ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" травня 2013 р. Справа № 809/1239/13-a
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Біньковської Н.В.
при секретарі судового засідання Хоми О.В.
за участю:
представника позивача - Борсука Д.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація" Долинської міської ради про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 33675,61 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з адміністративним позовом до комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація" Долинської міської ради про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 33675,61 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, в порушення статей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", не сплатив адміністративно-господарські санкції за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда та не зайняте ним в 2012 році в розмірі 33675,61 грн. та пеню, нараховану за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій, в розмірі 6,74 грн. Загальна сума несплачених адміністративно-господарських санкцій та пені становить 33675,61 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, позов просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився без поважних причин та без повідомлення ним про причини неприбуття, хоча відповідач був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду. В судовому засіданні, яке відбулося 21.05.2013 року представник відповідача проти позову заперечив з підстав, наведених у письмовому запереченні, яке міститься в матеріалах справи. Просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна організація" Долинської міської ради є юридичною особою, яке здійснює господарську діяльність та використовує найману працю.
25.02.2013 року відповідачем подано позивачу звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, згідно якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік становила 41 особа, з них 1 особа, якій встановлена інвалідність та яка працювала на підприємстві. Фонд оплати праці штатних працівників визначено в розмірі 1380,7 (тис.грн.), а середньорічна заробітна плата штатного працівника становила 2806,00 грн. в рік (а.с.8).
Судом встановлено, що КП "Житлово-експлуатаційна організація" Долинської міської ради не забезпечено працевлаштування ще 1 інваліда із врахуванням того, що середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за 2012 рік становила 41 особа, а кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів, відповідно до 4% нормативу становить 2 особи, яким за висновками медико-соціальних експертних комісій встановлена інвалідність. Проте відповідачем працевлаштовано лише 1 інваліда.
Як вбачається з розрахунку заборгованості по сплаті адміністративного-господарських санкцій та пені, фонд оплати праці штатних працівників становив 1380700,00 грн. в рік, середня річна заробітна плата штатного працівника відповідача становить 33675,61 грн., відповідно сума адміністративно-господарських санкцій за 2012 рік за 1 непрацевлаштованого інваліда становить 33675,61 грн., а пеня, нарахована за несвоєчасну сплату адміністративного-господарських санкцій, складає 6,74 грн. (а.с.9).
Згідно листа Долинського районного центру зайнятості від 21.05.2013 року за № 1144-01/21-13, КП "Житлово-експлуатаційна організація" Долинської міської ради звіти форми 3-ПН про наявність вакантних робочих місць для працевлаштування інвалідів до центру зайнятості протягом 2012 року не подавались (а.с.35).
11.03.2013 року Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до КП "Житлово-експлуатаційна організація" Долинської міської ради з листом за № 03-69/208 про необхідність перерахування коштів у зв'язку із застосуванням до відповідача адміністративно-господарських санкцій та нарахуванням пені (а.с.36). Вказаний лист направлений КП "Житлово-експлуатаційна організація" Долинської міської ради рекомендованою кореспонденцією, що підтверджується фіскальним чеком від 13.03.2013 року за № 4404 (а.с.37).
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Згідно частини 3 статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно частини 2 статті 19 коментованого Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною 1 цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Відповідно до частини 3 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним (частина 5 статті 19 Закону).
Судом встановлено, що норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідача складав 2 штатних працівника за 2012 рік, 1 з яких зайняте інвалідом не було. Оскільки, відповідач не подавав до Долинського районного центру зайнятості звіти про наявність вакантних робочих місць для працевлаштування інвалідів протягом 2012 року, суд приходить до висновку, що КП "Житлово-експлуатаційна організація" Долинської міської ради не вжито всіх залежних від нього заходів щодо працевлаштування інвалідів.
Відповідно до частини 1 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Частиною 2 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно частини 4 статті 20 коментованого Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач, в порушення статтей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", не виконав нормативу по працевлаштуванню 1 інваліда та в строк до 15.04.2012 року не сплатив адміністративно-господарські санкції за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом в розмірі середньої річної заробітної плати на робочому місці на загальну суму 33675,61 грн. За порушення КП "Житлово-експлуатаційна організація" Долинської міської ради термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, у відповідності до частини 2 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів нарахувало відповідачу пеню в розмірі 6,74 грн. Загальна сума несплачених адміністративно-господарських санкцій та пені становить 33682,35 грн.
Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості відповідачем суду не надано.
За обставин, що відповідачем не були вжиті заходи на виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2012 році, суд приходить до переконання про правомірність стягнення з КП "Житлово-експлуатаційна організація" Долинської міської ради адміністративно-господарських санкцій в розмірі 33675,61 грн. та нарахованої пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій в сумі 6,74 грн., а всього разом 33682,35 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація" Долинської міської ради (ідентифікаційний код 36609229) на користь Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції та нараховану пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в загальному розмірі 33675 (тридцять три тисячі шістсот сімдесят п'ять) гривень 61 копійку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Біньковська Н.В.
Постанова складена в повному обсязі 05.06.2013 року.