ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
18.06.2013р. Справа № 905/1090/13-г
Господарський суд Донецької області у складі:
головуючий - суддя Харакоз К.С.,
при секретарі судового засідання Колтак Т.М.,
розглянувши матеріали справи за позовом Дружківської міської ради, м.Дружківка, Донецька область,
до відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м.Краматорськ, Донецька область,
про внесення змін до договору оренди землі, -
За участю:
представник позивача Неміш Р.М. за довіреністю;
відповідач не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Позивач Дружківська міська рада, м.Дружківка, Донецька область звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м.Краматорськ, Донецька область про внесення змін до договору оренди землі.
Ухвалою суду від 14.02.2013 року було порушено провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на договір оренди земельної ділянки №б/н від 04.09.08р., додаткове погодження до договору від 09.10.12р., рішення Дружківської міської ради №6/2-7 від 15.12.2010р., рішення Дружківської міської ради №5/22-60 від 28.05.08р., лист ДПІ у м.Дружківці №3833/9/17/013 від 06.06.12р., лист Дружківської міської ради №30-2559/4-01 від 01.09.11р.
Позивач просив суд внести зміни до п.5 договору оренди землі від 04.09.08р. з зазначенням нової нормативно грошової оцінки земельної ділянки.
Заявою від 15.03.13р. №16-503-01 позивач збільшив позовні вимоги та просив: 1. змінити п.9 договору оренди землі від 04.09.08р., а саме замість орендної плати у формі і розмірі грошовій чотирьох відсотків нормативної грошової оцінки землі, що складає 29653,71грн. за рік, встановити - орендну плату у формі і розмірі грошовій чотирьох відсотків нормативної грошової оцінки землі, що складає 58907,89грн. за рік; 2. змінити пункт 11 договору оренди землі від 04.09.08р., а саме замість орендна плата вноситься у такі строки щомісячно у розмірі 2471,14грн. на рахунок №33214815700040 (130050500) ГУДК в Донецькій області, МФО 834016, ЗКПО 34685663, не пізніше 10 числа наступного за звітним, встановити - орендна плата вноситься у такі строки щомісячно у розмірі 4909,00грн. на рахунок №33214815700040 (код доходів 130050500) ГУДК в Донецькій області, МФО 834016, ЗКПО 34685663, не пізніше 10 числа наступного за звітним.
У зв'язку із перебуванням у відпустці судді Харакоза К.С. розпорядженням в.о. голови господарського суду Донецької області від 09.04.13р. справу №905/1090/13-г було передано на розгляд судді Гриник М.М.
Розпорядженням заступника голови господарського суду Донецької області від 25.04.2013р. у зв'язку із поверненням судді Харакоза К.С. з відпустки справу №905/1090/13-г було передано на розгляд судді Харакоза К.С.
Розгляд справи відкладався в порядку ст.77 ГПК України.
Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Повідомлявся про судовий розгляд належним чином шляхом своєчасного надсилання ухвали суду за адресою, визначеною у якості його місцезнаходження за матеріалами справи та відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 46, 58, 59). Розгляд справи неодноразово відкладався у зв'язку з неявкою відповідача.
Враховуючи, що наявних в матеріалах справи документів та пояснень достатньо для прийняття рішення, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами справи в порядку ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд -
ВСТАНОВИВ:
04.09.13р. між Дружківською міською радою (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2, м.Краматорськ, Донецька область, (орендар) було укладено договір оренди землі, за умовами якого орендодавець згідно з рішенням №4/13-46 від 29.10.2003 року надає, а орендар набуває право на оренду земельної ділянки, яка знаходиться по вул. Ульянівській у м. Дружківка Донецької області, площею 1,2596 га (а.с.9-11).
Пунктом 5 договору передбачено, що грошова оцінка земельної ділянки складає 741342,85грн.
Пунктом 9 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 4% нормативної грошової оцінки землі, що складає 29653,71грн. за рік. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 2471,14грн. на рахунок не пізніше 10 числа наступного за звітним.
Розмір орендної плати переглядається щорічно за умовою: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів коефіцієнтів індексації визначених законодавством, відповідних рішень Дружківської міської ради; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря; в інших випадках, передбачених Законом (п.12 договору).
Договір укладено на сорок п'ять років (п.8 договору).
Згідно з п.33 договору зміна умов договору, крім змін розміру орендної плати, здійснюються у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов цього договору спір розв'язується у судовому порядку.
22.09.08р. укладений договір оренди землі було зареєстровано у Костянтинівському міському відділі Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», реєстраційний № 040817200024.
15.12.2010 року рішенням Дружківської міської ради №6/2-7 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Дружківка Донецької області» керуючись ст.18 Закону України «Про оцінку земель» було затверджено матеріали технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Дружківка. Встановлено, що дане рішення вступає в дію 01.01.2011 року. Рішення Дружківської міської ради від 17.03.1999 року № 23/5-9 «Об утверждении проекта денежной оценки земель г. Дружковка» визнано таким, що втратило чинність (а.с. 22). Рішення №6/2-7 від 15.12.10р. було опубліковане у газеті «Дружківський робочий» №61 від 10.06.08р. (т.1 а/с 75), та в силу ч.5 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» набрало чинності з 05.04.2008р.
Відділ Держземагентства у м. Дружківці Донецької області в листі від 15.01.2013 року надав інформацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка перебуває в оренді у відповідача, за якою нормативна вартість земельної ділянки складає 1472697,27грн. (а.с.28).
Листом від 01.09.11р. вих.№30-2559/4-01 Дружківською міською радою на адресу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м.Краматорськ, Донецька область, було направлено пропозицію внести зміни до договору щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки (а.с.21).
Зважаючи на необхідність внесення відповідних змін до договору та залишення без відповіді вищевказаної пропозиції щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки, орендодавець був змушений звернутися до суду.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» визначено істотні умови договору оренди землі, якими є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 3 червня 2008 року за №309-VI внесено зміни до ч.ч.4, 5 ст.21 Закону України «Про оренду землі», відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині
У зв'язку із введенням в дію з 1 січня 2011 року Податкового кодексу України Закон України «Про плату за землю» втратив чинність (ч.2 прикінцевих положень Податкового кодексу України).
Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - З відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст.274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Пунктом 12 спірного договору було передбачено випадки, за наявності яких переглядається розмір орендної плати, а саме за умови зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів коефіцієнтів індексації визначених законодавством, відповідних рішень Дружківської міської ради; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря; в інших випадках, передбачених законом
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у договорі, укладеному між сторонами, а тому у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.
Згідно з ч.2 ст.18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:
- розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років;
- розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Згідно з ч.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, в тому числі, переданих у приватну власність) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.
До виключної компетенції міської ради належить вирішення питань регулювання земельних відносин в межах міста (п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Згідно з ч.1 ст.59 зазначеного Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти міської ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (ч.1 ст.79 зазначеного Закону).
Відповідно до п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Таким чином, рішення Дружківської міської ради від 15.12.2010р. №6/2-7 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Дружківка Донецької області» не може не братися судом до уваги при вирішенні даного спору. Докази скасування даного рішення в матеріалах справи відсутні.
Отже, встановлення ст.288 Податкового кодексу України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Згідно з п.33 договору зміни умов договору здійснюються у письмовій формі, крім змін розміру орендної плати, здійснюються у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов цього договору спір розв'язується у судовому порядку.
Відповідно до ч.ч.2-4 ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Таким чином, нормами законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін випадках, встановлених договором або законом.
Як вже зазначалось, листом від 01.09.11р. №30-2559/4-01 Дружківською міською радою на адресу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м.Краматорськ, Донецька область було направлено пропозицію внести зміни до договору щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки (а.с.21).
До того ж, рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року № 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч.2 ст.124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист. Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
На цьому наголошує і Верховний суд України у постанові від 20 листопада 2012 року по справі № 28/5005/640/2012, який зазначає, що недотримання позивачем вимог ч.2 ст.188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
У даному випадку, як вбачається з обставин справи, спір між сторонами наявний, відповідачем згоди на внесення змін до договору надано не було. Це свідчить про необхідність судового захисту, що є результатом поширення юрисдикції суду на всі правовідносини, що виникають у державі.
Таким чином, як сторонами у договорі, так і Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008 року № 309-VІ, згідно якого внесені зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України «Про оренду землі», передбачено можливість внесення змін у договір оренди щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у зв'язку з чим позовні вимоги Дружківської міської ради підлягають задоволенню.
У даному випадку внесення змін до договору є необхідним з метою приведення умов договору до чинного законодавства, а підстави внесення змін до договору передбачені законом.
Відповідно до ч.3 ст.653 Господарського кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
При розгляді даної справи предмет доказування доведений позивачем відповідними доказами, при чому, їх аналіз дозволяє зробити висновок про те, що вони є належними, допустимими та достовірними як кожний окремо, так і у взаємному зв'язку у їх сукупності. Справу розглянуто в межах позовних вимог з застосуванням обраного позивачем способу захисту.
Згідно з положеннями ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд стягує судові витрати з відповідача на користь позивача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1, 13, 15, 30 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 18, 23, 30 Закону України «Про оцінку землі», ст.ст. 632, 653 Цивільного кодексу України, ст. ст. 14, 274, 288 Податкового кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст.ст. 1, 2, 22, 33-36, 43, 49, 75, 80, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Дружківської міської ради, м. Дружківка, Донецька область, до відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м.Краматорськ, Донецька область, про внесення змін до договору оренди землі - задовольнити.
Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 04.09.08р., зареєстрованого 22.09.08р. у Костянтинівському міському відділі Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» за №040817200024, а саме:
- пункт 5 викласти наступним чином: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1472697,27грн. (один мільйон чотириста сімдесят дві тисячі шістсот дев'яносто сім гривень двадцять сім копійок)»;
- пункт 9 викласти наступним чином: «орендна плата вноситься орендарем у формі і розмірі грошовій у розмірі чотирьох відсотків нормативної грошової оцінки землі, що складає 58907,89грн. (п'ятдесят вісім тисяч дев'ятсот сім гривень вісімдесят дев'ять копійок) за рік»;
- пункт 11 викласти наступним чином: «орендна плата вноситься у такі строки щомісячно у розмірі 4909,00грн. (чотири тисячі дев'ятсот дев'ять гривень) на рахунок №33214815700040 (код доходів 130050500) ГУДК в Донецькій області, МФО 834016, ЗКПО 34685663, не пізніше 10 числа наступного за звітним»;
Стягнути зі фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м.Краматорськ, Донецька область на користь Дружківської міської ради, м. Дружківка, Донецька область судовий збір у розмірі 2294 (дві тисячі двісті дев'яносто чотири) гривні 00 копійок.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Донецького апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено та підписано 21.06.2013 року.
Суддя К.С. Харакоз