ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2013 р. Справа № 821/2294/13-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення боргу по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 4010,30 грн.,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області (далі - позивач, УПФУ) звернулося до суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП) про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 4010,30 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області та має недоїмку зі сплати даного внеску в розмірі 4010,30 грн.
Станом на 29.03.2012 року вказана заборгованість відповідачем не погашена добровільно, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Позивач просив справу розглянути без участі його представника, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, надала заперечення на адміністративний позов, просила у задоволенні позову відмовити. Вказала, що даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки, спір виник в сфері діяльності неприбуткової самоврядної організації (об"єднання громадян) - Пенсійний фонд. Вважає, що незважаючи на те, що УПФУ є державним органом, але в спірних відносинах виконує обов"язки неприбуткової самоврядної організації, а тому даний спір має бути вирішено в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець Цюрупинською районною державною адміністрацією 22.10.2007 року за № 2 497 000 0000 002285, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідачем за результатами діяльності в 2011 році до Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області 29.03.2012 року подано звіт (Таблиця 2 нарахування єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування за 2011 рік фізичними особами - підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування). Відповідно до вказаного звіту розмір єдиного соціального внеску складає 4010,30 грн.
02.04.2012 року відповідачу було виставлено вимогу про сплату боргу на суму 4010,30 грн., яка була оскаржена нею в судовому порядку.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 27.06.2012 року у справі №2а-1707/12/2170 відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, вказане рішення було оскаржено нею до суду апеляційної інстанції.
14.03.2013 року Одеським апеляційним адміністративним судом справу №2а-1707/12/2170 розглянуто, рішення суду першої інстанції залишено без змін.
За період з 01.01.2011 року станом на день прийняття постанови, відповідачем заборгованість не сплачена.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходив з наступного.
Згідно з пп. 2 п. 2.1 розділу ІІ Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Управління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 р. № 8-2 (у редакції постанови Управління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 р. № 5-5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. за № 442/6730 одним з основних завдань Управління є збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з п.4 ч.1 ст.4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Частиною 2 статті 8 вказаного Закону передбачено, що єдиний внесок не входить до системи оподаткування. Податкове законодавство не регулює порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску.
Пунктом 1 ч.2 ст. 6 Закону № 2464-VI встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 7 Закону № 2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини 1 статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім"ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Відповідно до п. 5 ч.1 ст. 1 Закону України № 2464-VI мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховуються заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця. Єдиний внесок для платників встановлюється у розмірі 34,7 % від бази нарахування єдиного внеску.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов"язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених Законом.
Із досліджених письмових доказів вбачається, що за даними звіту за 2011 рік сума заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 4010,30 грн. та залишається несплаченою.
Оскільки відповідачем не виконано обов'язку платника єдиного внеску, передбаченого Законом № 2464-VI, а саме, добровільно не сплачено суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, недоїмка в розмірі 4010,30 грн. підлягає стягненню в судовому порядку.
Відповідно до положень ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Щодо тверджень відповідача, що спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки він виник в сфері діяльності неприбуткової самоврядної організації і не є спором у публічно-правових відносинах, суд зазначає наступне.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Згідно зі ст. 15 ЦПК України в межах цивільного судочинства розглядаються справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер -НОМЕР_1) борг по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 4010 (чотири тисячі десять) грн. 30 коп. (p.p. 37199104002121 в УДК служби України в Цюрупинському районі код банку 38045231 МФО - 852010, код ЗКПО-21294916).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 10.1