Копія
Справа № 822/2432/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2013 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П. при секретаріЗаїці О.В. за участі:представника позивачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 26.02.2013 року №0000041502, №0000051502., -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області Державної податкової служби , в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 26.02.2013 року №0000041502, №0000051502.
Позивач вважає, що податкові повідомлення - рішення підлягають скасуванню, оскільки при їх прийнятті відповідач дійшов висновків, які не відповідають фактичним обставинам справи про завищення суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту в жовтні 2012 року по господарській операції з Корпорацією "Укрбудматеріали", яка не мала реального характеру та не направлена на настання правових наслідків. Крім того, позивач вважає, що відповідач в порушення вимог Податкового кодексу України зменшив суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту в жовтні 2012 року при здісненні взаємовідносин з ПАТ ЕК "Хмельницькобленерго". Факт здійснення господарських операцій з вищезазначеними контрагентами підтверджуються первинними бухгалтерськими документами. Тому позивач вважає, що у відповідності до вимог чинного Податкового кодексу України ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" правомірно сформований податковий кредит з ПДВ по вказаних господарських операціях в вересні та жовтні 2012 року, а відповідачем протиправно прийняті рішення щодо зменшення бюджетного відшкодування з ПДВ жовтні 2012 року на суму 69798,00 грн., та 9998,00 грн.
В судовому засіданні представник позивача позивні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов в повному обсязі з підстав вказаних в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання по справі не з`явився, хоча повідомлений судом про дату, час та місце розгляду справи, однак надіслав суду письмову заяву від 26.06.2013 року про розгляд справи без його участі. На позов відповідачем подані суду письмові заперечення, в яких він позов не визнає, вважає позовні вимоги необґрунтованими, оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення законним, оскільки факти порушення позивачем вимог Податкового кодексу України, встановлені під час перевірок позивача та зафіксовані в актах № 139/15/32285199 від 06.12.2012 року та №51/15/32285199 від 21.01.2013 року.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.
Позивач - публічне акціонерне товариство "Славутський комбінат "Будфарфор", ідентифікаційний код 32285199, зареєстроване виконавчим комітетом Славутської міської ради Хмельницької області07.03.2003 року.
Публічне акціонерне товариство "Славутський комбінат "Будфарфор" взяте на податковий облік в органах державної податкової служби з 20.03.2003 року. Позивач зареєстрований платником ПДВ відповідно до свідоцтв про реєстрацію платника податку від 16.06.2011 року № 100339988 , виданого Славутською ОДПІ, індивідуальний податковий номер 322851922140.
Славутською об'єднаною державною податковою інспекцією Хмельницької області Державної податкової служби 21.01.2013 року проведена документальна позапланова перевірка правомірності нарахування ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника в банку за жовтень 2012 року, про що складений акт № 51/15/32285199.
Під час перевірки відповідач встановив, що в порушення п. 198.1, п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.3, абз. "а" п. 200.4 ст.200 Податкового кодексу України ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" завищено суму бюджетного відшкодування по декларації за жовтень 2012 року на 9998,00 грн. та завищено суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту жовтня 2012 року на 69798,00 грн.
За результатами перевірки Славутською об'єднаною державною податковою інспекцією Хмельницької області Державної податкової служби 26.02.2013 року прийняті податкові повідомлення - рішення : форми "В4" № 0000051502, яким зменшив позивачу розмір від'ємного значення суми ПДВ в сумі 69798,00 грн., та форми "В1" № 0000041502, яким зменшив позивачу розмір бюджетного відшкодування з ПДВ в сумі 9998,00 грн., та застосував штрафні (фінансові) санкції в сумі 4999,00 грн., в зв`язку із безпідставним віднесенням позивачем до податкового кредиту з ПДВ у вересні та жовтні 2012 року по взаємовідносинах з Корпорацією "Укрбудматеріали" згідно договору надання послуг №П-09/11 від 31.12.2010 року на загальну суму ПДВ 19996,00 грн., та безпідставним віднесенням позивачем до податкового кредиту з ПДВ у жовтні 2012 року по взаємовідносинах з ПАТ "Хмельницькобленерго" згідно договору про постачання електричної енергії №9 від 17.08.2010 року на суму ПДВ 59800,00 грн., по причині її не підтвердження належним чином виписаною податковою накладною постачальником електроенергії.
Позивачем на вказані податкові повідомлення - рішення згідно положень ст.56 Податкового кодексу України подавались скарги в порядку процедури їх адміністративного оскарження. Про те за результатами розгляду скарг, податкові повідомлення - рішення від 26.02.2013 року №0000041502, №0000051502 залишені без змін, а скарги ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" - без задоволення.
Суд встановив, що позивач у вересні та жовтні 2012 року сформував податковий кредит з податку на додану вартість з ПДВ в загальній сумі 19996,00 грн., по господарській операції з Корпорацією "Укрбудматеріали", ідентифікаційний код 35135133, згідно договору надання послуг №П-09/11 від 31.12.2010 року.
Між Корпорацією "Укрбудматеріали" (Корпорація) та ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" (Підприємство) укладено договір про взаємодію та взаємовідносини № 09/11 від 30.12.2010 року, із змінами та доповненнями, п. 1.1 якого Підприємство доручає, а Корпорація приймає на себе зобов'язання по представництву та захисту Підприємства в органах державної влади, забезпеченню консультаційно - інформаційного обслуговування з питань розвитку, реконструкції виробництва, фінансово - економічної, інвестиційної, зовнішньоекономічної, маркетингової, посередницької комерційної діяльності. Терміном дії до 31.12.2012 року.
На підтвердження отримання послуг ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" від вказаного контрагента в вересні та жовтні 2012 року, позивачем надані : акти здачі - прийому робіт (надання послуг) : від 28.09.2012 року № 053, загальною вартістю 59990,00 грн., в т. ч. ПДВ 9998,33 грн., від 31.10.2012 року № 059, загальною вартістю 59990,00 грн., в т. ч. ПДВ 9998,33 грн., звіт про інформаційно-консультативну послугу на тему : "Екологічний податок", як додаток до акту виконаних робіт за вересень 2012 року, звіт про інформаційно-консультативну послугу на тему : "Охорона праці на підприємстві", як додаток до акту виконаних робіт за жовтень 2012 року, банківські довідки на підтвердження оплати на користь Корпорації "Укрбудматеріали" за отримані ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" послуги у вересні та жовтні 2012 року.
Крім того, Корпорації "Укрбудматеріали" на підтвердження надання послуг по вказаному договору ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" виписало позивачу податкові накладні : №8 від 28.09.2012 року на суму 59990,00 грн., в т.ч. ПДВ в сумі 9998,33 грн., №9 від 31.10.2012 року на суму 59990,00 грн., в т.ч. ПДВ в сумі 9998,33 грн .
Доцільність та необхідність отримання позивачем консультаційно-інформаційного обслуговування з питань розвитку, реконструкції виробництва, фінансово-економічної, інвестиційної, зовнішньоекономічної, маркетингової, посередницької комерційної діяльності послуг підтверджується наданими обґрунтуванями маркетингових і консультаційно-інформаційних витрат комбінату "Будфарфор" в 2007-2011,2012 роках (вих.№ 271 від 10.06.2013р.), відповідно до яких в результаті проведення маркетингових заходів протягом 2007-2011,2012 років ринкова доля комбінату "Будфарфор" зросла: на українському ринку з 15% до 30%; на російському ринку з 5% до 8% і продовжує зростати; зріс рівень обізнаності про продукцію комбінату "Будфарфор" на українському ринку серед кінцевих споживачів санітарної кераміки в професіоналів (сантехніків, будівників і підрядників) до 21,5%; зріс показник представленості продукції комбінату "Будфарфор" в роздробі з 50% до 94% (тобто, продукція комбінату на даний час продається в 94% із усіх торгових точок України, які працюють в сфері продажу санітарної кераміки; щорічний ріст продажу продукції комбінату "Будфарфор", становив : на 27% в 2009р., на 30% в 2010р. - до 2012 р.
Суд встановив, що корпорація "Укрбудматеріали" зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа (код ЄДРПОУ - 35135133) 15.05.2007 року Шевченківською районною в місті Києві державною адміністрацією. Відповідно до довідки головного управління статистики у м.Києві з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) серії АА №420271 основними видами діяльності корпорації за КВЕД: діяльність головних управлінь (хед-офісів) (70.10); оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням (46.73); діяльність у сфері права (69.10); консультування з питань комерційної діяльності й керування (70.22); дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки (73.20).
Твердження відповідача, що акти виконання робіт складені не за результатами здійснення господарської операції та в узагальненій формі без зазначення змісту та обсягу господарської операції є формування податкового кредиту, суд сприймає критично, оскільки факт здійснення господарських операцій підтверджено належними доказами, а їх результат направлений на настання господарської вигоди для позивача.
Крім того, постановою Хмельницького окружного адміністративного суду по справі №2270/2772/12 від 14.03.2013 року, яка залишена без змін згідно ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15.05.2013 року, встановлено реальність господарської операції по договору про взаємодію та взаємовідносини № 09/11 від 31.12.2010 року, укладеного між Корпорацією "Укрбудматеріали" та ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор".
Таким чином, суд вважає, що господарські відносини між ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" та Корпорації "Укрбудматеріали" мали реальний характер та направлені на настання правових наслідків, а тому позивачем у вересні та жовтні 2012 року правомірно сформований податковий кредит з податку на додану вартість з ПДВ в загальній сумі 19996,00 грн., по договору надання послуг №П-09/11 від 31.12.2010 року.
Суд встановив, що позивач у жовтні 2012 року сформував податковий кредит з податку на додану вартість з ПДВ в сумі 59800,00 грн., по господарській операції з ПАТ ЕК "Хмельницькобленерго" ( в особі Славутського РЕМ), ідентифікаційний код 22764809, згідно договору про постачання електричної енергії №9 від 17.08.2010 року.
ПАТ ЕК "Хмельницькобленерго" та ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" укладений договір постачання електричної енергії № 9 від 17.08.2010 року.
Здійснення попередньої оплати позивачем 09.10.2012 році ПАТ ЕК "Хмельницькобленерго" за постачання електроенергії в жовтні 2012 році підтверджується довідкою ПАТ ТКБ "Приватбанк" №08.7.0.0.0/130606115337 від 06.06.2013 року.
На підтвердження отримання попередньої оплати по вказаному договору ПАТ ЕК "Хмельницькобленерго" позивачу виписало податкову накладну від 09.10.2012 року №201/016, на суму 358800,00 грн., в т. ч. ПДВ 59800,00 грн., на підставі якої позивач сформував податковий кредит з ПДВ в жовтні 2012 року та яка на підставі вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України внесена постачальником до Єдиного реєстру податкових накладних 17.10.2012 року, що підтверджується витягом №67 від 13.11.2012 року.
Отримання позивачем електроенергії в жовтні 2012 року від вказаного постачальника підтверджується також актом приймання - передавання товарної продукції №9 від 31.10.2012 року.
Статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Відповідно до п. 14.1.181 ст. 14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п. 198.1. ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VІ право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну
територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Згідно п. 198.2. ст. 198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше; дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VІ, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно п.198.6. ст.198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).
Пунктом 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України передбачено, що податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Отже, право на включення сплаченого (нарахованого) податку до податкового кредиту виникає у платника податку за умови встановлення тієї обставини, що вартість придбаних товарів (робіт, послуг) підлягає віднесенню до складу валових витрат виробництва (обігу) за наявності податкової накладної, яка засвідчує факт поставки товару або надання послуги.
В той же час наявність у покупця податкової накладної не є безумовною підставою для віднесення таких сум ПДВ до податкового кредиту у разі, якщо наведені у таких документах відомості не відповідають дійсності внаслідок операцій які не мали реального виконання.
Враховуючи вищевказане, суд вважає, що позивачем правомірно в жовтні 2012 року віднесено до податкового кредиту суму ПДВ 59800,00 грн., по договору постачання електричної енергії № 9 від 17.08.2010 року, укладеного ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" з ПАТ ЕК "Хмельницькобленерго" по першій події ( списання коштів з поточного рахунку в рахунок попередньої оплати) згідно вимог п. 198.2. ст. 198 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 200.3 ст. 200 ПКУ при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Пунктом 200.4 ст. 200 ПКУ встановлено, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позивачем правомірно задеклароване бюджетне відшкодування в податковій декларації з ПДВ за жовтень 2012 року на рівні від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту , а тому висновки відповідача щодо його завищення не відповідають фактичним обставинам справи та чинному податковому законодавству України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на вище викладене, відповідачем не доведено, а судом не встановлено правомірність прийняття податкових повідомлень - рішень від 26.02.2013 року форми "В1" №0000041502, форми "В4"№0000051502, а тому позовні вимоги публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" необхідно задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до ст.94 КАС України у зв`язку із задоволенням позову понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору підлягають відшкодуванню із Державного бюджету України на користь позивача.
Керуючись Податковим кодексом України, ст.ст. 94,158 - 163, 186,254 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області Державної податкової служби від 26.02.2013 року форми "В1" №0000041502, форми "В4"№0000051502.
Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" судові витрати в сумі 848 ( вісімсот сорок вісім) грн. 00 коп., шляхом безспірного списання з рахунку Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області Державної податкової служби.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 02 липня 2013 року 17 год. 15 хв.
Суддя/підпис/О.П. Шевчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук