ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1497/13-a
"21" червня 2013 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого –судді Чепенюк О.В.,
розглянувши в місті Тернополі в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом прокурора Монастириського району Тернопільської області в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Монастириське автотранспортне підприємство – 16151» про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Монастириського району Тернопільської області в інтересах держави в особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства «Монастириське автотранспортне підприємство – 16151» (далі – ВАТ «Монастириське АТП – 16151», відповідач) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 85000 грн., застосованих на підставі постанови уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 21-ПР-3-Е від 15 лютого 2013 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за порушення законодавства на ринку цінних паперів на підставі статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» до відповідача уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку застосовані фінансові санкції у розмірі 85000 грн. 00 коп. за повторно вчинене протягом року правопорушення, а саме: невиконання розпорядження уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 9 липня 2012 року № 177-ПР-3-Е. Фінансові санкції відповідачем не сплачені, а тому прокурор просить у судовому порядку стягнути з відповідача в дохід Держаного бюджету України фінансові санкції на суму 85000 грн. 00 коп. за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 червня 2013 року відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі.
Копію ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі відповідач отримав 06 червня 2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 20).
17 червня 2013 року на адресу суду надійшло заперечення ВАТ «Монастириське АТП – 16151» від 14 червня 2013 року № 14, в якому зазначено, що засновниками (учасниками) товариства прийнято рішення про припинення юридичної особи, на даний час здійснюється ліквідаційна процедура, на балансі товариства активи відсутні. До заперечення відповідачем додано копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців станом на 14 червня 2013 року (а. с. 23-25).
Суд, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що ВАТ «Монастириське АТП – 16151» є юридичною особою, правовий статус якої підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців станом на 14 червня 2013 року (а. с. 24-25), виступає емітентом цінних паперів. 29 березня 2012 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців внесено запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органу щодо припинення юридичної особи, на дату розгляду справи у суді здійснюється ліквідаційна процедура ВАТ «Монастириське АТП – 16151». Запис про припинення державної реєстрації юридичної особи відповідача, який є кінцевим і остаточним при ліквідації підприємства, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців відсутній.
9 липня 2012 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку – начальником Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку видано обов’язкове до виконання розпорядження № 177-ПР-3-Е у відношенні ВАТ «Монастириське АТП – 16151» про приведення статуту та внутрішніх положень товариства до вимог пункту 5 розділу ХVІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» та здійснення переведення акцій з документарної форму в бездокументарну форму випуску згідно з вимогами частини другої статті 20 цього Закону. Відповідача зобов’язано в термін до 28 грудня 2012 року усунути порушення вимог законодавства про цінні папери та до 31 грудня 2012 року письмово проінформувати уповноважену особу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про виконання розпорядження (а. с. 14). Розпорядження надіслане відповідачу поштовим зв’язком рекомендованою кореспонденцією, що підтверджується фіскальним чеком відділення поштового зв’язку від 18 липня 2012 року № 7370 та реєстром поштових відправлень за 18 липня 2012 року (а. с. 15). При цьому таке розпорядження видано повторно у зв’язку з невиконанням товариством попереднього розпорядження від 24 червня 2011 року № 36-ТЕ про усунення даного порушення законодавства про цінні папери, за що до товариства було застосовано санкцію у вигляді накладення штрафу у розмірі 17000 грн. 00 коп. згідно з постановою від 09 липня 2012 року № 60-ПР-3-Е (а. с. 22).
15 лютого 2013 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку – начальником Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акт № 7-ПР-3-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, допущене ВАТ «Монастириське АТП – 16151» (а. с. 12). Порушення полягає у невиконанні відповідачем станом на 31 грудня 2012 року розпорядження № 177-ПР-3-Е від 9 липня 2012 року. Крім того, як зазначено вище, протягом року товариство вже притягувалось до відповідальності за вчинення аналогічного правопорушення згідно з постановою від 09 липня 2012 року № 60-ПР-3-Е (а. с. 22).
15 лютого 2013 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку – начальником Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», пункту 1 розділу ХVІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 жовтня 2012 року № 1470, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2012 року за № 1855/22167, та вказаного акту про правопорушення на ринку цінних паперів від 15 лютого 2013 року винесена постанова № 21-ПР-3-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів на ВАТ «Монастириське АТП – 16151» за невиконання рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (розпорядження № 177-ПР-3-Е від 9 липня 2012 року) у розмірі 85000 грн. 00 коп. (а. с. 13).
Постанова уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку – начальника Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15 лютого 2013 року № 21-ПР-3-Е вручена наручно голові ліквідаційної комісії ВАТ «Монастириське АТП – 16151», про що свідчить розписка про її отримання (а. с. 13). Зазначена постанова у встановленому законом порядку не оскаржена, фінансові санкції відповідачем не сплачені.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено в Законі України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР, з змінами і доповненнями (далі – Закон № 448/96-ВР).
Відповідно до статей 5, 6 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, яка виконує свої повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку згідно з пунктами 9, 10, 14 статті 8 Закону № 448/96-ВР, серед іншого, має право проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності професійних учасників ринку цінних паперів та саморегулівних організацій професійних учасників ринку цінних паперів, а також перевірки та ревізії діяльності емітентів щодо стану корпоративного управління та здійснення операцій з розміщення та обігу цінних паперів; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 11 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів – у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі статтею 12 вказаного Закону № 448/96-ВР санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Частиною третьої статті 11 Закону № 448/96-ВР визначено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначають Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 жовтня 2012 року № 1470, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2012 року за № 1855/22167 (далі –Правила).
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу IV Правил уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, в подальшому складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів. Розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення у справі. Рішення уповноваженої особи у справі оформлюється у вигляді постанови (пункт 1 розділу VІІ Правил).
Пунктами 1, 9 розділу XIV Правил передбачено, що розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто; у разі невиконання або несвоєчасного виконання розпорядження про усунення порушень уповноважена особа застосовує відповідну санкцію та у разі необхідності виносить нове розпорядження.
Згідно з пунктом 14 розділу І Правил постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом. Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.
Пунктами 2, 3 розділу XVIII цих же Правил визначено, що штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови, юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету.
Як встановлено судом, відповідачем не виконано розпорядження уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24 червня 2011 року № 36-ТЕ про усунення порушень законодавства про цінні папери, а тому позивачем прийняте нове розпорядження № 177-ПР-3-Е від 9 липня 2012 року. Таке розпорядження винесене одночасно з постановою про накладення на ВАТ «Монастириське АТП – 16151» санкцій у розмірі 17000 грн. 00 коп. згідно з постановою від 09 липня 2012 року № 60-ПР-3-Е за правопорушення на ринку цінних паперів, оскільки на момент розгляду справи порушення не усунуто.
В подальшому відповідач розпорядження уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 177-ПР-3-Е від 9 липня 2012 року в установлений строк знову не виконав, а тому 15 лютого 2013 року на підставі пункту 8 частини першої статті 11 Закону № 448/96-ВР уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за невиконання повторно протягом року розпоряджень уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів винесена постанова № 21-ПР-3-Е про накладення санкцій на ВАТ «Монастириське АТП – 16151» у розмірі п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 85000 грн. 00 коп. (а. с. 16).
Постанова уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку – начальника Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15 лютого 2013 року № 21-ПР-3-Е прийнята з дотриманням чинного законодавства, у встановленому законом порядку не скасована, штраф не сплачений, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.
При цьому суд не бере до уваги заперечення відповідача про те, що товариство знаходиться у стані припинення (ліквідації) та відсутні активи на балансі ВАТ «Монастириське АТП – 16151», оскільки товариство не ліквідоване повністю і наведені обставини не звільняють юридичну особу від виконання зобов'язань щодо сплати фінансових санкцій.
Відповідно до частини сьомої статті 59 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. Такий запис вноситься лише після затвердження ліквідаційного балансу відповідно до вимог цього Кодексу та подання головою ліквідаційної комісії або уповноваженою ним особою документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою – підприємцем у порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців».
Згідно з частиною другою статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. За вимогами статей 105, 111 Цивільного кодексу України спочатку до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців вноситься запис про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи, в подальшому ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає всіх необхідних заходів щодо ліквідації юридичної особи і на завершальному етапі після затвердження ліквідаційного балансу забезпечує подання державному реєстраторові документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в установлений законом строк.
Згідно з частиною другою статті 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV 9з змінами і доповненнями) юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
З наведених положень чинного законодавства слід прийти до висновку, що юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи. Такий запис вноситься після затвердження ліквідаційного балансу відповідно до вимог цих Кодексів. Як встановлено судом в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців станом на 14 червня 2013 року відсутній запис про державну реєстрацію припинення ВАТ «Монастириське АТП – 16151».
Відповідно до частини другої статті 60 КАС України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду. Право прокурора на звернення до суду з позовними заявами з метою представництва інтересів держави передбачене також статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-XII (з змінами і доповненнями).
Враховуючи наведені положення чинного законодавства та встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що прокурор у межах повноважень, обґрунтовано звернувся до суду про стягнення з відповідача фінансових санкцій, а тому адміністративний позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
Керуючись статтями 86, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Монастириське автотранспортне підприємство – 16151» (вулиця Шевченка, будинок 150, місто Монастириська, Тернопільська область, ідентифікаційний код 21150666) на користь Державного бюджету України фінансові санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 85000 (вісімдесят п’ять тисяч) гривень 00 (нуль) копійок на рахунок управління Державної казначейської служби України у Монастириському районі Тернопільської області в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Тернопільській області № 31113106700375, МФО 838012, код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106, код одержувача коштів 37382571.
Постанову суду звернути до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Головуючий суддя Чепенюк О.В.
копія вірна
Суддя Чепенюк О.В.