Постанова № 32061655, 27.06.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.06.2013
Номер справи
805/2583/13-а
Номер документу
32061655
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 червня 2013 р. Справа № 805/2583/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час постановлення 10 год. 00 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Голубової Л.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадженні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних

паперів та фондового ринку

до закритого акціонерного товариства «Донецька макаронна фабрика»

про стягнення фінансових санкцій у розмірі 5100,00 гривень згідно

постанов №№ 539-ДО-1-Е, 540-ДО-1-Е, 541-ДО-1-Е від 22 серпня 2012

року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних

паперів

Донбаське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі – позивач, Комісія) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до закритого акціонерного товариства «Донецька макаронна фабрика» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 5100,00 гривень згідно постанов №№ 539-ДО-1-Е, 540-ДО-1-Е, 541-ДО-1-Е від 22 серпня 2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.

Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що в порушення вимог статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 глави 7 розділу V «Положення про розкриття інформації емітента цінних паперів» відповідач – закрите акціонерне товариство «Донецька макаронна фабрика», не розмістив в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії регулярну річну інформацію за 2011 рік, не опублікував в офіційному друкованому виданні регулярну річну інформацію за 2011 рік та не подав до Комісії регулярну річну інформацію за 2011 рік. Через невиконання товариством вимог законодавства про цінні папери та фондовий ринок уповноваженою особою Комісії були винесені постанови №№ 539-ДО-1-Е, 540-ДО-1-Е, 541-ДО-1-Е від 22 серпня 2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, якими сукупно були застосовані фінансові санкції у розмірі 5100,00 гривень.

Позивач у судове засідання не з’явився, надав до канцелярії суду заяву від 26 червня 2013 року про розгляд справи у відсутність представника управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у письмовому провадженні.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надав.

Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

На підставі наведеної норми, а також врахувавши клопотання позивача, суд прийшов до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд –

ВСТАНОВИВ:

Відповідач – закрите акціонерне товариство «Донецька макаронна фабрика» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному держаному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 00382310.

Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

23 липня 2012 року позивачем було порушено справи про порушення на ринку цінних паперів у відношенні відповідача, про що прийнято відповідні постанови (а.с. 10, 14, 18).

9 серпня 2012 року уповноваженою особою комісії був складений акт № 539-ДО-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с. 17), в якому йдеться про порушення відповідачем вимог статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітента цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 19.12.2006р. № 1591, а саме: неподання відповідачем регулярної річної інформації за 2011 рік в строки, передбачені пунктом 1 глави 7 розділу V Положення, згідно якого подання до Комісії річної інформації здійснюється не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

На підставі висновків, викладених в акті № 539-ДО-1-Е, постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 9 серпня 2012 року розгляд справи у відношенні відповідача був призначений на 22 серпня 2012 року (а.с. 16).

22 серпня 2012 року, за наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, Донбаським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було прийнято постанову № 539-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою до позивача було застосовано фінансову санкцію у розмірі 1700,00 гривень (а.с. 15). Зазначену постанову було направлено на адресу відповідача, що підтверджується відповідною поштовою квитанцією від 27 серпня 2012 року, копія якої наявна в матеріалах справи (а.с. 6).

9 серпня 2012 року уповноваженою особою комісії був складений акт № 540-ДО-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с. 13), в якому йдеться про порушення відповідачем вимог статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітента цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 19.12.2006р. № 1591, а саме: не опублікування відповідачем в офіційному друкованому виданні регулярної річної інформації за 2011 рік в строки, передбачені пунктом 1 глави 7 розділу V Положення, згідно якого, опублікування у офіційному друкованому виданні здійснюється у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

На підставі висновків, викладених в акті № 540-ДО-1-Е, постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 9 серпня 2012 року розгляд справи у відношенні відповідача був призначений на 22 серпня 2012 року (а.с. 12).

22 серпня 2012 року, за наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, Донбаським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було прийнято постанову № 540-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою до позивача було застосовано фінансову санкцію у розмірі 1700,00 гривень (а.с. 11). Зазначену постанову було направлено на адресу відповідача, що підтверджується відповідною поштовою квитанцією від 27 серпня 2012 року, копія якої наявна в матеріалах справи (а.с. 6).

9 серпня 2012 року уповноваженою особою комісії був складений акт № 541-ДО-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с. 9), в якому йдеться про порушення відповідачем вимог статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітента цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 19.12.2006р. № 1591, а саме: не розміщення відповідачем в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії регулярної річної інформації за 2011 рік в строки, передбачені пунктом 1 глави 7 розділу V Положення, згідно якого, розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії здійснюється у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

На підставі висновків, викладених в акті № 541-ДО-1-Е, постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 9 серпня 2012 року розгляд справи у відношенні відповідача був призначений на 22 серпня 2012 року (а.с. 8).

22 серпня 2012 року, за наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, Донбаським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було прийнято постанову № 541-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою до позивача було застосовано фінансову санкцію у розмірі 1700,00 гривень (а.с. 7). Зазначену постанову було направлено на адресу відповідача, що підтверджується відповідною поштовою квитанцією від 27 серпня 2012 року, копія якої наявна в матеріалах справи (а.с. 6).

Нездійснення відповідачем дій, направлених на сплату застосованої фінансової санкції, стали підставою для звернення до суду із вимогами щодо стягнення в судовому порядку суми штрафної санкції, застосованої постановами №№ 539-ДО-1-Е, 540-ДО-1-Е, 541-ДО-1-Е від 22 серпня 2012 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

Згідно з пунктом 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Частинами 2, 3 та 4 статті 6 зазначеного закону визначено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Пунктами 8, 10, 14 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» до повноважень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку віднесені, зокрема, повноваження щодо здійснення контролю за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до частини 1 статті 12 зазначеного Закону, уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.

Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення, як передбачено частиною 2 статті 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2272 від 11 грудня 2007 року.

Розділом ІІ зазначених правил передбачено, що справи про правопорушення у відношенні юридичних осіб у межах наданих повноважень розглядаються уповноваженими особами, до яких, зокрема, віднесені начальники територіальних органів Комісії.

Розділом 7 зазначених правил передбачено, що за наслідками розгляду справи про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови. Примірник постанови надається особі, щодо якої її винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику постанови, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом трьох робочих днів з дати її винесення. Частиною 2 пункту 16 розділу І Правил встановлено, що доказом надіслання постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акта про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанови по справі про адміністративне правопорушення), постанови про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про виправлення описок є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпелю та касовий чек. Розділом 18 порядку передбачено, що штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Дочірнього бюджету. У разі несплати штрафу юридичною особою у встановлений строк, штраф стягується в судовому порядку.

З огляду на наявні в матеріалах справи документи вбачається, що уповноваженою особою позивача, за наслідками розгляду справ про порушення на ринку цінних паперів було прийнято постанови про застосування фінансових санкцій №№ 539-ДО-1-Е, 540-ДО-1-Е, 541-ДО-1-Е від 22 серпня 2012 року, які були направлені на адресу відповідача, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами – списком поштових відправлень рекомендованої кореспонденції та поштовою квитанцією (а.с. 6).

Відповідач оскаржив дані постанови від 22 серпня 2012 року, однак ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 квітня 2013 року (а.с. 49) повернуто позов закритого акціонерного товариства «Донецька макаронна фабрика» до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнаннями протиправними та скасування постанов №№ 539-ДО-1-Е, 540-ДО-1-Е, 541-ДО-1-Е від 22 серпня 2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 5100,00 гривень та ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 травня 2013 року (а.с. 64) залишено без розгляду позов закритого акціонерного товариства «Донецька макаронна фабрика» до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнаннями протиправними та скасування постанов №№ 539-ДО-1-Е, 540-ДО-1-Е, 541-ДО-1-Е від 22 серпня 2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 5100,00 гривень.

Тобто, на день розгляду справи постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів не є скасованими та є обов’язковими до виконання.

Враховуючи відсутність в матеріалах справ документів, які б свідчили про здійснення відповідачем сплати суми застосованих штрафних санкцій постановами №№ 539-ДО-1-Е, 540-ДО-1-Е, 541-ДО-1-Е від 22 серпня 2012 року, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позивачем вимог про стягнення з відповідача суми штрафних санкцій у розмірі 5100,00 гривень, застосованих постановами №№ 539-ДО-1-Е, 540-ДО-1-Е, 541-ДО-1-Е від 22 серпня 2012 року про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів.

З огляду на зазначене на підставі статей 5, 6, 8, 11, 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», положень Правил розгляду справ про порушення на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2272 від 11 лютого 2007 року та керуючись ст.ст. 8 – 11, 40, 94, 122 – 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити адміністративний позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до закритого акціонерного товариства «Донецька макаронна фабрика» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 5100,00 гривень згідно постанов №№ 539-ДО-1-Е, 540-ДО-1-Е, 541-ДО-1-Е від 22 серпня 2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.

Стягнути з закритого акціонерного товариства «Донецька макаронна фабрика» (код ЄДРПОУ 00382310) в доход Державного бюджету України фінансову санкцію у розмірі 5100 (п’ять тисяч сто) гривень 00 копійок згідно постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №№ 539-ДО-1-Е, 540-ДО-1-Е, 541-ДО-1-Е від 22 серпня 2012 року.

Постанова прийнята в нарадчій кімнаті 27 червня 2013 року.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Голубова Л.Б.