Справа № 249/1413/13-ц
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
17 червня 2013 р. м.Шахтарськ
Шахтарський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого cудді Федорової О.Ф.
при секретарі Олійник Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні Шахтарського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» в особі Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт про визнання права на забезпечення побутовим вугіллям, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовною заявою до відповідача про визнання права на забезпечення побутовим вугіллям та в обґрунтування позовних вимог, посилається на те що він з 10.03.2011 року перебуває у трудових відносинах з відповідачем та працює електрослюсарем черговим та з ремонту устаткування 3 розряду дільниці ЕМО ЛШ «3-бис». У 2006 році у відповідності із наказом Мінстерства вугільної промисловості України №221 від 11.04.2006 року припинена діяльність шахти «3-бис» та відповідач прийняв на баланс підприємства основні фонди, які підлягають ліквідації. У січні 2012 року йому було відмовлено в отриманні безкоштовного побутового палива. За рішенням суду частково були задоволені його вимоги, а саме: на відповідача покладений обов'язок включити його до списку осіб, яким безоплатно надасться вугілля на побутові потреби на 2012 рік. В лютому 2013 року на своє звернення щодо отримання побутового вугілля в 2013 році він отримав відмову із посиланням на ст.48 Гірничого Закону України, яким не передбачене забезпечення побутовим вугіллям працівників шахт, які ліквідуються. Вважає, що його права порушені. Просить визнати право на безоплатне забезпечення паливом на побутові потреби та зобов'язати відповідача включити його до списку отримувачів безкоштовного побутового палива з 01 січня 2013 року та на період роботи на цьому підприємстві.
Позивач в судове засідання не зявився, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача державного підприємства«Донвуглереструктуризація» в судове засідання не з'явився, надав письмові заперечення та заяву про розгляд справи за його відсутності. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлені обставини і визначені правовідносини між сторонами .
Згідно із трудовою книжкою ЕТ-І №4665876 ОСОБА_1 з 10.03.2011 року по теперішній час працює в ДП «Донвуглереструктурізація».
Згідно із наказом Міністерства вугільної промисловості України №221 від 11.04.2006 року припинена діяльність шахти «3-бис» та ДП « Донуглереструктурізація» прийняла на баланс підприємства основні фонди, що підлягають ліквідації.
Згідно довідки №203 від 28.01.2013 року позивач мешкає у будинку з пічним опаленням, інші члени сімї безоплатним побутовим вугіллям не забезпечуються.
Згідно із листом №9/02 позивач отримав від Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт ДП «Донвуглерестуктурізація» відмову у включенні до списку осіб, які мають право безкоштовного отримання вугілля на побутові потреби на 2013 рік з посиланням на статтю 48 Гірничого Закону України.
Статтею 2 Гірничого Закону України визначено, що сфера дії Закону поширюється на правовідносини у сфері діяльності гірничих підприємств, установ, організацій, гірничих об'єктів (далі - гірничі підприємства), що займаються розвідкою, розробкою, видобутком та переробкою корисних копалин і веденням гірничих робіт, будівництвом, ліквідацією або консервацією гірничих підприємств.
Об'єктами гірничих відносин згідно цього Закону є проектування, будівництво
(реконструкція, технічне переоснащення), експлуатація, ліквідація або консервація гірничих підприємств. Суб'єктами гірничих відносин є юридичні та фізичні особи України, іноземні юридичні та фізичні особи, особи без громадянства, які здійснюють геологічне вивчення родовищ корисних копалин, проектування, будівництво (реконструкцію), експлуатацію, ліквідацію аварій та ліквідацію або консервацію підприємств з видобутку та переробки корисних копалин, а також проводять гірничі роботи. Таким чином, позивач і відповідач є суб'єктами гірничих правовідносин в розумінні цього закону, зайняті ліквідацією гірничого підприємства.
Відповідно до статті 43 Гірничого Закону України встановлені права та соціальні гарантії працівників гірничих підприємств. Так підприємства з видобутку вугілля та вугледобувні підприємства дійсно безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, певним категоріям працівників, в тому числі і пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вугледобувних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних із підземними умовами, не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок.
Згідно статті 44 Гірничого Закону України формами припинення діяльності гірничих підприємств є ліквідація, реорганізація або консервація гірничих підприємств. Ліквідація або консервація гірничого підприємства здійснюється за проектом, затвердженим власником (керівником) гірничого підприємства, який включає соціально-економічне обґрунтування, технічне рішення, пропозиції про можливе відновлення гірничих робіт, використання гірничих виробок, будівель, споруд іншого призначення, заходи, спрямовані на запобігання небезпечному впливу на інші підприємства, довкілля та людей, та який пройшов екологічну, технічну та інші види експертиз, а також погоджений в установленому законодавством порядку з органами гірничого нагляду, органами місцевого самоврядування та іншими заінтересо ваними органами. Відповідно до такого проекту здійснює виробничу діяльність відповідач по справі.
Постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 17 березня 2011 року №303 затверджений перелік професій працівників з видобутку (переробки) вугілля та працівників вугледобувних підприємств, яким безоплатно надається вугілля на побутові потреби і до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу яких не включається вартість такого вугілля. При цьому встановлено, що після ліквідації або консервації гірничого підприємства забезпечення вугіллям на побутові потреби непрацевлаштованих працівників, професії яких включені до переліку, здійснюється відповідно до статті 48 Гірничого закону України.
Відповідно до п. 12.10 Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України (з доповненнями і змінами) безоплатне забезпечення вугіллям робітників і пенсіонерів вугільної промисловості здійснюється підприємством, з якого вони пішли на пенсію або працюють, за нормою 5, 9 тон на рік. При цьому зазначено що угода поширюється на працівників, що працюють на умовах найму на підприємствах, в об'єднаннях, компаніях, товариствах, організаціях і установах вугільної промисловості (видобувних, перероблювальних, шахтовуглебудівельних, вугільного машино будування, ДВГРС, реструктуризації підприємств галузі, вуглегеології, галузевої науки, інших підприємствах виробничої та соціальної інфраструктури галузі), що належать до сфери управління Мінпаливенерго України та інших підприємств галузі, у тому числі і ті, що знаходяться у процедурі банкрутства згідно з Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", незалежно від форм власності та господарювання (далі Підприємство), на учнів, що навчаються в галузевій системі підготовки і перепідготовки кадрів, а також на непрацюючих членів профспілок - інвалідів і пенсіонерів галузі, безробітних, звільнених з підприємств галузі. Положення Угоди є обов'язковими до застосування при укладанні угод на рівні компаній, об'єднань (комбінатів), трестів, колективних і індивідуальних трудових договорів для всіх підприємств, що перебувають у сфері дії сторін, незалежно від форм власності та господарювання, а також під час розгляду трудових спорів. Мінпаливенерго, профспілки зобов'язують підприємства, що належать до сфери управління Мінпаливенерго, при укладанні колективних договорів забезпечити виконання встановлених Угодою мінімальних соціальних гарантій працівникам та їхнім сім'ям та не обмежують права трудових колективів у розширенні цих гарантій з власних джерел. Інші Підприємства вугільної промисловості при укладанні колективних договорів можуть застосовувати положення зазначеної Угоди. Затвердження уставу відповідача ОСОБА_2 енергетики та вугільної промисловості України свідчить про його належність до сфери управління міністерства та взяття зобов'язань за цією Галузевою угодою.
Порядок забезпечення паливом на побутові потреби і компенсації витрат за спожиті електроенергію та газ працівниками і пенсіонерами підприємств вугільної промисловості встановлюється колективними договорами на підприємствах відповідно до Гірничого закону України, цієї Угоди, а також, (до приведення нормативно-правових актів у відповідність до Гірничого закону), чинною "Інструкцією про порядок забезпечення трудящих виробничих одиниць, підприємств і організацій вугільної промисловості паливом на побутові потреби" від 11.05.76 та "Інструкцією про порядок компенсації працівникам і пенсіонерам підприємств вугільної промисловості, що мають право на відповідні пільги, витрат за спожиту електроенергію та газ", затвердженої наказом Мінпаливенерго та погодженої з профспілками. Виключення із списків осіб, які мають право безкоштовного отримання вугілля на побутові потреби здійснюється спільним рішенням керівництва підприємства та профспілкового комітеті із зазначенням обґрунтування. Як свідчать матеріали справи рішення про виключення позивача із списків вуглеотримувачів було прийнято відповідачем одноособово, що є порушенням вищезазначеної норми.
Згідно положень Закону України «Про колективні договори і угоди» щодо вимог змісту колективного договору, він повинен обов'язково містити відповідно до норм і положень діючого законодавства встановлення гарантій, компенсацій, пільг для працівників, а умови колективного договору, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними, і їх забороняється включати до договорів і угод.
Аналіз колективного договору, укладеного між адміністрацією та профспілковою
організацією Шахтарської виконавчої дирекції по ліквідації шахт ДП «Донвуглереструктуризация» на 2013-2015 роки свідчить, що в ньому відображені вимоги Галузевої угоди. Він передбачає, що безоплатне забезпечення побутовим вугіллям провадиться всім категоріям вуглеотримувачів (пенсіонерам і працівникам підприємства а також іншим категоріям). Норма видачі побутового палива складає 5900 кг на рік (п.12.10.3, п.12.10).
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушені норми статті 43 Гірничого Закону України, п. 12.10 Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України, постанови Кабінету ОСОБА_2 України від 17 березня 2011 року №303, колективного договору підприємства щодо права позивача на забезпечення паливом та включення його до списку осіб які мають право безкоштовного отримання вугілля на побутові потреби. Також відповідачем не виконаний припис Галузевої угоди щодо погодження з профспілковим комітетом виключення позивача зі списку.
Суд вважає доведеним факт, що позивач працює в вугільній галузі, що підтверджується копією трудової книжки позивача та не заперечується відповідачем. На відповідача розповсюджується дія Гірничого Закону, Галузевої угоди так як воно займається безпосередньо реструктуризацією підприємств галузі і відноситься до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.
Найменування посади позивача передбачено Переліком професій працівників з видобутку (переробки) вугілля та працівників вугледобувних підприємств, яким безоплатно надається вугілля на побутові потреби і до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу яких не включається вартість такого вугілля.
Посилання відповідача на статтю 48 Гірничого Закону України суд вважає безпід ставними, так як дія її норм застосовується виключно після ліквідації або консервації гірничого підприємства. При цьому законодавцем чітко визначене коло осіб на яких розповсюджується норми цієї статті, а саме непрацевлаштованим працівникам за переліком професій, що затверджується Кабінетом ОСОБА_2 України; пенсіонерам, які пропрацювати на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вугледобувних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше ніж 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних з підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше ніж 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше ніж 15 років-для жінок; інвалідам праці; особам, інвалідність яких настала внаслідок загального захворювання у разі, якщо вони користувалися цим правом до настання інвалідності; сім'ям працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які отримують пенсії у зв'язку з втратою годувальника; сім'ям померлих пенсіонерів, які за життя користувалися цим правом, які отримують пенсії у зв'язку із втратою годувальника. Перелік осіб є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Задовольняючи позовні вимоги суд виходить із норм ч. 2 ст. 16 ЦК України, яка передбачає, що одним із способів захисту цивільних прав є визнання права. Визнання права як спосіб захисту порушеного суб'єктивного права полягає у необхідності встановлення фактичної обставини ї надання її правового значення.
Відповідно до положень ч.3 ст.213 ЦПК України, абз.4 п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 № 14 «Про судове рішення у цивільній справі», обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно зясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, вимоги позивача щодо забезпечення побутовим вугіллям є обґрунтованими, її порушене право підлягає поновленню, а позовні вимоги - задоволенню.
Наказом ДП «Донвуглереструктуризація» від 29.03.2013 року №38 найменування відособленого структурного підрозділу Шахтарська виконавча дирекція з ліквідації шахт змінено на Відособлений структурний підрозділ Шахтарська дирекція з виконання проектів ліквідації шахт.
Згідно із частиною 1 статті 88 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати по цій справі, зокрема судовий збір в розмірі 114 грн. 70 коп.
Керуючись ст. ст. 2, 43, 44 Гірничого Закону України, Постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 17 березня 2011 року № 303, ст. ст. 7, 10, 11, 11-1, 60, 208, 209, 212-215, 218, 223, 292, 294 ЦПК Украіни, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» в особі Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт про визнання права на забезпечення побутовим вугіллям, - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби.
Зобовязати Державне підприємство «Донвуглереструктурізація» в особі Відособленого структурного підрозділу Шахтарська дирекція з виконання проектів ліквідації шахт, код ЄДРПОУ 37112123, юридична адреса: 86211, Донецька область, м.Шахтарськ, вул.Крупської, буд.20, включити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, до списку осіб, яким безоплатно надається вугілля на побутові потреби з 01 січня 2013 року на період роботи на даному підприємстві за професією, передбаченою Переліком професій працівників з видобутку (переробки) вугілля та працівників вугледобувних підприємств, яким безоплатно надається вугілля на побутові потреби і до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу яких не включається вартість такого вугілля, затвердженим постановою Кабінету ОСОБА_2 України № 303 від 17 березня 2011 року або до внесення змін до чинного законодавства України з цього питання.
Стягнути з Державного підприємства «Донвуглереструктурізація» в особі Відособленого структурного підрозділу Шахтарська дирекція з виконання проектів ліквідації шахт, код ЄДРПОУ 37112123, юридична адреса: 86211, Донецька область, м.Шахтарськ, вул.Крупської, буд.20, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, судові витрати на оплату судового збору в розмірі 114 грн. 70 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Донецької області через Шахтарський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя Шахтарського міськрайонного суду
Донецької області ОСОБА_3