Постанова № 31943751, 18.06.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2013
Номер справи
812/4788/13-а
Номер документу
31943751
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 червня 2013 року Справа № 812/4788/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді - Ковальової Т.І.

при секретарі судового засідання - Ворошило О.Є.

за участю:

представника позивача - Непарідзе Д.Н.

від відповідача - не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД «Лугпромглавснаб» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 515502,57 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, -

ВСТАНОВИВ:

24 травня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД «Лугпромглавснаб» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 515502,57 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ТД «Лугпромглавснаб» зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Луганської міської ради № 13821020000017405 від 09.06.2010 року. Місцезнаходження підприємства : м. Луганськ, вул. Монтажная, буд. 13а.

Підприємство перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у Жовтневому районі м. Луганську з 11.06.2010 року за № 07271.

Заборгованість відповідача перед бюджетом з податку на додану вартість складає 515505,57 грн., з них:

- за основним платежем - 412133,40 грн., що виник на підставі прийнятих податковим органом податкового повідомлення - рішення від 03.12.2012 року № 0065611610/0, винесеного на підставі акту перевірки від 27.11.2012 року № 2335/15-300/36902192 та від 03.12.2012 № 0065621610, винесеного на підставі акту перевірки від 27.11.2012 року № 2334/15-300/36902192;

- за штрафними санкціями - 103369,17 грн., що виник на підставі прийнятих податковим органом податкових повідомлення-рішення № 0065611610/0 від 03.12.12 винесеного на підставі акту перевірки від 27.11.2012 року № 2335/15-300/36902192 та від 03.12.2012 року № 0065621610, винесеного на підставі акту перевірки від 27.11.2012 року № 2334/15-300/36902192.

Відповідно до ст. 59 Податкового кодексу України та з метою погашення податкового боргу відповідача податковим органом були прийняті заходи, передбачені Податковим кодексом України, а саме :

23.01.2013 року відповідачу було вручено податкову вимогу № 75 від 22.01.2013 року;

22.01.2013 року прийнято рішення № 21 про опис майна у податкову заставу.

Вищевказані заходи з погашення податкового боргу, які були здійснені податковою інспекцією, не дали позитивного результату.

ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська 05.02.2013 року складено акт опису майна № 1, на яке поширюється право податкової застави.

Відповідно до вимог п. 89.8 ст. 89 Податкового кодексу України та згідно витягів з Державного реєстру обтяжень рухомого майна на запит органу державної влади, зареєстровано від 18.03.13 за № 40149666, об'єкт обтяження - активи платника податків ТОВ «ТД «Лугпромглавснаб» згідно акту опису від 05.02.13 № 2.

Згідно бази даних ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська ТОВ «ТД «Лугпромглавснаб» не має відкритих розрахункових рахунків.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд надати дозвіл на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД «Лугпромглавснаб», що перебуває у податковій заставі на суму 515502,57 грн.

Відповідач належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання не прибув до суду, причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

За таких обставин, відповідно до приписів статті 128 КАС України, суд здійснює розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ТД «Лугпромглавснаб» зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Луганської міської ради за № 13821020000017405 від 09.06.2010 року. Місцезнаходження підприємства : м. Луганськ, вул. Монтажная, буд. 13 а (а.с.9-11).

Згідно статуту Товариство з обмеженою відповідальністю «ТД «Лугпромглавснаб», код ЄДРПОУ 36902192, є юридичною особою приватного права, має відокремлено майно, самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків, круглу печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом, штамп, бланки а також знак для товарів та послуг, інші символи юридичної особи. Керівником товариства є Сидорова Вікторія Василівна (а.с.6-8,12).

З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ТД «Лугпромглавснаб» перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у Жовтневому районі м. Луганську (а.с.15).

Заборгованість відповідача перед бюджетом з податку на додану вартість складає 515505,57 грн. (а.с.15,25), з них:

- за основним платежем - 412133,40 грн., що виник на підставі прийнятих податковим органом податкового повідомлення - рішення від 03.12.2012 року № 0065611610/0, винесеного на підставі акту перевірки від 27.11.2012 року № 2335/15-300/36902192 та від 03.12.2012 № 0065621610, винесеного на підставі акту перевірки від 27.11.2012 року № 2334/15-300/36902192 (16-20);

- за штрафними санкціями - 103369,17 грн., що виник на підставі прийнятих податковим органом податкових повідомлень - рішень № 0065611610/0 від 03.12.12 винесеного на підставі акту перевірки від 27.11.2012 року № 2335/15-300/36902192 та від 03.12.2012 року № 0065621610, винесеного на підставі акту перевірки від 27.11.2012 року № 2334/15-300/36902192.

Наявність податкового боргу у сумі 515502,57 грн. за Товариством з обмеженою відповідальністю «ТД «Лугпромглавснаб» підтверджується обліковою карткою платника (а.с.26).

Відповідно до ст. 59 Податкового кодексу України та з метою погашення податкового боргу відповідача податковим органом 23.01.2013 року відповідачу було вручено податкову вимогу № 75 від 22.01.2013 року (а.с.22).

22.01.2013 року ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська прийнято рішення № 21 про опис майна відповідача у податкову заставу (а.с.23).

Відповідно до п.2.2 розділу II Порядку № 1043, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису майна.

ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська 05.02.2013 року складено акт опису майна № 2, на яке поширюється право податкової застави.

Відповідно до вимог п. 89.8 ст. 89 Податкового кодексу України та згідно витягів з Державного реєстру обтяжень рухомого майна на запит органу державної влади, зареєстровано від 18.03.13 за № 40149666, об'єкт обтяження - активи платника податків ТОВ «ТД «Лугпромглавснаб» згідно акту опису від 05.02.13 № 2 (а.с.14).

Згідно довідки ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська про розрахункові рахунки ТОВ «ТД «Лугпромглавснаб» не має відкритих розрахункових рахунків (а.с.13).

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.

Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

Податковий кодекс України який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, повноваження і обов'язки посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно пп.14.1.156 п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1 - 54.3.6 п.54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з п.57.2 ст. 57 Податкового кодексу України у разі, коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.

Підпунктом 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України зазначено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Підпунктом 4.1.3. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України встановлено невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства.

Відповідно до пп.14.1.185 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України - податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.

У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Пунктом 88.1 статті 88 Податкового кодексу України передбачено, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення (п. 88.2 ст. 88 Податкового кодексу України).

Поняття податкової застави та порядок її реєстрації в державному реєстрі обтяжень рухомого майна регулюється ст. 89 Податкового кодексу України.

Право податкової застави, відповідно до п.п. 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України виникає у разі : несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку, та несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Згідно з п. 89.2 ст. 89 Податкового кодексу України, з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

У відповідності до п.п. 89.3 ст. 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.

Механізм застосування податкової застави органами державної податкової служби встановлений Порядком застосування податкової застави органами державної податкової служби, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України 11.10.2011 №1273 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 листопада 2011 р. за №1339/20077).

Згідно п.89.8 ст. 89 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 24.03.2005 по справі №2/рп-2005 виконання конституційного обов'язку, передбаченого статтею 67 Конституції України реалізується сплатою кожним податків і зборів. При унормуванні цих суспільних відносин держава має право визначати механізми, які забезпечують платником належну сплату податків і зборів. Одним із способів такого забезпечення є введений Законом інститут податкової застави.

Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Оскільки за відповідачем утворився податковий борг в сумі 515502,57 грн., у позивача виникло право вимагати його погашення у встановлений законом спосіб.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 99, 105, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД «Лугпромглавснаб» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 515502,57 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, - задовольнити.

Надати дозвіл на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД «Лугпромглавснаб» (код ЄДРПОУ 36902192), що перебуває у податковій заставі на суму 515502,57 грн. (п'ятсот п'ятнадцять тисяч п'ятсот дві гривні 57 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 19 червня 2013 року.

Суддя Т.І. Ковальова