ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 червня 2013 рокуСправа № 912/855/13 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Тимошевської В.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу №912/855/13
за позовом: Кіровоградського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області, м. Кіровоград
до відповідача: Комунального підприємства "Енерговодоканал", смт. Смоліне, Маловисківський район, Кіровоградська область
про стягнення 39 171,28 грн
Представники:
від прокуратури - Угленко О.Ю., прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури м.Кіровограда (наказ № 235к від 30.04.13 р.);
від позивача - участі не брали;
від відповідача - участі не брали.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Кіровоградський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області звернувся до господарського суду з позовною заявою про стягнення з комунального підприємства "Енерговодоканал" збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок скиду недостатньо очищених стічних вод, в сумі 39 171,28 грн.
Ухвалою господарського суду від 06.06.2013 року позов прийнято до розгляду та порушено провадження у справі №912/855/13. Розгляд справи в судовому засіданні призначено на 20.06.2013 року.
В судовому засіданні 20.06.2013 р. прокурор позовні вимоги підтримав повністю.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, натомість 12.06.2013 року на адресу господарського суду надійшов лист № 04-4/1531 від 11.06.2013 року, відповідно до змісту якого позивачем повідомлено про підтримання позовних вимог прокурора.
Відповідач участі уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, проте надіслав до суду лист № 222 від 19.06.2013 року про визнання позовних вимог та клопотання від 20.06.2013 року про розгляд справи за його відсутності.
За даних обставин, господарський суд розглядає справу за відсутності представників позивача та відповідача та за наявними у справі документами.
Розглянувши наявні матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення прокурора, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства комунальним підприємством "Енерговодоканал".
За даними проведеної перевірки встановлено, що комунальне підприємство "Енерговодоканал" упродовж 2012 року здійснювало скид 275000 куб.м. недостатньо очищених стічних вод в р. Кильтень з перевищенням допустимої концентрації гранично допустимого скиду речовин із зворотними водами у водний об'єкт - БСК - 19,9 мг/куб.дм при нормі 15,0 мг/куб.дм, по завислим речовинам - 21,6 мг/куб.дм при нормі 15,0 мг/куб.дм, азот амонійний - 15,6 мг/куб.дм при нормі 0,66 мг/куб.дм, по нітритам - 1,5 мг/куб.дм при нормі 0,10 мг/куб.дм, по фосфатам - 11,4 мг/куб.дм при нормі 3,2 мг/куб.дм, по АПАР - 0,30 мг/куб. дм при нормі 0,16 мг/куб.дм.
За результатами перевірки 25.02.2013 року складено акт № 07-38, в якому зафіксовано зазначене порушення (а.с. 10-17), та протокол про адміністративне правопорушення начальником комунального підприємства "Енерговодоканал" № 003946 від 25.02.2013 року. (а.с. 19).
Постановою Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області від 25.02.2013 року № 003946 начальника комунального підприємства "Енерговодоканал" притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено штраф у розмірі 136,00 грн., який сплачений згідно квитанції від 27.02.2013 року. (а.с. 20, 21).
Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди від 20.07.2009 року № 389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за № 767/16783, з останніми змінами від 15.06.2012 року проведено розрахунок розміру збитків, заподіяних відповідачем державі внаслідок скиду недостатньо очищених стічних вод в р. Кильтень. Згідно проведеного розрахунку розмір збитків склав 39 171,28 грн. (а.с. 26-27).
07.05.2013 року на адресу комунального підприємства "Енерговодоканал" позивачем направлено претензію № 07-8/1178 з вимогою відшкодувати зазначені вище збитки в розмірі 39 171,28 грн. (а.с. 28).
При розгляді даної справи господарський суд враховує наступне.
В силу статті 66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Водним кодексом України встановлено, що всі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ його економічного розвитку і соціального добробуту.
Відповідно до статті 37 Водного кодексу України для оцінки екологічного благополуччя водних об'єктів та визначення комплексу водоохоронних заходів встановлюється екологічний норматив якості води, який містить науково обґрунтовані значення концентрацій забруднюючих речовин та показники якості води (загальнофізичні, біологічні, хімічні, радіаційні). При цьому ступінь забрудненості водних об'єктів визначається відповідними категоріями якості води.
Як передбачено статтею 38 Водного кодексу України, з метою поетапного досягнення екологічного нормативу якості води водних об'єктів встановлюються нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Порядок розробки та затвердження нормативів гранично допустимого скидання та перелік забруднюючих речовин, що нормуються, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 3 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин встановлюється у дозволі на спеціальне водокористування (ст. 49 Водного кодексу України).
Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин згідно із статтею 70 Водного кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем є водокористувачем на підставі виданого йому дозволу (а.с. 24-25).
Поміж тим, встановлені норми відповідачем не дотримано та здійснено скид недостатньо очищених вод в басейн річки Кильтень з перевищенням допустимої концентрації ГДС, що зафіксовано перевіркою (а.с. 10-17).
Згідно статті 95 Водного кодексу України усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.
Відповідно до статті 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Згідно норм статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
За положеннями статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від плати за забруднення довкілля та погіршення якості природних ресурсів (ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 р. № 389 затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Позивачем розрахунок збитків здійснено з додержанням вимог зазначеної Методики (а.с. 26-27).
Відповідач встановлені перевіркою обставини та наведений розрахунок не заперечив, натомість, позовні вимоги визнав повністю (а.с. 35).
З огляду на викладене та виходячи з наявних в матеріалах справи доказів, господарський приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з комунального підприємства "Енерговодоканал" збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок скиду недостатньо очищених стічних вод в розмірі 39 171,28 грн., підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до положень ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у розмірі 1720,50 грн. покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства "Енерговодоканал" (26223, Кіровоградська область, Маловисківський район, смт. Смоліне, вул. Казакова, 39, ідентифікаційний код 24153091) на користь спеціального фонду Державного бюджету України та спеціальних фондів місцевих бюджетів Кіровоградської обласної ради та Смолінської селищної ради Маловисківського району Кіровоградської області на аналітичний рахунок за реквізитами: р/р 33117331700245 в ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 37705363, одержувач УДКСУ в Маловисківському районі, код бюджетної класифікації 24062100 - 39 171,28 грн. збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок скиду недостатньо очищених стічних вод.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з комунального підприємства "Енерговодоканал" (26223, Кіровоградська область, Маловисківський район, смт. Смоліне, вул. Казакова, 39, ідентифікаційний код 24153091) в доход Державного бюджету (отримувач коштів: УК у м. Кіровограді /м. Кіровоград/; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Кіровоградській області; рахунок №31211206783002; МФО 823016; ідентифікаційний код 38037409; код бюджетної класифікації 22030001) - 1 720,50 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Копію рішення направити позивачу - Державній екологічній інспекції у Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37) та відповідачу - комунальному підприємству "Енерговодоканал" (26223, Кіровоградська область, Маловисківський район, смт. Смоліне, вул. Казакова, 39).
Повне рішення складено 25.06.2013 р.
Суддя В.В.Тимошевська