Постанова № 32108550, 21.06.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2013
Номер справи
813/2399/13-а
Номер документу
32108550
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 червня 2013 року № 813/2399/13-а

17 год. 09 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Качур Р.П.

за участю секретаря судового засідання Чернявської О.Д.

представника позивача Холявки І.Я. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій та скасування постанов про повернення виконавчого документа стягувачеві, -

В С Т А Н О В И В:

1 квітня 2013 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій та скасування постанов про повернення виконавчого документа стягувачеві ВП № 34185527 від 07.03.2013 року, ВП № 36838981 від 13.03.2013 року та ВП № 35912887 від 07.03.2013 року.

За клопотанням представника позивача у судовому засіданні 14.05.2013 року було замінено відповідача у справі відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області на належного відповідача - управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області.

З урахуванням клопотання про збільшення позовних вимог та клопотання про уточнення позовних вимог позивач просить визнати протиправними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області Сіщука Володимира Васильовича при винесенні постанов про повернення виконавчого документа стягувачеві ВП № 34185527 від 07.03.2013 року, ВП № 36838981 від 13.03.2013 року, ВП № 35912887 від 07.03.2013 року та ВП № 36169226 від 25.03.2013 року та скасувати постанови про повернення виконавчого документа стягувачеві ВП № 34185527 від 07.03.2013 року, ВП № 36838981 від 13.03.2013 року, ВП № 35912887 від 07.03.2013 року та ВП № 36169226 від 25.03.2013 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на адресу позивача надійшли постанови відповідача про повернення виконавчого документа стягувачеві, підставою для прийняття яких стала ч. 2 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження». Позивач вважає, що виконавчі документи про стягнення коштів з Управління капітального будівництва Львівської міської ради повинні виконуватись відповідачем, оскільки стягувачем за виконавчим документом є державний орган. Вважає, що відповідачем порушено вимоги ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження» та просить скасувати оскаржувані постанови про повернення виконавчого документа стягувачеві.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач не забезпечив участі свого представника в судовому засіданні, хоча про час та дату його проведення належним чином повідомлений, що підтверджено повідомленням про вручення поштового відправлення; заперечення проти позову не подав.

Суд, враховуючи неявку відповідача без поважних причин, належним чином повідомленого про дату, час та місце проведення судового засідання, вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши надані суду докази в межах заявлених вимог, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

07.03.2013 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області Сіщуком В.В. прийнято Постанову ВП № 35912887 про повернення виконавчого документа стягувачеві - виконавчого листа № 2а-996/2009 року, виданого 30.12.2011 року Львівським окружним адміністративним судом про стягнення з Управління капітального будівництва Львівської міської ради штрафу у розмірі 729249 грн.

07.03.2013 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області Сіщуком В.В. прийнято Постанову ВП № 34185527 про повернення виконавчого документа стягувачеві - виконавчого листа № 2а-1427/2012, виданого 25.07.2012 року Львівським окружним адміністративним судом про стягнення з Управління капітального будівництва Львівської міської ради штрафу у розмірі 1316666 грн.

13.03.2013 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області Сіщуком В.В. прийнято Постанову ВП № 36838981 про повернення виконавчого документа стягувачеві - виконавчого листа № 2а-5554/09/1370, виданого 10.01.2013 року Львівським окружним адміністративним судом про стягнення з Управління капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради штрафу у розмірі 696401 грн.

25.03.2013 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області Сіщуком В.В. прийнято Постанову ВП № 36169226 про повернення виконавчого документа стягувачеві - виконавчого листа № 2а-10334/2011 року, виданого 29.12.2012 року Львівським окружним адміністративним судом про стягнення з Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради штрафу у розмірі 850 грн.

У постановах державний виконавець посилається на ч. 2 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. Так, механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845, п. 3 якого передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій). Оскільки Управління капітального будівництва Львівської міської ради та Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради мають відкриті рахунки в органах Казначейства, виконавчий документ слід повернути стягувачу на підставі ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження».

Приймаючи рішення суд виходив з наступного.

Згідно з ч. 1 ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутись до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього ж Закону рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Відповідно до п. 7 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 845 від 3 серпня 2011 року, у разі наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу керівник органу державної виконавчої служби подає відповідно до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" Казначейству протягом 10 днів з дня складення державним виконавцем відповідного акта оригінал виконавчого документа разом із супровідним листом та завірені належним чином державним виконавцем копії інших матеріалів виконавчого провадження.

Гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження» та особливості їх виконання встановлено Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 року № 4901-VI.

Статтею 3 цього Закону визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Водночас, ч. 2 ст. 2 згаданого Закону визначено, що дія цього Закону не поширюється на рішення суду, стягувачем за якими є державний орган, державне підприємство, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа, організація, що належать до комунальної власності.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, адміністративний суд перевіряє, чи, зокрема, прийнято рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

З урахуванням того, що стягувачем у виконавчих провадженнях ВП № 34185527, ВП № 36838981, ВП № 35912887 та ВП № 36169226 є державний орган - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, суд дійшов висновку про те, що постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про повернення виконавчого документа стягувачеві ВП № 34185527 від 07.03.2013 року, ВП № 36838981 від 13.03.2013 року, ВП № 35912887 від 07.03.2013 року та ВП № 36169226 від 25.03.2013 року є такими, що прийняті з порушенням вимог Закону України «Про виконавче провадження», відтак є протиправними та підлягають скасуванню.

З огляду на наведене, оскільки оскаржувані постанови прийнято у зв'язку із вчиненням відповідачем неправомірних дій, то такі підлягають скасуванню.

Розподіл судових витрат згідно ст. 94 КАС України не застосовується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 17-19, 94, 160-163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Львівській області про повернення виконавчого документа стягувачеві ВП № 34185527 від 07.03.2013 р.

3. Скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Львівській області про повернення виконавчого документа стягувачеві ВП №36838981 від 13.03.2013 р.

4. Скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Львівській області про повернення виконавчого документа стягувачеві ВП № 35912887 від 07.03.2013 р.

5. Скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Львівській області про повернення виконавчого документа стягувачеві ВП № 36169226 від 25.03.2013 р.

6. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст.186 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 1 липня 2013 року.

Суддя Качур Р.П.