Справа № 119/3210/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2013 року
Феодосійський міський суд Автономної Республіки Крим у складі
судді Мурзенка М. В.
при секретарі Маричевій С. В.
за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Борисенка І. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Феодосії справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коктебельської селищної ради про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування шкоди,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Коктебельської селищної ради про визнання дій щодо відмови у виділенні земельної ділянки під індивідуальну житлову забудову протиправними, скасування рішення Коктебельської селищної ради 40 сесії 6 скликання від 28.02.2013 року № 1583 у частині відмови у виділенні земельної ділянки під індивідуальну житлову забудову, зобов'язання відповідача винести на розгляд сесії питання про виділення йому земельної ділянки, відшкодування шкоди, завданої протиправними діями. Позов мотивовано тим, що позивач звернувся до Коктебельської селищної ради з клопотанням та доданими до нього графічними матеріалами стосовно отримання у власність земельної ділянки орієнтовно площею 0,15 га в межах селища Коктебель АР Крим з цільовим призначенням «для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд». Листом виконавчого комітету селищної ради від 05.03.2013 року позивачу було повідомлено, що рішенням Коктебельської селищної ради 40 сесії 6 скликання від 28.02.2013 року № 1583 відмовлено у виділенні земельної ділянки під індивідуальну житлову забудову в зв'язку з неможливістю визначити місце її розташування. Дане рішення позивач вважає необґрунтованим, неправомірним та таким, що порушує право позивача як громадянина України на землю. Оскільки внаслідок незаконних дій відповідача позивач змушений нести витрати для відновлення свого порушеного стану позивач також просить стягнути в рахунок відшкодування шкоди 3 400 грн. 00 коп.
Позивач, представник позивач в судовому засідання позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що рішення прийнято відповідно до вимог закону.
Вислухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 2 ч. 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації та інше.
Судом встановлено що позивач ОСОБА_1 звернувся з клопотанням до Коктебельської селищної ради про виділення йому земельної ділянки орієнтованим розміром до 0,15 га в межах селища Коктебль АР Крим з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (а.с. 5). До клопотання були додані графічні матеріали (а.с. 32).
З матеріалів справи, пояснень позивача в судовому засіданні вбачається, що позивачем надано до клопотання про виділення йому земельної ділянки план населеного пункту смт. Коктебель (а.с.32) без зазначення бажаного місця розташування земельної ділянки, з тим, щоб орган місцевого самоврядування надав йому у власність будь-яку земельну ділянку в межах смт. Коктебель орієнтовною площею 0,15 га, придатну для використання за цільовим призначенням «для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд».
Рішенням Коктебельської селищної ради № 1583 від 28.02.2013 року позивачу відмовлено в наданні земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в смт. Коктебель з огляду на неможливість визначення відповідності місця розташування земельної ділянки вимогам законодавства та містобудівельної документації (а.с.33-34).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить право розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, а також надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ст. ст. 26, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключною компетенцією сільських, селищних та міських рад є врегулювання земельних правовідносин, зокрема, до яких відноситься надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад.
Згідно ч.6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність
земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні
зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких
зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України, підставою відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадянин, зацікавлений в наданні йому земельної ділянки, має долучити до заяви графічні матеріали в такому обсязі, щоб з них можливо було чітко встановити місце розташування земельної ділянки, щодо якої подається клопотання, з метою визначення відповідності місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Можливість самостійного визначення органом державної виконавчої влади або місцевого самоврядування, в компетенції якого знаходиться вирішення питання про надання безоплатно у власність громадян земельних ділянок відповідно до ст. 118 ЗК, місця розташування земельної ділянки, що надається громадянину, законом на передбачена.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про правомірність прийняття відповідачем оскаржуваного рішення № 1583 від 28.02.2013 про відмову позивачу в наданні земельної ділянки, й не вбачає підстав для задоволення адміністративного позову в частині визнання дій відповідача неправомірними й скасування вказаного рішення.
Враховуючи, що відповідачем заяву позивача про надання земельної ділянки було розглянуто у встановленому законом порядку, суд також не вбачає правових підстав для задоволення адміністративного позову в частині зобов'язання відповідача повторно розглянути клопотання позивача про надання йому земельної ділянки
Також не підлягають задоволенню вимоги позивача про відшкодування шкоди, оскільки, відповідно до ст.. 1166, 1173 ЦК України, відшкодуванню підлягає шкода, завдана фізичній або юридичній особі лише незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, судом не були встановлені порушення закону при винесенні відповідачем оскаржуваного рішення.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 12, 118, 122 ЗК України, ст. 26, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» ст. 6-12, 71, 86, 94, 98, 159-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції на протязі 10 днів з дня її проголошення.
Суддя М. В. Мурзенко