Постанова № 32050531, 18.06.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2013
Номер справи
812/2755/13-а
Номер документу
32050531
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

9.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 червня 2013 року Справа № 812/2755/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді: Ципко О.В.

при секретарі: Гаркуші Ю.О.

за участю сторін:

представника позивача Третьякова О.М. (довіреність № 276 від 10.01.2013)

представник відповідача Десятової М.М. (довіреність № 1095 від 18.04.2013)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за уточненим позовом Державної фінансової інспекції в Луганській області до Виконавчого комітету Ровеньківської міської ради про зобов`язання виконати п. 5 вимоги від 29.01.2013 року №12-08-14-14/790 в частині відшкодування 21 184,42 грн. ,-

ВСТАНОВИВ:

В провадження Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Луганській області до Виконавчого комітету Ровеньківської міської ради про зобов`язання виконати п. 3, 4, 5 вимоги від 29.01.2013 року № 12-08-14-14/790 в частині відшкодування 78129,64 грн.

В подальшому представником позивача було надано клопотання про уточнення позовних вимог, в якому зазначив, що відповідачем пункти 3 та 4 вимоги від 29.01.2013 №12-08-14-14/790 відповідачем були виконані, у зв'язку із чим просив зобов'язати відповідача виконати пункт 5 вимоги від 29.01.2013.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що ДФІ в Луганській області, відповідно до п.1.4.1 Плану роботи на 3 квартал 2012 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Виконавчого комітету Ровеньківської міської ради за період з 01.01.2010 по 01.07.2012, за результатами якої складено акт від 20.12.2012 № 08-21/030, який було підписано відповідачем із запереченнями. Висновки на заперечення надано 24.01.2013.

Позивач, керуючись ст.ст.10,15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» направив відповідачу вимогу від 29.01.2013 року №12-08-14-14/790, з терміном виконання та надання інформації до 25.02.2013.

Ревізією дотримання вимог чинного законодавства при укладанні договорів на здачу в оренду землі територіальної громади м. Ровеньки встановлено використання земельної ділянки площею 1568 кв.м. громадянкою ОСОБА_3 за заниженою орендною платою, шо є порушенням вимог статті 629 ЦК України, п.п.10, 13 договору оренди земельної ділянки від 14.11.2008 №040840100284.

Використання вказаної земельної ділянки за заниженою орендною платою призвело до недоотримання бюджетом м. Ровеньки 21 184,42 грн., чим завдано збитків міському бюджету на зазначену суму. Порушення допущено з вини начальника управління архітектури Зоріної І. М. в частині відсутності контролю за організацією робіт з інвентаризації земель та не створення бази даних з питань використання земель.

На підставі викладеного позивач просив зобов'язати виконати п. 5 вимоги від 29.01.2013 №12-08-14-14/790 в частині відшкодування 21 184,42 грн.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив задовольнити позов уточнені позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував, надав письмові заперечення проти позову та додатково пояснив, що пункт 5 вимоги виконаний у повному обсязі, оскільки рішенням Ровеньківської міської ради № 6\39-1590 від 28.12.2012 за ОСОБА_3 було припинено право оренди на земельну ділянку площею 0,6130 га, раніше надану їй рішенням Ровеньківської міської ради для будівництва та обслуговування автостоянки, дитячого кафе, оздоровчого центру (лазні), мийки автомобілів в районі житлових будинків АДРЕСА_1, та зменшена площа земельної ділянки з 0,7854 га до 0,1724 га.

Крім того, було надано дозвіл на виготовлення технічної документації землеустрою по складанню документів, які посвідчують право на земельну ділянку в кв. Шахтарський, в районі будинків АДРЕСА_1 орієнтовною площею 0, 1724 га для обслуговування автомобільної стоянки. На підставі цього рішення Ровеньківською міською радою з ОСОБА_3 була укладена додаткова угода, якою було змінено площу земельної ділянки, а також розмір орендної плати за новою нормативною грошовою оцінкою з підвищеним коефіцієнтом 2,5 %.

Рішенням Ровеньківської міської ради від 26.04.2013 № 6/44-1741 було затверджено ОСОБА_3 технічну документацію землеустрою по встановленню (відновленню) земельної ділянки в натурі ( на місцевості ) для обслуговування автостоянки за адресою: кв. Шахтарський, район будинків АДРЕСА_1, а також передано ОСОБА_3 в оренду строком до 31.12.2023 з земель комунальної власності, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, земельну ділянку площею 0,1724 га для обслуговування автостоянки. На підставі цього рішення з ОСОБА_3 30.04.2013 було укладено новий договір оренди земельної ділянки площею 0,1724 га для обслуговування автостоянки з орендною платою у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі з коефіцієнтом 2,5 %. Тому, на думку відповідача, дані факти є підтвердженням виконання пункту 5 вимоги.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, судом встановлено таке.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ДФІ в Луганській області, відповідно до п.1.4.1 Плану роботи на 3 квартал 2012 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Виконавчого комітету Ровеньківської міської ради за період з 01.01.2010 по 01.07.2012, за результатами якої складено акт від 20.12.2012 № 08-21/030, який було підписано відповідачем із запереченнями. Висновки на заперечення надано 24.01.2013 (т.1 а.с.39-91).

З метою повного усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому, позивачем відповідачу направлено вимогу від 29.01.2013 №12-08-14-14/790 (а.с.6-8) з вимогою внести, керуючись ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України, зміни до договору оренди в частині підвищення розміру орендної ставки. В разі відмови контрагентом внести такі зміни розірвати договір в установленому законодавством порядку. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у заниженні орендних ставок, шкоду у порядку та розмірі, встановленому ст.ст.133-136 КЗпП України.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.

Статус Державної фінансової інспекції України, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України від 26 січня 1993 року № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011.

Державна фінансова інспекція України (Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (п.1 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011).

Головним завданням Державна фінансова інспекція України відповідно до ст.2 Закону України від 26 січня 1993 року 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в ОСОБА_5 коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у ОСОБА_5 установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Згідно із ст.10 Закону України від 26 січня 1993 року № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право, зокрема:

- пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства (пункт 7);

- звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів (пункт 10).

За приписами ч.2 ст.15 Закону України від 26 січня 1993 року № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Дослідженням вимоги ДФІ в Луганській області від 29.01.2013 №12-08-14-14/790 встановлено, що пунктом 5 вимоги зобов'язано відповідача внести зміни до договору оренди в частині підвищення розміру орендної ставки. В разі відмови контрагентом внести такі зміни розірвати договір в установленому законодавством порядку, в іншому випадку стягнути з осіб, винних у заниженні орендних ставок, шкоду у порядку та розмірі, встановленому ст.ст.133-136 КЗпП України.

Як вбачається з акта ревізії №12-08-14-14/790, ревізією дотримання вимог чинного законодавства при укладанні договорів на здачу в оренду землі встановлено використання земельної ділянки площею 1568 кв.м громадянкою ОСОБА_3 за заниженою нормативною грошовою оцінкою (т.1 а.с.62).

Так, ревізією встановлено, що між Ровеньківською міською радою в особі міського голови Онасенко О.О. (Орендодавець) та громадянкою ОСОБА_3 (Орендар) відповідно до рішення сесії міської ради від 24.10.2008 №34/1708 укладений договір оренди земельної ділянки від 14.11.2008 №040840100284 за адресою: АДРЕСА_1. Строк дії договору №040840100284 - до 31.12.2018 (т.1 а.с.62-63). Згідно договору оренди від 14.11.2008 в оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,3360 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки під майбутнє будівництво становить 1 227 155,89 грн. Орендна плата складає 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить 61 357,79 грн./рік (5113,15 грн./місяць).

Відповідно до пункту 15 договору №040840100284 земельна ділянка передається в оренду для будівництва і обслуговування автостоянки, дитячого кафе, оздоровчого центру (бані), мийки автомобілів.

В ході зустрічної звірки, при проведенні візуального огляду земельних ділянок встановлено, що на автостоянці за адресою м. Ровеньки, кв. Шахтарський, 226 будівельні роботи не ведуться, використовується в комерційних цілях як закінчений об'єкт (функціонує за своїм призначенням згідно з договором), що підтверджено наданими до ревізії документами. Згідно з планом земельної ділянки зазначеного громадського будинку площа земельної ділянки (під автостоянкою) дорівнює 1568 кв.м.

Також, згідно з пунктом 13 Договору №040840100284 розмір орендної плати переглядається орендодавцем один раз на рік у разі зміни умов господарювання, передбачених договором.

Проте, в порушення вимог статті 629 Цивільного кодексу України, пунктів 10,13 Договору №040840100284 посадовими особами Управління архітектури не проведено роботу по внесенню змін до договору стосовно цільового використання частини орендованої земельної ділянки та перегляду розміру орендної плати у разі зміни умов господарювання (автостоянка повністю побудована та використовується в комерційних цілях).

Вказане порушення призвело до недоотримання бюджетом м. Ровеньки 21 184,42 грн., чим завдано матеріальної шкоди (збитків) міському бюджету на зазначену суму.

Такі висновки позивача підтверджено розрахунком до акта (додаток 27), актами встановлення та узгодження зовнішніх меж земельної ділянки від 30.10.2008 та приймання - передачі земельної ділянки від 25.11.2008 (т.1 а.с.120, 121).

Відповідно до п.21 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 №213, нормативна грошова оцінка земельної ділянки розраховується з урахуванням коефіцієнта, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф).

Згідно із п.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 N 18/15/21/11 в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.

Населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах.

Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою 8.

Нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою

В х Нп Цн = --------- х Кф х Км, (8)

Нк

де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);

В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях);

Нп - норма прибутку (6%);

Нк - норма капіталізації (3%);

Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);

Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.

Згідно із додатком 1 таблиці 1.1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку від 27.01.2006 N 18/15/21/11 при комерційному використанні земельних ділянок коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), становить 2,5, і згідно з витягом з технічної документації від 20.01.2010 №177 застосовано Кф 0,5.

З матеріалів ревізії вбачається, що позивачем розраховано нормативну грошову оцінку земельної ділянки у відповідності до п.21 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 №213, та п.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 N 18/15/21/11.

Що стосується доводів відповідача, з яких відповідач заперечує задоволення позовних вимог та зазначає про повне виконання п.5 вимоги, суд зазначає наступне.

Матеріалами адміністративної справи підтверджено обставини, викладені у запереченнях проти позову, а саме те, що рішенням Ровеньківської міської ради № 6\39-1590 від 28.12.2012 за ОСОБА_3 було припинено право оренди на земельну ділянку площею 0,6130 га, раніше надану їй рішенням Ровеньківської міської ради для будівництва та обслуговування автостоянки, дитячого кафе, оздоровчого центру (лазні), мийки автомобілів в районі житлових будинків АДРЕСА_1, та зменшена площа земельної ділянки з 0,7854 га до 0,1724 га.

Також було надано дозвіл на виготовлення технічної документації землеустрою по складанню документів, які посвідчують право на земельну ділянку в кв. Шахтарський, в районі будинків АДРЕСА_1 орієнтовною площею 0, 1724 га для обслуговування автомобільної стоянки. На підставі цього рішення Ровеньківською міською радою з ОСОБА_3 була укладена додаткова угода, якою було змінено площу земельної ділянки, а також розмір орендної плати за новою нормативною грошовою оцінкою з підвищеним коефіцієнтом 2,5 %.

Рішенням Ровеньківської міської ради від 26.04.2013 № 6/44-1741 було затверджено ОСОБА_3 технічну документацію землеустрою по встановленню (відновленню) земельної ділянки в натурі ( на місцевості ) для обслуговування автостоянки за адресою: кв. Шахтарський, район будинків АДРЕСА_1, а також передано ОСОБА_3 в оренду строком до 31.12.2023 з земель комунальної власності, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, земельну ділянку площею 0,1724 га для обслуговування автостоянки. На підставі цього рішення з ОСОБА_3 30.04.2013 було укладено новий договір оренди земельної ділянки площею 0,1724 га для обслуговування автостоянки з орендною платою у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі з коефіцієнтом 2,5 %.

Разом з тим, всі вищезазначені заходи на час розгляду адміністративної справи не призвели до фактичного виконання пункту 5 вимоги Держфінінспекції шляхом стягнення з винних осіб заподіяної шкоди в розмірі 21 184,42 грн., а отже, вони не є доказами виконання пункту 5 вимоги, а свідчать лише про те, що відповідачем вживаються заходи щодо виконання вимоги Держфінінспекції.

Інших доказів виконання п.5 вимоги відповідачем суду не надано.

З урахуванням вищевикладеного судом встановлено, що пункт 5 вимоги є законним та підлягає виконанню.

З урахуванням того, що пункт 5 вимоги Державної фінансової інспекції в Луганській області від 29.01.2013 року №12-08-14-14/790 є законним, а також те, що вказаний пункт вимоги Виконавчим комітетом Ровеньківської міської ради у добровільному порядку не виконаний, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 КАС України, а також те, що позивач від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 87, 89, 94, 98, 126, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Уточнений адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Луганській області до Виконавчого комітету Ровеньківської міської ради задовольнити повністю.

Зобов'язати Виконавчий комітет Ровеньківської міської ради виконати п. 5 вимоги Державної фінансової інспекції в Луганській області від 29.01.2013 року №12-08-14-14/790 в частині відшкодування суми 21 184,42 грн.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено та підписано 25 червня 2013 року.

Суддя О.В. Ципко