Рішення № 31978679, 20.06.2013, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
20.06.2013
Номер справи
903/371/13
Номер документу
31978679
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

18 червня 2013 р. Справа № 903/371/13

за позовом Центру соціально-трудової реабілітації інвалідів "Енергія-1" Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організації інвалідів України", м.Луцьк

до відповідача: 1) Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації, м.Луцьк

2) Управління містобудування та архітектури Волинської обласної державної адміністрації, м.Луцьк

3) Володимир-Волинської міської ради Волинської області, м.Володимир-Волинський

3-тя особа на стороні позивача: Департамент фінансів Волинської обласної державної адміністрації, м.Луцьк

3-тя особа на стороні відповідача-1: Волинська обласна рада, м.Луцьк

про стягнення 99 412,31 грн.

Суддя: Костюк С. В.

за участю представників сторін:

від позивача: Крутилко О.О., дов. №44 від 23.06.2010 року

від відповідача-1: Кривчук В.М., дов. №47/1.1.3. від 13.02.2013 року.

від відповідача-2:Голошва О.А., дов. №230/01.11/213 від 12.06.2013 року.

від відповідача-3: Павленко Л.М., дов. №1-49/211 від 04.03.2013 року, Фіщук В.С., дов.№1-49/295 від 01.04.2013 року.

від 3-ї особи на стороні позивача: Черніка С.В., дов. №3/6-07/2-13 від 01.04.2013 року.

від 3-ї особи на стороні відповідача-1: Хитрик С.І., дов. №788/30/2-13 від 16.05.2013

Права та обов'язки учасникам судового процесу роз'яснені відповідно до ст. ст. 20, 22 ГПК України.

Відводу складу суду не заявлено.

Клопотання про фіксацію судового процесу технічними засобами не поступало.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суть спору: Позивач ставить вимогу стягнути з відповідачів 99 412,31 грн., з них 93 245,00 грн. заборгованості за підрядні роботи, 373,35 грн. інфляційних втрат, 965,66 грн. відсотків річних, 4 828,30 грн. пені за прострочку платежу.

Обґрунтовуючи заявлену вимогу зазначає, що 16.10.2008 року між Головним управлінням містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської облдержадміністрації в особі начальника головного управління Кривицького А. Ф. (Замовник по договору) та Центром соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія-1» в особі директора Мацюк Л. Г. (Підрядник по договору) було укладено договір підряду № 8/1147, відповідно до умов якого Підрядник зобов'язався виконати роботи за завданням Замовника, а Замовник зобов'язався прийняти і оплатити виконану роботу.

Пунктом 14.1 договору підряду визначено, що договір набирає чинність з моменту підписання його сторонами і діє до завершення робіт на суму та в терміни, що випливають з умов договору. Відповідно до пунктів 7.1, 10.3 договору підряду, договірна ціна на виконання підрядних робіт на об'єкті становить - 1 614 000 гривень і є періодичною, джерела фінансування - обласний бюджет.

На протязі 2008-2012 років до даного договору підряду №8/1147 від 16.10.2008 року сторонами укладались додаткові угоди: від 04.11.2008 року №1, від 16.01.2009 року №1-8/1147, сума фінансування - 150 000 грн., від 05.10.2010 року №2-8/1147, сума фінансування - 117 000 грн.; від 05.07.2011 року №3-8/1147, сума фінансування - 90 935 грн.; від 20.09.2011 року №4-8/1147, сума фінансування - 150 000 грн.; від 07.03.2012 року №925630, сума фінансування - 49 000 грн.; від 01.06.2012 року №925631, сума фінансування - 245 100 грн..

Позивач також вказав, що виконавчий комітет Володимир-Волинської міської ради в гарантійному листі № 1-49/1038 від 13.09.2012 року просив продовжити договірні будівельні роботи по завершенню будівництва II карти І черги полігону твердих побутових відходів в місті Володимир-Волинському. Виконавчий комітет Володимир-Волинської міської ради Волинської області, в особі міського голови, даним листом гарантував виділення в жовтні 2012 року коштів в сумі - 102 007 гривень для оплати вище зазначених робіт.

Виконання даних робіт на суму 93 245,00 грн. підтверджується довідкою про вартість виконаних будівельних робіт (та витрат) за листопад 2012 року та актом приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2012 року, складених і підписаних лише Підрядником, оскільки Замовник відмовився їх підписувати, чим порушив пункти 9.13 і 10.1 договору підряду.

Ухвалою суду від 23.04.2013 року проведено заміну відповідача Головного управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської обласної державної адміністрації в звязку з припиненням його діяльності, на відповідачів: Департамент житлово-комунаольного господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації та Управління містобудування та архітектури Волинської обласної державної адміністрації, які створені в результаті реорганізації шляхом поділу Головного управління містобудування, архітектуи та житлово-комунального господарства Волинської обласної державної адміністрації, які є юридичними особами і правонаступниками Головного управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської ОДА.

Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації (відповідач 1) в поясненнях вказує, що Замовником робіт за договором підряду № 8/1147 від 16 жовтня 2008 року було Головне управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської обласної державної адміністрації, яке відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації від 29.10.2012 року № 450 реорганізоване шляхом поділу на дві юридичні особи: Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації та Управління містобудування та архітектури Волинської обласної державної адміністрації.

У межах виділених по вищезазначеному об'єкту будівництва рішенням обласної ради від 29 грудня 2011 року № 9/2 „Про обласний бюджет на 2012 рік" (зі змінами) бюджетних призначень між Головним управлінням та ЦСТРІ «Енергія-І» 01 червня 2012 року укладено додаткову угоду № 925631 до договору підряду від 16 жовтня 2008 року № 8/1147, якою передбачено виконання у 2012 році робіт на загальну суму 245100 грн. Згідно цієї додаткової угоди Головне управління повністю профінансувало виконані у 2012 році роботи. Виконання робіт за кошти понад встановлені на 2012-й рік цією угодою не передбачено, оскільки відповідно до ст. 23 Бюджетного Кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Однак, ЦСТРІ «Енергія-І» виконало роботи на суму, що перевищила передбачені укладеною між Головним управлінням та ЦСТРІ «Енергія-І» додатковою угодою від 01 червня 2012 року №925631 до договору підряду від 16 жовтня 2008 року № 8/1147 обсяги фінансування робіт.

Як вбачається з позовної заяви ЦСТРІ «Енергія-І» та відповіді на претензію виконкому Володимир-Волинської міської ради від 27.12.2012р. № 1-17/3383 роботи з «Будівництва II карти І черги полігону ТПВ» здійснювало не на підставі договору між товариством та Головним управлінням, а на підставі гарантійного листа виконкому Володимир-Волинської міської ради від 13.09.2012 р. № 1- 49/1038, яким виконавчий комітет Володимир-Волинської міської ради зобов'язувався оплатити ЦСТРІ «Енергія-І» будівельні роботи. Цей лист фактично є одностороннім правочином та породжує зобов'язання виконавчого комітету прийняти та оплатити будівельні роботи.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівельні роботи мають пройти авторський та технічний нагляд. Однак, вказані у позові ЦСТРІ «Енергія-І» об'єми робіт таких наглядів не пройшли.

Управління містобудування і архітектури Волинської облдержадміністрації (відповідач 2) в поясненні від 14.06.2013 року №932/04.04/2-13 вказує, що управління створено в січні 2013 року, в п.1 Положення, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 28.12.2012 року №571, зазначено, що Управління є правонаступником майнових прав і обовязків Головного Управління містобудування і архітектури та житлово-комунального господарства облдержадміністрації в обсягах, зазначених у розподільчому балансі, який затверджений головою облдержадміністрації в січні 2013 року. Згідно розподільчого балансу управлінню відійшло майно, яке необхідне на забезпечення діяльності апарату управління; все інше (кредиторська, дебіторська та інша заборгованість) відійшли департаменту житлово-комунального господарства та будівицтва Волинської облдержадміністрації відповідно до розподільчого балансу.

Володимир -Волинська міська рада (відповідач 3) в наданих суду поясненнях вказує, що не визнає позовних вимог, оскільки не є стороною договору підряду №8/1147 від16.10.2008 року, пунктом 15.4 якого передбачено, що жодна із сторін не має права передавати свої права за даним договором третій стороні без письмової згоди другої сторони; умовами договору (п.10.3) передбачено джерело фінансування - обласний бюджет; згідно розділу 10 розрахунки за виконані роботи здійснюються між Замовникомі Підрядником чи Субпідрядником на підставі акту виконаних робіт ф.КБ-2в, довідки про вартість виконаних робіт ф.КБ-3 і довідки про обгрунтовані фактичні витрати по мірі надходження коштів . Так, як будівництво 2 черги полігону для складування твердих побутових відходів здійснювалося для м.Володимир-Влинський, виконавчий комітет звернувся до директора Центру соціально-трудової реабілітації інвалідів "Енергія-1" з проханням продовжити роботи по завершенню будівництва, зокрема, завершити влаштування дренажної системи екрану карти та гарантував виділення коштів в сумі 102 007 грн., для оплати виконаних робіт, а Центр зобовязаний був якісно виконати та належно оформити їх, та освоїти кошти. Рішенням міської ради від 19.10.2012 року №21/2 кошти в сумі 102 007грн. були передбачені як субвенція обласному бюджету для завершення робіт по обєкту "Будівництво" карти 1 черги полігону ТПВ. Згідно ст.92 Бюджетного кодексу України міські та районні ради можуть передавати видатки на виконання всіх або частини власних повноважень обласній раді з передачею відповідних коштів до обласного бюджету у вигляді міжбюджетного трансферту. Передача видатків здійснюється за спільним рішенням відповідних рад на договірних засадах. Надання субвенцій має відбуватись на підставі рішень відповідних місцевих рад, прийнятих кожною із сторін, і оформлюватися укладеним між ними договором. (ст.107 Бюджетного кодексу України). Гарантійні зобовязання втрачають свою силу із закінченням фінансового року, оскільки видатки на 2013 рік будуть здійснюватися на підставі новоприйнятого рішення про місцевий бюджет.

Також вказує, що за попередні роки в період дії договору підряду №8/1147 позивач освоював кошти, які виділялись з міського бюджету обласному бюджету у вигляді субвенцій, шляхом надання актів виконаних робіт, які були зареєстровані в органах державного казначейства.

В позовній заяві позивач посилається на акт приймання виконаних робіт за листопад 2012 року на суму 93 245 грн. підписаний лише ним як підрядником та не підписаний Замовником і не зареєстрований в органах державного казначейства, рішення про перерозподіл коштів в сумі 102 007 грн. міська рада прийняла у звязку з їх невикористанням Підрядником та реєстрацією декларації про готовність до експлуатації обєкта "Будівництво 2 карти 1 черги полігону ТПВ для м.Володимир-Волинський".

Лист виконавчого комітету від 13.09.2012 року №1-49/1038, що містив фінансові зобовязання , не можна трактувати, як гарантійний, оскільки даний лист не відповідає вимогам гарантійних листів визначених Постановою правління НБУ від 15.12.2004 року №639.

Згідно ст.18 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами, організаціями, які не перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на договірній і податковій основі та на засадах підконтрольності у межах повноважень, наданих органам місцевого самоврядування законом. При цьому зазначає що, виконавчий комітет не визнає позовних вимог, оскільки не є стороною договору підряду від 16.10.2008 року №8/1147.

3-я особа на стороні позивача-Департамент фінансування Волинської ОДА в поясненні від 18.06.2013 року вказує, що рішення Володимир-Волинської міської ради від 19.10.2012 року №21/2 було передбачено цільову субвенцію для будівництва 2 черги полігону ТПВ у розмірі 102 007 грн.; передача субвенції регулюється ст.101 Бюджетного кодексу України, якою зокрема передбачено, що умови надання субвенції визначаються відповідним договором сторін; договір про міжбюджетний трансферт (передачу субвенції у розмірі 102 007 грн. від Володимир-Волинської міської ради до Волинської обласної ради у жовтні - грудні 2012 року не укладався, проект договору у департамент фінансів не надходив; тому твердження міської ради про передачу коштів обласній раді не відповідають дійсності, оскільки така передача могла бути лише при укладанні договору про міжбюджетний трансферт та внесення відповідних змін до кошторису департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської облдержадміністрації.

3-я особа на стороні відповідача- Волинська обласна рада в поясненні від 18.06.2013 року №102/66/2-13 вказує, що сторонами договору підряду №8/1147 від 16.10.2008 року є Головне управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської облдержадміністрації та Центр соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія-1», по пункту 15.4 договору жодна із сторін не має права передавати свої права третій особі без письмової згоди другої сторони, тому у Волинської обласної ради відсутні будь-які зобовязання перед позивачем.

Згідно ч.3 ст.61 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" виконання обласних бюджетів здійснюють відповідні держадміністрації згідно з Бюджетним кодексом України, оскільки додаткові роботи по будівництву проводились на основі гарантійного листа виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради то і питання розрахунків має вирішуватись між позивачем та Володимир-Волинською міською радою; проведення розрахунків через обласний бюджет можливе лише після передбачення Володимир-Волинською міською радою відповідної субвенції. Згідно рішення постійної комісії обласної ради з питань бюджету, фінансів та цінової політики №42/3 від 17.05.2013 року було рекомендовано Володимир-Волинській міській раді передати субвенцію з Володимир-Волинського міського бюджету обласному бюджету для погашення заборгованості перед підприємством за виконані роботи.

Ухвалою суду від 23.04.2013 року було зобовязано позивача уточнити вимогу про стягнення заборгованості щодо кожного з відповідачів.

Однак згідно заяви поданої в судове засідання 18.06.2013 року за №70 від 20.05.2013 року позивач просить стягнути із всіх відповідачів за порушення умов договору підряду №8/147 від 16.10.2008 року прострочену заборгованість за фактично виконані роботи в розмірі 93618.35 грн. з врахуванням інфляційних втрат, 965.66 грн. відсотків річних та 4828.30 грн. пені за порушення умов договору.

З матеріалів справи, пояснень представників сторін вбачається наступне.

16.10.2008 року між Головним управлінням містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської обласної державної адміністрації (Замовник по договору) та Центром соціально-трудової реабілітації інвалідів "Енергія-1" (Підрядник по договору) було укладено договір підряду №8/1147 на будівництво 2 черги полігону для складування ТПВ для м.Володимир-Волинський (а.с.9-11).

В пункті 3.1 вказано, що складовими договору є затверджена в установленому порядку кредитно-кошторисна документація, додаткові угоди, інші договірні документи (рішення, узгодження, приписи, інструкції, вказівки тощо) щодо предметуДоговору та умов його виконання.

Згідно п.7.1 договірна ціна на виконання підрядних робіт на обєкті становить 1614000 грн. і є періодичною та не підлягає уточненню протягом всього 2008 року, уточнення договірної ціни здійснюється за появи незалежних від підрядника обставин, які зазначені в підпунктах а,б,в даного пункту.

Щорічно до договору підряду укладались додаткові угоди, якими сторони узгоджували обсяг фінансування обєми робіт на відповідний рік(а.с.12-14).

Так, згідно додаткових угод №925630 від 07.03.2012 року та №925631 від 01.06.2012 року погоджено обсяг фінансування підрядних робіт на 2012 рік на загальну суму 245 000 грн.(а.с.14). Найменування робіт та витрат визначено відповідними локальними кошторисами (а.с.17-23).

Правовідносини, що виникли між сторонами договору підряду врегульовано главою 61 ЦК України.

Зокрема, за ст.875 ЦК України за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта.

Згідно ч.1 ст.877 ЦК України підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт.

Пунктом 4 ст.879 ЦК України визначено, що оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об'єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін.

Згідно п.4 ст.882 ЦК України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.

Умовами договору підряду, а саме п.10.1, сторони визначили, що розрахунки за виконані роботи здійснюються між Замовником і Підрядником чи Субпідрядником на підставі акта Ф-КБ-2в, довідки про вартість виконаних підрядних робіт по Ф-КБ-3 і довідки про обгрунтовані фактичні витрати по мірі надходження коштів.

Як вбачається з матеріалів справи будівельні роботи виконані Підрядником по додаткових угодах від 07.03.2012 року та 01.06.2012 року на загальну суму 245 100грн. були повністю оплачені Замовником.

Водночас, як слідує з позовної заяви Підрядник виконав додатково без укладення додаткових угод та кошторисної документації будівельні роботи на суму 93 245 грн., які оформив актом приймання виконаних будівельних робіт Ф-КБ-2в та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт Ф-КБ-3 (а.с.20-21). Підставою виконання даних робіт вказує лист-звернення міського голови Володимир-Волинської міської ради №1-49/1038 від 13.09.2012 року (а.с.19).

30.11.2012 року за №175 та 05.03.2013 року на адресу міського голови позивачем було направлено претензії з вимогою підписати акти виконаних робіт на суму 93 245 грн. та оплатити кошти (а.с.27-29).

У листі відповіді на претензію №1-17/3383 від 27.12.2012 року (а.с.30-31) вказано, що виконавчий комітет міської ради не являється стороною договору підряду №8/1147 від 16.10.2008 року і не має жодних зобовязань перед центром соціально-трудової реабілітації інвалідів "Енергія-1".

Також зазначив, що у звязку з відсутністю договірних відносин не може приймати та підписувати акти виконаних робіт та повернув дані акти позивачу. Щодо гарантійного листа №1-49/1038 від 13.09.2012 року вказав, що рішенням міської ради від 19.10.2012 року №21/2 кошти в сумі 102 007 грн. були передбачені як субвенція обласному бюджету для завершення робіт по обєкту "Будівництво 2 карти 1 черги полігону ТПВ", а тому виконав в повному обсязі свої гарантійні зобовязання, провести безпосередньо оплату виконавчий комітет не взмозі, оскільки це суперечить умовам договору підрядута законодавству, так як права замовника виконавчого комітету не передавалися і обєкт будівництва (Полігон ТПВ) знаходиться на балансі замовника.

Також 11.12.2012 року за № 176 позивач направив претензію Замовнику по договору підряду- Головному управлінню містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства, з вимогою підписати акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2012 року на суму 93 245 грн. та сплатити зазначену суму (а.с.29,30).

В листі-відповіді на претензію №276/6.1.4 від 25.01.2013 року (а.с.32) Замовник вказує, що підстав для підписання акту виконаних робіт та оплати їх вартості не має, оскільки у межах виділення по обєкту бюджетних призначень на 2012 рік було укладено додаткову угоду №925631 до договору підряду від 16.10.2008 року №8/1147 на суму 245 100 грн., згідно якої Замовник повністю профінансував виконані у 2012 році роботи; виконання робіт понад встановлені угодою кошти не передбачено; згідно ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобовязання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.

Відтак, умовами основного договору підряду №8/1147 від 16.10.2008 року, а саме пунктом 15.4 встановлено, що жодна із сторін не має права передавати свої права за даним договором третій стороні без письмової згоди другої сторони.

Також, пунктом 7.6 договору сторони визначили, що Підрядник не повинен до отримання відповідного рішення від Замовника виконувати ці роботи . Виконання додаткових робіт без рішення Замовнику позбавляє Підрядника на компенсацію їх вартості, за винятком випадків, коли негайне виконання додаткових робіт було обєктивною потребою, неврахування якої могло призвести до негативних наслідків, зокрема до втрати або пошкодження робіт., оскільки обовязковою умовою договору будівельного підряду є погодження даних робіт з Замовником.

Тобто, умовами договору підряду сторони чітко визначили порядок виконання додаткових робіт лише за рішенням Замовника.

Водночас, позивач не надав жодного доказу в підтвердження згоди Замовника на виконання у 2012 році додаткових робіт на суму 93 618,35 грн. , а представник Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської ОДА, який є правонаступником Головного управління містобудування, архітектури та ЖКГ Волинської ОДА, в судовому засіданні зазначив, що додаткові роботи з Замовником не узгоджувались, кошторис на їх виконання не складався також вказав, що згідно ст.11 ЗУ "Про архітектурну діяльність" будівельні роботи обовязково мають пройти авторський та технічний нагляд, однак вказані у позові Центру соціально-трудової реабілітації інвалідів "Енергія-1" обєми робіт на суму 93 618,35 грн. не пройшли зазначених наглядів.

Суд вважає, що лист Володимир-Волинського міського голови від 13.09.2012 року №1/49/1038 на який посилається позивач, не є додатковою угодою , яка з врахуванням вимог п.7.6 договору та законодавства яке регулює відносини сторні по договору будівельного підряду, надавала б Підряднику право на компенсацію додаткових робіт.

З врахуванням викладеного суд вважає вимогу позивача необгрунтованою і відмовляє в її задоволенні.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 193 Господарського кодексу України, ст.526,525,520,610,877,879,882 Цивільного кодексу України, ст. 44, 49,82-85 Господарського процесуального кодексу України , господарський суд,-

вирішив:

1. В позові відмовити.

Повний текст рішення складено

20.06.13

Суддя С. В. Костюк