Постанова № 32062870, 25.06.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.06.2013
Номер справи
826/7532/13-а
Номер документу
32062870
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

25 червня 2013 року 15:15 №826/7532/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Кришталь М.О., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю «Автогаз Україна Груп» до державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва ДПС провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 11.12.2012 №0004562250, від 11.12.2012 №0004572250, від 11.12.2012 №0004582250, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Автогаз Україна Груп» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва ДПС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 11.12.2012 №0004562250, від 11.12.2012 №0004572250, від 11.12.2012 №0004582250.

Позовні вимоги мотивовано тим, що державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва ДПС на підставі хибних висновків акту перевірки від 28.11.2012 №373/22-50/33155430 прийнято податкові повідомлення-рішення від 11.12.2012 №0004562250, від 11.12.2012 №0004572250, від 11.12.2012 №0004582250.

В судове засідання 06.06.2013 представник відповідача повторно не з'явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, докази чого містяться в матеріалах справи.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

У зв'язку з тим, що відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, а також зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи №826/7532/13-а у письмовому провадженні.

Через канцелярію суду 11.06.2013 відповідач надав суду письмові заперечення на позовну заяву, в яких проти позову заперечив з огляду на обґрунтованість висновків акту перевірки від 28.11.2012 №373/22-50/33155430 та, відповідно, правомірність податкових повідомлень-рішень державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва ДПС від 11.12.2012 №0004562250, від 11.12.2012 №0004572250, від 11.12.2012 №0004582250.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва ДПС проведено документальну позапланову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Автогаз Україна Груп» з питань дотримання вимог податкового законодавства при взаємовідносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія Алексус-ЛТД», товариством з обмеженою відповідальністю «Мембрана Техно-Імпульс» за весь період взаємовідносин.

За наслідками перевірки державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва ДПС складено акт від 28.11.2012 №373/22-50/33155430, в якому зафіксовано порушення товариством з обмеженою відповідальністю «Автогаз Україна Груп» пунктів 198.2, та 198.6 статті 198, пункту 201.6 статті 201 Податкового кодексу України, що призвело до заниження позивачем податку на додану вартість на загальну суму 215 459,00 грн.

Крім того, перевіркою встановлено порушення позивачем підпункту 5.3.9 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України, що призвело до заниження позивачем податку на прибуток на суму 246 101,00 грн.

На підставі акту перевірки від 28.11.2012 №373/22-50/33155430 державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва ДПС прийнято податкові повідомлення-рішення:

від 11.12.2012 №0004562250, яким позивачеві визначено грошове зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 256 355,00 грн., у тому числі: 246 101,00 грн. - основний платіж, 10 254,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції;

від 11.12.2012 №0004572250, яким позивачеві визначено грошове зобов'язання із податку на додану вартість у розмірі 239 867,00 грн., у тому числі: 215 459,00 грн. - основний платіж, 24 408,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції;

від 11.12.2012 №0004582250, яким позивачеві зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток за І півріччя 2012 року у розмірі 9 589,00 грн.

Перевіряючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення на відповідність вимогам, зазначеним у частині третій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що документальну позапланову невиїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Автогаз Україна Груп» проведено державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва ДПС на підставі 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, а саме на підставі постанови старшого слідчого СВ ДПІ у Оболонському районі міста Києва ДПС майора податкової міліції Понько С.І. від 19.08.2012 по кримінальній справі №75-00197, порушену за ознаками злочину, передбаченого частиною 1 статті 205 Кримінального кодексу України.

При цьому слід зазначити, що посилаючись на приписи підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України як підставу для проведення перевірки у вступній частині акту перевірки, державна податкова інспекція у Святошинському районі міста Києва ДПС в пункті 2.9 акту перевірки посилається саме на постанову старшого слідчого СВ ДПІ у Оболонському районі міста Києва ДПС майора податкової міліції Понько С.І. від 19.08.2012 по кримінальній справі №75-00197 про призначення позапланової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Автогаз Україна Груп».

Із письмових пояснень позивача, не спростованих відповідачем, товариство з обмеженою відповідальністю «Автогаз Україна Груп» не отримувало від державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва ДПС жодних запитів щодо надання пояснень та їх документального підтвердження по взаємовідносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія Алексус-ЛТД», товариством з обмеженою відповідальністю «Мембрана Техно-Імпульс» за весь період взаємовідносин.

Пункт 78.1 статті 78 Податкового кодексу України визначає вичерпний перелік обставин для здійснення документальної позапланової перевірки.

Згідно зі підпунктом 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється, якщо за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Враховуючи, що відповідачем не надано суду доказів щодо підстав для проведення перевірки відповідно до приписів підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України (письмовий запит позивачеві із доказами вручення останньому), посилання позивача на відсутність такого письмового запиту, а також наявність постанови старшого слідчого СВ ДПІ у Оболонському районі міста Києва ДПС майора податкової міліції Понько С.І. від 19.08.2012 по кримінальній справі №75-00197 про призначення позапланової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Автогаз Україна Груп», посилання на цю постанову в акті перевірки, суд робить висновок, що документальну позапланову перевірку позивача здійснено відповідачем саме на підставі підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.

Згідно з підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, зокрема, у разі отримання рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанови органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.

Відповідно до пункту 86.9 статті 86 Податкового кодексу України у разі якщо грошове зобов'язання розраховується органом державної податкової служби за результатами перевірки, призначеної відповідно до кримінального процесуального законодавства або закону про оперативно-розшукову діяльність, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки не приймається до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду. Матеріали перевірки разом з висновками органу державної податкової служби передаються правоохоронному органу, що призначив перевірку. Статус таких матеріалів перевірки та висновків органу державної податкової служби визначається кримінальним процесуальним законодавством або законом про оперативно-розшукову діяльність.

Норми пункту 86.9 статті 86 Податкового кодексу України не містять застережень, зокрема, щодо виду складу злочину або ж суб'єктного складу осіб, за фактом якого та у відношенні яких порушено кримінальну справу.

Відповідно до пункту 58.4 статті 58 Податкового кодексу України у разі коли судом за результатами розгляду кримінального провадження про кримінальне правопорушення, предметом якого є податки, збори, винесено обвинувальний вирок, що набрав законної сили, або винесено рішення про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами, відповідний контролюючий орган зобов'язаний визначити податкові зобов'язання платника податків за податками та зборами, несплата податкових зобов'язань за якими встановлена судовим рішенням, та прийняти податкове повідомлення-рішення про нарахування платнику таких податкових зобов'язань і застосування стосовно нього штрафних (фінансових) санкцій у розмірах, визначених цим Кодексом.

Складання та надсилання платнику податків податкових повідомлень-рішень за податковими зобов'язаннями платника податків за податками та зборами, несплата податкових зобов'язань за якими встановлена судовим рішенням, забороняється до набрання законної сили судовим рішенням у кримінальному провадженні або винесення ухвали про закриття такого кримінального провадження за нереабілітуючими підставами.

За таких обставин, Податковим кодексом України чітко визначений статус матеріалів перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону і порядок визначення органом державної податкової служби податкового зобов'язання за наслідками такої перевірки.

Під час судового розгляду справи суд витребовував у відповідача всі матеріали, що були або мали бути взяті відповідачем до уваги при прийнятті оскаржуваного рішення, з приводу якого подано позов, зокрема і відомості щодо наявності/відсутності рішення суду по кримінальній справі, в рамках якої проводилася перевірка.

Відповідач документів, які б підтверджували дотримання процедури прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, зокрема, наявність станом на 11.12.2012 рішення суду, винесеного за результатами розгляду кримінальної справи, по якій призначено податкову перевірку, суду не надав.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи те, що податкові повідомлення-рішення від 11.12.2012 №0004562250, від 11.12.2012 №0004572250, від 11.12.2012 №0004582250 винесені державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва Державної податкової служби на підставі висновків акту позапланової перевірки, яку призначено відповідно до кримінально-процесуального закону, зважаючи на недоведеність з боку відповідача наявності на момент винесення податкових повідомлень-рішень від 11.12.2012 рішення суду, винесеного за результатами розгляду кримінальної справи по якій призначено податкову перевірку, суд вказує на передчасність прийняття податковим органом податкових повідомлень-рішень від 11.12.2012 №0004562250, від 11.12.2012 №0004572250, від 11.12.2012 №0004582250, у зв'язку з чим вказує на наявність підстав для його скасування.

Зазначена позиція суду узгоджується із судовою практикою, висловленою в судових рішеннях, що набрали законної сили, зокрема, ухвалах Київського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2012 у справі №2а-17427/11/2670, від 23.08.2012 у справі №2а-7565/12/2670, ухвалах Вищого адміністративного суду України від 28.08.2012 №К/9991/96613/11, від 24.09.2012 № К/9991/50512/12.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Враховуючи, що при прийнятті податкових повідомлень-рішень від 11.12.2012 №0004562250, від 11.12.2012 №0004572250, від 11.12.2012 №0004582250 органом державної податкової служби порушено спосіб їх прийняття, не дотримано приписів Податкового кодексу України щодо статусу матеріалів перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону і порядок визначення органом державної податкової служби податкового зобов'язання за наслідками такої перевірки, позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Автогаз Україна Груп» підлягають задоволенню, а податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва Державної податкової служби від 11.12.2012 №0004562250, від 11.12.2012 №0004572250, від 11.12.2012 №0004582250 - скасуванню.

Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва ДПС від 11.12.2012 №0004562250, від 11.12.2012 №0004572250, від 11.12.2012 №0004582250.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Літвінова А.В.