ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 червня 2013 р. Справа №801/5545/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі - Ждані В.Є.,
за участю представників сторін:
прокурора - Обухова В.В., посвідчення № 001628;
позивача - ОСОБА_1;
від відповідача - не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засідання адміністративну справу
за позовом прокурора Бахчисарайського району Автономної Республіки Крим на захист інтересів ОСОБА_1
до військового комісаріату АР Крим
про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Бахчисарайського району Автономної Республіки Крим на захист інтересів ОСОБА_1 звернувся до військового комісаріату АР Крим із вимогами про визнання незаконним та скасування рішення комісії Військового комісаріату АР Крим від 31.10.2012 року з відмови встановлення позивачу статусу учасника бойових дії, зобов'язання відповідача вирішити питання щодо встановлення статусу учасника бойових дій ОСОБА_1.
Прокурор та позивач у судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно; надав заперечення проти позову, з яких вбачається, що відповідач вважає, що рішення відносно позивача прийнято відповідно до вимог діючого в України законодавства, а тому підстав для задоволення позову немає.
Суд, враховуючі думку учасників процесу, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі відповідача, з урахуванням того, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, а також приймаючі до уваги, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
За п.2 ч.1 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються: учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Військовослужбовці Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які за рішенням відповідних державних органів були направлені для виконання миротворчих місій або у відрядження в держави, де в цей період велися бойові дії.
Перелік держав, зазначених у цьому пункті, періоди бойових дій у них та категорії працівників визначаються Кабінетом Міністрів України.
За постановою Кабінету Міністрів України № 63 від 08.02.1994 року «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» затверджений перелік держав, яким надавалася допомога за участю військовослужбовців Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, військовослужбовців Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, і періодів бойових дій на їх території.
У зазначеному Переліку зафіксовано, що до держав, яким надавалась допомога за участю військовослужбовців Радянської Армії, відноситься, зокрема, Чехо-Словаччина, а період бойових дії на її території зазначений з 20.08.1968 року по 01.01.1969 року.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, 1948 року народження, проходив службу у військової частині пп 47210 з 07 листопада 1968 року (наказ № 311) по 06 грудня 1969 року (наказ № 339) у посаді водія, у військовому званні - рядовій. Військова частина пп 47210 значиться в Переліку військових частин, об'єднань та установ, діючих на території Чехословаччини в 1968 році за планом "Дунай". Військова частина пп 47210 дислокувалась в п. Куржи-води ЧССР з 26.10.1968 року (а.с. 13, зворотна сторінка).
Як свідчать матеріали справи позивач звернувся до військового комісаріату із заявою про визнання його учасником бойових дій, у зв'язку із проходженням служби в ЧССР з 07 листопада 1968 року по 06.12.1969 року у військової частині пп47210.
З матеріалів справи вбачається, що 31 жовтня 2012 року відбулося засідання комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим щодо вирішення питань стосовно ветеранів війни, на якому протоколом №4 позивачу було відмовлено у визначені його учасником бойових дій, оскільки представлена архівна довідка не підтверджує особисту участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ.
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач:
1) був військовослужбовцем Радянської Армії;
2) у період з 07.11.1968 року по 06.12.1969 року проходив службу на території Чехословаччини, яка згідно Переліку держав і періодів бойових дій на їх території, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1994 р. № 63 "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визнана територією, в якій проводилися бойові дії, у період з 20 серпня 1968 року по 1 січня 1969 року;
3) безпосередньо приймав участь у бойових діях та забезпеченні бойової діяльності військ, а саме: приймав участь у плані "Дунай" на території Чехословаччини в 1968 році.
Посилання представників відповідача, що у військовому квитку позивача відсутні відомості про його участь в бойових діях, суд не приймає до уваги.
Суд зазначає, що належним доказом участі позивача в бойових діях є архівні довідки, що отримані позивачем та були надані ним наданим на засідання комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим щодо вирішення питань стосовно ветеранів війни, але яким відповідач належної оцінки не надав. У зв'язку з викладеним, суд зазначає, що позовні вимоги про зобов'язання Військовий комісаріат АР Крим встановити позивачу статус учасника бойових дій підлягають задоволенню.
Крім того, суд також вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
З позовної заяви вбачається, що позивач про прийняте відповідачем рішення дізнався 07.12.2012 року. Частиною 1 ст.60 КАС України передбачено, що прокурор може звертатися до адміністративного суду із позовом про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Адміністративний позов направлено прокурором до суду 23.05.2013 року, що підтверджується відбитком поштового штампу на конверті, тобто у передбачений положеннями КАС України шестимісячний строк звернення до суду. Отже суд дійшов висновку, що строк на звернення до суду прокурором не пропущений.
Суд враховує, що рішення, дії суб'єкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Приймаючи рішення по справі або вчинюючи дію, суб'єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може проявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб'єкта, визначених законом.
Суд також враховує, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.
На підставі викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину. Постанова викладена у повному обсязі 19.06.2013 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Військового комісаріату Автономної Республіки Крим з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій військового комісаріату Автономної Республіки Крим від 31 жовтня 2012 року у частині відмови ОСОБА_1 у встановлені статусу учасника бойових дій (протокол № 4).
3. Зобов'язати комісію Військового комісаріату Автономної Республіки Крим вирішити питання щодо встановлення статусу учасника бойових дій ОСОБА_1.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кудряшова А.М.