Справа № 219/2252/2013-а
2-а/219/108/2013
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2013 року. Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого судді Радченко Л.А,, при секретарі Лосинської І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 о Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про скасування рішення ,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Артемівського міськрайсуду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради, в якому зазначила, що її чоловік- ОСОБА_2. помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Причиною його смерті було гостре порушення мозкового кровообігу, церебральний атеросклероз без гіпертензії. Згідно до експертного висновку від 08.07.1997р. захворювання, яке спричинило смерть чоловіка, пов,язано з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, а згідно довідки з Центрального архіву Міністерства оборони України чоловік приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі в/ч № 21151, де на той період проходив дійсну військову службу. 18.12.2012р рішенням № 63 комісії по вирішенню спірних питань стосовно встановлення статусів згідно до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та інших законів України , які передбачають пільги окремим категоріям громадян, з позивачки було знято статус дружини померлого ветерана війни, з яким позивачка не погоджується, вважає рішенням не законним, таким що суперечить положенням ст.. ст.7,10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та просить зазначене рішення скасувати .
В судовове засідання представник позивача, який був належним чином повідомлений про час розгляду справи, не з,явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
В судове засідання відповідач , який є суб,єктом владних повноважень та який був належним чином повідомлений про час розгляду справи, не з,явився, надав письмові заперечення.
Враховуючи викладене, суд ухвалив про розгляд справи у відсутність сторін на підставі письмових матеріалів справи.
Згідно до письмових заперечень відповідача УПСЗН Артемівської міської ради на виконання Протокольного доручення КМУ № 10 від 13.02.2012р. в частині встановлення статусів відповідно до Законів України « «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» , « Про жертви нацистських переслідувань», п.4 ПКМУ № 117 від 29.01.2003р. « Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» та з метою цільового використання коштів державного бюджету на надання пільг відповідачем проводиться перевірка особових справ громадян, яким встановлено статус до вказаних законів. Комісією по вирішенню спірних питань стосовно встановлення статусів згідно ЗУ « «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та інших законів, прийнято рішення зняти з позивача статус члена сім,ї загиблого ( померлого) ветерана війни згідно ст.10
ЗУ « «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у зв,язку з невідповідністю документів, які знаходяться в особовій справі позивача, вимогам ст.10 ЗУ « «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» , а також, запропоновано позивачеві надати відповідні документи та звернутись до обласного військового комісаріату за встановленням відповідного статусу члена загиблого ( померлого) ветерана війни. В задоволенні вимог просить відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Згідно зі ст. 19 Конституції України Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.. 144 Конституції України Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Такі ж положення закріплені у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними..
Повноваження виконавчих органів сільських,селищних, міських рад закріплені у ст.. 34. Закону України «Про місцеве самоврядування, де йдеться про те, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать/ у тому числі:б) делеговані повноваження.
Відповідно до ст.10 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи, на яких поширюється чинність цього Закону, це:
1) сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів;
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.1996 року № 458 зі змінами «Про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»місцеві державні адміністрації і виконавчі комітети Рад були зобов'язані відповідно до п.2 ст. 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» створити комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Крім того, відповідно до Типового Положення про комісії для розгляду питань ,пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни,
гарантії їх соціального захисту, затвердженого Наказом Міністерства соціального захисту України
№ 79 від 30.05.1995 р. в редакції наказу Міністерства праці та соціальної політики України №218 від 06.08.2003 р., зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 04.05.1996 р. за № 264/1289, зокрема п. 9 Типового Положення про комісії для розгляду питань пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, у разі виникнення спірних питань матеріали для розгляду зі своїми пропозиціями і рекомендаціями міська комісія зобов'язана передати у відповідну вищестоящу комісію.
Згідно до Наказу Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради № 10-о від 21.01.2009 р. «Про створення комісії по вирішенню спірних питань стосовно статусів згідно Закону України від 22.10.1993 р. № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та інших законів України, які передбачають пільги окремим категоріям громадян, та Положення про комісію по вирішенню спірних питань стосовно статусів згідно Закону України від 22.10.1993 р. № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та інших законів України, які передбачають пільги окремим категоріям громадян, зазначені документи затверджені Начальником Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради 21.01.2009 р.
Рішенням 21 сесії 5 скликання Артемівської міської Ради № 6/21-350 від 28.03.2012 р. було затверджено Положення про Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради у новій редакції.
Згідно п. 1.1 Положення про Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради у новій редакції Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради є виконавчим органом міської ради.
Згідно п. 1.7 Положення про Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради у новій редакції Положення про Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради затверджується рішенням Артемівської міської Ради.
Також, судом встановлено , що згідно до рішення № 63 від 18.12.2012р. .комісії по вирішенню спірних питань стосовно статусів згідно Закону України від 22.10.1993 р. № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та інших законів України, які передбачають пільги окремим категоріям громадян, вирішено про зняття ОСОБА_1 статусу дружини померлого ветерана війни у відповідності до ст.. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та вилучити пільгове посвідчення для сімей померлих ветеранів війни , яке біло видано 16.05.2000р. Артемівським військоматом.
Також, судом встановлено, що згідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно до експертного висновку від 08.07.1997р. № 16063/25-7 , захворювання, яке спричинило смерть ОСОБА_2, пов,язано з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно довідок в/ч 21151 від 27.10.1986 р. № 226 майор ОСОБА_2 з 09.08.1986 р. по 31.10.1986 р. виконував службові обов,язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_2 помер внаслідок захворювання, одержаного в період проходження військової служби, тому, на позивача, як дружину померлого, поширюється дія ЗУ « «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Крім того, суд приходить до висновку, що посилання відповідача на Наказ Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради № 10-о від 21.01.2009 р., та Положення про комісію по вирішенню спірних питань, затверджене Начальником Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради 21.01.2009 р, як на документи , підтверджуючі повноваження комісії по прийняттю оскаржуваного позивачем рішення , є необґрунтованими, та безпідставними..
Судом встановлено, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.1996 року № 458 зі змінами «Про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» , позивачем не надано рішення виконавчого комітету Артемівської міської
ради щодо створення комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни, та спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого/ померлого/ ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, та затверджено Положення про неї.
Згідно до Положення про комісію по вирішенню спірних питань, затверджене Начальником Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської Ради 21.01.2009 р. № 10-0, вбачається, що до повноважень комісії входить розгляд питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та вирішенню спірних питань з встановлення статусу члена сім'ї загиблого/ померлого/ ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Перелік повноважень комісії є вичерпним. Розгляд інших спірних питань у повноваження комісії, відповідно до Положення , у т.ч. скасування статусу, не передбачено.
Враховуючи наведене, суд вважає, що при прийнятті рішення 18.12. 2012 року Комісія по вирішенню спірних питань стосовно встановлення статусів згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» перевищила свої повноваження та розглянула питання, яке не є її повноваженням відповідно до Положення.
Крім того, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 458 від 26.04.1996 р. «Про комісії для розгляду питань пов'язаних із встановленням статусу учасника війнивідповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» повноваження по створенню відповідних комісій для розгляду питань пов'язаних із встановленням статусу учасника війни надані виключно місцевим державним адміністраціям і виконавчим комітетам Рад. Зокрема відповідно до п. 2.в Постанови Кабінету Міністрів України № 458 від 26.04.1996 р. у разі виникнення спірних питань матеріали для розгляду зі своїми пропозиціями і рекомендаціями передаються у відповідну вищестоящу комісію, а відповідно до п. 2.г Постанови Кабінету Міністрів України № 458 від 26.04.1996 р. рішення по спірним питанням приймають обласні, республіканські комісії у 20-ти денний термін, після чого відповідно до п. 2.е Постанови Кабінету Міністрів України № 458 від 26.04.1996 р. рішення комісій надсилаються для виконання органам соціального захисту населення за місцем перебування громадян на відповідному обліку або за їх проживання.
Відповідно до Типового Положення про комісії для розгляду питань пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, затвердженого Наказом Міністерства соціального захисту України № 79 від 30.05.1995 р. в редакції наказу Міністерства праці та соціальної політики України №218 від 06.08.2003 р., зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 04.05.1996 р. за № 264/1289, зокрема п. 9 Типового Положення про комісії для розгляду питань пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, у разі виникнення спірних питань матеріали для розгляду зі своїми пропозиціями і рекомендаціями міська комісія зобов'язана передати у відповідну вищестоящу комісію.
Аналіз Законодавчої бази та нормативно-правових документів свідчить про те, що спірне рішення прийнято не тільки з порушенням порядку його прийняття, а ще й неправомочним органом, який не мав на те відповідних повноважень.
З цих підстав рішення є незаконним та підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 6, 8, 14, 99, 100, 159, 160, 163 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст.. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 о Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про скасування рішення - задовольнити.
Скасувати Рішення комісії № 63 від 18.12.2012р. УПСЗН Артемівської міської ради Донецької області по вирішенню спірних питань стосовно встановлення статусів згідно до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та інших законів України , які передбачають пільги окремим категоріям громадян, відносно ОСОБА_1.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л. А.Радченко