Постанова № 32055079, 17.06.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2013
Номер справи
645/2023/13-а
Номер документу
32055079
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2013 р. Справа № 645/2023/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі?

головуючого судді - Мельнікової Л.В.

суддів - Подобайло З.Г., Григорова А.М.

за участю секретаря судового засідання - Співак О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Фрунзенського районного суду м. Харкова від 12 квітня 2013 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про перерахунок та виплату пенсії, -

В с т а н о в и л а:

У березні 2013 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Харківського обласного військового комісаріату, в якому просив суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Харківській області з 01.07.2012 року провести перерахунок та виплату йому пенсії у відповідності до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 08.06.2012 року № ФХ-114788, складеної Харківським обласним військовим комісаріатом на підставі постанови Кабінету Міністрів від 07.11.2007 року № 1294 (згідно постанови Кабінету Міністрів від 23.04.2012 року № 355).

Постановою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 12 квітня 2013 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленим рішенням позивач, в апеляційній скарзі посилаючись на неповне з'ясування та недоведеність судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову Фрунзенського районного суду м. Харкова від 12 квітня 2013 року та прийняти нове судове рішення про задоволення заявлених позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, представників відповідачів, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що старший викладач кафедри загальної тактики Харківського університету Повітряних Сил ОСОБА_1 звільнений з військової служби 20.10.2005 року. З 2007 року позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Харківській області, де отримує пенсію за вислугу років відповідно до умов Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з частиною 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року N 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу» з 01.01.2008 року у Збройних Силах України здійснено упорядкування структури та умов грошового забезпечення, а саме було встановлено нові розміри посадових окладів, нові види надбавок і новий розмір премій.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 наказом Міністра оборони від 28.07.2008 року N 377, що зареєстрований Міністерством юстиції 18.08.2008 року № 761/1552, затверджено схеми розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України і наукових установ Збройних Сил України.

Порядок перерахунку пенсій з 01.01.2008 року регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року N 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393» (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 1 цього Порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством (п. 1).

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

29.08.2008 року листом за № 248/6/с-1087-д Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомив Пенсійний фонд України про необхідність повідомлення Головні управління Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у зв'язку з набуттям чинності наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 та подачі їх до військових комісаріатів у встановлений термін.

Станом на час звернення позивача до суду відповідачем ГУПФУ списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до наказу Міністра оборони від 28.07.2008 року N 377 складені не були. Відповідно до ГУПФУ відповідачем Харківським облвійськоматом не була надана довідка за формою згідно із додатком 2 Порядку, для проведення пенсійним органом перерахунку пенсії позивача.

Зважаючи на те, що ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення, колегія суддів не погоджується з правовою позицією ГУПФУ, яка полягає у відсутності урядових актів, як підстави для проведення перерахунку пенсії позивача.

Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Судом встановлено, що Харківським обласним військовим комісаріатам 08.06.2012 року на адресу пенсійного органу видана довідка № ФХ114788 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.04.2012 року, старшого викладача тактики ХУПС, тобто посади яку позивач ОСОБА_1 займав до звільнення з військової служби (а.с. 12).

У відповідь на звернення позивача щодо проведення перерахунку його пенсії у зв'язку із змінами розміру грошового забезпечення (посадового окладу) ГУПФУ в Харківській області листом від 25.01.2013 року повідомило останнього про те, що зазначена довідка надана Харківським облвійськоматом на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 255 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відтак інші підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.

Колегія суддів не погоджується з такою позицією пенсійного органу, оскільки, враховуючи вищезазначене, вважає, що з моменту отримання відповідачем - ГУПФУ довідки, з якою чітко вбачається зміна розмірів грошового забезпечення позивача (підвищився посадовий оклад, та інші види грошового забезпечення, які обчислюються з урахуванням розміру посадового окладу), у пенсійного органу виник обов'язок провести перерахунок пенсії позивача.

Та обставина, що ця довідка видана Харківським облвійськоматом на виконання іншого урядового акту не спростовує факт підвищення розміру грошового забезпечення старшого викладача тактики ХУПС станом на 01.04.2012 року.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Колегія суддів зазначає, що позивач щомісяця отримував державну пенсію в конкретному розмірі, таким чином, мав реальну можливість звернутися до суду за захистом порушених, як він вважає, прав в межах строку позовної давності, встановлених законом.

Обґрунтування поважності причин пропуску процесуального строку звернення до адміністративного суду позивачем не наведено, доказів в їх підтвердження судам першої та апеляційної інстанції не надано, відтак підстави для висновку про поважність причин пропуску позивачем процесуального строку звернення до адміністративного суду відсутні.

З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів приходить до висновку що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини справи, допущені порушення норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваного судового рішення з прийняттям нового - про часткове задоволення апеляційної скарги ОСОБА_1, про скасування судового рішення з прийняттям нового судового рішення про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 в частині вимог за період з 01.07.2012 року по 10.09.2012 року та про задоволення решти позовних вимог.

Інші доводи апеляційної скарги на висновки колегії суддів не впливають.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 197, 202 ч.1 п.4, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Фрунзенського районного суду м. Харкова від 12 квітня 2013 року скасувати з ухваленням нового рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 11 вересня 2012 року перерахунок пенсії за вислугу років, призначену ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням видів та розмірів грошового забезпечення старшого викладача тактики ХУПС, визначених в довідці Харківського обласного військового комісаріату від 08 червня 2012 року № ФХ114788, та здійснити виплату донарахованих сум.

Позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог, які стосуються періоду часу з 01 липня 2012 року по 10 вересня 2012 року, - залишити без розгляду.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя - (підпис) Л.В. Мельнікова

Судді (підпис) З.Г. Подобайло

(підпис) А.М. Григоров

Повний текст постанови виготовлений і підписаний 21 червня 2013 року.

Згідно з оригіналом: Л.В. Мельнікова