Рішення № 32135624, 25.06.2013, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
25.06.2013
Номер справи
2033/7201/12
Номер документу
32135624
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 2033/7201/12

Провадження № 2/645/288/13

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2013 р. м. Харків

Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі: головуючого судді: Алфьорової Т.М., за участю секретаря судових засідань Базарової А.Г. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ВАТ « Харківське АТП» корпорації « Укрбуд», третя особа Управління пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про зобов'язання видачі довідки про заробітну плату за час роботи по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС для нарахування пенсії, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2звернувся до суду з позовом про зобов'язання видачі довідки про заробітну плату за час роботи по ліквідації наслідків на Чернобильській АЕС для нарахування пенсії та проведення перерахунку заробітної плати, посилаючись на те, що в період з 06.02.1987 року працював на автобазі №1 Харківського автооб'єднання на посаді водія 3 класу. У 15.04.1987 року його було призвано на військові збори, і в період з 15.04.1987 року по 03.07.1987 року в складі військової частини № 34003 він приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідач видав йому довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження на Чорнобильській АЕС без урахування деяких положень нормативно-правових актів, які регулюють порядок оплати праці осіб, які приймали участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Позивач вважає, що при проведенні йому нарахування заробітної плати за роботу в зоні відчуження відповідач не виконав вимог законодавства, яке діяло під час його перебування в зоні аварії на ЧАЕС, тому нарахована ним фактична заробітна плата значно знижена від тієї, яка мала бути нарахована відповідно до чинного законодавства. Цим порушують його права для проведення перерахунку пенсії і завдає йому збитків. Всі вищевикладені обставини вимусили позивача звернутися до суду з даним позовом.. Просив видати довідку про заробітну плату для передачі до Пенсійного Фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова.

В судове засідання позивач підтримав позовні вимоги і дав пояснення про обставини викладені вище. Від позовних вимог щодо проведення перерахунку заробітної плати він відмовся.

Представник відповідача ВАТ « Харківське АТП» корпорації « Укрбуд»на неодноразові виклики в судове засідання не з'явився , про день і час слухання справи сповіщався належним чином.

Представник третія особи Управління пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова в судове засіданні не з'явився, раніше в судовому засіданні пояснив, що нарахування пенсії позивачу було зроблено на підставі довідки підприємства і якщо буде нова довідка, то буде зроблений перерахунок.

Суд, вислухавши позивача та дослідивши матеріали справи, вважає заявлені позовні вимоги обгрунтованими та задовольняє їх виходячи з наступного.

Так, у судовому засіданні було достовірно встановлено, що в період з період з 06.02.1987 року працював на автобазі №1 Харківського автооб'єднання на посаді водія 3 класу, що підтверджується копією трудової книжки.

Як вбачається з довідки Галузевого Державного Архіву Міністерства Оборони України № т77319 від 21.06.2012 р., ОСОБА_2 у період з 15.04.1987 року по 03.07.1987 року був призваний на збори і в складі військової частини №34003 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Працював у виїзних бригадах, що працюють з ремонту техніки батальйону спеціальних робіт в районі "рудого лісу».

Після закінчення робіт позивач повернувся на постійне місце роботи, де йому була виплачена заробітна плата за виконання цих робіт..

Під час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач отримав велику дозу радіації, внаслідок чого став інвалідом. Згідно довідки МСЕК № 046414, з 01.06.2005р йому встановлена 2-а група інвалідності з 80% втрати працездатності безстроково.

11.07.2012р. ОСОБА_2 звернувся до відповідача з письмовою заявою з проханням провести перерахунок фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження за період з15.04.1987р. по 03.07.1997р., але відповіді не отримав.

Відповідно до "Інструкції про порядок матеріального забезпечення громадян СРСР при призові на строкову військову службу та при проходження служби у запасі", затвердженою Постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦСПС від 22.04.1982 року № 95/4-132, яка діяла на момент направлення позивача для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році, за робітниками, службовцями та колгоспниками, що призвані на збори, зберігається середній заробіток як по основній, так і по роботі за сумісництвом за весь період зборів, включаючи час перебування у дорозі до військової частини і наз Оплата праці військовозобов'язаних. які були призвані на спеціальні військові збори та направлені на роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. проводилась на умовах, передбачених для робітників та службовців, виконуючих ці роботи.

Згідно вимог Розпорядження Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 року №1031. військовозобов'язаних, призваних на спеціальні збори та які безпосередньо приймали участь у роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» розповсюджено порядок оплати праці та виплати одноразової винагороди за місцем основної роботи, який передбачено для робітників та службовців, що виконували такі роботи.

Таким чином, на них поширюється дія Постанови Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986 року № 168 та Розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 року №964-рс.

Відповідно до ст.72 Закону СРСР "Про загальний військовий обов'язок", за військовозобов'язаними, що призвані на збори, зберігається середній заробіток за весь час їх проходження.

Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986р. №524-156 (Постанова Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986р.№168-5) передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) робітникам підприємств та організацій, що приймали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у 30-ти кілометровій зоні до 100%. Постанова Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986р. №665-195 (Постанова Ради Міністрів УРСР та УКППРОФСОФА від 10.06.1986р. №207-7) передбачає: "Встановити, що за робітниками, направленими для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобіганню забруднення навколишнього середовища, зберігається середня заробітна плата (за винятком пільг для робітників в районах Крайньої Півночі та прирівняних до них місцевостей).

Розповсюдити на працівників підприємств, організацій та установ, незалежно від відомчої підлеглості (включаючи осіб, що тимчасово переведені та відряджені), а також на військовослужбовців, військових будівельників, що зайняті на вказаних роботах, дію пунктів 1 (на період проведення цих робіт) та 10 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986р. №524- 156. Надати право керівникам Міністерств і відомств та їх заступникам проводити оплату праці працівникам, що зайняті на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у відповідних зонах небезпеки у розмірах, передбачених Розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986р. №964.

Оплата праці робітників, що зайняті на роботах у третій, другій та першій зонах небезпеки, провадиться відповідно у чотирьох, трьох, та двох кратному розмірах, понад середньомісячну заробітну плату, виходячи із тарифної ставки (посадового окладу), встановленої по основному місцю роботи.

Встановити робітникам підприємств, організацій та установ, що виконують роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобіганню забруднення середовища, додаткову оплату праці у нічний час у розмірі 35% годинної тарифної ставки (окладу) за кожний час роботи у нічний час та максимальний розмір премії - 60% тарифної ставки (окладу) на місяць.

Дозволити підприємствам, організаціям та установам залучати робітників на роботи, що пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, у вихідні та святкові дні з оплатою праці у подвійному розмірі. Пільги, що передбачені цією Постановою, встановлюються з моменту аварії на ЧАЕС".

Крім того, Постановою Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦСПС від 07.05.1986р. №153/10-43 передбачено, що для робітників, безпосередньо зайнятих на роботах по усуненню наслідків аварії, в зоні іонізуючого випромінювання встановлюється: шестигодинний робочий день. Постановою Ради Міністрів

СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986р. №665-195 (Постанова Ради Міністрів УРСР та УКРСОВПРОФА від 10.06.1986р. №207-7) передбачено, що підвищена оплата праці у зоні відчуження застосовується від дня аварії, граничний розмір премії встановлено - 60% тарифної ставки (посадового окладу). Відповідно до ст.40 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи"№796-ХП від 28.02.1991р. (з урахуванням змін та доповнень), військовозобов'язаним, призваним та направленим на роботи для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, оплата праці провадиться відповідно до ст.39 цього Закону за всі калінларні дні роботи на підставі довідки, яка видається військовою частиною.

Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР та ВЦСГІС від 07.05.1986р. №524-156 (Постанова Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986р.№168-5) передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) робітникам підприємств та організацій, що приймали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у 30-ти кілометровій зоні до 100%.

Згідно ст. 36 Закону України "Про статусі соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції від 28.02.1991р. №796-ХП, оплата праці громадян, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться по підвищеним тарифним ставкам (відрядним розцінкам) і посадовим окладам з урахуванням радіоактивного забруднення ізотопами цезію, складності виконуваних робіт та умов праці у таких розмірах: від 1 до 5 Ки/на квадратний км - на 20-30%; від 5 до 10 Ки/ на квадратний км - на 30-40%; від 10 до 15 Ки/на квадратний км - на 40-60%; від 15 до ЗО Ки/на квадратний км - на 60-80%; понад 30 Ки/на квадратний км - на 80-100%.

Як було встановлено в судовому засіданні позивач ОСОБА_2на момент його призову на збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС працював у відповідача, а тому саме це підприємство повинно було нарахувавати заробітну плату за період його находження у зоні відчуження.

Згідно даних, які є вматеріалах справи позивачу за період знаходження в відрядженні по по ліквідації наслідків на Чернобильській АЕС складає у розмірі 297,43 руб.

Але, вказана довідка про заробітну плату була видана без урахування вказаних вище положень нормативно - правових актів, які регулюють порядок оплати праці осіб, які приймали участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідач не виконав Постанову КМУ від 23 листопада 2011 року №1210 , яким передбачено проведення з 01 січня 2012 року перерахунків пенсій для осіб, які постраждали при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і яки були визнані інвалідами.

Для визначення правильності розміру нарахування відповідачем заробітної платі ОСОБА_2 в період його перебування на спеціальних військових зборах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, судом за клопотанням позивача по справі була призначена судово-економічна експертиза.

Згідно висновку судово-економічної експертизи № 1746 від 05.04.2013 року встановлено, що заробітна плата, нарахована підприємством ОСОБА_2 за роботу з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з з 15.04.1987 року по 03.07.1987 року, не відповідає вимогам діючого на той час законодавства. В обсязі наданих документів, у відповідності з вимогами діючого на той час законодавства, заробітна плата ОСОБА_2 за період перебування на роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за вказаний період складатиме 1162,98 руб., в тому числі : квітні 1987 року - 69,48 руб., травень 1987р. 438,84 руб; червень 1987 р. - 637,29 руб.; липень 1987р. -17,37 руб.

Відповідно до ст. ст. 10,60 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, тому суд, при винесенні рішення виходить саме з положення вищезазначених норм. Суд, даючи оцінку вищезазначеним доказам, приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_2 обґрунтовані, а тому підлягають задоволенню.

У звязку з тим, що позивач при предявленні позову звільнений від сплати судового збору, судовий збір треба стягнути з відповідача на користь держави.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 7, 10, 11, 57-60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, ст. ст. 15, 16 ЦК України, Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 року, суд

ВИРІШИВ :

Позовні вимоги ОСОБА_2 до ВАТ « Харківське АТП» корпорації « Укрбуд», третя особа Управління пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про зобов'язання видачі довідки про заробітну плату за час роботи по ліквідації наслідків на Чернобильській АЕС для нарахування пенсії задовольнити.

Зобов'язати ВАТ « Харківське АТП» корпорації « Укрбуд» видати ОСОБА_2 довідку про його фактичну заробітну плату за час перебування на спеціальних військових зборах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 15.04.1987 року по 03.07.1987 року у розмірі 1162,98 руб.

Стягнути з ВАТ « Харківське АТП» корпорації « Укрбуд» на користь держави судовий збір у сумі 214,60 грн. (розрахунковий рахунок № 31214206700010 КБКД 22030001 «Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)», отримувач УДКСУ у Фрунзенському районі м. Харкова Харківської області, код отримувача - 37999669, банк отримувача ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО банку отримувача 851011).

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення шляхом подання апеляційної скарги. Особами, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Видрукувано в дорадчій кімнаті.

Головуючий - суддя:

Суддя