Постанова № 31983185, 13.06.2013, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
13.06.2013
Номер справи
914/709/13-г
Номер документу
31983185
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" червня 2013 р. Справа № 914/709/13-г

Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого-судді Малех І. Б.

суддів Желік М. Б. Якімець Г. Г.

при секретарі судового засідання М. Кришталь

за участю представників:

від позивача - Мартин О.В.,

від відповідача - не з'явився,

від третьої особи-1 - Гнатковська М.І.,

від третьої особи-2 - не з'явився,

від третьої особи-3 - Холявка І. Я.,

розглянувши апеляційну скаргу Департаменту економічної політики Львівської міської ради від 18.05.13 року

на ухвалу господарського суду Львівської області від 29.04.2013 року

у справі № 914/709/13-г

за позовом: Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів,

до відповідача: Мачеус Оксани Василівни, м. Львів,

третя особа-1: Департамент економічної політики Львівської міської ради, м.Львів,

третя особа-2: Галицька районна санітарно-епідеміологічна станція м.Львова, м. Львів,

третя особа-3: Інспекція Державно архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, м. Львів,

про: зобов'язання до вчинення дій та стягнення судових витрат.

ВСТАНОВИВ:

ухвалою господарського суду Львівської області від 29.04.2013 року провадження у справі 914/709/13-г за позовом Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до Мачеус Оксани Василівни за участі третіх осіб Департамент економічної політики Львівської міської ради, Галицька районна санітарно-епідеміологічна станція м.Львова, Інспекція Державно архітектурно-будівельного контролю у Львівській області припинено.

Не погоджуючись з даною ухвалою Департамент економічної політики Львівської міської ради, подав апеляційну скаргу, в якій просить дану ухвалу скасувати та передати справу на розгляд по суті до господарського суду Львівської області. При цьому апелянт вказав, що в даному випадку Галицька районна адміністрація Львівської міської ради, у спірних правовідносинах, не здійснювала будь-яких владних управлінських функцій, а відтак спір за участю останнього повинен вирішуватись господарським судом.

Жодних відзивів на дану апеляційну скаргу не поступало.

Представник Департаменту економічної політики Львівської міської ради в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просила дану ухвалу скасувати та передати справу на розгляд по суті до господарського суду Львівської області. В судовому засіданні представник позивача, а також представники позивача та третьої особи 3 підтримали заявлені апелянтом вимоги.

Відповідач не забезпечив явку повноважного представника в судове засідання, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.

Розглянувши наявні в справі матеріали, давши належну оцінку доводам та запереченням, які містяться в апеляційній скарзі, заслухавши думку сторін в судовому засіданні, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що ухвалу господарського суду першої інстанції слід скасувати, а апеляційну скаргу Департаменту економічної політики Львівської міської ради задоволити з наступних підстав.

Як вбачається із мотивувальної частини ухвали, таку прийнято на підставі ч. 1 ст. 81 ГПК України, з підстав непідвідомчості спору у справі №914/709/13-г господарським судам України.

Так, на думку господарського суду першої інстанції, позивачем є Галицька районна адміністрація Львівської міської ради, яка є органом місцевого самоврядування, що в розумінні пункту 7 статті 3 Кодексу адміністративної судочинства України є суб'єктом владних повноважень і в даному спорі позивач виступає як орган владних повноважень, оскільки спір не стосується господарських договорів.

Як вбачається з матеріалів справи, зверненню позивача з позовом до суду передували численні скарг мешканців житлового будинку на пл. Ринок, 28 м. Львів (в якому здійснює господарську діяльність відповідач) та сусідніх будинків.

Житловий будинок на пл. Ринок, 28 відноситься до житлового фонду, управління яким, відповідно до покладених на нього функцій, забезпечує позивач.

Господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає приписам статті 1 ГПК, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер ст. 1,4-1, 12 ГПК України)

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту -КАС України) завданнями адміністративного судочинства є захист прав свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів держаної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статтею 17 КАС України встановлено категорії спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ. З господарськими спорами можуть пересікатися категорії спорів, визначені в пунктах 1, 3, 4 частини першої зазначеної статті, а саме: спори суб'єкта господарювання із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності останнього; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, а також спори з приводу укладання та виконанні адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Поняття «суб'єкт владних повноважень» визначено статтею З КАС України згідно з якою це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відтак необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, причому ці функції повинні здійснюватися відповідним суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

Якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює зазначених владних управлінських функцій (щодо іншої особи, яка є учасником спору), то такий суб'єкт не перебуває «при здійсненні управлінських функцій" і не має встановлених нормами КАС України ознак суб'єкта владних повноважень і, отже, спір за участю останнього повинен вирішуватися господарським судом.

Відповідно до Положення Галицької районної адміністрації Львівської міської ради затвердженого, рішенням виконкому від 27.02.2009 року № 116, до її повноважень, зокрема віднесено, управління підпорядкованими комунальними підприємствами житлового господарства району, забезпечення ними управління та належної експлуатації житлового фонду ради, прийняття рішень про невідповідність будинків і квартир (приміщень) фізичних та юридичних осіб санітарно-технічним вимогам.

Згідно ст. 32 Закону України «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру в межах відповідних територій належить участь у забезпеченні реалізації політики держави у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Виходячи з вищенаведеного, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду не погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає, що даний спір за предметним критерієм є справою господарської юрисдикції та підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

Відповідно до ст.ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 104, 105, 106 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Департаменту економічної політики Львівської міської ради - задоволити.

2. Ухвалу господарського суду Львівської області від 29.04.2013 року у справі 914/709/13-г скасувати та направити позовну заяву Галицької районної адміністрації Львівської міської ради для розгляду по суті до господарського суду Львівської області.

3. Стягнути з Мачеус Оксани Василівни (м. Львів, пр. Червоної Калини, 76/44 ідентифікаційний номер 2402915463) на користь Департаменту економічної політики Львівської міської ради (пл. Ринок, 1, м. Львів, 79006) 573, 50 грн. судового збору за апеляційне провадження.

4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

5. Матеріали справи направити на адресу місцевого господарського суду.

Повний текст постанови виготовлений 18.06.2013 р.

Головуючий суддя Малех І. Б.

Суддя Желік М. Б.

Суддя Якімець Г. Г.