копія
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2013 р. Справа № 804/7228/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіРябчук О.С. при секретаріСвітка Н.В. за участю: представника позивача представника відповідача третьої особи Антонюк І.Г. Котенко Г.В. Камінського О.Д. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Відділу освіти Самарської районної у місті Дніпропетровську ради до Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпропетровську ради, третя особа: Дніпропетровська об'єднана державна фінансова інспекція про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
24 травня 2013 р. Відділ освіти Самарської районної у місті Дніпропетровську ради (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпропетровську ради (далі - відповідач), третя особа: Дніпропетровська об'єднана державна фінансова інспекція, з вимогами про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпропетровську ради відшкодувати витрати місцевого бюджету за рахунок коштів державного бюджету, які пов'язані з виплатами на харчування дітей, батьки яких постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на користь Відділу освіти Самарської районної у місті Дніпропетровську ради на загальну суму 13 635,00 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та в обрунтування позову зазначила наступне. За період з 01.01.2009 р. по 01.10.2012 р. за рахунок коштів загального фонду відділу освіти покрито витрати на харчування дітей, батьки яких постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на загальну суму 13 635,00 грн. Дніпропетровською об'єднаною державною фінансовою інспекцією в період з 21.11.2012 р. по 14.02.2013 р. проведено планову ревізію, за результатами якої встановлено проведення позивачем зайвих витрат бюджетних коштів в зв'язку з оплатою за рахунок коштів загального фонду відділу освіти вартості харчування дітей, батьки яких постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. На адресу відділу освіти направлені обов'язкові вимоги для вжиття заходів по відшкодуванню встановленого порушення. Від відшкодування зазначених витрат у добровільному порядку Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпропетровську ради відмовилось, посилаючись на несвоєчасне подання відділом освіти відомостей-розрахунків. Для належного виконання обов'язкових вимог Дніпропетровської об'єднаної державної фінансової інспекції та відшкодування коштів позивач і звернувся до суду.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала та просила відмовити в задоволенні позовних вимог, так як позивач вчасно не скористався своїм правом на звернення із розрахунком для відшкодування витрат. Крім того, позивачем у добровільному порядку було перераховано 100 % витрат на харчування дітей, батьки яких постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на загальну суму 13 635,00 грн, і нарахування на оплату вартості харчування вказаної категорії дітей здійснювалась позивачем самостійно. В зв'язку з тим, що позивач вчасно не звертався до відповідача із розрахунком на відкодувавання витрат, Управлінням праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпропетровську ради не були завчасно передбачені кошти для відшкодування витрат в відповідному кошторисі, тому здійснити відшкодування на теперішній час неможливо.
Представник третьої особи у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та зазначив, що викладене в позовній заяві порушення було встановлено представниками Дніпропетровської об'єднаної державної фінансової інспекції при проведенні ревізії, за результатами якої винесено обов'язкові вимоги. При цьому, обов'язкові вимоги не оскаржені та підлягають виконанню.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, представника третьої особи, суд приходить до наступного висновку.
Дніпропетровською об'єднаною державною фінансовою інспекцією проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Відділу освіти Самарської районної у місті Дніпропетровську ради за період з 01.01.2009 р. по 01.10.2012 р.
За результатами проведеної ревізії складено акт № 840/21/001 від 14.02.2013 р.
На підставі вказаного акту Дніпропетровською об'єднаною державною фінансовою інспекцією винесено обов'язкові вимоги від 06.03.2013 р. № 840-15/219.
В п. 7 вимог встановлено, що в порушення вимог бюджетного законодавства, позивачем проведені зайві витрати бюджетних коштів внаслідок оплати за рахунок коштів загального фонду відділу освіти на загальну суму 13 635,00 грн. витрат державного бюджету за вартість харчування дітей, батьки яких постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов'язано Відділ освіти Самарської районної у місті Дніпропетровську ради вжити заходи по відшкодуванню встановлених порушень шляхом проведення претензійно-позовної роботи.
Листом від 27.03.2013 р. № 407/1/01-05 Відділ освіти Самарської районної у місті Дніпропетровську ради звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпропетровську ради з проханням відшкодувати зайво виплачені кошти на рахунок відділу освіти.
Листом від 11.04.2013 р. № 2606 Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпропетровську ради відмовило Відділу освіти Самарської районної у місті Дніпропетровську ради в здійсненні відшкодування коштів.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» № 2939-ХІІ від 26.03.1993 р. головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.
Відповідно до ч. 7 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право: пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до п. 46 Порядку проведення інспектування державною контроль-ревізійною службою, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 550 від 20.04.2006 р. якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування. Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний орган служби з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.
Згідно до ст. 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особам суб'єктів, що ревізуються чи перевіряються.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» потерпілим дітям, зазначеним у пунктах 1-6 ст. 27 цього Закону, та їх батькам надаються гарантовані державою компенсації та пільги, зокрема: повне державне забезпечення дітей до вступу їх до школи (не старше 8 років) шляхом безоплатного виховання (утримання) їх у державних та комунальних дошкільних навчальних закладах і надання щомісячної грошової допомоги, розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п. 5 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту» витрати пов'язані з вихованням (утримання дітей) потерпілих від Чорнобильської катастрофи здійснюються за рахунок коштів місцевого бюджету, що не перевищує 50 % від вартості харчування на день та за рахунок батьків у розмірі, що не перевищує 50% від вартості харчування на день.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1997 р. №155 «Про порядок та розміри компенсаційних виплат дітям, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлена щомісячна грошова компенсація на дітей, які навчаються у середніх загальноосвітніх школах.
Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.09.05 р. № 936 «Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що батьківська плата відшкодовується на підставі відомостей про відвідування дітьми дошкільних закладів, поданих до уповноважених органів відділами освіти районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань освіти виконавчих органів міських, районних у містах рад до 25 числа кожного місяця відповідно до пп. 21 п. 4 цього Порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог чинного законодавства 50% від вартості харчування на день дітей, батьки яких постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету, інші 50% вартості харчування - за рахунок батьків, при цьому батьківська плата відшкодовується за рахунок державного бюджету, зокрема, структурними підрозділами з питань освіти виконавчих органів міських, районних у містах рад.
Судом встановлено та сторонами не заперечується, що 100 % вартості харчування дітей, батьки яких постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, фінансувалися за рахунок місцевого бюджету (загального фонду відділу освіти), що призвело до безпідставних витрат місцевого бюджету на суму 13 635,00 грн.
Доводи представника відповідача стосовно того, що понесені позивачем витрати відшкодуванню не підлягають в зв'язку з неподанням своєчасно документів, на підставі яких здійснюється відшкодування, не приймаються судом до уваги, оскільки обов'язок здійснювати відшкодування 50% вартості харчування покладений на відповідача відповідно до вимог чинного законодавства, а порушення відділом освіти строків подання документів не є підставою для відмови в здійсненні відшкодування.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги Відділу освіти Самарської районної у місті Дніпропетровську ради до Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпропетровську ради, третя особа: Дніпропетровська об'єднана державна фінансова інспекція про зобов'язання вчинити певні дії є обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 17, 69-72, 86, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Відділу освіти Самарської районної у місті Дніпропетровську ради до Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпропетровську ради, третя особа: Дніпропетровська об'єднана державна фінансова інспекція про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті Дніпропетровську ради відшкодувати витрати місцевого бюджету за рахунок коштів державного бюджету, які пов'язані з виплатами на харчування дітей, батьки яких постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на користь Відділу освіти Самарської районної у місті Дніпропетровську ради на загальну суму 13 635,00 грн.
Судові витрати в розмірі 136,35 грн. стягнути з Державного бюджету України на користь Відділу освіти Самарської районної у місті Дніпропетровську ради.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 25 червня 2013 року
Суддя (підпис) З оригіналом згідно Постанова не набрала законної сили Суддя О.С. Рябчук 25.06.2013 р. О.С. Рябчук