Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"19" червня 2013 р. Справа № 820/3961/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Чернової М.С.,
за участю представника відповідача - Сівтунової О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Охоронно-юридичне агентство "Кратос" про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Охоронно-юридичне агентство "Кратос", в якому просить суд стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Охоронно-юридичне агентство "Кратос" на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, в сумі 3275,00грн. та пеню в розмірі 0,66грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач, який у строк, встановлений законодавством, повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції, не виконав свого обов'язку.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги у повному обсязі.
19.06.2013 представником позивача подано до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
У судовому засіданні та наданих до суду письмових запереченнях представник відповідача проти позову заперечувала, зазначивши наступне.
Представник відповідача повідомила, що протягом січня - червня 2012р. у відповідача працював лише 1 штатний працівник, а в липні - 7 осіб, що не перевищує норматив для обов'язкового працевлаштування інвалідів. Підтвердженням кількісного складу штатних працівників є дані, що викладені в «Звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України», який щомісячно здавався відповідачем до відповідного управління Пенсійного фонду України.
З урахуванням того, що протягом січня-липня 2012р. середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу у відповідача не перевищувала норматив для обов'язкового працевлаштування інвалідів, на думку представника відповідача, ТОВ "Охоронно-юридичне агентство "Кратос" у цей період не було зобов'язане створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів. Надавати «Звіти про наявність вакансій» Форми №3-ПН з інформацією про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів до Харківського міського центру зайнятості відповідач протягом січня - липня 2012р. також не був зобов'язаний.
Представник відповідача повідомила, що з серпня 2012р. на ТОВ "Охоронно-юридичне агентство "Кратос" працювало 11 робітників, отже з 01.08.2012 відповідачем було створені відповідні робочі місця для працевлаштування інвалідів, доказом чого є «Звіти про наявність вакансій» (Форма №3-ПН) з інформацією про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів, з вказівкою необхідної кількості місць, які відповідач протягом серпня - грудня 2012 року надавав до Харківського міського центру зайнятості. Проте, робочі місця залишилися вакантними у зв'язку з ненаправленням для працевлаштування інвалідів уповноваженими органами.
У зв'язку із зазначеним представник відповідача вважає, що ТОВ "Охоронно-юридичне агентство "Кратос" повністю виконало обов'язки, передбачені ч.3 ст.18 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Із наявних у матеріалах справи копій звітів ТОВ "Охоронно-юридичне агентство "Кратос" про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України вбачається, що у січні-червні 2012 року середньооблікова кількість штатних працівників у кожному місяці складала 1 особу, а в липні - 7 осіб.
Таким чином, відповідач не був зобов'язаний у січні-липні 2012 року виконувати норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, встановлений ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Відповідно до Закону працевлаштування інвалідів здійснюється органами виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів.
Згідно з ч.1 та 2 ст.18 Закону забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Судом взято до уваги, що на підприємства, установи, організації, фізичних осіб, які використовують найману працю, покладено лише обов'язок виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 3 п.2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007р. N70, передбачено, що інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Відповідно до звіту ТОВ "Охоронно-юридичне агентство "Кратос" про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу - 10 осіб; середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, - 0 осіб; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 1 особа.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач у порядку, встановленому чинним законодавством, протягом серпня-грудня 2012 року інформував Харківський міський центр зайнятості про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів шляхом подання звітів за формою №3-ПН, що підтверджується копіями звітів та листа Харківського міського центру зайнятості від 05.04.2013 №ХМЦЗ-03-699422/13.
У листі Харківського міського центру зайнятості від 05.04.2013 №ХМЦЗ-03-699422/13 зазначено, що ТОВ "Охоронно-юридичне агентство "Кратос" подавало у серпні-грудні 2012 року звіти про наявність вільних робочих місць для інвалідів (форма №3-ПН): звіт станом на 15.08.2012р. «охоронник» в кількості 1 посади для 1 особи; звіт станом на 19.09.2012р. «охоронник» в кількості 1 посади для 1 особи; звіт станом на 16.10.2012р. «охоронник» в кількості 1 посади для 1 особи; звіт станом на 19.11.2012р. «охоронник» в кількості 1 посади для 1 особи; звіт станом на 19.12.2012р. «охоронник» в кількості 1 посади для 1 особи; протягом 2012 року на підприємстві ТОВ «Охоронно-юридичне агентство «Кратос» (код ЄДРПОУ 37461003) не було працевлаштовано жодної особи з обмеженими фізичними можливостями, відмов у працевлаштуванні особам з обмеженими фізичними можливостями за результатами направлень центру зайнятості не було.
У вказаному листі Харківського міського центру зайнятості зазначено, що по заявленій посаді охоронник відсутні претенденти з числа осіб з обмеженими фізичними можливостями за професійним досвідом, останнім місцем роботи та згідно з рекомендаціями медико-соціальної експертної комісії.
В той же час позивач не довів суду, що органи, на які покладено обов'язок працевлаштування інвалідів, направляли у серпні-грудні 2012 року до відповідача інвалідів для працевлаштування і їм було відмовлено у прийомі на роботу. Також позивач не надав суду доказів того, що інваліди звертались безпосередньо до відповідача із заявами про працевлаштування і їм так само було відмовлено у прийнятті на роботу.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги щодо стягнення з ТОВ "Охоронно-юридичне агентство "Кратос" адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів, необґрунтованими, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями представників сторін, та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Охоронно-юридичне агентство "Кратос" про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені - залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанову складено 25.06.2013.
Суддя Р.В. Мельников