Постанова № 31983008, 11.06.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
11.06.2013
Номер справи
801/5095/13-а
Номер документу
31983008
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 червня 2013 р. Справа №801/5095/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання Магері М.В., представника позивача Большакова В.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства "Гуляй-Поле"

до Бахчисарайської районної державної адміністрації АР Крим

про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій

ВСТАНОВИВ:

ПП «Гуляй-Поле» звернулось до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до Бахчисарайської районної державної адміністрації АР Крим, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо винесення розпорядження № 1329 від 22.10.2012 року про відмову у наданні їм дозволу на розроблення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки під ставок інв. № 157-р в оренду для сільськогосподарського призначення, зрошення та риборозведення, розташованої в с. Аромат на території Голубинської селищної ради Бахчисарайського району АРК, зобов'язати відповідача розглянути заяву ПП «Гуляй-Поле» від 29.03.2012 року про надання дозволу на складання проекту землеустрою у відповідності до вимог ст. 123 ЗК України.

Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно договору № 2 від 19.11.2007 року ПП «Гуляй-Поле» отримало у оренду гідротехнічну споруду інв. № 157-р. Рішенням Бахчисарайської районної ради № 247 від 29.11.2007 року позивачу було надано у тимчасове користування строком на 49 років водний об'єкт інв. № 157-р. Розпорядженням відповідача № 1729 від 28.08.2008 року Підприємству був наданий дозвіл на складання проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки під ставком інв. № 157-р в оренду для сільськогосподарських потреб, проект землеустрою належало надати на затвердження до Бахчисарайської райдержадміністрації протягом одного року. У встановлений термін проект не був виготовлений, у зв'язку з чим строк дії розпорядження сплинув. 29.03.2012 року ПП «Гуляй-Поле» повторно звернулось до відповідача з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки, яка розташована під ставком № 157-р та прилеглої території водоохоронної зони в оренду строком на 45 років, на що отримало письмову відповідь від 03.04.2012 року про відмову у видачі такого дозволу. Постановою Окружного адміністративного суду АРК від 10.09.2012 року було визнано протиправною бездіяльність Бахчисарайської районної державної адміністрації в частині невжиття заходів по заяві ПП «Гуляй-поле» від 29.03.2012 року та зобов'язано відповідача розглянути заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки під ставком. Розпорядженням Бахчисарайської райдержадміністрації № 1329 від 22.10.2012 року позивачу відмовлено у наданні дозволу на складання проекту відведення, про що позивача своєчасно повідомлено не було. Копія розпорядження була отримана представником Підприємства на його запит 06.03.2012 року, у зв'язку з чим позивач вважає, що строк на звернення до суду ним не пропущений. Підприємство вважає дії Бахчисарайської райдержадміністрації по виданню розпорядження № 1329 від 22.10.2012 року протиправними, оскільки всі вимоги, передбачені земельним законодавством для юридичних осіб, які зацікавлені у отриманні земельної ділянки у користування, були ними виконані, у зв'язку з чим просить також зобов'язати відповідача розглянути їхню заяву відповідно до вимог ст. 123 ЗК України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причин своєї неявки суду не надав.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи виконавчої влади та її посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" встановлено, що виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Відповідно до ст. 17 ЗК України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить:

а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом;

б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель;

в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель;

г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок;

ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом;

д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст;

е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок;

є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів;

ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Судом встановлено, що Приватне підприємство «Гуляй-Поле» зареєстровано у якості юридичної особи 14.08.2007 року, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію серії А00 № 571289 (а.с. 7).

19.11.2007 року між Голубинською сільською радою Бахчисарайського району АРК (орендодавець) та ПП «Гуляй-Поле» (орендатор) було укладено договір оренди № 2, за яким орендодавець передає, а орендар приймає в оренду гідротехнічну споруду (дамбу, водозбросне спорудження, донний випуск, водовідвідний канал) ставка інв. № 157-р, розташовані у с. Аромат, що знаходиться на балансі Голубинської сільської ради. Вказані гідротехнічні спорудження передаються у оренду для обслуговування існуючого водосховища з метою забезпечення стока, створення запасу води, подачі води на зрошення для рибоводства, виробництва сільгосппродукції, а також лікувальних та оздоровчих цілей (а.с. 11-12).

Об'єкт оренди був переданий у фактичне користування орендаря згідно акту прийому-передачі гідротехнічного спорудження до договору № 2 від 19.11.2007 року (а.с. 13).

У квітні 2008 році Кримським державним проектно-вишукувальним інститутом по меліорації та водогосподарському будівництву «Кримгіпроводхоз» було складено водогосподарський паспорт ставка «Аромтаненський» у с. Аромат, Голубинської сільської ради Бахчисарайського району АРК інв. № 157р (а.с. 9-10).

28.05.2008 року Бахчисарайська районна рада на підставі свого рішення № 247 від 29.11.2007 року «Про надання в оренду водного об'єкту ПП «Гуляй-Поле» уклало з Підприємством договір оренди № 22, за яким орендатор прийняв у платне строкове користування водний об'єкт місцевого значення ставок інв. № 157-р площею 0,64 га та об'ємом 12,79 тис. куб. метрів, розташований на території Голубинської сільської ради Бахчисарайського району (а.с 14-15).

Розпорядженням № 1729 від 28.08.2008 року Бахчисарайська райдержадміністрація надала ПП «Гуляй-Поле» дозвіл на складання проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки під ставком інв. № 157-р (площа дзеркала 0,6400 га та 2,1900 прибережна захисна смуга) в оренду для сільськогосподарського виробництва, зрошення та риборозведення, розташованого в районі с. Аромат на території Голубинської селищної ради. Строк дії розпорядження був встановлений у один рік (а.с. 16).

У вказаний у розпорядженні № 1729 строк проект землеустрою Підприємством складений не був, у зв'язку з чим 29.03.2012 року директор ПП «Гуляй-Поле» повторно звернувся до Бахчисарайської райдержадміністрації з заявою про видачу дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки, що знаходиться під ставком № 157-р та прилеглої території водоохоронної зони, для передачі у оренду строком на 45 років згідно строкам договору оренди гідротехнічних споруд та договору оренди водного об'єкту (а.с. 17).

Листом від 03.04.2012 року Бахчисарайська райдержадміністрація повідомила позивача про неможливість надання дозволу на розробку проекту землеустрою, з чим ПП «Гуляй-Поле» не погодилось та звернулось до адміністративного суду.

Постановою Окружного адміністративного суду АРК від 10.09.2012 року по справі № 2а-9356/12/0170/23 за позовом ПП «Гуляй-Поле» до Бахчисарайської районної державної адміністрації АРК про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій адміністративний позов було частково задоволено та визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо невжиття у встановленому законом порядку заходів за заявою ПП «Гуляй-Поле», Бахчисарайську райдержадміністрацію було зобов'язано розглянути заяву ПП «Гуляй-Поле» про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки під ставком інв. № 157-р від 29.03.2012 року (а.с. 18-19). Постанова суду набрала законної сили.

Оскільки ніяких відомостей про виконання судового рішення до Підприємства не надходило, 28.02.2013 року позивач звернувся до Бахчисарайської райдержадміністрації з листом, в якому просив повідомити їх про результати розгляду заяви від 29.03.2012 року (а.с. 20).

06.03.2013 року Підприємством було отримано розпорядження Бахчисарайської райдержадміністрації № 1329 від 22.10.2012 року, яким ПП «Гуляй-Поле» було відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки інв. № 157-р (а.с. 21-22).

Відповідно до ст. 93 ЗК України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Згідно ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

У відповідності до ст. 122 ЗК України (в редакції на момент повторного звернення позивача з заявою до Бахчисарайської райдержадміністрації), районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:

а) сільськогосподарського використання;

б) ведення водного господарства;

в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини шостої цієї статті.

Відповідно до вимог ст. 123 ЗК України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Згідно до положень статті 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.

Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5)добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Розпорядження Бахчисарайської райдержадміністрації № 1329 від 22.10.2012 року містить посилання на ряд статей Земельного Кодексу України та Закону України "Про місцеві державні адміністрації", але з нього не вбачається, з яких саме підстав позивачу було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки під ставком. Відсутність мотивування відмови позбавляє ПП "Гуляй-Поле" можливості усунути перешкоди у отриманні дозволу на складання проекту, що являється порушенням його права землекористувача, у зв'язку з чим таке розпорядження винесено з порушенням норм земельного законодавства, а тому воно має бути визнано протиправним та скасоване.

Стосовно вимог позивача про зобов'язання Бахчисарайської райдержадміністрації розглянути заяву ПП "Гуляй-Поле" від 29.03.2012 року суд зазначає наступне.

Згідно до абзацу 1 п.12 Перехідних Положень Земельного кодексу України, який був чинним на момент звернення позивача до Бахчисарайської районної державної адміністрації з заявою щодо надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки, та був виключений з 01.01.2013 року згідно із Законом України від 06.09.2012 р. N 5245-VI, що набрав чинності, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Таким чином, відповідач є місцевим органом виконавчої влади та входить до системи органів виконавчої влади, відповідно до Земельного кодексу України в редакції на момент звернення позивача з заявою, був наділений повноваженнями розпоряджатися землями за межами населених пунктів на території Бахчисарайського району АР Крим.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Тобто, з 01.01.2013 року у зв'язку зі змінами, внесеними Законом України від 06.09.2012 року № 5245-VІ "Про внесення змін в деякі законодавчі акти України про розмежування земель державної та комунальної власності" в статтю 122 ЗК України, Бахчисарайська районна державна адміністрація позбавлена повноважень по розгляду заяв про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власність або користування. Такими повноваженнями з 01.01.2013 року наділений Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів в сфері земельних відносин та його територіальні органи. Таким чином, вимоги позивача щодо спонукання відповідача до виконання певних дій задоволені бути не можуть.

Також, суд вважає за необхідне зазначити, що строк на звернення до суду позивачем не був пропущений, виходячи з наступного.

Згідно ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АРК 13.05.2013 року з адміністративним позовом, в якому крім іншого оскаржує дії відповідача по винесенню розпорядження від 22.10.2012 року. Про існування оскаржуваного розпорядження позивач дізнався 06.03.2013 року після звернення до Бахчисарайської райдержадміністрації з відповідним запитом, що підтверджується матеріалами справи, отже ПП "Гуля-Поле" звернулось до суду у межах строку, встановленого нормами КАС України.

Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Відповідно до ч. 2 ст. 162 КАС України, суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо винесення розпорядження, але суд вважає необхідним для повного захисту прав та інтересів позивача визнати протиправним та скасувати це розпорядження.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 17.06.2013 року.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву Приватного підприємства "Гуляй-Поле" - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження № 1329 від 22.10.2012 року про відмову у наданні Приватному підприємству "Гуляй-Поле" дозволу на розроблення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки під ставок інв. № 157-р в оренду для сільськогосподарського призначення, зрошення та риборозведення, розташованої в с. Аромат на території Голубинської селищної ради Бахчисарайського району АРК.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя підпис Ю.С. Кононова