УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2013 р.Справа № 2а-13173/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Жигилія С.П.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Перцової Т.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного науково-виробничого підприємства "Об"єднання Комунар", Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.02.2013р. по справі № 2а-13173/12/2070
за позовом Державного науково-виробничого підприємства "Об"єднання Комунар"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби , Управління Державної казначейської служби України в Київському районі м. Харкова Харківської області , Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби
про стягнення суми,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Державне науково-виробниче підприємство "Об'єднання Комунар", звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби, Управління Державної казначейської служби України в Київському районі м. Харкова Харківської області, Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби, в якому просив стягнути з Державного бюджету України на користь ДНВП "Об'єднання Комунар" (код ЄДРПОУ: 14308730, м. Харків, вул. Григорія Рудика, 8, 61070, п/р 26000619949116 в ПАТ "Промінвестбанк" м. Київ, МФО 300012, код банку одержувача: 00039002) суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість 5 520 059,00 грн.; стягнути з Державного бюджету України на користь ДНВП "Об'єднання Комунар" пеню, нараховану на суму заборгованості бюджету по відшкодуванню ПДВ в сумі 46 151,31 грн.
20 лютого 2013 року постановою Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов Державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання комунар" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Харківської області Державної податкової служби, Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби, Управління Державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова Харківської області про стягнення суми - задоволений частково.
Стягнуто з Державного бюджету України (бюджетний рахунок Державного бюджету № 31117030700004; одержувач УДКСУ у Київському районі м. Харкова Харківської області, код одержувача - 37999675, банк - ГУДКСУ у Харківській області, МФО - 851011, КБК 14010200 "Бюджетне відшкодування податку на додану вартість грошовими коштами") на користь Державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" (код ЄДРПОУ: 14308730, адреса: 61070, м. Харків, вул. Григорія Рудика, 8) суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 5520059 (п'ять мільйонів п'ятсот двадцять тисяч п'ятдесят дев'ять) грн. 00 коп.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
На зазначене рішення суду першої інстанції Державним науково-виробничим підприємством "Об'єднання комунар" та Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Харківської області Державної податкової служби подано апеляційні скарги.
Крім того, в суді апеляційної інстанції до апеляційної скарги Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Харківської області Державної податкової служби приєдналась Державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби.
В апеляційній скарзі Державне науково-виробниче підприємство "Об'єднання комунар" просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову щодо стягнення пені, нарахованої на суму заборгованості з бюджетного відшкодування ПДВ в сумі 46 151, 31 грн.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає про порушення норм матеріального та процесуального права, зокрема вказує на неправильне застосування судом першої інстанції п.200.23 ст.200 ПК України, та п.200.13, абз. 2 ч.200.15 ст. 200 ПК України.
В апеляційній скарзі Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Харківської області Державної податкової служби просить скасувати постанову в частині задоволення позову, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, про порушення судом першої інстанції норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права. Так, відповідач вважає, що судом першої інстанції не взято до уваги пояснення останнього відносно того, що слід розуміти під закінченням процедури судового оскарження, в результаті чого суд прийшов до помилкового висновку про порушення відповідачем порядку відшкодування ПДВ з бюджету.
Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 12.01.1993 року Державне науково - виробниче підприємство "Об'єднання комунар" зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Харківської міської ради за № 14801050001008648.
Позивачем подано до Спеціалізованої податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові декларацію з ПДВ за квітень 2011 року, на підставі якої заявлено до відшкодування на рахунок платника в банку 9 612 322,00 грн.
Фахівцями СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові Харківської області Державної податкової служби проведено позапланову виїзну документальну перевірку Державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" з питання законності декларування від'ємного значення з податку на додану вартість по деклараціях з ПДВ за червень 2010 року у розмірі 1089490,0 грн., серпень 2010року у розмірі 1012707,0 грн., жовтень 2010ооку у розмірі 886831,0 грн. листопад 2010 року у розмірі 1616716,0 грн., грудень 2010 року у розмірі 1637650,0 грн. та січень 2011 року у розмірі 1060936,0грн., лютий 2011року у розмірі 1691356,0 грн., березень 2011 року у розмірі 1787665,0 грн., квітень 2011 року у розмірі 1725911,0 грн., а також достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень 2011 р. у розмірі 9612322 , 00 грн. на рахунок платника у банку.
19.07.2011 року за результатами перевірки складено акт № 1798/41-018/14308730, яким встановлено порушення позивачем:
-частини 5 статті 203, статті 215, пункту 1 статті 216 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 року № 435 - IV зі змінами та доповненнями в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків , що обумовлені ним по правочинам, здійсненим ДНВП "Об'єднання Комунар" із ТОВ "Альфа Експерт" , ТОВ "Ітер", ТОВ "Промбудмонтажінвест", ТОВ "Дом і К", ТОВ "Кварц", ТОВ "Укрнадраресурс", ТОВ "Укрпромпостачсервіс", ТОВ "Техенергоресуро", ТОВ "Електроспецтех", ТОВ "ТМС Монтаж", ТОВ "Біотоп ресурси",
-п.п.7.2.3 п.7.2, п.п.7.4.1, п.п.7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 № 168/97-ВР, зі змінами і доповненнями, доповненнями та в порушення вимог п.198.1, 198.3, 198.4 ст. 198, п.201.1, п.201.4 ст.201 Податкового Кодексу України №2755-VI від 02.12.10 р., за рахунок здійснених нікчемних правочинів по вищезазначених постачальниках завищено суму податкового кредиту у розмірі 1123193,24 грн., в т.ч. по періодах: за жовтень 2010 року на 4823,95 грн.; за листопад 2010 року - 59840,46 грн.; за грудень 2010 року на 376631,94 грн.; за січень 2011 року на 243065,95 грн.; за лютий 2011 року на 418964,6 грн.; за квітень 2011 року на 19866,34 грн.; п.п.7.4.1, п.п.7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 № 168/97-ВР, зі змінами і доповненнями, доповненнями та в порушення вимог п. 198.1, 198.3, 198.4 ст. 198 , п.201.1, п.201.4 ст.201 Податкового Кодексу України №2755-УІ від 02.12.10 р. за рахунок здійснених нікчемних правочинів по вищезазначених постачальниках в розділі 4 акта перевірки завищено суму податкового кредиту у розмірі 5744916,07 грн., в т.ч. по періодах: за червень 2010 року на 933733,27 грн.; за серпень 2010 року на 690557,11грн.; за жовтень 2010 року 919315,94 грн.; за листопад 2010 року - 683280,4 грн.; за грудень 2010 року на 215621,31 грн.; за січень 2011 року на 254320,37грн; за лютий 2011 року на 124846,59 грн.; за березень 2011 року на 1289004,84 грн.; за квітень 2011 року на 634236,24 грн. ;
- абз "б" п. 201.11 ст.201 Податкового Кодексу України від 02.12.10р. за № 2755-УІ не враховано обмеження при обчисленні податкового кредиту по придбаним за готівку ТМЦ, тобто завищено суму податкового кредиту у розмірі 12847,29 грн., в т.ч. по періодах: січень 2011 року - 2985,17 грн., лютий 2011 року - 3569,55 грн., березень 2011 року 2908,52 грн. ;
- п.п.7.2.3 п.7.2, п.п.7.4.1, п.п.7.4.4 п.7.4 п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 № 168/97-ВР, зі змінами і доповненнями та п. 198.1,198.3,198.4 ст.198 , п.200.1, п.200.2, п.200.3, абз "а" п.200.4 ст.200 , ст..200 , абз "б" п. 201.11 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ - завищено суму бюджетного відшкодування по декларації за квітень у розмірі 5521061,0 грн.;
-п.п.7.2.3 п.7.2, п.п.7.4.1, п.п.7.4.4 п.7.4 п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 № 168/97-ВР, зі змінами і доповненнями та п.198.1,198.3,198.4 ст.198, п.200.1 п.200.2, п.200.3 ст.200, абз "б" п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № - 2755-УІ завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на загальну суму 660050,0 грн., у тому числі за листопад -112669,0 грн. та за лютий 2011 року - 547381,0 грн.;
-п.п.7.2.3 п.7.2, п.п.7.4.1, п.п.7.4.4 п.7.4 п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97-ВР, зі змінами і доповненнями та п. 198.1,198.3,198.4 ст.198 , п.200.1, п.200.2, п.200.3, абз «а» п.200.4 ст.200 , ст..200 , абз «б» п. 201.11 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ - завищено суму бюджетного відшкодування по декларації за квітень у розмірі 5521061,0 грн.;
-п.п.7.2.3 п.7.2, п.п.7.4.1, п.п.7.4.4 п.7.4 п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97-ВР, зі змінами і доповненнями та п.198.1,198.3,198.4 ст.198, п.200.1 п.200.2, п.200.3 ст.200, абз «б» п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № - 2755-УІ завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на загальну суму 660050,0 грн., у тому числі за листопад -112669,0 грн. та за лютий 2011 року - 547381,0 грн.;
-п.п.7.2.3 п.7.2, п.п.7.4.1, п.п.7.4.4 п.7.4 п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97-ВР, зі змінами і доповненнями, занижено суму ПДВ , яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 42358,0грн.., у тому числі за вересень 2010 року у сумі 5049,0 грн., за жовтень 2010 року у сумі 37309,0 грн.; п.198.1,198.3,198.4 ст.198, п.200.1, п.200.2, п.200.3 ст.200, п.200.4 ст.200 ,«б» п.201.11 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ завищено від'ємне значення за квітень 2011 року на суму 657487,0 грн.
19.07.2011 року на підставі висновків акту перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення №0000540841 від 02.08.2011р. про збільшення суми грошового зобов'язання ДНВП "Об'єднання Комунар" на суму 63 500,00 гри., №0000550841 від 02.08.2011р. про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 5521061,00 грн. та № 0000560841 від 02.08.2011р. про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 1317 537,00 грн.
Позивач, Державне науково-виробниче підприємство "Об'єднання Комунар" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив суд скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача, Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові № 0000550841 від 02.08.2011р. про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 5.521.061,00грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 1,00грн.; №0000560841 від 02.08.2011р. про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 1.317.537,00грн., у тому числі: листопад 2010р. - 112.669,00грн., лютий 2011р. - 547.381,00грн., квітень 2011р. - 657.487,00грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 1,00грн., №0000540841 від 02.08.2011р. про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість в загальному розмірі 63.537,00грн. (за основним платежем - 42.358,00грн., за штрафними санкціями - 21.179,00грн.).
Задовольняючи позов в частині стягнення з Державного бюджету України (бюджетний рахунок Державного бюджету № 31117030700004; одержувач УДКСУ у Київському районі м. Харкова Харківської області, код одержувача - 37999675, банк - ГУДКСУ у Харківській області, МФО - 851011, КБК 14010200 "Бюджетне відшкодування податку на додану вартість грошовими коштами") на користь Державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" (код ЄДРПОУ: 14308730, адреса: 61070, м. Харків, вул. Григорія Рудика, 8) суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 5520059 (п'ять мільйонів п'ятсот двадцять тисяч п'ятьдесят дев'ять) грн. 00 коп., суд першої інстанції виходив з того, що відповідачами не було виконано вимоги п. 200.13 та абз. 2 п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступних підстав.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено статтею 200 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до п. 200.11 ст. 200 Податкового кодексу України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Відповідно до п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Відповідно до п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах;
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Відповідно до п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до п. 200.17 ст. 200 Податкового кодексу України джерелом сплати бюджетного відшкодування (в тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.
Відповідно до ст. 48 Бюджетного кодексу України в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України операцій з коштами державного бюджету.
Відповідно до ст. 25 Бюджетного кодексу України Державне казначейство здійснює безспірне списання з рахунків, на яких обліковуються гроші Державного бюджету та місцевих бюджетів, за рішенням, яке було прийнято державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Харківського окружного адміністративного суду від 05.12.2011 року по справі 2а-10446/11/2070 адміністративний позов Державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харкові про скасування податкових повідомлень-рішень - задоволений частково.
Скасовано податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові: №0000550841 від 02.08.2011р. про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 5.521.061,00грн. та визначення штрафних санкцій у розмірі 1,0 грн. у частині зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 2.925.589,95грн.; №0000560841 від 02.08.2011р. про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 1.317.537,00грн., у тому числі: листопад 2010р. - 112.669,00грн.; лютий 2011р. - 547.381,00грн.; квітень 2011р. - 657.487,00грн. та визначення штрафних санкцій у розмірі 1,0 грн. у частині зменшення розміру від'ємного значення з ПДВ в розмірі 515.547,38грн.; № 0000540841 від 02.08.2011р. про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на суму 63.537,00грн., з яких за основним платежем 42.358,00грн., за штрафними санкціями 21.179,00грн., у частині визначення основного платежу в сумі 10.369,00грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5.184,50грн.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2012 року по справі 2а-10446/11/2070 постанову Харківського окружного адміністративного суду від 5 грудня 2011 року по справі 10446/11/2070 скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо скасування податкового повідомлення-рішення №0000550841 від 02.08.2011 р. про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 2 594 469,05 грн., податкового повідомлення-рішення №0000560841 від 02.08.2011 р. про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 801 989,62грн. та штрафних санкцій в сумі 1 грн., податкового повідомлення-рішення №0000540841 від 02.08.2011 р. про збільшення суми грошового забезпечення за платежем податок на додану вартість на суму основного платежу в розмірі 31 989,00 грн. та штрафними санкціями в розмірі 15 994,50 грн.
Прийнято нову постанову, якою в цій частині задоволено позовні вимоги Державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання комунар": скасовано податкове повідомлення-рішення №0000550841 від 02.08.2011 р. в частині зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 2 594 469,05 грн., податкове повідомлення-рішення № 0000560841 від 02.08.2011 р. в частині зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 801 989,62 грн. та штрафних санкцій в сумі 1 грн., податкове повідомлення-рішення №0000540841 від 02.08.20 11 р. в частині збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на суму основного платежу в розмірі 31 989,00 грн. та штрафними санкціями в розмірі 5 994,50 грн.
В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 5 грудня 2011 справі №2- а-10446/11/2070 залишено без змін.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05.12.2011 року по справі 2а-10446/11/2070 з відміткою про її часткове скасування Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2012 року СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові Харківської області Державної податкової служби отримано 16.07.2012р. за вх. № 5857/10, про що свідчить відмітка канцелярії на першій сторінці постанови.(а.с. 201 том 1)
Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2012 року по справі 2а-10446/11/2070 СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові Харківської області Державної податкової служби отримано 16.08.2012р. за вх. № 7312/10, про що свідчить відмітка канцелярії на першій сторінці постанови.(а.с. 196 том 1).
Враховуючи, що після закінчення процедури судового оскарження Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Харківської області Державної податкової служби та Державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, не подали Управлінню Державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова Харківської області висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, яке в свою чергу на підставі отриманого висновку не видало ДНВП "Об'єднання Комунар" зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування або шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, або шляхом оформлення (випуску) казначейського фінансового векселя (за згодою платника податків) протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачами не було виконано вимоги п. 200.13 та абз. 2 п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Харківської області Державної податкової служби про те, що судом першої інстанції не взято до уваги пояснення відносно того, що слід розуміти під закінченням процедури судового оскарження та посилання на той факт, що закінчення процедури судового оскарження, у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, є винесення рішення Вищого адміністративного суду України, яке не переглянуто Верховним судом України.
Відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Положеннями ч.1 ст. 255 КАС України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Зазначена норма кореспондується з приписами ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, колегія суддів вважає, що позовні вимоги Державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання комунар" в частині стягнення з Державного бюджету України на користь Державного науково-виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 5520059 (п'ять мільйонів п'ятсот двадцять тисяч п'ятьдесят дев'ять) грн. 00 коп. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім того, колегія суддів погоджується і з висновком суду першої інстанції про передчасність заявлених позовних вимог в частині стягнення пені, нарахованої на суму заборгованості бюджету по відшкодуванню ПДВ в сумі 46151,31грн.
Згідно з приписами п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
З аналізу вказаної норми вбачається, що механізм розрахунку пені та її розмір безпосередньо пов'язаний із фактичним повним або частковим погашенням заборгованості.
Оскільки на момент розгляду справи, заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість позивачу не сплачена, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог в частині стягнення пені, нарахованої на суму заборгованості бюджету по відшкодуванню ПДВ в сумі 46151,31грн.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційних скарг, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державного науково-виробничого підприємства "Об"єднання Комунар", Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.02.2013р. по справі № 2а-13173/12/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Жигилій С.П.Судді(підпис) (підпис) Дюкарєва С.В. Перцова Т.С. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Жигилій С.П.