку сплати узгодженого грошового зобов'язання визначеному у податковому повідомлені - рішенні допущено не було.

Виходячи із системного аналізу та правового змісту вищезазначених положень вимог законодавства, що регулює питання нарахування пені, безпосередньо п.129.1 ст.129 ПК України, суд зазначає, що застосування податковим органом до спірних правовідносин положень п.п.129.1.2 п.129.1 ст.129 ПК України є безпідставним.

Окрім того, суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Як слідує з Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Згідно з наданими розрахунками пеню за податковим повідомленням-рішенням від 15.06.2011р. №0001782320/14113 було нараховано, починаючи з 30.07.2010р. по 26.06.2011р. та з 30.09.2010р. по 26.06.2011р.; за податковим повідомленням-рішенням від 15.06.2011р. №0001772320/14111 - з 19.08.2010р. по 26.06.2011р. та з 19.11.2010р. по 26.06.2011р.

Таким чином, ДПІ нараховано пеню за період, який включав 2010 рік, тобто за період, в який ані Податковий кодекс України, ані Інструкція №953 не були чинними, що суперечить положенням статті 58 Конституції України.

Слід зауважити, що до 01.01.2011р. питання нарахування пені визначалось Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р., яким не було передбачено нарахування пені за весь період заниження.

Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005р. №276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за № 843/11123 (далі - Інструкція №276), п.2.1 встановлено порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства.

Пунктом 1.4 Інструкції № 276 встановлено, що облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи, що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів.

Відповідно до пункту 4.1 Інструкції № 276 нарахуванню в особових рахунках платників підлягають, у тому числі, податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства, пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання.

За приписами підпункту 4.2.3 пункту 4.2 Інструкції №276, нарахування пені за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання здійснюється в особових рахунках платників податків у розділі «Нарахування сум пені».

Нарахування пені в картках особових рахунків платників податків здійснюється засобами програмного забезпечення у день фактичного погашення податкового боргу (його частини).

До матеріалів справи представником ДПІ долучено зворотній бік облікових карток по ПДВ та по податку на прибуток, згідно яких 01.02.2013р. збільшено в поточному році нараховану в минулих роках пеню по основному платежу за рішенням керівника органу ДПС.

Оскільки судом встановлено факт своєчасного погашення Товариством узгоджених податкових зобов'язань, визначених згідно з податковими повідомленнями-рішеннями від 15.06.2011р. №0001772320/14111 та від 15.06.2011р. №0001782320/14113, то суд приходить до переконання про відсутність у відповідача підстав для нарахування позивачу пені по ПДВ в розмірі 4 103,60грн. та пені по податку на прибуток в розмірі 4 179,84грн., яка була відображена в облікових картах платника по ПДВ та по податку на прибуток, а тому відновлення прав Товариства повинне бути зреалізоване в спосіб виключення із облікових карток Товариства записів про нарахування пені згідно акта перевірки №105/23-5/25230066 від 02.06.2011р.

Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до вимог ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене суд прийшов до висновку, що вимоги позивача ґрунтуються на законі, підтверджені матеріалами справи та підлягають до задоволення.

Щодо судових витрат, то у відповідності до ст.94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства 114,70грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова щодо внесення до облікових карток платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецтехніка» зобов'язання по сплаті пені по податку на додану вартість в розмірі 4 103,60грн. та пені по податку на прибуток в розмірі 4 179,84грн. по акту перевірки №105/23-5/25230066 від 02.06.2011р.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Личаківському районі м.Львова виключити із облікових карток платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецтехніка» записи про нарахування пені по податку на додану вартість в розмірі 4 103,60грн. та пені по податку на прибуток в розмірі 4 179,84грн. по акту перевірки №105/23-5/25230066 від 02.06.2011р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецтехніка» 114,70 грн. судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Повний текст Постанови виготовлений 02.07.2013 року.

Суддя Шинкар Т.І.