Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2013 р. Справа № 805/7557/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Бериславської міжрайонної державної податкової інспекції
Херсонської області Державної податкової служби
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення податкового боргу
Бериславська міжрайонна державна податкова інспекція Херсонської області Державної податкової служби звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 3 929,75 гривень. Позивач зазначив, що за відповідачем через несплату в повному обсязі штрафних санкцій, застосованих податковими повідомленнями - рішеннями від 20 липня 2010 року та пені обліковується податковий борг в сумі 3 929,75 гривень.
До судового засідання представник позивача не з'явився, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за відсутності представника управління та про долучення до матеріалів справи документів.
Відповідач про дату, час та місце судового засідання повідомлявся судом належним чином, проте, до судового засідання не з'явився, уповноваженого представника не направив, причин неявки суду не повідомив, письмового відзиву не направив, будь-яких клопотань не надав.
Враховуючи наведене, на підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.
Дослідивши викладені доводи в заяві та наявні в матеріалах справи документи, суд,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) є суб'єктом підприємницької діяльності, обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Згідно даних облікової картки з орендної плати за землю станом на 13 червня 2013 року за відповідачем обліковується податковий борг в сумі 7 047,07 грн., у т.ч. недоїмка 6 862,09 грн., що заявлена до стягнення в сумі 3 767,55 грн. та пеня в сумі 184,99 грн., що заявлена до стягнення в сумі 162,20 грн. Заявлена до стягнення недоїмка є сумою несплачених відповідачем штрафних санкцій за несвоєчасну сплату орендної плати, застосованих податковими повідомленнями - рішеннями від 20 липня 2010 року № 0002581703 та № 0002581704.
У відповідності до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст.ст. 19-1, 61 Податкового кодексу України органи державної податкової служби здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів установлених цим Кодексом.
Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
З огляду на те, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу в відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв до 01 січня 2011 року та главою 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01 січня 2011 року. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.
Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Згідно частини 3 підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
20 липня 2010 року Нововоронцовською міжрайонною державною податковою інспекцією, правонаступником якої є позивач, проведено перевірку відповідача з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань, за наслідком проведення якої складений акт № 0002581703 (арк. справи 22-23). Згідно викладеного в акті в ході проведення перевірки податковою інспекцією встановлено порушення відповідачем граничних строків уплати сум податкових зобов'язань, що є підставою для застосування штрафних санкцій в сумі 1 555,59 грн. (10%) та 2 211,96 грн. (20%) згідно підпункту 17.1.7 пункту 17.1. статті17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
20 липня 2010 року на підставі акту перевірки № 0002581703 прийняті податкові повідомлення-рішення № 0002581703 та № 0002581704 про визначення визначені податкових зобов'язань з орендної плати на землю в сумі 1 555,59 грн. та 2 211,96 грн. відповідно.
Зазначені рішення були отримані відповідачем особисто, що підтверджується корінцями податкових повідомлень - рішень, копії яких наявні в матеріалах справи.
Пеня є сумою коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Згідно підпункту 16.1.1 пункту 16.1 статі 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Підпунктом 16.1.2 пункту 16.1.1 статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачалося, що нарахування пені при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків розпочинається - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом; при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку. (підпункт 16.3.1 пункту 16.1.1 статті 16 Закону)
Пеня є сумою коштів у вигляді відсотків, що виникла у 2010 році внаслідок несвоєчасної сплати.
Згідно наданих позивачем пояснень через сплату відповідачем протягом 2010 року із порушенням встановлених строків податкових зобов'язань визначених в податковій декларації за 2009 рік в зворотному боці облікової картки відображено нарахування пені в сумі 162,20 грн. Згідно даних облікової картки станом на 13 червня 2013 року заявлена до стягнення пеня в сумі 162,20 грн. відповідачем не сплачена (арк. справи 21).
Відповідно до пункту 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податковим боргом (недоїмкою) є зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до п.п. 14.1.175. п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу податковим боргом є сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджено наявність у відповідача податкового боргу в сумі 3 929,75 гривень, з яких недоїмка в сумі 3 767,55 грн. та пеня в сумі 162,20 грн.
Пунктом 113.1 статті 113 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом для стягнення сум грошових зобов'язань. Суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки та збори.
Згідно статті 131 Податкового кодексу України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків. Суми пені зараховуються до бюджетів або державних цільових фондів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки.
Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України, встановлено що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат згідно статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
З огляду на зазначене, на підставі положень Податкового кодексу України, Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Бериславської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 3 929,75 гривень., - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) заборгованість у розмірі 3 929,75 гривень. (три тисячі дев'ятсот двадцять дев'ять гривень 75 копійок) на р/р 33215815700076, код призначення 13050100 одержувач - ГДКСУ у Херсонській області, ЄДРПОУ 37920296, банк м. Херсон ГУДКСУ, МФО 852010.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14 червня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Михайлик А.С.