ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"18" червня 2013 р.Справа № 916/389/13-г
За позовом: Заступник прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради
Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради
До відповідача: Фізична особа - підприємець ОСОБА_1
Про внесення змін до договору оренди землі
Та за зустрічним позовом
Позивач: Фізична особа - підприємець ОСОБА_1
Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Товариство з обмеженою відповідальністю "Корнер"
Відповідач: Одеська міська рада
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради
Про розірвання договору оренди
Головуючий суддя Рога Н.В.
Суддя Зайцев Ю.О.
Суддя Меденцев П.А.
Представники:
Від прокуратури: Доброжан Н.І. - згідно посвідчення,
Вигнанок Т.Л.- згідно посвідчення.
Від Одеської міської ради : Асташенкова О.І. - довіреність №32/исх-гс від 24.01.2013р.,
Штоля А.О. - згідно довіреності №31/исх-гс від 24.01.2013р.,
Динту В.А. - згідно довіреності №79/исх-гс від 06.02.2013р.
Від Управління земельних ресурсів: Польщіна Т.Л. - довіреність №01-36/20-07 від 14.02.2013р., Чорна І.І. - довіреність №01-36/109-07 від 22.04.2013р.
Від ОСОБА_1: ОСОБА_1- згідно паспорту,
ОСОБА_9 - довіреність №1002 від 08.04.2013р.
Від ТОВ "Корнер": не з'явився.
В засіданні брали участь:
Від прокуратури: Доброжан Н.І. - згідно посвідчення.
Від Одеської міської ради : Асташенкова О.І. - довіреність №32/исх-гс від 24.01.2013р., Від Управління земельних ресурсів: Польщіна Т.Л. - довіреність №01-36/20-07 від 14.02.2013р.
Від ОСОБА_1: ОСОБА_1 - згідно паспорту.
Від ТОВ "Корнер": не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Заступник прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради, за участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради, звернувся до господарського суду Одеської області із позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - підприємець ОСОБА_1.) про внесення змін до Договору оренди землі від 16.07.2002р., зареєстрованого у Одеській міській раді 22.07.2002р. за №655/79, яким Одеською міською радою передано підприємцю ОСОБА_1 у строкове платне користування терміном на 25 років земельну ділянку загальною площею 1137 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, для експлуатації та обслуговування магазину - НОМЕР_2, в частині розміру орендної плати, а саме: викласти п.1.4 Договору у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1137 кв.м становить 1 799 802 грн. 78 коп. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.06.2011р. №478/к, складеного управлінням Держкомзему у м.Одесі." та викласти п.2.2. Договору у наступній редакції: "Орендна плата вноситься Орендарем за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючи за останнім календарним днем звітного місяця, у розмірі 89 990 грн. 14 коп. за рік. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. № 783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель".
Позивач позов підтримує, наполягає на його задоволенні.
Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради, позов заступника прокурора підтримує, наполягає на його задоволенні.
Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
До початку розгляду справи по суті відповідач подав до суду зустрічну позовну заяву до Одеської міської ради, за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради, про розірвання Договору оренди землі від 16.07.2002р., зареєстрованого у Одеській міській раді 22.07.2002р. за №655/79, яким Одеською міською радою передано підприємцю ОСОБА_1 у строкове платне користування терміном на 25 років земельну ділянку загальною площею 1137 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, та зобов'язання Одеської міської ради укласти договір оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_2, з новим власником магазину - НОМЕР_2, що розташований на цій земельній ділянці.
Згідно заяви про уточнення позовних вимог, що надійшла до суду 13.05.2013р. підприємець ОСОБА_1 просить суд розірвати Договір оренди землі від 16.07.2002р., зареєстрований у Одеській міській раді 22.07.2002р. за №655/79, яким Одеською міською радою передано підприємцю ОСОБА_1 у строкове платне користування терміном на 25 років земельну ділянку загальною площею 1137 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2
Одеська міська рада письмових заперечень проти зустрічного позову до суду не надала. В судовому засіданні представник Одеської міської ради проти зустрічного позову заперечує, посилаючись на його необґрунтованість та безпідставність.
Третя особа - Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради, повністю підтримує заперечення Одеської міської ради проти зустрічного позову.
Ухвалою суду від 28.03.2013р. залучено до участі у справі у якості третьої особи на стороні позивача за зустрічним позовом, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору- Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Корнер". Зазначену третю особу про місце та дату судових засідань було повідомлено за юридичною особою, але, згідно повідомлення пошти, за цією адресою підприємство не знаходиться. До повноважень суду не відноситься розшук сторін у справі.
За таких обставин, справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст..75 ГПК України.
Розпорядженням в.о. голови господарського суду від 25.04.2013р. справу передано на колегіальний розгляд у складі колегії суддів: Рога Н.В.( головуючий суддя), Зайцев Ю.О., Меденцев П.А. Ухвалою суду від 25.04.2013р. справу прийнято до колегіального розгляду у такому складі суду.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокуратури, суд встановив:
16 липня 2002р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та Підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) був укладений Договір оренди земельної ділянки, згідно якого Орендодавець, на підставі рішення Одеської міської ради №3317-ХХІІІ від 28.12.2001р., надає, а Орендар приймає у строкове, платне володіння і користування земельну ділянку загальною площею 1137 кв.м, яка знаходиться на за адресою: АДРЕСА_2, згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною Договору. Земельна ділянка надається в оренду терміном на 25 років, для експлуатації та обслуговування магазину - НОМЕР_2.
Договір оренди посвідчено нотаріально та зареєстровано у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 22.07.2002р. за №655/79.
Відповідно до п.1.4 Договору грошова оцінка земельної ділянки на момент нотаріального посвідчення договору складає 829 361 грн.91 коп.
За умовами розділу 2 Договору за користування земельною ділянкою Орендар сплачує Орендодавцеві орендну плату. Орендна плата вноситься Орендарем за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючи за останнім календарним днем звітного місяця, у розмірі 16 577 грн. 46 коп. на рік. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель. Орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати у випадку збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку.
Рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41 -УІ "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси, ввести в дію затверджену нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01.2012р.
Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1268-УІ внесено зміни до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41 -УІ "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси". Зокрема, вирішено ввести в дію затверджену нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011р.
Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1267-УІ "Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м.Одесі" вирішено затвердити фіксовані відсотки при визначенні ставок орендної плати за землі міста Одеси відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41 -УІ, зазначені фіксовані відсотки ввести в дію з 20.09.2011р. Відповідно до п.4 зазначеного рішення ради Одеському міському управлінню земельних ресурсів Одеської міської ради вжити заходи щодо внесення відповідних змін в договори оренди земельних ділянок.
09 листопада 2012р. Одеським міським головою видано довіреність №1026/исх-гс, згідно якої Одеська міська рада уповноважує в.о.начальника Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради Гресь - Соборову Віру Олександрівну вчиняти від імені Одеської міської ради дії, пов'язані з підготовкою внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у межах міста Одеси, з правом підпису та подання пропозицій суб'єктам господарювання щодо внесення змін до договорів оренди землі у порядку, передбаченому ст. 188 Господарського кодексу України, ст. 11 ГПК України.
Заступник прокурора Київського району м. Одеси зазначає, що орендна плата є істотною умовою договору оренди землі. Відповідно до ст..21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За приписами ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
За таких обставин, заступник прокурора вважає, що внесення змін щодо розміру орендної плати у договір оренди земельної ділянки у зв'язку із проведенням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідає, як вимогам чинного законодавства, так і умовам Договору оренди землі від 11.03.2008р., укладеного між Одеською міською радою та підприємцем ОСОБА_1
Крім того, заступник прокурора зазначає, що відповідно до п.2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (із змінами та доповненнями) у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Заступник прокурора також зазначає, що відповідно до ст..11 ГПК України підприємство, організація, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. Якщо підприємства і організації не досягли згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.
Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
11 грудня 2012р. Одеське міське управління земельних ресурсів надіслало підприємцю ОСОБА_1 пропозицію №01-25/2949-04 про внесення змін у договір оренди, разом з повідомленням про час і місце прийому юридичних осіб з питань внесення змін до договорів оренди, та додало розрахунок орендної плати за земельну ділянку, але підприємець ОСОБА_1 розрахунок орендної плати не підписав, що заступник прокурора Київського району вважає порушенням прав та інтересів Одеської міської ради, у зв'язку з чим, на підставі ст..121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", звернувся до суду за захистом та просить суд внести зміни до Договору оренди землі від 16.07.2002р., зареєстрованого у Одеській міській раді 22.07.2002р. за №655/79, яким Одеською міською радою передано підприємцю ОСОБА_1 у строкове платне користування терміном на 25 років земельну ділянку загальною площею 1137 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, для експлуатації та обслуговування магазину - НОМЕР_2, в частині розміру орендної плати, а саме: викласти п.1.4 Договору у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1137 кв.м становить 1 799 802 грн. 78 коп. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.06.2011р. №478/к, складеного управлінням Держкомзему у м.Одесі." та викласти п. 2.2. Договору у наступній редакції: "Орендна плата вноситься Орендарем за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючи за останнім календарним днем звітного місяця, у розмірі 89 990 грн. 14 коп. за рік. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель".
Одеська міська рада позов заступника прокурора Київського району підтримує у повному обсязі.
Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради, позов заступника прокурора підтримує, наполягає на його задоволенні, посилаючись на ч. 5 ст. 288 Податкового кодексу України, згідно якої розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: - для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Крім того, третя особа зазначила, що згідно Переліку фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки у м. Одесі, визначених у додатку до рішення Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1267-УІ , орендна плата за користування земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_2 (цільове використання - підприємства торгівлі: магазини, громадське харчування (кафе) встановлюється у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до згідно ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України, відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту , вимог розумності та справедливості.
Відповідно до п.2.5 Договору умови Договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені і є невід'ємними частинами цього Договору. Орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати у випадку збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку.
Відповідач також зазначає, що 14 серпня 2002р. між ним та ТОВ "Корнер" був укладений договір купівлі-продажу приміщення магазину - НОМЕР_2, який був посвідчений нотаріально. За таких обставин, власником об'єкті нерухомості стало ТОВ "Корнер". Відповідно до п. 3.4.6 Договору оренди земельної ділянки підприємець ОСОБА_1 неодноразово повідомляв Одеську міську раду про відчуження приміщення магазину-НОМЕР_2, що розташований на орендованій земельній ділянці, та пропонував розірвати Договір.
Крім того, відповідач подав до суду зустрічну позовну заяву до Одеської міської ради, за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради, про розірвання Договору оренди землі від 16.07.2002р., зареєстрованого у Одеській міській раді 22.07.2002р. за №655/79, яким Одеською міською радою передано підприємцю ОСОБА_1 у строкове платне користування терміном на 25 років земельну ділянку загальною площею 1137 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.
В обґрунтування зустрічного позову підприємець ОСОБА_1 зазначає, що 14 серпня 2002р. між ним та ТОВ "Корнер" був укладений договір купівлі-продажу приміщення магазину - НОМЕР_2, який був посвідчений нотаріально. Відповідно до п.8 Договору купівлі-продажу право власності на приміщення переходить до покупця з моменту нотаріального посвідчення цього договору. За таких обставин, підприємець ОСОБА_1 зазначає, що його право власності на об'єкт нерухомості припинилося ще 14.серпня 2002р. і з цього часу він земельною ділянкою не користувався.
На виконання п.3.4.6 Договору оренди земельної ділянки позивач за зустрічним позовом в тижневий строк повідомив Одеську міську раду про відчуження кафе-магазину №1, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. У подальшому, підприємець ОСОБА_1 неодноразово направляв на адресу Одеської міської ради пропозиції щодо розірвання Договору оренди землі від 16.07.2002р., але Договір у добровільному порядку сторонами розірвано не було.
Такі дії Одеської міської ради підприємець ОСОБА_1 вважає порушенням своїх прав та охоронюваних законом інтересів, у зв'язку з чим звернувся до суду з зустрічною позовної заявою.
В обґрунтування позову підприємець ОСОБА_1 посилається на п.п. а), е). ч.1 ст.141 Земельного кодексу України, відповідно до яких підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.
Крім того, позивач за зустрічним позовом зазначає, що відповідно до ст..31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці. При цьому, договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Згідно ст..7 Закону України "Про оренду землі" до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
Підприємець ОСОБА_1 також вважає, що відбулася істотна зміна обставин, якими сторони керувалися при укладенні Договору оренди земельної ділянки , що також є підставою для його розірвання.
Одеська міська рада письмових заперечень проти зустрічного позову до суду не надала. В судовому засіданні представник Одеської міської ради проти зустрічного позову заперечує, посилаючись на його необґрунтованість та безпідставність.
Третя особа - Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради, повністю підтримує заперечення Одеської міської ради проти зустрічного позову.
Розглянувши матеріали справи, суд доходить до такого висновку:
Згідно з п.2 ст. 121 Конституції України на Прокуратуру України покладається представництво інтересів громадян або держави в суді у випадках, визначених законом. Зазначене конституційне положення знайшло своє відображення в ст. 5 Закону України "Про прокуратуру", де зазначено, що прокуратура виконує функцію представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави. Представництво інтересів громадянина або держави здійснюється прокурором також на підставі заподіяння громадянину або державі шкоди внаслідок вчинення кримінального правопорушення чи іншого суспільно небезпечного діяння, передбаченого законом про кримінальну відповідальність.
Ч.1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, в якій визначено підстави порушення справ у господарському суді, відносить до таких підстав позовні заяви прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Відповідно до положень ч.3 цієї статті прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Як зазначено в п. 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 р. N 3-рп/99 (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді), поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", що міститься в частині другій статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України, означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Відповідно до п. 2 резолютивної частини зазначеного Рішення Конституційного Суду України під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
За таких обставин, на думку суду, заступник прокурора Київського району правомірно звернувся до суду в інтересах держави в особі Одеської міської ради .
Відповідно до ст..1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, 16 липня 2002р.. між Одеською міською радою (Орендодавець) та Підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) був укладений Договір оренди земельної ділянки, згідно якого Орендодавець, на підставі рішення Одеської міської ради №3317-ХХІІІ від 28.12.2001р., надає, а Орендар приймає у строкове, платне володіння і користування земельну ділянку загальною площею 1137 кв.м, яка знаходиться на за адресою: АДРЕСА_2, згідно з планом земельної ділянки, який є невідємною частиною Договору. Земельна ділянка надається в оренду терміном на 25 років, для експлуатації та обслуговування магазину - НОМЕР_2 .
Договір оренди посвідчено нотаріально та зареєстровано у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 22.07.2002р. за №655/79.
Відповідно до п.1.4 Договору грошова оцінка земельної ділянки на момент нотаріального посвідчення договору складає 829 361 грн.91 коп.
За умовами розділу 2 Договору за користування земельною ділянкою Орендар сплачує Орендодавцеві орендну плату. Орендна плата вноситься Орендарем за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючи за останнім календарним днем звітного місяця, у розмірі 16 577 грн. 46 коп. на рік. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель. Орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати у випадку збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку.
Згідно ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Тобто договір - це домовленість, що свідчить про волевиявлення сторін та узгодження їхніх дій. Він є інститутом добровільного виконання зобов'язань для отримання результату, задля якого його укладено, і якого намагаються досягти сторони шляхом вчинення певних дій.
Зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 ЦК України). Отже, уклавши договір сторони за цим договором домовилися щодо його умов .
За таких обставин, між сторонами за Договором виникли правовідносини щодо користування зазначеною у Договорі земельною ділянкою, які, у першу чергу, регулюються умовами Договору, нормами земельного законодавства, а також загальними нормами матеріального права.
Рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41 -УІ "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси, ввести в дію затверджену нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01.2012р.
Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1268-УІ внесено зміни до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41 -УІ "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси". Зокрема, вирішено ввести в дію затверджену нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011р.
Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1267-УІ "Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м.Одесі" вирішено затвердити фіксовані відсотки при визначенні ставок орендної плати за землі міста Одеси відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41 -УІ , зазначені фіксовані відсотки ввести в дію з 20.09.2011р. Відповідно до п.4 зазначеного рішення ради Одеському міському управлінню земельних ресурсів Одеської міської ради вжити заходи щодо внесення відповідних змін в договори оренди земельних ділянок.
З наявної в матеріалах справи довідки - витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м.Одеси від 06.06.2011р. №478/К, розробленого Управлінням Держкомзему у м.Одесі, вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1137 кв. м, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, становить 1 799 802 грн. 78 коп.. Відповідно до розрахунку, який здійснений Одеським міським управлінням земельних ресурсів Одеської міської ради, розмір орендної плати за спірну земельну ділянку становить 89 990 грн.14 коп. на рік.
11 грудня 2012р. Одеське міське управління земельних ресурсів надіслало підприємцю ОСОБА_1 пропозицію №01-25/2949-04 про внесення змін у договір оренди, разом з повідомленням про час і місце прийому юридичних осіб з питань внесення змін до договорів оренди, та додало розрахунок орендної плати за земельну ділянку, але підприємець ОСОБА_1 розрахунок орендної плати не підписав.
Відповідач свою відмову у внесенні змін до договору оренди мотивував тим, що внесення змін до договору можливо лише за згодою сторін.
З такою позицією відповідача суд не погоджується, адже, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" № 2756- VІ від 02.12.2010 р. внесено зміни до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", у зв'язку з чим частина 2 цієї статті викладена у такій редакції: "Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України)".
Пунктом 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до п. 274.1 ст. 274 Податкового Кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у ст. ст.. 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно із ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Таким чином, суд доходить до висновку про наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині встановлення орендної плати у розмірі 5% відсотків від нової нормативної грошової оцінки.
Слід також зауважити, що Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 р. № 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України ( 254к/96-ВР ) стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Отже, надсилання орендарю пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком орендодавця, тому недотримання вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє заінтересовану особу права звернутися до суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору (аналогічну правову позицію висловлено Верховним судом України у постанові від 20.11.2012 р. у справі №28/5005/640/2012).
Відповідно до Положення про Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 28.02.2011р. №384 - VІ, Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради і забезпечує реалізацію повноважень Одеської міської ради у галузі земельних відносин відповідно до чинного законодавства України. Одеська міська рада довіреністю від 09.11.2012р. №1026/исх-гс уповноважила в.о. начальника Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради Гресь-Соборову В.О. вчиняти від імені Одеської міської ради дії, пов'язані з підготовкою внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у межах міста Одеси, з правом підпису та подання пропозицій суб'єктам господарювання щодо внесення змін до договорів оренди землі у порядку, передбаченому ст. 188 Господарського кодексу України, ст. 11 Господарського процесуального кодексу України .
За таких обставин, позовна заява заступника прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради є обґрунтовано, підтверджена матеріалами справи та підлягає задоволенню.
Що стосується зустрічної позовної заяви підприємця ОСОБА_1, то, на думку суду, вона також є обґрунтованою, підтвердженою матеріалами справи та підлягає задоволенню, адже, як вбачається з матеріалів справи, 14 серпня 2002р. між підприємцем ОСОБА_1 та ТОВ "Корнер" був укладений договір купівлі-продажу приміщення магазину - НОМЕР_2, який був посвідчений нотаріально. Відповідно до п.8 Договору купівлі-продажу право власності на приміщення переходить до покупця з моменту нотаріального посвідчення цього договору. За таких обставин, право власності підприємця ОСОБА_1 на об'єкт нерухомості припинилося ще 14 серпня 2002р.
Згідно п. е). ч.1 ст.141 Земельного кодексу України підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.
Крім того, відповідно до ст..31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці. При цьому, договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Згідно ст..7 Закону України "Про оренду землі" до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
За матеріалами справи, підприємець ОСОБА_1 неодноразово пропонував Одеській міській раді розірвати Договір оренди земельної ділянки від 16.07.2002р. у добровільному порядку, але згоди досягнуто не було. Отже, у суду є всі підстави для розірвання Договору .
У відповідності до ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського суду.
Згідно ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідачем у справі не надано доказів належного виконання умов Договору та Додаткових угод до нього щодо оплати орендної плати.
Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідачів відповідно до ст..ст.44,49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву заступника прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради задовольнити повністю.
2. Внести зміни до Договору оренди земельної ділянки від 16.07.2002р., зареєстрованого у Одеській міській раді 22.07.2002р. за №655/79, яким Одеською міською радою передано підприємцю ОСОБА_1 у строкове платне користування терміном на 25 років земельну ділянку загальною площею 1137 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, для експлуатації та обслуговування магазину - НОМЕР_2, в частині розміру орендної плати
3. Викласти п. 1.4 Договору оренди земельної ділянки від 16.07.2002р., зареєстрованого у Одеській міській раді 22.07.2002р. за №655/79, укладеного між Одеською міською радою та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1137 кв.м становить 1 799 802 грн. 78 коп. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.06.2011р. №478/к, складеного управлінням Держкомзему у м.Одесі.".
4. Викласти п. 2.2. Договору оренди земельної ділянки від 16.07.2002р., зареєстрованого у Одеській міській раді 22.07.2002р. за №655/79, укладеного між Одеською міською радою та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 у наступній редакції: "Орендна плата вноситься Орендарем за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючи за останнім календарним днем звітного місяця, у розмірі 89 990 грн. 14 коп. за рік. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель".
5. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (р/р 31210206783008, одержувач ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) судовий збір у розмірі 1147 грн.
6. Зустрічну позовну заяву фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 задовольнити повністю.
7. Розірвати Договір оренди земельної ділянки від 16.07.2002р., зареєстрований у Одеській міській раді 22.07.2002р. за №655/79, укладений між Одеською міською радою та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, яким Одеською міською радою передано підприємцю ОСОБА_1 у строкове платне користування терміном на 25 років земельну ділянку загальною площею 1137 кв.м , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, для експлуатації та обслуговування магазину - НОМЕР_2.
8. Стягнути з Одеської міської ради (м.Одеса, пл. Думська, 1, код ЄДРПОУ 26597691) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1147 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 26 червня 2013р.
Головуючий суддя Рога Н. В.
Суддя Зайцев Ю.О.
Суддя Меденцев П.А.