ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м. Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/10067/13 19.06.13
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Золотоніський лікеро-горілчаний завод «Златогор»
до Фонду державного майна України
про зобов'язання вчинити дії
Суддя Якименко М.М.
Представники сторін:
від позивача: Мацевич І.Ю. - довіреність б/н від 20.05.2013 року;
від відповідача: не з'явився;
Обставини справи :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Золотоніський лікеро-горілчаний завод «Златогор» звернулося до господарського суду м. Києва з позовом до Фонду державного майна України про зобов'язання вчинити дії, а саме:
- зобов'язати Відповідача виконати умови договору оренди укладеного між Фондом державного майна України та ТОВ «Золотоніським лікеро-горілчаним заводом «Златогор» від 25.09.2002 року № 842 , зокрема пункт 6.4, шляхом надання ТОВ «Золотоніським лікеро-горілчаним заводом «Златогор» дозволу на списання орендованого майна у кількості 305 об'єктів на загальну суму 2 037 217,12 грн. (два мільйони, тридцять сім тисяч двісті сімнадцять грн. п'ятнадцять коп.) згідно з Порядком списання об'єктів державної власності, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007 р. за № 1314 «Про затвердження Порядку списання об'єктів державної власності»
Ухвалою від 01.06.2013 року порушено провадження по справі та призначено її розгляд на 12.06.2013 року.
12.06.2013 року через відділ діловодства суду від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
12.06.2013 року представник позивача подав клопотання про долучення документів до матеріалів справи.
12.06.2013 року представник позивача надав документи на вимогу ухвали суду про порушення провадження.
12.06.2013 року представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином.
Враховуючи те, що нез'явлення представника відповідача у судове засідання 12.06.2013 року перешкоджає вирішенню спору по суті, а також враховуючи клопотання представника відповідача, суд вважає за доцільне відкласти розгляд справи на 18.06.2013 року.
18.06.2013 року представник відповідача у судове засідання повторно не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином.
У відповідності з положеннями п. 3.6 Роз'яснення Вищого арбітражного суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України» від 18.09.97р. N 02-5/289 особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.
Відповідно до статті 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Представник позивача в судовому засіданні 18.06.2013 року позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Відповідно до статті 85 ГПК України в судовому засіданні 18.06.2013 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані матеріали справи в їх сукупності, та заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» об'єктом оренди є нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення) (п. 1 ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»), орендодавцями є Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо нерухомого майна, що є державною власністю (ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»).
25.09.2002 року між Фондом державного майна України (далі по тексту - відповідач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Золотоніський лікеро-горілчаний завод «Златогор» (далі по тексту - позивач, орендар) було укладено Договір № 842 оренди цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Золотоніський лікеро-горілчаний завод» (далі по тексту - Договір).
Відповідно до п. 1.1. Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне володіння та користування цілісний майновий комплекс Державного підприємства «Золотоніський лікеро-горілчаний завод» (далі - Підприємство), яке припиняє свою діяльність і реорганізується шляхом приєднання до майна Орендаря. Склад і вартість цілісного майнового комплексу Підприємства визначено відповідно до наведених у додатках акта оцінки, протоколу про результати інвентаризації та передавального балансу, складеного станом на 31 серпня 2002 p., вартість якого становить 3353 397 (три мільйона триста п'ятдесят три тисячі триста дев'яносто сім) грн., у тому числі: основні фонди за залишковою вартістю 3 094 729 (три мільйона дев'яносто чотири тисячі сімсот двадцять дев'ять) грн.
25.09.2002 року на виконання умов Договору сторони підписали Акт приймання-передачі в оренду майна Державного підприємства «Золотоніський лікеро-горілчаний завод», згідно якого орендодавець передав, а орендар прийняв відповідно до умов Договору оренди цілісний майновий комплекс Державного підприємства «Золотоніський лікеро-горілчаний завод».
Також до Акту приймання-передачі від 25.09.2002 року було додано перелік державного майна, яке передається в оренду ТОВ «Золотоніський лікеро-горілчаний завод «Златогор» в кількості 703 одиниці.
Згідно з п. 6.4. Договору Орендар має право у встановленому порядку з дозволу Орендодавця списувати орендоване майно Підприємства.
Пунктом 10.1. договору сторонами встановлено, що договір укладено на 5 років з 25.09.2002 року до 25.05.2007 року включно.
Згідно п. 10.3. договору зміна або розірвання договору можуть мати місце за погодженням сторін.
Додатковою угодою № 424 від 25.10.2012 сторони дійшли згоди внести зміни до договору та встановили строк дії договору до 25.09.2017 року.
08.02.2013 року на виконання умов п. 6.4 Договору, з доданням пакету документів, позивач звернувся до відповідача з листом (вих. № 189) з проханням надати дозвіл на списання державного майна, переданого в довгострокову оренду у складі цілісного майнового комплексу, а саме списання майна основних засобів 305 об'єктів на загальну суму 2 037 217,12 грн. морально та фізично зношених та непридатних для подальшого використання. Частиною цих основних засобів є відпрацьовані деталі та механізми, які утворилися внаслідок ремонту устаткування, та які вже не придатні для використання в виробництві.
04.03.2013 року відповідач своїм листом (вих. № 10-24-2713) відмовив Позивачу у наданні згоди на списання майна. Відмова мотивована тим, що Порядком списання об'єктів державної власності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007 р. № 1314 не передбачено списання вищевказаного майна.
У зв'язку з викладеним позивач звернувся до суду з даним позовом.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 6 Постанови КМУ від 08.11.2007 року № 1314 «Про затвердження Порядку списання об'єктів державної власності» (далі по тексту - Порядок) з метою отримання згоди на списання майна суб'єкт господарювання подає суб'єкту управління разом із зверненням стосовно списання майна такі документи:
1) техніко-економічне обґрунтування необхідності списання майна, в якому містяться економічні та/або технічні розрахунки, інформація про очікуваний фінансовий результат списання майна та про те, як воно вплине на фінансовий план (для державних підприємств), а також напрями використання коштів, які передбачається одержати в результаті списання;
2) відомості про майно, що пропонується списати за даними бухгалтерського обліку (крім об'єктів незавершеного будівництва), згідно з додатком 1;
3) акт інвентаризації майна, що пропонується до списання, згідно з додатком 2;
4) акт технічного стану майна, затверджений керівником суб'єкта господарювання;
5) відомості про наявність обтяжень чи обмежень стосовно розпорядження майном, що пропонується списати (разом з відповідними підтвердними документами);
6) відомості про земельну ділянку, на якій розташоване нерухоме майно, із зазначенням напрямів подальшого використання земельних ділянок, які вивільняються, а також копії відповідних підтвердних документів, зокрема державного акта на право постійного користування землею, кадастрового плану;
7) відомості про об'єкти незавершеного будівництва, а саме: дата початку і припинення будівництва, затверджена загальна вартість, вартість робіт, виконаних станом на дату припинення будівництва (ким і коли затверджено завдання на проектування, загальна кошторисна вартість проектно-вишукувальних робіт, кошторисна вартість проектно-вишукувальних робіт, виконаних до їх припинення, стадії виконання робіт).
Судом встановлено, що позивач в повному обсязі дотримався процедури передбаченої п. 6 Постанови КМУ від 08.11.2007 року № 1314 «Про затвердження Порядку списання об'єктів державної власності» та листом від 08.02.2013 року № 189 відправив вищевказані документи відповідачу, для отримання дозволу на списання державного майна. Жодних зауважень з боку відповідача, щодо недостатності або невідповідності Порядку поданих документів не надходило на адресу позивача.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» до об'єктів управління державної власності відноситься державне майно, передане в оренду.
Порядок забезпечення підвищення ефективності використання державного та комунального майна шляхом передачі його в оренду фізичним та юридичним особам врегульовано Законом України «Про оренду державного та комунального майна».
Укладений між сторонами Договір, відповідно до вимог ст. 759 ЦК України, ст. 283 ГК України та приписів статей 1, 4, 10, 19, 32 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, передбачених статтями 173, 174, 175 ГК України (статтями 11, 202, 509 ЦК України), та відповідно до ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 8 ЦК України передбачено, що якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону).
Вищий господарський суд України в пункті 4 Інформаційного листа № 01-8/211 від 07.04.2008 року «Про деякі питання практики застосування норм Цивільного та Господарського кодексів України» зазначив, що аналогія закону чи аналогія права застосовується у тому випадку, якщо є прогалина в правовому регулюванні відповідних відносин.
Відповідно до ст. 170 ЦК України держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Кабінет Міністрів України, здійснюючи управління об'єктами державної власності, як суб'єкт управління відповідно до підпункту «и» п. 18 ч. 2 ст. 5 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» визначає порядок відчуження та списання цих об'єктів.
Проте, на даний час Кабінетом Міністрів України такий порядок щодо відчуження орендованого державного майна цілісних майнових комплексів не визначено.
Відповідно до ч. 5 ст. 141 ГК України види майна, що може перебувати виключно у державній власності, відчуження якого недержавним суб'єктам господарювання не допускається, а також додаткові обмеження щодо розпорядження окремими видами майна, яке належить до основних фондів державних підприємств, установ і організацій, визначаються законом.
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Суд приходить до висновку, що відмова відповідача у наданні дозволу на списання орендованого майна тягне погіршення фінансового становища позивача, оскільки залишення на балансі основних засобів із значним зносом, які не підлягають подальшому використанню, вимагає несення додаткових витрат на зберігання цього майна, обмежує його у можливостях здійснення підприємницької діяльності.
Зважаючи на встановлені обставини справи та вимоги правових норм викладених вище, а також на те, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги про зобов'язати Відповідача виконати умови договору оренди укладеного між Фондом державного майна України та ТОВ «Золотоніським лікеро-горілчаним заводом «Златогор» від 25.09.2002 року № 842 , зокрема пункт 6.4, шляхом надання ТОВ «Золотоніським лікеро-горілчаним заводом «Златогор» дозволу на списання орендованого майна у кількості 305 об'єктів на загальну суму 2 037 217,12 грн. (два мільйони, тридцять сім тисяч двісті сімнадцять грн. п'ятнадцять коп.) згідно з Порядком списання об'єктів державної власності, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007 р. за № 1314 «Про затвердження Порядку списання об'єктів державної власності» - нормативно та документально доведені, а тому підлягають задоволенню (аналогічної думки при вирішенні даної категорії справ притримується Вищий господарський суд України у свої постановах від 04.10.2011 року у справі № 16/127пн; 04.10.2011 року у справі № 16/120пн; 12.03.2012 року у справі № 40/108пд)
Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються судом на відповідача .
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 32, 33, 49, 75, 82 - 85 ГПК України, господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Фонд державного майна України (01133, м. Київ, Печерський район, ВУЛИЦЯ КУТУЗОВА, будинок 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) виконати умови пункту 6.4. Договору № 842 оренди цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Золотоніський лікеро-горілчаний завод» укладеного між Фондом державного майна України (01133, м. Київ, Печерський район, ВУЛИЦЯ КУТУЗОВА, будинок 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Золотоніський лікеро-горілчаний завод «Златогор» (19700, Черкаська обл., місто Золотоноша, ВУЛИЦЯ СІЧОВА, будинок 22, код ЄДРПОУ), шляхом надання Товариству з обмеженою відповідальністю «Золотоніський лікеро-горілчаний завод «Златогор» (19700, Черкаська обл., місто Золотоноша, ВУЛИЦЯ СІЧОВА, будинок 22, код ЄДРПОУ 00032945) дозволу на списання орендованого майна у кількості 305 об'єктів на загальну суму 2 037 217 (два мільйони тридцять сім тисяч двісті сімнадцять) грн. 12 коп.
3. Стягнути з Фонду державного майна України (01133, м. Київ, Печерський район, ВУЛИЦЯ КУТУЗОВА, будинок 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Золотоніський лікеро-горілчаний завод «Златогор» (19700, Черкаська обл., місто Золотоноша, ВУЛИЦЯ СІЧОВА, будинок 22, код ЄДРПОУ 00032945) 1 147 (одну тисячу сто сорок сім) грн. - судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя М.М. Якименко
Дата підписання рішення: 21.06.2013 року.