Дата документу 25.06.2013
Справа № 334/3286/13-ц
Провадження № 2/334/1749/2013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2013 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого судді Козлової Н.Ю.,
при секретарі Єфремовій Д.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району м. Запоріжжя до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надмірно перерахованої державної допомоги,
в с т а н о в и в :
Представник позивача звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надмірно перерахованої державної допомоги в якому зазначивши, що на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району знаходиться справа по призначенню державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1
На підставі заяви відповідача від 17.03.2008 року, витягу з наказу ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» № 18-238-В від 05.03.2008 року про надання відпустки ОСОБА_1 для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідачу була призначена і виплачувалася державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. У заяві на призначення допомоги ОСОБА_1 взяла на себе зобов'язання повідомити про вихід на роботу до закінчення строку догляду за дитиною протягом трьох днів, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім'ї, пов'язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами Управління.
В зв'язку із здійсненням повноважень по контролю за цільовим використанням коштів державного бюджету 18.11.2010 року спеціалістами управління був направлений запит за № 8073/05 до ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА». При одержанні управлінням документів з філії ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» стало відомо, що відповідачка вийшла на роботу до досягнення дитиною трьох років, а відповідна відпустка була перервана з 15.04.2009 року.
Було встановлено, що ОСОБА_1 не повідомила управління про вихід на роботу, чим порушила взяті на себе зобов'язання повідомляти про зміну обставин, що впливають на призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям, внаслідок чого ОСОБА_1 було надмірно виплачена призначена допомого з 15.04.2009 року по 30.11.2010 року, яка становить 2539,33 гривень.
Управління повідомляло ОСОБА_1 про необхідність повернення надміру виплаченої допомоги, але станом на 16.04.2013 року відповідачка не сплатила її у добровільному порядку.
У судовому засіданні представник позивача, наполягаючи на своїх вимогах та доводивши суду обґрунтування свого позову, просив суд його задовольнити, стягнувши з відповідача 2539,33 гривень надмірно сплаченої допомоги, а також судовий збір на користь держави.
Відповідачка у судове засідання не з'явилася, причини неявки суду не повідомила, заперечень на позов не надала, з заявою про розгляд справи у її відсутність до суду не зверталася, про час і місце розгляду справи повідомлялася шляхом направлення їй рекомендованою кореспонденцією судових повісток про виклик до суду, але з поштових повідомлень вбачається, що судові повістки разом з копіями позовної заяви повернулися до суду за закінченням терміну зберігання.
Дані обставини суд розцінює як прояву неповаги до суду та навмисне затягування судового процесу.
За такими обставинами суд, зі згоди позивача у порядку ст. 224-226 ЦПК України ухвалює у справі заочне рішення.
Вислухав пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи та письмові докази надані з боку позивача, суд дійшов до наступних висновків.
Законодавство України покладає на заявників відповідальність за відомості, або надання інформації про зміну обставин, що впливає на виплату допомоги ( ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п 49 Порядку призначення і виплати державної дог сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань громадянином (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно ст. 13,14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. 33 Порядку призначення і виплати державної дог сім'ям з дітьми, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу з наказу ( розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ст.. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», у разі працевлаштування або виходу на роботу матері дитини або особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною, до закінчення строку догляду у режимі повного робочого часу зазначена допомога виплачується особі, яка продовжує догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Згідно п. 23 Порядку призначення і виплати державної дог сім'ям з дітьми, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разу, коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виявила бажання працювати - з дня працевлаштування.
Положеннями п. 49 Порядку призначення і виплати державної дог сім'ям з дітьми, встановлено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги.
У судовому засіданні встановлено, що на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району знаходиться справа по призначенню державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1
На підставі заяви відповідача від 17.03.2008 року (а.с.4), витягу з наказу ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» № 18-238-В від 05.03.2008 року про надання відпустки ОСОБА_1 для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.6-зворотна сторона), відповідачу була призначена і виплачувалася державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. У заяві на призначення допомоги ОСОБА_1 взяла на себе зобов'язання повідомити про вихід на роботу до закінчення строку догляду за дитиною протягом трьох днів, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім'ї, пов'язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами Управління.
В зв'язку із здійсненням повноважень по контролю за цільовим використанням коштів державного бюджету 18.11.2010 року спеціалістами управління був направлений запит за № 8073/05 до ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» (а.с.8). При одержанні управлінням документів з філії ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» стало відомо, що відповідачка вийшла на роботу до досягнення дитиною трьох років, а відповідна відпустка була перервана з 15.04.2009 року (а.с.8-зворотна сторона).
А отже, ОСОБА_1 не повідомила управління про вихід на роботу, чим порушила взяті на себе зобов'язання повідомляти про зміну обставин, що впливають на призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям, внаслідок чого ОСОБА_1 було надмірно виплачена призначена допомого з 15.04.2009 року по 30.11.2010 року, яка становить 2539,33 гривень.
Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого не подання громадянином документів при зміні обставин, що впливає на виплату допомоги, повертається ним за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.
Таким чином, відповідачка повинна повернути Управлінню надміру перераховану допомогу у сумі 2539,33 гривень.
З матеріалів справи вбачається, що позивач повідомив належним чином відповідача про необхідність у термін до 20.02.2010 року повернути надміру виплачені кошти, але станом на 16.04.2013 року відповідач не сплатила у добровільному порядку надмірно виплачену допомогу загальною сумою 2539,33 гривень (а.с.9).
Відповідно до ст.. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи докази надані в обґрунтування позивних вимог, суд вважає, що позов має бути задоволений, шляхом стягнення з відповідача надмірно виплачену допомогу загальною сумою 2539,33 гривень.
Відповідно до положень ч.3 ст. 88 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог. Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, то з відповідача підлягає стягненню на користь держави судові витрати в розмірі 229,40 гривень.
Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 88, 169, 212, 213, 224-226 ЦПК України, та у відповідності до п. 20 ст. 5 Закону України судовій збір», ст. ст. 18-1, 18-2, 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. п. 33, 49 Порядку призначення і виплати та допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району м. Запоріжжя до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надмірно перерахованої державної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, Ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь держави в особі управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району (69096, м. Запоріжжя, б. Вінтера, 14, р/с 35413002004272 в УДК у Запорізькій області, код за ЕДРПОУ 37573796, МФО 813015) - надмірно виплачену допомогу у сумі 2539 (дві тисячі п'ятсот тридцять дев'ять) гривень 33 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, Ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Державного бюджету Ленінського району м. Запоріжжя (р\р 31211206700006 в УДКУ у Ленінському районі м. Запоріжжя ГУДКУ у Запорізькій області, ОКПО 38025423, МФО 813015, код суду 37408421) - судовий збір в розмірі 229 (двісті двадцять дев'ять) гривень 40 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особа, без участі якої було постановлено рішення, має право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя Н.Ю.Козлова