Рішення № 32016408, 18.06.2013, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
18.06.2013
Номер справи
916/268/13-г
Номер документу
32016408
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"18" червня 2013 р.Справа № 916/268/13-г

За позовом Прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі, якою є Одеська міська рада;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Головне управління Держземагенства в Одеській області;

до відповідача: Приватного акціонерного товариства "Футбольний клуб "Чорноморець";

про внесення змін до договору оренди землі

Головуючий суддя Власова С.Г.

Суддя Зайцев Ю.О.

Суддя Щавинська Ю.М.

Представники:

Від прокуратури: Доброжан Н.І. (за посвідченням);

Від позивача: Динту В.А. (за довіреністю); Моджук І.О. (за довіреністю);

Від відповідача: Новікова Т.О. (за довіреністю);

Від третьої особи Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради: Слюсаренко Ю.Б. (за довіреністю); Чорна І.І. (за довіреністю);

Від третьої особи Головного управління Держземагенства в Одеській області: Пасічніченко В.М. (за довіреністю);

В засіданні брали участь:

Від прокуратури: Доброжан Н.І. (за посвідченням);

Від позивача: не з'явився;

Від відповідача: Новікова Т.О. (за довіреністю);

Від третьої особи Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради: не з'явився;

Від третьої особи Головного управління Держземагенства в Одеській області: Пасічніченко В.М. (за довіреністю);

В засіданні суду від 10.06.2013р. було оголошено перерву по 18.06.2013р. відповідно до ст.77 ГПК України.

СУТЬ СПОРУ: 31.01.2013р. за вх.суду№460/2013 Прокурор Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до відповідача Приватного акціонерного товариства "Футбольний клуб "Чорноморець" про внесення змін до договору оренди землі.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 01.02.2013р. було порушено провадження у справі та залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради.

Ухвалою суду від 01.04.2013р. за клопотанням Відповідача строк розгляду справи було продовжено на 15 днів по 15.04.2013р.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 15.04.2013р., справу №916/268/13-г призначено до колегіального розгляду у складі трьох суддів господарського суду Одеської області.

Згідно розпорядження голови господарського суду Одеської області від 15.04.2013р., справу №916/268/13-г за позовом прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі, якою є Одеська міська рада до відповідача Приватного акціонерного товариства "Футбольний клуб "Чорноморець" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради про внесення змін до договору оренди землі, передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Власова С.Г., судді Зайцев Ю.О., Щавинська Ю.М.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 15.04.2013р. справу №916/268/13-г прийнято до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя Власова С.Г., судді Зайцев Ю.О., Щавинська Ю.М. та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача по первісному позову Головне управління Держземагенства в Одеській області.

Згідно розпорядження голови господарського суду Одеської області від 13.05.2013р. у зв'язку з перебуванням головуючого судді Власової С.Г. на лікарняному, справу №916/268/13-г за позовом за позовом прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі, якою є Одеська міська рада до відповідача Приватного акціонерного товариства "Футбольний клуб "Чорноморець" за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради та Головного управління Держземагенства в Одеській області про внесення змін до договору оренди землі передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Горячук Н.О., судді Зайцев Ю.О., Щавинська Ю.М.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 13.05.2013р. справу №916/268/13-г було прийнято до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя Горячук Н.О., судді Зайцев Ю.О., Щавинська Ю.М. та призначено до розгляду.

У зв'язку із виходом головуючого судді Власової С.Г. з лікарняного, згідно розпорядження голови господарського суду Одеської області від 24.05.2013р. справу №916/268/13-г передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Власова С.Г., судді Зайцев Ю.О., Щавинська Ю.М.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 27.05.2013р. справу №916/268/13-г прийнято до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя Власова С.Г., судді Зайцев Ю.О., Щавинська Ю.М.

Прокурор та Позивач на позовних вимогах наполягає.

Відповідач проти позовних вимог заперечує про що, 05.03.2013р. за вх.суду№7590/2013 надав відзив на позов.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Позивача Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради позовні вимог підтримує про що, 25.03.2013р. за вх.суду№9805/2013 надано письмові пояснення.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Головне управління Держземагенства в Одеській області позовні вимог підтримує про що, 07.05.2013р. за вх.суду№14251/2013, 13.05.2013р. за вх.суду№14640/2013 надано письмові пояснення.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

06.07.2011р. на підставі Закону України «Про оренду землі» №161-XIV від 06.10.1998р. та Рішення Одеської міської ради №772-VI від 29.04.2011р. між Територіальною громадою міста Одеси в особі Одеської міської ради (Орендодавець, Позивач) та Приватним акціонерним товариством "Футбольний клуб "Чорноморець" (Орендар, Відповідач, ПрАТ «ФК «Чорноморець») було укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв у строкове, платне користування земельну ділянку площею 4,2585га, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Вавилова, 5-а, для експлуатації та обслуговування будівель та споруд учбово-спортивної бази «Чорноморець», згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору.

Договір оренди посвідчено нотаріально та зареєстровано в Управлінні Держкомзему у м. Одесі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 02.08.2011р. за №511010004000067.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент нотаріального посвідчення договору складає 9987460,05грн. (п.2.3. договору).

Орендна плата за земельну ділянку площею 42585кв.м. розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової цієї земельної ділянки та складає 299623,80грн. на рік (п.4.1. договору).

Розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно п.4 Рішення Одеської міської ради №41-VI від 28.12.2010р.у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватися Одеською міською радою в межах передбачених законодавством (п.4.2. договору).

Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України, введення в дію нової нормативної «Грошової оцінки земель м. Одеси, зміни функціонального призначення будівлі або її частини, в інших випадках, передбачених законодавством. У цих випадках розмір орендної плати змінюється за ініціативою Орендодавця (п.4.5. договору).

Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється у триденний термін після державної реєстрації договору за актом приймання-передачі (п.6.3. договору).

Прокурор та Позивач зазначають, що Рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41 -УІ "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси, ввести в дію затверджену нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01.2012р.

Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1268-УІ внесено зміни до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41 -УІ "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси". Зокрема, вирішено ввести в дію затверджену нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011р.

Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1267-УІ "Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі".

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 28.05.2012р. №402\К, який розроблено Управлінням Держкомзему у м. Одеса, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Вавилова, 5-а та землекористувачем якої є Відповідач, площею 42585кв.м. становить 15392348,25грн.

Прокурор та Позивач посилаючись на приписи ст.ст.274, 288 Податкового кодексу України зазначають, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Прокурор та Позивач вважають, що внесення змін щодо розміру орендної плати у договір оренди земельної ділянки у зв'язку із проведенням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідає, як вимогам чинного законодавства, так і умовам договору оренди землі від 06.07.2011р.

Прокурор та Позивач стверджують, що відповідно до п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (із змінами та доповненнями) у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Прокурор та Позивач також зазначають, що відповідно до ст. 11 ГПК України підприємство, організація, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. Якщо підприємства і організації не досягли згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.

Крім того Позивач зауважує, що Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради, згідно поштової квитанції від 13.12.2012р. та реєстру рекомендованих листів №8853 звернулося до Відповідача ПрАТ «ФК «Чорноморець» з пропозицією від 11.12.12р. №01-25\2953-04 про внесення змін до вищезазначеного договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати, за підписом начальника управління, як представника Одеської міської ради за довіреністю.

Посилаючись на приписи ст.651 Цивільного кодексу України, Прокурор вказує, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Умовами укладеного між сторонами договору оренди землі передбачено, що у випадку введення в дію нової нормативної „Грошової оцінки земель м. Одеси", яка затверджується рішенням Одеської міської ради, розмір орендної плати змінюється Орендодавцем.

Таким чином, умовами укладеного між сторонами договору оренди землі передбачено право Позивача змінювати умови договору щодо розміру орендної плати в односторонньому порядку у випадку введення в дію нової нормативної „Грошової оцінки земель м. Одеси".

В свою чергу ПрАТ «ФК «Чорноморец» розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку не підписало та не надіслало Одеському міському управлінню земельних ресурсів Одеської міської ради відповіді про результат розгляду пропозиції щодо внесення змін у договір оренди.

Таким чином, на момент звернення прокуратури в інтересах держави в особі Одеської міської ради до суду з даним позовом про внесення змін у договір оренди щодо розміру орендної плати за земельну ділянку, між сторонами не було підписано відповідних змін до договору оренди, що свідчить про наявність між сторонами відповідного спору.

Враховуючи викладене Прокурор та Позивач просять внести зміни до договору оренди землі від 06.07.2011 року, зареєстрованого в управлінні Держкомзему у місті Одесі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 02.08.2011р. за №511010004000067, яким Одеською міською радою передано ПрАТ «ФК «Чорноморець» терміном на 25 років у строкове, платне користування земельну ділянку загальною площею 42585м2, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул.Ак.Вавілова,5«А», для експлуатації та обслуговування будівель і споруд учбово-спортивної бази «Чорноморець», в частині розміру орендної плати; викласти п.2.3. договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 42585м2 становить 15392348,25грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.05.2012 №402\К, складеного управлінням Держкомзему у м. Одесі; викласти п.4.1. договору у наступній редакції: «Орендна плата за земельну ділянку загальною площею 42585м2 розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 461770,45грн. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій безготівковій формі».

Відповідач проти позову заперечує посилаючись на те, що ПрАТ «ФК «Чорноморець» зазначений лист - пропозицію від 11.12.12р. №01-25/2953-04 від Одеського міського управління земельних ресурсів не отримувало , а Позивачем не надано доказів вручення рекомендованого поштового відправлення представникам ПрАТ «ФК «Чорноморець» та посилаючись на приписи ст.188 Господарського кодексу України, якою передбачено, що сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду, зазначає, що з наданої пропозиції ПрАТ «ФК «Чорноморець» було запропоновано надати відповідь на лист - пропозицію до Управління протягом тижня з моменту отримання пропозиції. А тому Одеське міське управління земельних ресурсів порушило гарантовані чинним господарським законодавством України іншому контрагенту за договором строки для надання відповіді на пропозицію внести певні зміни до договору.

Відповідача зазначає, що у листі - пропозиції №01-25/2953-04 є посилання на ставку орендної плати у розмірі 3% та загальний розмір орендної плати у рік у сумі 461770,45грн. При цьому є посилання на витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, складений управлінням Держкомзему у м. Одесі, але сам розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки у листі - пропозиції № 01-25/2953-04 не визначений. Так само до листа не наданий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, на який є посилання у листі - пропозиції № 01-25/2953-04.

Крім того Відповідач зауважує, що залучений до матеріалів справи витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.05.2012 р. сформований протиріч вимогам Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої Постановою Кабінету міністрів України від 23.03.1995 р. № 213.

ПрАТ «ФК «Чорноморець» стверджує, що Управлінням Держземагентства у місті Одесі не наданий належним чином оформлений Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси щодо земельної ділянки кадастровий номер 5110136900:36:002:0025 за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Вавілова, 5а, з метою визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Вавілова, 5а, та відповідно, визначення розміру орендної плати за землю за договором оренди землі від 06.07.2011р.

Враховуючи викладене Відповідач просить відмовити у позові у повному обсязі.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради, позов прокурора підтримує посилаючись на те, що відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин та зазначає, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель є рішення органів виконавчої влади або місцевого самоврядування.

Нова нормативна грошова оцінка земель міста Одеси., затверджена рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010 року №41-VI «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси»

Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011 року № 1268-УІ «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 року №41-VI «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси» ведена в дію нова нормативна грошова оцінка земель м. Одеси для розрахунку річної орендної плати.

Відповідно до рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 року № 1268-УІ умови діючих договорів оренди підлягають перегляду в частині розміру орендної плати.

Згідно з п. 2,3,4 Положення про Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 28.02.2011р. №384-УІ на Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради покладено функції забезпечення реалізації повноважень Одеської міської ради у галузі земельних відносин, здійснення попереднього розрахунку ставок орендної плати за землю та її розміру, підготовки та підпису протоколів узгодження договірної орендної плати за землю.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради зазначає, що станом на теперішній час відповіді на лист-пропозицію до Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради від ПрАТ « ФК «Чорноморець» не надходило.

Таким чином, невнесення змін до договорів оренди землі в частині правомірного збільшення орендної плати тягне за собою недоотримання значних коштів місцевим бюджетом.

Враховуючи викладене третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Держземагенства в Одеській області посилаючись на приписи ст.ст.5,13,15,18,20,23 Закону України «Про оцінку земель» зазначає, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. За результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Щодо грошової оцінки, зазначає, що згідно листа Управління Держземагентства у місті Одесі Одеської області від 29.04.2013р. № 01-5-01/1969 витрати на освоєння та облаштування території (В) включають відновну вартість як первісну вартість, що змінюється після переоцінки інженерної підготовки, головних споруд і магістральних мереж водопостачання, каналізації, теплопостачання, електропостачання, дощової каналізації, вартість санітарної очистки, зелених насаджень загального користування, вулично - дорожньої мережі, міського транспорту.

Так, українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто» для визначення витрат на освоєння та облаштування території (В) міста Одеса стали дані державної та відомчої статистичної звітності про натуральні та вартісні показники, надані міськими службами комунального господарства. Деякі з цих даних коригувались спеціалістами з урахуванням матеріалів чергових планів інженерних мереж, даних генерального плану міста, а також з використанням матеріалів додатку 1 «Сборника укрупненных показателей затрат по застройке, інженерному оборудованию, благоустройству и озелененню городов различной величини и народнохозяйственного профиля для всех природно-климатических зон страны» з урахуванням додатків 6 та 8 «ДБН 1У -16-98. Частина 11» в частині застосування коефіцієнтів до базисної кошторисної вартості різних видів будівельно-монтажних робіт.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 28.05.2012 р. № 402/К за адресою: м. Одеса, вул. Ак. Вавілова, 5-а, видано Управлінням Держкомзему у місті Одесі (на теперішній час Управління Держземагентства у місті Одесі Одеської області) у відповідності з грошовою оцінкою земель м. Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради № 41-VI від 28.12.2010 року та Порядку грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему України, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.06 р. за №18/15/21/11, листів Держкомзему України № 14-22-6/87 від 09.01.2009р. «Про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2008 рік», № 641/22/6-10 від 11.01.2010 «Про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2009 рік», №344/22/6-11 від 11.01.2011р. «Про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2010р.» та листа Держземагентства України № 355/22/6-12 від 12.01.2012р. «Про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2011 рік».

Враховуючи викладене третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Держземагенства в Одеській області просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Досліджуючи матеріали справи, аналізуючи норми чинного законодавства, що стосується суті спору, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Тобто договір - це домовленість, що свідчить про волевиявлення сторін та узгодження їхніх дій. Він є інститутом добровільного виконання зобов'язань для отримання результату, задля якого його укладено, і якого намагаються досягти сторони шляхом вчинення певних дій.

Зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 ЦК України). Отже, уклавши договір сторони за цим договором домовилися щодо його умов .

Як вбачається з матеріалів справи, 06.07.2011р. на підставі Закону України «Про оренду землі» №161-XIV від 06.10.1998р. та Рішення Одеської міської ради №772-VI від 29.04.2011р. між Територіальною громадою міста Одеси в особі Одеської міської ради та Приватним акціонерним товариством "Футбольний клуб "Чорноморець" було укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв у строкове, платне користування земельну ділянку площею 4,2585га, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Вавилова, 5-а, для експлуатації та обслуговування будівель та споруд учбово-спортивної бази «Чорноморець», згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору.

Відповідно до вимог ст.21 Закону України „Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендареві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно п.4.2. договору розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно п.4 Рішення Одеської міської ради №41-VI від 28.12.2010р.у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватися Одеською міською радою в межах передбачених законодавством.

Пунктом 4.5. договору встановлено, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України, введення в дію нової нормативної «Грошової оцінки земель м. Одеси, зміни функціонального призначення будівлі або її частини, в інших випадках, передбачених законодавством. У цих випадках розмір орендної плати змінюється за ініціативою Орендодавця.

У ст.288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12% нормативно грошової оцінки.

У ст. 274 Податкового кодексу України ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273. 276 цього Кодексу.

За таких обставин, між сторонами за договором виникли правовідносини щодо користування зазначеною у договорі земельною ділянкою, які, у першу чергу, регулюються умовами договору, нормами земельного законодавства, а також загальними нормами матеріального права.

Рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41 -УІ "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси, ввести в дію затверджену нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01.2012р.

Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1268-УІ внесено зміни до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41 -УІ "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси". Зокрема, вирішено ввести в дію затверджену нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011р.

Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1267-УІ "Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі".

З наявного в матеріалах справи витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 28.05.2012р. №402/К, розробленого Управлінням Держкомзему у м. Одесі, вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 42585кв.м, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Вавілова, 5-а, землекористувачем якої є відповідач - ПрАТ "ФК "Чорноморець" становить 15392348,25. Відповідно до розрахунку, який здійснений Одеським міським управлінням земельних ресурсів Одеської міської ради, розмір орендної плати за спірну земельну ділянку становить 461770,45грн.

13.12.2012р. згідно поштової квитанції від 13.12.2012р. та реєстру рекомендованих листів №8853 Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради, звернулося до Відповідача ПрАТ «ФК «Чорноморець» з пропозицією від 11.12.12р. №01-25\2953-04 про внесення змін до вищезазначеного договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати, за підписом начальника управління, як представника Одеської міської ради за довіреністю.

Але, Відповідач ПрАТ «ФК «Чорноморець» на дану пропозицію не відповів, зміни до договору не підписав посилаючись на те, що він не отримував вищезазначену пропозицію Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради та зазначив, що Одеським міським управлінням земельних ресурсів Одеської міської ради порушені строки надання відповіді не пропозицію, не надано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, складений управлінням Держкомзему у м. Одесі та не визначений розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

З позицією відповідача щодо ненадсилання Одеським міським управлінням земельних ресурсів Одеської міської ради пропозиції суд не погоджується, оскільки Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 р. № 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України (254к/96-ВР) стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.

Отже, надсилання орендарю пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком орендодавця, тому недотримання вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє заінтересовану особу права звернутися до суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору (аналогічну правову позицію висловлено Верховним судом України у постанові від 20.11.2012 р. у справі №28/5005/640/2012).

Посилання відповідача на те, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.05.2012 р. сформований протиріч вимогам Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої Постановою Кабінету міністрів України від 23.03.1995р. № 213, судом до уваги не приймаються оскільки з наданих Управлінням Держземагентства у м. Одесі, Одеської області пояснень в частині використання коефіцієнтів «В» та «Кмі» та зазначенням їх розмірів, які вимагає ПрАТ «Футбольний клуб «Чорноморець», то управління Держземагентства зазначає, що витрати па освоєння та облаштування території (В) включають відновну вартість як первісну вартість, що змінюється після переоцінки інженерної підготовки, головних споруд і магістральних мереж водопостачання, каналізації, теплопостачання, електропостачання, дощової каналізації, вартість санітарної очистки, зелених насаджень загальною користування, вулично - дорожньої мережі, міського транспорту.

Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто», що є розробником Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси, для визначення витрат на освоєння та облаштування території (В) міста Одеса стали дані державної та відомчої статистичної звітності про натуральні та вартісні показники, надані міськими службами комунального господарства. Деякі з цих даних коригувались спеціалістами з урахуванням матеріалів чергових планів інженерних мереж, даних генерального плану міста, а також з використанням матеріалів додатку 1 «Сборника укрупненных показателей затрат по застройке, инженерному оборудованию, благоустройству и озелененню городов различной величины и народнохозяйственного профиля для всех природно-климатических зон страны» з урахуванням додатків 6 та 8 «ДБН 1У -16-98. Частина 11» в частині застосування коефіцієнтів до базисної кошторисної вартості різних видів будівельно-монтажних робіт.

Таким чином, витрати на освоєння та облаштування 1 кв.м. оцінюваної території міста Одеси складають 41,42 грн/кв.м. Дана цифра та базова чи середня вартість 1 кв.м, що складає 248,56 грн/кв.м, розраховані та зазначені на 31 аркуші технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси. Зазначена технічна документація затверджена рішенням Одеської міської ради № 41-VI від 28.12.2010р.

Згідно «Порядку грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» коефіцієнт Кмі, що враховує адміністративний статус міста і його роль у системах виробництва і розселення становить 3 (табл. 1.2 «Порядку грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів») про, що зазначено у Технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси.

Таким чином нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки розрахована відповідно до «Грошової оцінки земель м. Одеси», яка затверджена рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010 р. № 41-УІ та Порядку грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним приказом Держкомзему України, Міністерства аграрної політики України, Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. №18/15/21/11 та коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2008-2011 роки.

Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення умов договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).

Згідно із ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати (пункт 4.4. Договору), а орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Згідно п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин { Із змінами, від 26.12.2011 та від 17.10.2012 }, у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Статтею 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Таким чином, суд доходить до висновку про наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині встановлення орендної плати у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки у сумі 461770,45грн.

Відповідно до Положення про Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 28.02.2011р. №384 - VІ, Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради і забезпечує реалізацію повноважень Одеської міської ради у галузі земельних відносин відповідно до чинного законодавства України. Одеська міська рада довіреністю від 09.11.2012р. уповноважила в.о. начальника Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради Гресь - Соборову В.О. вчиняти від імені Одеської міської ради дії, пов'язані з підготовкою внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у межах міста Одеси, з правом підпису та подання пропозицій суб'єктам господарювання щодо внесення змін до договорів оренди землі у порядку, передбаченому ст. 188 Господарського кодексу України, ст. 11 Господарського процесуального кодексу України.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради підлягають задоволенню у повному обсязі, як обґрунтовані, підтверджені належними доказами і наявними матеріалами справи.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на Відповідача відповідно до ст..ст.44,49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Внести зміни до договору оренди землі від 06.07.2011 року, зареєстрованого в управлінні Держкомзему у місті Одесі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 02.08.2011р. за №511010004000067, яким Одеською міською радою передано Приватному акціонерному товариству «Футбольний клуб «Чорноморець» (код ЄДРПОУ 22449841) терміном на 25 років у строкове, платне користування земельну ділянку загальною площею 42585м2, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул.Ак.Вавілова,5«А», для експлуатації та обслуговування будівель і споруд учбово-спортивної бази «Чорноморець», в частині розміру орендної плати.

3. Викласти п.2.3. договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 42585м2 становить 15392348,25грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.05.2012 №402\К, складеного управлінням Держкомзему у м.Одесі.

4. Викласти п.4.1. договору у наступній редакції: «Орендна плата за земельну ділянку загальною площею 42585м2 розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 461770,45грн. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій безготівковій формі».

5. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Футбольний клуб "Чорноморець" (65039, м. Одеса, пр. Гагаріна, 12а, код ЄДРПОУ 22449841) на користь Державного бюджету України (р/р 31210206783008, одержувач ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) 1147/одна тисяча сто сорок сім/грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення підписано в порядку ст. 85 ГПК України 19.06.2013 р.

Головуючий суддя Власова С.Г.

Суддя Зайцев Ю.О.

Суддя Щавинська Ю.М.