Постанова № 32063549, 27.06.2013, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.06.2013
Номер справи
816/3300/13-а
Номер документу
32063549
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2013 року

м. Полтава

Справа № 816/3300/13-а

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Супрун Є.Б., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Публічного акціонерного товариства "Полтавахіммаш" про стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

05 червня 2013 року Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Полтавахіммаш" про стягнення коштів у розмірі 5 100,00 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що у результаті проведених обстежень з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок, відносно відповідача було видано обов'язковий до виконання припис № 07/20-17-14 від 23.01.2012 року про усунення виявлених в ході обстеження порушень. Вказаний припис Публічним акціонерним товариством "Полтавахіммаш" у встановлений термін не виконано, за що на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 5 100 грн., що у добровільному порядку не сплачено.

Зважаючи на те, що про відкриття скороченого провадження у даній справі відповідач поінформований належним чином 12 червня 2013 року, про що свідчать відмітки на поштовому відправленні за адресою його державної реєстрації, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку частини четвертої статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.

21.01.2009 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Полтавській області проведено обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії Публічного акціонерного товариства "Полтавахіммаш", про що складено акт №7/20-1753 (а.с.7-25).

На підставі вказаного акта відносно відповідача винесено припис №7/20-1753/1 від 21.01.2009 р. та припис №7/20-1753/2 про усунення виявлених порушень (а.с.26-30, 31-33).

За результатами проведеної перевірки виконання припису №7/20-1753/1 встановлено, що даний припис відповідачем не виконано, про що складено акт перевірки №7/20-580 від 07.05.2009 р. (а.с.39-41) та видано припис №ППр-7/20-46 від 02.06. 2009 р. (а.с.42-45).

За результатами проведеної перевірки виконання припису №7/20-1753/2 від 21.01.2009 р. та припису №ППр-7/20-46 від 02.06.2009 р. встановлено, що приписи відповідачем не виконано, про що складено акт перевірки №7/20-555 та видано новий припис №7/20-555 від 27.04.2010 р. (а.с.62-65), який залишився невиконаним, що підтверджується актом перевірки №07/20-1122 від 29.11. 2010 р. (а.с.66-67).

29.11.2010 р. видано припис про усунення виявлених недоліків №07/20-1122 (а.с.68-69).

За результатами проведеної перевірки виконання припису №07/20-1122 від 29.11.2010 р. встановлено його невиконання актом перевірки (протоколом) №07/20-17-14 від 23.01.2012 р. (а.с.70)

На підставі акту перевірки №07/20-17-14 видано припис №07/20-17-14 від 23.01.2012 р. (а.с.74-75) невиконання якого зафіксовано актом перевірки (протоколом) від 28.11.2012 р. (а.с.72).

Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за порушення законодавства про електроенергетику та за ухилення від виконання приписів на відповідача накладено штраф на суму 5 100 грн., про що винесено постанову № 07/20-01-66 від 06.12.2012 р. (а.с.76-77).

Дану постанову надіслано відповідачу та отримано ним 13.12.2012 р., що підтверджується копією повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с. 78-79).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 №575/97-ВР та п. 1 Положення "Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії" від 07.08.1996 року № 929, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії згідно з наказом Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 №422 "Про державний енергетичний нагляд" безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд вказаним Положенням, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об’єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго".

За приписами частин 2, 3, 4 статті 26 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 року № 575/97-ВР (в редакції, чинній на момент виникнення та реалізації спірних правовідносин) споживач енергії, яким є відповідач, зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії; забезпечувати безпечну експлуатацію енергетичних установок та їх належний технічний стан; несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень частини 5 статті 9 зазначеного Закону державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів.

Частиною дев’ятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V визначено, що невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб’єкта господарювання згідно із законом.

Згідно з абзацом 2 частини 3 статті. 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В силу пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Судом встановлено, що у добровільному порядку штраф в розмірі 5 100 грн. відповідачем у встановлений строк не сплачено, докази оскарження постанови про накладення штрафу в матеріалах справи відсутні.

Частиною шостою статті 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

З огляду на викладене суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.

З урахуванням наведеного, керуючись статтями 7 - 11, 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Публічного акціонерного товариства "Полтавахіммаш" про стягнення коштів задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Полтавахіммаш" (ідентифікаційний код 00217449) на користь Державного бюджету України штраф у сумі 5 100 (п’ять тисяч сто) грн. 00 коп. одержувач: р/р 31115106700002, ГУДКС України у Полтавській області, МФО 831019, код ЄДРПОУ 38019510, код платежу до держбюджету 21081100.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Є.Б. Супрун