Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 червня 2013 р. Справа №805/7859/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Дворникова М.С.,
за участі секретаря Воловик Ю.В.,
представника позивача Федорової В.В.;
представника відповідача Воропаєва І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька до публічного акціонерного товариства «Рутченківський завод «Гормаш» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком №1 за період з листопада 2012 року по травень 2013 року в сумі 508 210,33 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька (надалі - позивач, Управління) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до публічного акціонерного товариства «Рутченківський завод «Гормаш» (далі - відповідач) про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком №1 за період з листопада 2012 року по травень 2013 року в сумі 508 210,33 грн.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовував нормами частини 2 розділу Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набув чинності 01.01.2004 року, пункту 6.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція).
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити, надавши пояснення, аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання позовні вимоги визнав у повному обсязі, просив розстрочити виконання рішення на 120 місяців.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи суд встановив наступні обставини.
Публічне акціонерне товариство «Рутченківський завод «Гормаш» перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька.
У відповідача працювали особи, які були зайняті на роботах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до пунктів "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, і якому призначено пенсію на пільгових умовах за Списком №1, що підтверджується наданими представником позивача довідками.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулюються принципи, засади, механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, питання призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.
Суд зазначає, що Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення працівників сільськогосподарських підприємств платників фіксованого сільськогосподарського податку" 31.05.2005 року №2613-IV, який набрав чинності з 01.01.2006 року, внесено зміни до Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, зокрема, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено поняття страхових внесків як коштів відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до страхових внесків (коштів, сплачених на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) не відносить витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, і, в розумінні цього Закону, це є плата, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.
Відповідно до пункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року N 21-1, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, в таких розмірах:
для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Так, органом Пенсійного фонду України були складені розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, які направлені Управлінням відповідачу.
Пунктом 6.4 та 6.5 вищезазначеної Інструкції передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Відповідно до пункту 6.8 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій Управлінню підприємством не відшкодовані, що відповідачем не спростовано.
Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Як вбачається з розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій відповідач мав сплатити за період з листопада 2012 року по травень 2013 року суму відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 1 у розмірі 508 210,33 гривень. Відповідач вказану суму не сплатив, у зв'язку з чим має заборгованість перед Управлінням у зазначеному розмірі.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог у повному обсязі.
Представником відповідача заявлено клопотання про розстрочення виконання рішення суду строком на 120 місяців, починаючи з липня 2013 року по березень 2023 року по 4200,00 грн., з квітня 2023 року по червень 2023 року по 4250,00 грн. та останній місяць (червень 2023 року) - 4060,33 грн.
Відповідач зазначає, що на даний час грошові кошти на рахунках підприємства відсутні, для забезпечення діяльності необхідно здійснити ряд фінансово-господарських операцій та укласти нові договори на виконання робіт. Виробнича діяльність ПАТ «Рутченківський завод «Гормаш» здійснює виробництво, ремонт гірнично - шахтного обладнання, його замовниками є державні підприємства вугільної промисловості, а фінансування робіт здійснює Міністерство енергетики та вугільної промисловості України. У зв'язку з затримкою фінансування з державного бюджету у 2013 році, шахти та інші державні підприємства вугільної промисловості не можуть укласти нові договори, оскільки їм для цього не виділяються необхідні кошти.
На цей час з боку вугледобувних підприємств перед заводом існує грошова заборгованість. Станом на 01.04.2013 р. дебіторська заборгованість складає 47518,0 тис. грн., кредиторська заборгованість складає 206664,0 тис. грн., що підтверджується довідки про стан дебіторської заборгованості.
Також представник відповідача зазначив, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.07.2010 №1437-р «Про затвердження плану заходів з комплексного розв'язання проблем соціально-економічного розвитку м. Дніпропетровська, м. Донецька, м. Львова, м. Одеси та м. Харкова і переліку пріоритетних інвестиційних проектів, що потребують першочергового фінансування у 2010-2012 роках» визначено проведення інвентаризації та погашення заборгованості вугледобувними підприємствами у 2010 році за виконані у попередні роки роботи та надані послуги перед ПАТ (раніше ВАТ) «Рутченківський завод «Гормаш». На виконання цього розпорядження Міністерством вугільної промисловості України було проведено інвентаризацію, за наслідками якої було підтверджено наявність заборгованості у загальній сумі 18780,4 тис. грн. Але і це розпорядження залишається невиконаним у сумі, що перевищує 16 000,0 тис. грн.
У зв'язку з цим ПАТ «Рутченківський завод «Гормаш» у 2012 та у 2013 роках знов звертався до органів державної влади з проханням сприяти погашенню існуючої заборгованості перед заводом. Однак, заборгованість так і несплачена з боку боржників.
Крім того, одночасно з погашенням заборгованості пенсійному фонду Відповідач повинен знаходити вільні кошти для сплати поточних платежів не тільки Позивачу, але й податків та інших платежів до бюджету, покривати свої поточні видатки.
Наведене свідчить про неможливість одночасного погашення всієї суми заборгованості, так як його наслідком стане подальше накопичування податкового боргу підприємства та подальшого збільшення розміру кредиторської заборгованості у значних розмірах, в той час як застосування режиму розстрочення виконання судового рішення забезпечить стабільне функціонування та розвиток підприємства і оплату заборгованості позивачу.
Представник позивача проти встановлення порядку виконання рішення шляхом його розстрочення не заперечував, питання про строк розстрочення залишив на розсуд суду.
Суд приймає до уваги посилання відповідача щодо розстрочення виконання рішення суду строком на 120 місяців, оскільки їм надано чіткій графік погашення заборгованості ПАТ «Рутченківський завод «Гормаш», згідно якого погашення заборгованості буде відбуватись щомісячно починаючи з липня 2013 року по березень 2023 року по 4200,00 грн., з квітня 2023 року по червень 2023 року по 4250,00 грн. та останній місяць (червень 2023 року) - 4060,33 грн.
Отже, дослідивши наявні в матеріалах справи документи, суд дійшов висновку про наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення відповідачем та можливість встановлення способу виконання даного рішення суду, шляхом розстрочення сплати заборгованості із виплати та доставки пільгових пенсій у розмірі 508 210,33 гривень строком на 120 місяців, починаючи з липня 2013 року по березень 2023 року по 4200,00 грн., з квітня 2023 року по червень 2023 року по 4250,00 грн. та останній місяць (червень 2023 року) - 4060,33 грн.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 121-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька до публічного акціонерного товариства «Рутченківський завод «Гормаш» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком №1 за період з листопада 2012 року по травень 2013 року в сумі 508 210,33 грн. - задовольнити.
Стягнути з публічного акціонерного товариства «Рутченківський завод «Гормаш» (ЄДРПОУ 00176383, 83025, м. Донецьк, вул. Петровського 74) заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком №1 за період з листопада 2012 року по травень 2013 року в сумі 508 210 (п'ятсот вісім тисяч двісті десять) гривень 33 копійки на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька (ЄДРПОУ 21982562, 83011, м. Донецьк, вул. Кірова 215).
Розстрочити виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 17 червня 2013 року по адміністративній справі № 805/7859/13-а про стягнення з публічного акціонерного товариства «Рутченківський завод «Гормаш» на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком №1 за період з листопада 2012 року по травень 2013 року в сумі 508 210,33 грн. на строк 120 (сто двадцять) місяців, встановивши суму платежу починаючи з липня 2013 року по березень 2023 року по 4200,00 грн., з квітня 2023 року по червень 2023 року по 4250,00 грн. та останній місяць (червень 2023 року) - 4060,33 грн.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 17 червня 2013 року.
Повний текст постанови складено та підписано 21 червня 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Дворников М.С.