ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2013 р. Справа № 2а-1870/8410/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Жигилія С.П.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Перцової Т.С.
за участю секретаря судового засідання Мороз Є.В.
представника позивача Дмитренко В.В., представника відповідача Шульга М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-маркет" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 29.11.2012р. по справі № 2а-1870/8410/12
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-маркет"
до Державної податкової інспекції в м. Суми
про скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервіс-маркет" (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах (далі - відповідач), в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.06.2012 № 0003971502/22178.
29 листопада 2012 року постановою Сумського окружного адміністративного суду у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-маркет" до Державної податкової інспекції у м. Сумах про скасування податкового повідомлення-рішення від 14.06.2012 № 0003971502/22178 - відмовлено.
Позивач, не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги останній зазначає, що суд першої інстанції не надав належної оцінки тому факту, що при прийнятті оскаржуваного повідомлення-рішення відповідач керувався Витягом з нормативної оцінки земельної ділянки від 15.01.2010 № 249/01-17, у якому був завищений коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, внаслідок чого податковий борг, визначений позивачу є завищеним.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 29.05.2012 ДПІ в м. Сумах проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ "Сервіс-маркет" з питання дотримання вимог податкового законодавства, а саме: повноти та правильності обчислення податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за червень-грудень 2011 року, січень-березень 2012 року.
30.05.2012 року за результатами перевірки складно акт № 1128/152/31814196, яким встановлено порушення позивачем п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за червень - рудень 2011 року та січень - березень 2012 року на суму 806651,11 грн.
14.06.2012 року на підставі вищезазначеного акту перевірки ДПІ в м. Сумах було винесено податкове повідомлення-рішення від № 0003971502/22178, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб у загальному розмірі 1 169 645, 15 грн., в т.ч. за основним платежем - 806 651, 11 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 362 994, 04 грн.
Не погоджуючись з вищезазначеним податковим повідомленням-рішення, позивач звернувся до суду.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що при прийнятті оскаржуваного повідомлення-рішення, відповідач діяв в межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до п. 6.1 ст. 6, п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, п. 36.3 ст. 36 Податкового кодексу України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу. Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків.
Податковим кодексом України встановлено загальнодержавні та місцеві податки і збори.
Згідно із п. 8.2 ст. 8 Податкового кодексу України до загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 9 Податкового кодексу України плату за землю віднесено до загальнодержавних податків і зборів.
Повноваження щодо встановлення ставок загальнодержавних податків і зборів належить виключно Верховній Раді України.
До повноважень органів місцевого самоврядування не належить зміна розмірів ставок загальнодержавних податків і зборів, до яких відноситься, зокрема, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності.
З огляду на зазначене, та враховуючи норми Податкового кодексу України, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України, тобто не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Отже, річна сума платежу орендної плати за землю згідно з п. 288.5 ст. 288 ПКУ не може бути меншою розміру, визначеного п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України, а саме - трикратного розміру земельного податку.
Статтею 271 Податкового кодексу України передбачено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку земельних ділянок не проведено - площа земельних ділянок.
Згідно із п.п. 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до п.п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що з 01 січня 2011 року мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, становить 3 % від їх оцінки.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно з рішенням Сумської міської ради від 05.02.2005 року № 1263-МР «Про надання згоди (дозволу) на розроблення проекту відведення земельних ділянок та перепогодження технічної документації у зв'язку зі зміною цільового призначення земельних ділянок, внесення змін до рішень Сумської міської ради» ТОВ «СЕРВІС-МАРКЕТ» було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки під будівництво соціальної житлової інфраструктури.
Згідно з рішенням Сумської міської ради від 20 липня 2005 року № 1329-МР «Про надання в оренду, вилучення, продовження терміну оренди земельних ділянок підприємствам, установам, організаціям і підприємцям та внесення змін до рішень Сумської міської ради» на підставі вищезазначеного проекту землеустрою ТОВ «СЕРВІС-МАРКЕТ» виділено землі житлової та громадської забудови під будівництво житлової соціальної інфраструктури між вул. Харківською, просп. ім. М. Лушпи, вул. Д. Коротченка площею 15,5960 га строком на 10 років на умовах оренди.
На підставі вищезазначеного рішення Сумської міської ради між ТОВ «СЕРВІС-МАРКЕТ» та Сумською міською радою укладено відповідний договір оренди земельної ділянки, умовами якого передбачено що земельна ділянка надається для будівництва житлової соціальної інфраструктури.
В подальшому вищезазначений договір оренди земельної ділянки, затверджений рішенням Сумської міської ради від 3 серпня 2005 року № 1347-МР.
ДПС України надано роз'яснення, що наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбуду України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 N 18/15/21/11 (зареєстровано в Мін'юсті України 05.04.2006 за N 388/12262) (далі - Порядок), під час розрахунку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів ураховується коефіцієнт функціонального використання земель. Згідно з п. 3.5 Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (додаток 1 до таблиці 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою. Зокрема, при оцінюванні 1 м2 земельної ділянки населених пунктів ураховується коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (землі житлової забудови - 1,0, землі промисловості - 1,2, землі комерційного використання - 2,5 тощо). Для земель, зайнятих поточним будівництвом, та земель, відведених під майбутнє будівництво, такий коефіцієнт становить 0,5.
Рішенням Адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України від 30 жовтня 2012 року № 71 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції», справа № 03-06/38-2012 визнано дії управління Держкомзему у місті Суми, що полягають у встановленні для окремих суб'єктів господарювання при визначенні нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зайнятих поточним будівництвом та відведених під майбутнє будівництво, завищених коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельних ділянок (Кф), порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених пунктом 3 статті 50, абзацом 8 частини другої статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді анти конкурентних дій органу влади, внаслідок яких окремим суб'єктам господарювання створюються дискримінаційні умови діяльності порівняно з конкурентами та зобов'язано управління Держкомзему у місті Суми припинити зазначене порушення шляхом застосування при підготовці Витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки коефіцієнта, який характеризує функціональне використання земельних ділянок (Кф), передбаченого таблицею 1.1. додатку 1 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбуду України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 N 18/15/21/11 (зареєстровано в Мін'юсті України 05.04.2006 за N 388/12262) у розмірі 0,5 до усіх земельних ділянок, зайнятих поточним будівництвом та відведеним під майбутнє будівництво.
У мотивувальній частині вищезазначеного рішення Адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення антимонопольного комітету України зазначено, що Витяги від 19.02.2009 № 1591/01-19 та від 15.01.2010 № 249/01-17 видані ТОВ "Сервіс-маркет" на земельну ділянку комунальної власності територіальної громади міста Суми між вул. Харківською, просп. ім. М. Лушпи, вул. Д. Коротченка, передану зазначеному товариству рішенням Сумської міської ради від 20 липня 2005 року № 1329-МР із земель житлової та громадської забудови, за договором оренди від 27.07.2005 (пункт 2.1.) земельна ділянка надається в оренду «для будівництва житлової соціальної інфраструктури»; у розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки передбачено Кф на рівні 1,0 замість 0,5.
Згідно з пп. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VІ підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пп. 288.1 ст. 288 ПКУ).
З рішення Адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення антимонопольного комітету від 30 жовтня 2012 року № 71 у справі № 03-06/38-2012 вбачається, що у поданих ТОВ «Сервіс-Маркет» розрахунках плати за землю використовувався витяг із нормативної грошової оцінки земельних ділянки між вул. Харківською, просп. ім. М. Лушпи, вул. Д. Коротченка площею 15,5960 га із завищеним коефіцієнтом нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а саме замість коефіцієнту функціонального використання Кф-0,5, який підлягає застосуванню на період будівництва, застосовувався коефіцієнт Кф-1. Внаслідок цього податковим органом було завищено суму податкового боргу при прийнятті податкового повідомлення - рішення.
У зв'язку з виявленими помилками у поданих документах ТОВ «Сервіс-Маркет» було подано до ДПІ у м. Сумах відповідні уточнюючі податкові декларації за 2011 та 2012 роки та подано до ДПС України та ДПС в Сумській області письмові звернення щодо зміни суми податкового боргу та скасування раніше прийнятого податкового повідомлення - рішення. Податковою службою були прийняті подані ТОВ «Сервіс-Маркет» уточнюючі податкові декларації, але при цьому не було скасовано оскаржуване податкове повідомлення - рішення.
Колегія суддів зазначає, що 04 жовтня 2012 року постановою Сумського окружного адміністративного суду, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 09 січня 2013 року, задоволено позов ТОВ «Сервіс-Маркет» до Управління Держкомзему у місті Суми Державного комітету України із земельних ресурсів, третя особа: Сумська міська рада про зобов'язання вчинити дії.
Зобов'язано Управління Держкомзему у місті Суми Державного комітету України із земельних ресурсів вчинити дії щодо видачі ТОВ «Сервіс-Маркет» витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки між вул.Харківською, просп. ім. М. Лушпи, вул. Д. Коротченка площею 15,5960 га з застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки Кф-0,5.
Зазначеним судом рішенням було встановлено, що при проведенні нормативної грошової оцінки вказаних земельних ділянок повинен застосовуватись коефіцієнт 0,5.
Відповідно до ч. 1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що при прийнятті оскаржуваного повідомлення-рішення відповідач керувався Витягом з нормативної оцінки земельної ділянки від 15.01.2010 № 249/01-17, у якому був завищений коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, внаслідок чого податковий борг, визначений позивачу є завищеним.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку про незаконність та необґрунтованість позовних вимог.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку про необхідність скасування постанови суду першої інстанції, як такої, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права на підставі п.4 ч. 1 ст. 202 КАС України з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-маркет".
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-маркет" задовольнити.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 29.11.2012р. по справі № 2а-1870/8410/12 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-маркет" до Державної податкової інспекції в м. Суми.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.06.2012 року № 0003971502/22178.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Жигилій С.П.Судді(підпис) (підпис) Дюкарєва С.В. Перцова Т.С. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Жигилій С.П. Повний текст постанови виготовлений 01.04.2013 р.