ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
Іменем України
27 березня 2013 року м. Київ №826/1369/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів:
головуючого судді Костенка Д.А., суддів: Донця В.А., Маруліної Л.О.,
за участю секретаря судового засідання Оксентюк О.С.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Товариства з обмеженою відпо-відальністю "Укрпромзахист" до Київської регіональної митниці, Державної казначейської служби України про стягнення коштів у сумі 67877,23 грн.,
в с т а н о в и в:
ТОВ "Укпромзахист" просить стягнути з Державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів у сумі 67877,23 грн.
Під час розгляду справи представник позивача (ОСОБА_1.) підтримав позов з наведених у позовній заяві підстав. Позов обґрунтовано тим, що, рішення Київської регіональної митниці про визначення митної вартості товарів від 08.02.2011 №100000006/2011/410278/1, на підставі якого позивачем переплачено до бюджету 67877,23 грн., скасовано судом, але після звернення позивача із заявою про повернення 67877,23 грн., вказані кошти йому повернені не були в порушення п.п. 1, 2 Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як переоплат, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 №618, затвердженого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 №1097/14364 (далі - Порядок №618).
Представник відповідача - Київської регіональної митниці (Мельніченко В.О.) - не визнала позов, але заперечень по суті позову не надала, причин не змогла пояснити.
Відповідач - Державна казначейська служба України - явку свого представника до судового засідання не забезпечив, причин неприбуття суду не повідомив, у зв'язку з чим і згідно з ч.ч. 4, 6 ст. 128 КАС суд здійснив розгляд справи без відповідача, продовживши у письмовому провадженні.
В ході письмового провадження до суду надійшли письмові заперечення представника Київської регіональної митниці Мельніченко В.О., в яких вона просить відмовити в задово-ленні позову з тих підстав, що аналогічна вимога позивача вже була предметом розгляду по справі №2а-6847/11/2670 і в її задоволенні було відмовлено. Також представник відповідача зазначає, що після отримання відповіді Київської регіональної митниці від 24.12.2012 позивач не звернувся до митного органу з відповідною заявою.
Заслухавши пояснення представників сторін, які прибули до судового засідання дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з такого.
Судом встановлено, що на підставі рішення Київської регіональної митниці про визначення митної вартості товару від 08.02.2011 №100000006/2011/410278/1 позивачем сплачено при митному оформленні згідно з ВМД від 15.02.2011 №100130004/2011/177204 імпортованого ним товару платежів на загальну суму101241,49 грн., що підтверджується гр. 47В (подробиці розрахунків) вказаної ВМД, відбитком штампу митного органу про оплату на ВМД, наявними у справі виписками банку за 21.01.2011 на суму 32000, за 27.01.2011 на суму 1000 грн., за 08.02.2011 на суму 68000 грн., за 09.02.2011 на суму 1000 грн.
Вказане рішення Київської регіональної митниці визнано протиправним та скасовано постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2012 у справі №2а-6847/11/2670, залишеною без змін в цій частині постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 31.05.2012. Водночас постанова Окружного адміністративного суду міста Києва в частині стягнення з Київської регіональної митниці 67877,23 грн. скасована та відмовлено в цій частині.
Судом встановлено, що внаслідок неправомірного коригування відповідачем митної вартості товарів позивачем сплачено до бюджету платежів у більшому на 67877,23 грн. розмірі (у т.ч. мито - 17289,27 грн., ПДВ - 50587,96 грн.) порівняно з рівнем митної вартості товарів, визначеним декларантом. Подробиці розрахунків вказано в гр. 47В ВМД від №100130004/2011/176512 та №100130004/2011/177204 і відповідачами не заперечуються.
Позивач звернувся із заявою від 16.07.2012 про повернення надмірно сплачених платежів у сумі 67877,23 грн. до Київської регіональної митниці, у відповідь на яку остання повідомила про оскарження рішень судів першої та апеляційної інстанції до Вищого адмініс-тративного суду України.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26.06.2012 залишено без руху касаційну скаргу Київської регіональної митниці, а ухвалою від 03.09.2012 касаційну скаргу повернуто у зв'язку з не усуненням недоліків.
Також судом встановлено, що 24.12.2012 позивач звернувся до Київської регіональної митниці із письмовою заявою, в якій, пославшись на вищевказані судом обставини та на п. 3 Порядку №618, просив повернути 67877,23 грн. на відповідний рахунок у банку.
На вказану заяву Київська регіональна митниця надала відповідь від 03.01.2013 №14/2-11/108, в якій зазначила, що відповідно до постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2012 рішення про визначення митної вартості від 08.02.2011 №100000006/2011/410278/1 скасовано Київською регіональною митницею 03.01.2013.
Статтею 27 МК (від 13.03.2012 №4495-VI) встановлено, що якщо задоволення скарги на рішення, дії або бездіяльність митних органів або їх посадових осіб пов'язане з виплатою грошових сум, їх виплата здійснюється за рахунок державного бюджету органами, що здійс-нюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, на підставі рішення суду, органу чи посадової особи щодо задоволення скарги повністю або частково в порядку, визначеному законом.
Згідно з ч. 3 ст. 301 МК надміру зараховані до державного бюджету суми митних пла-тежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом ви-конавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Порядку №618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи та напрям перерахування коштів: а) для повернення платнику податків - на поточний рахунок платника податків в установі бан-ку; б) для подальших розрахунків як передоплата або грошова застава: на депозитний раху-нок 3734; на банківський рахунок 2603; в) для повернення фізичній особі в готівковій формі, якщо такі кошти вносилися готівкою, - на банківський рахунок 2603; г) для пога-шення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на митні органи, незалежно від виду бюджету.
До заяви додаються: аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних деклара-цій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі; документи, що підтверджують суму помил-ково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяв про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, у випадках, передбачених в абзацах 3-8 цього пункту.
Пунктами 2-6 розділу ІІІ цього Порядку визначено подальші дії митного органу його посадових (службових) осіб після надходження такої заяви, а саме її реєстрація, перевірка та підготовка висновку про повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, складення необхідного пакету документів для повернення коштів та їх надіслання відпо-відному територіальному органу Державного казначейства України.
Відповідно до п. 2 Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казна-чейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 №611/147, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за №1095/14362 (далі - Порядок №611), повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів здійснюється на підставі висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації. Зазначений висно-вок оформлюється відповідно до заяви платника, яка подається до митного органу, що здійснював оформлення митної декларації.
Пунктом 7 цього Порядку визначено, що на підставі отриманого висновку про повер-нення відповідний орган Державного казначейства України готує платіжні документи на перерахування коштів з рахунку з обліку доходів державного бюджету на рахунок, зазначе-ний у висновку про повернення, та протягом п'яти робочих днів від дати отримання висновку про повернення здійснює повернення коштів з бюджету.
Як встановлено судом, позивач звернувся до Київської регіональної митниці із заявою від 24.12.2012 про повернення надмірно сплачених до бюджету платежів у сумі 67877,23 грн. Наявна у справі копія заяви позивача від 24.12.2012 і необхідні додатки до неї подані пози-вачем з додержанням вимог Порядку №618. Водночас відповідь митниці від 03.01.2013 надана відповідачем не по суті порушеного позивачем у заяві питання і не може свідчити про додержання відповідачем Порядку №618, а тому, зважаючи на невиконання Київською регіо-нальною митницею вимог вказаного Порядку щодо оформлення висновку відповідно до заяви позивача від 24.12.2012, суд вважає, що відповідачем допущена бездіяльність.
Отже, враховуючи неправомірність рішення Київської регіональної митниці про кори-гування митної вартості товарів та правильність заявленої позивачем митної вартості товарів, що встановлено судами у справі №2а-6847/11/2670, фактичну надмірну сплату позивачем до бюджету платежів при митному оформленні імпортованих ним товарів в сумі 67877,23 грн., а також звернення позивача із заявою від 24.12.2012 про повернення коштів, яка залишена відповідачем без належного розгляду, то вказані надміру сплачені платежі підлягають повер-ненню на його користь з Державного бюджету, а відтак вимога позивача про стягнення кош-тів є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Відповідач не спростував доводів позивача і наданих ним доказів про наявність під-став для повернення надмірно сплачених позивачем митних та інших платежів. Заперечення представника відповідача про те, що позивач не звертався до нього із заявою про повернення надмірно сплачених платежів у сумі 67877,23 грн. є неправдивими і спростовуються наявною у справі копіями заяви позивача від 24.12.2012 та письмової відповіді Київської регіональної митниці від 03.01.2013 №14/2-11/108 на неї. Заперечення представника відповідача про те, що раніше в справі №2а-6847/11/2670 судами відмовлено в стягненні на користь позивача 67877,23 грн., не заслуговують на увагу суду, оскільки фактичні обставини справ різні та різні підстави позовів.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 69, 70, 71, 76, 79, 86, 128, 138, 158-163, 167 КАС, суд
п о с т а н о в и в:
1. Задовольнити адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрпромзахист".
2. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрпромзахист" надміру сплачені митні платежі суми податку на додану вартість у розмірі 67877,23 грн. з Державного бюджету України через відповідний територіальний орган Державної казначей-ської служби України.
3. Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрпромза-хист" судовий збір у розмірі 678,77 грн. з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Київської регіональної митниці.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання її копії повного тексту.
Головуючий суддя Д.А. Костенко
Судді: В.А. Донець
Л.О. Маруліна