ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 травня 2013 р.
Справа №801/3784/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді ПетренкоВ.В., за участю секретаря Асєєвої Л.О., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом
Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим
до Підприємства "Трест "Кримспецагробуд-2"
про стягнення,
за участю представників сторін:
від позивача – не з`явився
від відповідача – не з`явився.
Суть спору: Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Підприємства "Трест "Кримспецагробуд-2" про стягнення заборгованості у розмірі 1699,29грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду від 10.04.2013 року заява була залишена без руху з наданням заявнику строку для усунення недоліків.
Позивачем у встановлений судом строк були усунені недоліки заяви, у зв’язку з чим відсутні підстави для повернення заяви чи відмови у відкритті провадження у справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 07.05.2013 року відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 07.05.2013 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Позивач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.42), звіт про відправку електронною поштою, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с.45).
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.43) клопотань, заперечень на позов не надав, про поважність причин неприбуття у судове засідання суду не повідомив.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю позивача та відповідача.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції – переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як свідчать матеріали справи, Підприємство "Трест "Кримспецагробуд-2" зареєстровано в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради 19.01.2000 року,про що свідчить Витяг з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.35-37).
Відповідач зареєстрований в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Ялта АР Крим в якості платника внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за реєстраційним номером 15-01-289.
Спеціальним Законом, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов’язкового державного соціального страхування є Закон України “Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 року №2464-VI (далі – Закон № 2464), який набрав чинності з 01.01.2011 року.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону №2464 єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі –єдиний внесок) –консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування в обов’язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 передбачено, що платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно –правовими договорами (крім цивільно –правового договору, укладеного з фізичною особою –підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організації, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до п.п.1,4 ч.2 ст.6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Згідно з ч.8 ст.9 Закону №2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для виду платника, до якого відноситься відповідач, є календарний місяць.
На підставі п.2 ст.13 Закону №2464 Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право проводити не частіше ніж один раз на календарний рік планову, а у випадках, передбачених законом, - позапланову перевірку на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб-підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки. ( Абзац перший пункту 2 частини першої статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законом N 3668-VI ( 3668-17 ) від 08.07.2011).
Планові та позапланові перевірки проводяться у порядку (233-2011-п ), затвердженому Кабінетом Міністрів України за погодженням із сторонами соціального діалогу.
Планові та позапланові перевірки проводяться органами Пенсійного фонду за місцезнаходженням платника єдиного внеску, а в разі відсутності у платника єдиного внеску приміщення така перевірка може бути проведена в приміщенні органу Пенсійного фонду. (Пункт 2 частини першої статті 13 доповнено абзацом згідно із Законом N 3668-VI ( 3668-17 ) від 08.07.2011).
Відповідно до абзацу 6 п.7 розділу VII « Заключних та перехідних положень» Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності даним законом.
Відповідно до ч.11 ст.25 Закону № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції:
1) у разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум;
3) за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску;
4) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
5) за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, накладається штраф у розмірі від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
6) за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.
Як вбачається з матеріалів справи, 31 жовтня 2011 року посадовими особами Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі АР Крим була проведена планова перевірка
Підприємство "Трест "Кримспецагробуд-2" (ЄДРПОУ 01195492) з питань правильності, нарахування, сплати єдиного внеску за період з 01.09.2006 року по 30.09.2011 року, повноти та своєчасності перерахування авансових платежів у виді сум єдиного внеску та інших платежів за період з 17.10.2006 року по 25.10.2011 року, а також достовірності відомостей, які надаються в Єдиний державний реєстр загальнообов’язкового державного соціального страхування за 2007-2010 рр., січень –вересень 2011року.
За результатами перевірки позивачем складено акт від 31.10.2011 року №286-ю (далі – акт перевірки) (а.с.8-16).
Відповідно до висновків акту перевірки відповідачем були встановлені порушення:
-п.1 ст7., п.5, п.7ст.8, п.2, п.8 ст9.Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»;
-пп.3.1,пп.3.5 ,п.3,пп.4.3.7, п.4 Інструкції « Про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкового державного соціального страхування в Пенсійний фонд України», затвердженою постановою правління Пенсійного Фонду України від 27.09.2010 року, внаслідок чого донараховано фонд оплати праці – 2620.92грн,донарахований єдиний внесок на суму 1057,80грн., в тому числі по ставці - 36,76% у сумі 963,45грн; по ставці 3,6% - 94,35грн;
- порушення своєчасності та повноти сплати авансових платежів в сумі 16464,02грн. єдиного внеску;
-п.1 ст1 Закону України «Про збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року № 400/97-ВР;
-п.1 ст19, п.2 ст.20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV;
-пп.4.1, пп.4.4 Інструкції «Про порядок нарахування та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкового державного соціального страхування в Пенсійний фонд України», затвердженою постановою правління Пенсійного Фонду України від 19.12.2003 року, внаслідок чого донараховано фонд оплати праці та оподаткований дохід у сумі 856,20грн; страхові внески по ставці 33,2% у сумі 284,25грн; по ставці 2% у сумі -31,76грн; встановлено порушення повноти нарахування та сплати страхових внесків у сумі 599,52грн.;
На підставі проведеної перевірки позивачем було винесено рішення, а саме:
- №1225 від 23.11.2011 року про застосування штрафних санкцій за несплату, несвоєчасну сплату сум єдиного внеску одночасно з видачей сум виплат, на які нараховується єдиний внесок у сумі 16464,02грн., яке було відправлено позивачем рекомендованою кореспонденцією та отримано відповідачем 28.11.2011 року, про що свідчить підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення ( а.с.24 -25);
-№1224 від 23.11.2011 року про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом Пенсійного Фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у сумі 52,89 грн., яке було відправлено позивачем рекомендованою кореспонденцією та отримано відповідачем 28.11.2011 року, про що свідчить підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.23).
На підставі виявлених порушень, згідно п.5, п.7, ст.8, п.2 ст.9 Закону України №2464, відповідачу було донараховано єдиний внесок у сумі 1057,80грн.
Згідно п.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці" (108/95-ВР), та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Згідно п.5 ст.8 Закону України №2464 Єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.
Відповідно п.7. ст.8 Закону України № 2464, єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 2, 6-8 частини першої статті 4 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині дев'ятій цієї статті), встановлюється у розмірі 3,6 відсотка визначеної пунктом 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Відповідно до п.2ст.9 Закону України № 2464, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно п.8. ст9 закону України № 2464, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця (Абзац перший частини восьмої статті 9 із змінами, внесеними згідно із Законом N 4676-VI (4676-17) від 15.05.2012; в редакції Закону N 5292-VI (5292-17) від 18.09.2012року).
Відповідно до пп.4.3.7. Інструкції «Про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкового державного соціального страхування в Пенсійний фонд України», затвердженою постановою правління Пенсійного Фонду України від 27.09.2010 року №21-5, платники під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для відповідних платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, визначені підпунктом 4.3.6 пункту 4.3 розділу IV цієї Інструкції, або за результатами звірення платника з органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй.
Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплата доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі.
Фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплата доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Згідно п.4.7. Інструкції №21-5, єдиний внесок, що підлягає сплаті із сум виплат за період з дня виникнення у платника зобов'язання щодо сплати єдиного внеску до дня включення органом Пенсійного фонду України даних про такого платника до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, сплачується (стягується) на загальних підставах за зазначений період.
Відповідно п.4.9. Інструкції №21-5, обчислення єдиного внеску органами Пенсійного фонду здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного соціального внеску, звітності, що подається платниками до органів Пенсійного фонду, інформації територіальних органів органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики про нараховані суми доходу, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок.
Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього ст. 12 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” завдань та функцій, зокрема, здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Відповідно до п.7 ст.13 Закону №2464 Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч.12 ст.9 Закону №2464).
Судом з’ясовано, що відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати ним заборгованості.
Враховуючи зазначене вище, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем-фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 94, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Стягнути з Підприємства "Трест "Кримспецагробуд-2"(95048, АР Крим, м. Сімферополь, Центральний район, вул.Трубаченка, буд.23-А, код ЄДРПОУ 01195492) на користь Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим заборгованість у розмірі 1 699,29грн.(одна тисяча шістсот дев’яносто дев’ять гривень 29 коп.) на р/р 25607010048701 в КРУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 324805, ЄДРПОУ 22300458.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В.Петренко