Постанова № 32144603, 18.06.2013, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2013
Номер справи
9101/191615/2012
Номер документу
32144603
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" червня 2013 р. справа № 2а-5986/2011

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Уханенка С.А.

суддів: Дадим Ю.М. Богданенка І.Ю.

за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради на постанову Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 02 липня 2012 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2011 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача у частині відмови у здійсненні перерахунку розміру щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 4 мінімальних заробітних плат за 2011 рік та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити передбачену ч.4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» одноразову щорічну допомогу на оздоровлення за 2011 рік у розмірі 4 мінімальних заробітних плат з урахуванням фактично виплачених сум та здійснювати виплату в подальшому.

Постановою Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 02 липня 2012 р. адміністративний позов задоволено повністю. Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку розміру щорічної допомоги на оздоровлення та здійснення її виплати в розмірі 4 (чотирьох) мінімальних заробітних плат на день виплати за 2011 рік. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради здійснити ОСОБА_1 виплату недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 р. з урахуванням виплачених сум в розмірі 4 (чотирьох) мінімальних заробітних плат на день виплати. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради виплачувати ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 4 (чотирьох) мінімальних заробітних плат на день виплати відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, в якому повністю відмовити в позовних вимогах позивача.

Сторони в судове засідання не з'явились, у зв'язку з чим відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового процесу не здійснювалось.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та відповідачем не заперечувалось, що позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та є інвалідом 3 групи, що підтверджується копією посвідчення Серії НОМЕР_1 від 27.07.1999 року.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 48 Закону №796 учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС мають право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення, яка виплачується в таких розмірах: інвалідам I і II групи - п'ять мінімальних заробітних плат; інвалідам III групи, дітям-інвалідам - чотири мінімальні заробітні плати; учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - п'ять мінімальних заробітних плат; учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії - три мінімальні заробітні плати. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Відповідно до довідки відповідача № К-553 від 27.09.2011 року, щорічна допомога на оздоровлення за 2011 рік була виплачена позивачу у 2011 році в розмірі 90,00 грн. При виплаті щорічної допомоги на оздоровлення відповідач керувався постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У 2011 році Кабінет Міністрів України не мав права щодо встановлення розміру щорічної допомоги на оздоровлення передбаченої ст.48 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Застосування відповідачем положень постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 при нарахуванні одноразової допомоги на оздоровлення суперечить положенням Закону № 796.

Враховуючи вищевикладене, відповідач повинен був нарахувати та виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення у 2011 році в розмірі встановленому ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином висновки суду першої інстанції щодо виплати одноразової допомоги у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат за 2011 рік є обґрунтованими.

При цьому, підставою для зміни судового рішення є правильне по суті вирішення справи, але з помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Так, в абзаці четвертому резолютивної частини постанови судом першої інстанції безпідставно зобов'язано відповідача здійснювати виплати в подальшому, оскільки завданням суду є захист прав, свобод та інтересів фізичних і юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, які вже відбулися. Неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення пенсійних прав позивача в майбутньому.

Разом з цим, це не означає, що суб'єкт владних повноважень, виконавши рішення суду, не повинен в подальшому виконувати вимоги закону.

Крім того, відповідно до абзацу третього резолютивної частини постанови, судом першої інстанції зобов'язано відповідача здійснити виплату недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, проте не зазначено норми матеріального права відповідно до яких, необхідно здійснити перерахунок та забезпечити виплату зазначеної допомоги.

Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції змінити.

Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 201, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради - залишити без задоволення.

Постанову Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 02 липня 2012 р. - змінити.

Абзац третій резолютивної частини викласти в наступній редакції.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради здійснити на користь ОСОБА_1 перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи із розміру чотирьох мінімальних заробітних плат та забезпечити її виплату з урахуванням виплаченої суми.

Абзац четвертий резолютивної частини постанови - виключити.

В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її постановлення, оскарженню не підлягає.

Головуючий: С.А. Уханенко

Суддя: Ю.М. Дадим

Суддя: І.Ю. Богданенко