ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2013 року м. ПолтаваСправа №816/2628/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Петрової Л.М.,
при секретарі - Сировні Я.А.,
за участю:
представника позивача - Лисак І.М.,
представника відповідача - Параскевича П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України у Гадяцькому районі Полтавської області до Гадяцької центральної районної лікарні, третя особа - ОСОБА_3 про стягнення переплати пенсії,
В С Т А Н О В И В:
13 травня 2013 року Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Гадяцької центральної районної лікарні про стягнення переплати пенсії у розмірі 12582,16 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що відповідачем видано довідку від 26 вересня 2005 року №660 про заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_3, на підставі якої ОСОБА_3 призначена та виплачується пенсія за віком. Однак, у ході проведення контрольних заходів УПФУ в Гадяцькому районі Полтавської області встановлено факт розбіжності даних, які відображені у довідці, що призвело до переплати пенсії у сумі 12582,16 грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 червня 2013 року до участі у справі у якості третьої особи залучено ОСОБА_3.
Представник позивача у судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримав, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
У своїх письмових запереченнях зазначав, що обов'язок щодо відшкодування надміру сплаченої суми пенсій покладено безпосередньо на пенсіонера у відповідності до частини першої статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Крім того, відповідач зауважує, що у січні-лютому 2013 року пенсія ОСОБА_3 виплачена у невірному розмірі з вини позивача, якому було відомо про порушення, виявлені за наслідками перевірки від 09 січня 2013 року.
Третя особа у судове засідання не з'явилася, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено що 26 вересня 2005 року Гадяцькою центральною районною лікарнею видано ОСОБА_3 довідку №660 про заробіток для обчислення пенсії /а.с. 8/.
Управлінням Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області на підставі зазначеної довідки ОСОБА_3 призначено пенсію за віком /а.с. 9/.
09 січня 2013 року позивачем проведено перевірку з питань обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату від 26 вересня 2005 року №1660, за результатами якої складено Акт від 09 січня 2013 року №3 та виявлено порушення: невірно перераховані суми заробітної плати з карбованців у гривню згідно постанови Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1997 року №159 (159-97-П).
У судовому засіданні представник відповідача не заперечував факту видачі довідки із недостовірними даними щодо заробітної плати ОСОБА_3
29 січня 2013 року відповідачем видано нові довідки №38 та №39 про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_3 /а.с. 20, 21/, які отримані позивачем 29 січня 2013 року, що підтверджується даними штампу вхідної кореспонденції.
Згідно довідок від 29 січня 2012 року №38, №39 ОСОБА_3 було здійснено перерахунок пенсії, про що видано розпорядження від 30 січня 2013 року, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 22-24/, та підраховано суму переплати пенсії, яка виникла через помилку у довідці від 26 вересня 2005 року №660. Сума переплати склала 12582,16 грн. /а.с. 4-5/
Оскільки, кошти у розмірі 12582,16 грн. у добровільному порядку відповідачем не відшкодовано, Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області звернулося до суду з позовом про їх стягнення.
Надаючи правову оцінку позовним вимогам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №384/2011, основними завданнями Пенсійного фонду України є, зокрема, призначення (перерахунок) пенсій та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій; ефективне та цільове використання коштів.
Пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2, визначено, що управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Частиною першою статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Зазначена стаття є спеціальною нормою, яка регулює утримання надмірно виплачених сум пенсій та відрахування з пенсій.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до положень статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства, організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних, документів, і відшкодовують її.
Наданням відповідачем недостовірних даних у довідці від 26 вересня 2005 року №660 про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_3 відповідач діяв неправомірно, що призвело до переплати позивачем пенсії вказаній особі на загальну суму 12582,16 грн., що підтверджується наданим позивачем розрахунком /а.с. 4-5/.
При цьому, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача про те, що обов'язок щодо відшкодування надміру сплаченої суми пенсій покладено безпосередньо на пенсіонера, а не на страхувальника, встановлюючи можливість добровільного відшкодування пенсіонером надміру виплаченої суми пенсій, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не обмежує коло осіб, щодо яких може бути заявлено вимогу про стягнення такої суми у судовому порядку, виключно пенсіонерами, на користь яких виплачено такі суми.
Враховуючи вищевикладене, та той факт, що обов'язок відшкодування шкоди, заподіяної державі внаслідок надання недостовірних даних, покладено на страхувальника, як на особу, яка надала недостовірні дані, сума заборгованості, що виникла внаслідок переплати позивачем пенсії ОСОБА_3 підлягає стягненню з відповідача, як зі страхувальника, яким видано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії, що містить недостовірні відомості.
Щодо доводів відповідача про виплату пенсії ОСОБА_3 починаючи з 01 січня 2013 року у більшому розмірі саме з вини позивача, оскільки позивачу стало відомо про допущені порушення під час проведення перевірки 09 січня 2013 року, тобто, обставини, що потягли зменшення пенсії настали до 15 числа місяця, а тому, виплата позивачем пенсії ОСОБА_3 у меншому розмірі повинна розпочинатися саме з 01 січня 2013 року, суд зазначає наступне.
Дійсно, відповідно до пункту 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, перерахунок раніше призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Разом з тим, суд зазначає, що Акт перевірки від 09 січня 2013 року №3 лише фіксує обставини, які були встановлені перевіряючими під час проведення перевірки, а тому, факти виявлених порушень законодавства викладені в акті не можуть бути остаточним документом,
і вважатися обставинами, які автоматично тягнуть за собою зменшення розміру пенсії, оскільки перерахунок пенсії здійснюється на підставі рішення територіального пенсійного фонду.
Крім того, перевіряючими в акті перевірки зазначено /а.с 19/, що довідка про заробітну плату видана невірно і підприємству рекомендовано терміново замінити довідку.
На виконання зазначеної рекомендації, Гадяцькою центральною районною лікарнею було видано нові довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №38, №39 лише 29 січня 2013 року /а.с.20-21/.
Оскільки, перерахунок пенсії може проводиться тільки на підставі розпорядження про перерахунок пенсії, що приймається безпосередньо начальником територіального УПФУ, та з урахуванням довідок, які були видані відповідачем лише 29 січня 2013 року, доводи представника відповідача про обов'язок Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області перерахувати пенсію ОСОБА_3 починаючи з 01 січня 2013 року є необґрунтованими.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи наявність у відповідача обов'язку з відшкодування заподіяної шкоди, а у позивача - прав на контроль за дотриманням пенсійного законодавства та на звернення до суду з позовом про стягнення суми переплати пенсії, суд приходить до висновку про наявність законних підстав для задоволення позову - про стягнення переплати пенсії у розмірі 12582,16 грн.
Згідно частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України у Гадяцькому районі Полтавської області до Гадяцької центральної районної лікарні, третя особа - ОСОБА_3 про стягнення переплати пенсії задовольнити.
Стягнути з Гадяцької центральної районної лікарні (код ЄДРПОУ 01999218, місцезнаходження: вул. Лохвицька, 1, м. Гадяч, Полтавська область) на користь Управління Пенсійного фонду України у Гадяцькому районі Полтавської області суму матеріальної відповідальності за недостовірність даних і документів, виданих для оформлення пенсії у розмірі переплати пенсії 12582,16 грн. /дванадцять тисяч п'ятсот вісімдесят дві гривні шістнадцять копійок/.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 17 червня 2013 року.
Суддя Л.М. Петрова