Постанова № 32085606, 21.06.2013, Старобешівський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
21.06.2013
Номер справи
245/65/13-а
Номер документу
32085606
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

245/65/13-А

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 червня 2013 року. Старобешівський районний суд Донецької області у складі: головуючого судді Дмитрієва О.Ф., при секретарі Вжещ Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації про стягнення разової допомоги на оздоровлення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 27 травня 2013 року звернувся до Старобешівського районного суду Донецької області з адміністративним позовом до відповідача про стягнення разової допомоги на оздоровлення за 2012 рік, посилаючись на те, що він є інвалідом 3 групи по захворюванням пов*язаним з роботою по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Відповідно до ст..48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується інвалідам ІІІ групи в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати. Розмір мінімальної заробітної плати з 01 січня 2013 року становить 1147,00 грн. на місяць. 28.01.2013 року позивачу виплачено компенсацію на оздоровлення у розмірі 90,00 грн. Сума недоплаченої разової грошової допомоги на оздоровлення становить 4498,00 грн. Просить визнати дії відповідача протиправними, зобов*язати відповідача провести перерахунок та виплатити недораховану суму щорічної компенсації на оздоровлення за 2012 рік у розмірі 4 мінімальних заробітних плат, які були установлені на моент виплати, стягнути з відповідача на його користь недоотриману щорічну компенсацію на оздоровлення за 2012 рік, у розмірі 4498,00 грн.

Відповідач не погодившись з адміністративним позовом надав суду заперечення , в яких зазначено, що позивачу 28.01.2013 року була виплачена та отримана в повному обсязі щорічна допомога на оздоровлення за 2012 рік в розмірі 90,00 грн. згідно Постанови КМУ від 12.07.2005 № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими, просить залишити позов без задоволення.

Позивач на задоволенні позову наполягав та просив суд розглянути справу за його відсутності, що підтверджено відповідною заявою позивача.

Представник відповідача у судове засідання не зявилась, про місце, дату та час розгляду справи повідомлена належним чином, подала заяву в якій проти задоволення позову заперечувала та просила справу розглянути у її відсутність.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню та керується наступним.

Судом встановлено, що позивач має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом ІІІ групи і має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується відповідним посвідченням серії А №027404 та вкладкою №004694 до посвідчення від 26.11.1997 року. Відповідно до довідки №07/824 від 27.05.2013 року виданої управлінням праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації ОСОБА_1 нарахована та виплачена щорічна допомога на оздоровлення за 2012 рік в розмірі 90,00 грн.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.01.1991 року, з наступними змінами та доповненнями, позивач має право на отримання виплати на оздоровлення у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення, виплата здійснюється з мінімальної заробітної плати, яка склалася на момент встановлення інвалідності чи втрати годувальника, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

За 2012 рік відповідачем нарахована та 28.01.2013 року виплачена позивачу щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 90 гривень.

Ці обставини сторонами не оспорюються.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами у відповідності до приписів ч. 4 ст. 9 КАС України, при вирішенні даного спору підлягають застосуванню ст. 48 Закону України № 796-ХІІ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закон України про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2011 рік, а не постанова Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року.

Верховною Радою України прийнято Закон України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", який набрав чинності 1 січня 2012 року.

Постанова Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою керувався відповідач при нарахуванні щорічної допомоги на оздоровлення, є підзаконним нормативно-правовим актом та істотно звужує права позивача відповідно до статті 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Таке нарахування суперечить положенням ч.4 ст. 9 КАС України, де у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Посилання відповідача у письмових запереченнях на ч.3 прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2012 рік" від 22.12.2011р., згідно якої установлено, що у 2012 році норми і положення ст.48 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України, суперечить положенням Конституції України. Так, Конституцією України у статті 92 визначено сфери, зокрема бюджетну, які мають врегульовуватися виключно законом. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя.

Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Окрім того, ст. 22 Конституції України визначає, що при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. А згідно ст.8 Конституції України норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

На підставі наведеного оцінка правовідносин щодо виплати одноразової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється на підставі пункту 1 частини 1 статті 92 Конституції України та статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Законом України « Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлений мінімальний розмір заробітної плати з 01.01.2013 року у розмірі 1147 грн. З урахуванням отриманої позивачем суми у розмірі 90 грн. сума яка підлягає стягненню становить 4498 грн.

У зв'язку з тим, що з 22.05.2008 року дія норми статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за якою особам постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідам 3 групи повинна була призначатися та виплачуватися щорічна допомога на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, - є дійсною по теперішній час, тому , дії відповідача, які виразилися в нарахуванні та виплаті щорічної допомоги на оздоровлення за 2012 рік в меншому розмірі, ніж це передбачено ст. 48 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"- є неправомірними.

Суд вважає, що дії Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації щодо виплати щорічної компенсації на оздоровлення позивачеві за 2012 рік у розмірах менших ніж це передбачено законом є неправомірними. Оскільки судом встановлено, що права позивача порушено вони підлягають захисту шляхом стягнення з відповідача на користь позивача допомоги на оздоровлення за 2012 рік в розмірі 4-х мінімальних заробітних плат відповідно до вимог статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлених на момент виплат у сумі 4498 грн.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 24, 46, 152 Конституції України, ст.ст. 20, 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 99, 100, 158-163 КАС України суд,

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації- задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2012 рік згідно ст. 48 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неправомірними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за 2012 рік, з урахуванням сплаченої суми, в розмірі 4498 (чотири тисячі чотириста дев*яносто вісім) гривень відповідно до вимог статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У задоволенні решти вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя:

21.06.2013