ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 травня 2013 р. (16:38) Справа №801/3886/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Євдокімової О.О., при секретарі судового засідання Залюбовській Л.В., за участю представника позивача - Меметова М.Р., довіреність від 10.12.2012 розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Головного Управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим
до Військового комісаріату АР Крим
про стягнення
Обставини справи: Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Військового комісаріату АР Крим про визнання дій неправомірними та стягнення надмірно сплачених сум пенсії у сумі 519,28 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем було надано довідку № 120620 від 27.02.2008 про розмір грошового забезпечення з метою здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 у зв'язку із набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" й у наведеній довідці було зазначено, що надбавка за класну кваліфікацію складає 4% від посадового окладу в розмірі 1060,00 грн.; в подальшому, відповідачем надано довідку від 04.11.2009 № 120620 про розмір грошового забезпечення на ту саму особу, в якій надбавка за класну кваліфікацію взагалі відсутня, в зв'язку з чим Головному управлінню Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим було спричинено шкоду шляхом виплати пенсії ОСОБА_2 у розмірі 519,28 грн. за період з січня 2008 року по листопад 2009 року, яка з врахуванням приписів ст. 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підлягає відшкодуванню.
Заявою від 26.01.2011 вих. № 302/06-19 позивач уточнив позовні вимоги та просив суд визнати дії Військового комісаріату АР Крим в частині надання невірних відомостей в довідці від 27.02.2008 № 120620 неправомірними та стягнути з Військового комісаріату АР Крим на користь Головного Управління Пенсійного фонду України в АР Крим переплату пенсії в розмірі 519,28грн.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 18.03.2011 у справі № 2а-10519/10/8/0170 у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погодившись з постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою до Севастопольського апеляційного адміністративного суду, в якій просив скасувати Постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 18.03.2011.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 10.10.2011 апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в АР Крим - залишено без задоволення, Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.03.2011 у справі № 2а-10519/10/8/0170 - залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.02.2013 касаційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в АР Крим - задоволено частково, Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.03.2011 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 10.10.2011 у справі - скасовано. Справу № 2а-10519/10/8/0170 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
09.04.2013 до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим надійшла названа адміністративна справа, якій привласнено № 801/3886/13-а.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 10.04.2013 справу прийнято до провадження, та призначено до розгляду у судовому засіданні.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 15.05.2013 на задоволенні позовних вимог наполягав з підстав викладених у позові, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 26.01.2011.
Відповідач у судове засідання, яке відбулось 15.05.2013 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час, день та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином - під розписку, судовою повісткою, які залучені до матеріалів справи.
Позиції відповідача викладені в запереченнях на адміністративний позов, які залучені до матеріалів справи, в яких зокрема просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на те, що в списках, що надійшли до відповідача від позивача стосовно ОСОБА_2 вказано надбавку за класність в розмірі 05%. На підставі списків відповідач підготував для перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, за формою згідно із додатком 2 в розмірі 04 %, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" та у місячний строк подав їх позивачу. 16.10.2009 позивач звернувся до відповідача із проханням щодо уточнення надбавки за класну кваліфікацію стосовно ОСОБА_2 відповідач, вивчивши особову справу ОСОБА_2, встановив, що надбавку за кваліфікацію йому встановлено на підставі списків від позивача невірно. 04.11.2009 року відповідач на адресу позивача направив довідку про грошове забезпечення ОСОБА_2 із вилученням надбавки за класність.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд-
ВСТАНОВИВ:
Відповідачем на адресу позивача 27.02.2008 подано довідку № 120620 видану на ім'я ОСОБА_2, про те, що відповідно до Постанови КМ України від 07.11.2007 № 1294 грошове забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2008 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу), за посадою заст.ком.батальйону, яку він обіймав на день звільнення зі служби, становить всього 2707,02 грн., зокрема, надбавка за класну кваліфікацію від посадового окладу 8.0%*50%= 4% складає 42,40 грн.
09.11.2009 року відповідачем до позивача надано довідку № 120620 від 04.11.2009 року на ім'я ОСОБА_2, видану в тому, що відповідно до Постанови КМ України від 07.11.2007 року № 1294 грошове забезпечення за нормами, чинними на 01.12.2009 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою заст.ком.батальйону, яку він обіймав на день звільнення зі служби, становить всього 2680,55 грн., у якій взагалі відсутня надбавка за класну кваліфікацію.
Відповідно до розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, за пенсійною справою № ТА 120620 за Дорученням № Д ТА 120620/2 ОСОБА_2 у період з січня 2008 року по листопад 2009 року підлягало виплаті пенсії у розмірі 1412,25 грн., а фактично сплачено у розмірі 1434,73 грн., сума переплати всього складає 519,28 грн.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 7 ст. 3 КАС України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 № 11-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 року № 5-5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 липня 2002 року за №581/6869 Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі утворюють систему органів Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду в АР Крим реалізуючі свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як суб'єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.
Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено ст. 17 КАС України, згідно з п. 5 ч. 2 якої компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Отже, орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду у випадку виникнення спору з правовідносин за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003.
Таким чином, спір, що виникає між фізичними, юридичними особами та органами Пенсійного фонду України, у тому числі стосовно стягнення сум переплат пенсій, є публічно-правовим та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Закон України від 09.07.2003 № 1058-VI "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначено Законом України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону від 04.04.2006 року № 3591-ІV, який набрав чинності з 01.01.2007 року) пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 3 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 № 151) при обчисленні пенсій військовослужбовцям береться середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премій за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, що визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Згідно до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до ст. 63 зазначеного Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 № 707, зареєстрованого Міністерстві юстиції України 11.01.2008 за № 9/14700, з 1 січня 2008 року змінені посадові оклади особам офіцерського складу Збройних Сил України.
На виконання вищезазначеного, відповідачем надано оскаржувану довідку про визначення розміру грошового забезпечення станом на 1 січня 2008 року для перерахунку пенсії з встановленням надбавки за класну кваліфікацію від ДО.
Відповідач не заперечує того факту, що ним надано до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим довідку з завищеною сумою грошового забезпечення військовослужбовців пенсіонерів для проведення перерахунку, але пояснює це не правильним застосуванням норм Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".
Згідно ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відповідно до ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підприємства організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних, документів, і відшкодовують її. Відповідно до ст. 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку, що надаючи до ГУ ПФУ в АР Крим вищезазначені довідки про розмір грошового отримання з урахуванням надбавок за класну кваліфікацію від ДО відповідач діяв невмотивовано з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу". Зазначення у довідці розміру грошового забезпечення більшого, ніж це передбачено законодавством, призвело до переплати пенсії ОСОБА_2, чим позивачу спричинено шкоду у розмірі 519,28 грн.
Вимоги позивача про стягнення суми шкоди витікають з вимог про визнання неправомірними дій відповідача у видачі довідки про грошове забезпечення із зазначення надбавки за класну кваліфікацію від ПО у розмірі 42,40 грн. на ім'я ОСОБА_2, результатом якої стало спричинення шкоди позивачу, що забезпечує захист прав позивача, зазначені позовні вимоги підлягають задоволенню з урахуванням особливостей, встановлених статтею 162 КАС України, згідно якої у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача переплати пенсії та визнання дій протиправними у видачі довідки № 120620 від 27.02.2008 виданої на ім'я ОСОБА_2 із зазначення надбавки за класну кваліфікацію від ПО у розмірі 42,40 грн. належить задовольнити у повному обсязі.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 15.05.2013 року.
У повному обсязі постанову складено та підписано 20.05.2013 року
Керуючись ст.ст. 7, 9, 69-71, 94, 98, 160-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Військового комісаріату АР Крим в частині надання невірних відомостей у довідці від 27.02.2008 № 120620.
3. Стягнути з Військового комісаріату АР Крим (код в ЄДРПОУ: 07785820, вул. Київська, 152, м. Сімферополь, АР Крим, 95493) на користь Головного Управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим (код в ЄДРПОУ: 19003828, вул. К. Лібкнехта, м. Сімферополь, АР Крим, 95000) суму переплати у розмірі 519,28 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Євдокімова О.О.