УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
18 червня 2013 року м. Черкаси Справа № 823/2204/13-а
Суддею Черкаського окружного адміністративного суду Трофімовою Л.В. перевірено матеріали адміністративного позову у справі № 823/2204/13-а
за позовом дочірнього підприємства «Черкаси-Фарма» (далі ДП «Черкаси-Фарма»)
до Соснівського відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції (далі Соснівський ВДВС Черкаського МУЮ)
про визнання неправомірними дій державного виконавця, і постановлено ухвалу.
ДП «Черкаси-Фарма», звернувшись до суду з адміністративним позовом до Соснівського ВДВС Черкаського МУЮ, просить визнати незаконними та протиправними дії державного виконавця Соснівського ВДВС Черкаського МУЮ з опису та арешту майна складеного 15.04.2013р.
Вирішуючи питання про відмову у відкритті провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч.1 ст.2 КАС України).
Визначення поняття «справа адміністративної юрисдикції» наведено у ст.3 КАС України, під якою розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно до КАС України (п.6 ч.1 ст.3) містить положення, згідно з яким адміністративний позов – це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах. Згідно КАС України (ч.2 ст.4) визначено, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення. Предмет адміністративної юрисдикції, тобто коло справ, що належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, визначений КАС України (ст.17). За змістом КАС України (ч.2 ст.2) до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до КАС України (ч.1 ст.181) учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
У матеріалах справи наявна копія постанови про відкриття виконавчого провадження від 29.12.2012р. ВП № 35846174 з виконання наказу, виданого 13.12.2012р. № 08/5026/1207/2012 Господарським судом Черкаської області. Зі змісту вказаної постанови про відкриття виконавчого провадження суд дійшов висновку, що ДП «Черкаси-Фарма» є боржником, а ТОВ «Нова Охорона» - стягувачем. Суддя, зазначає, що згідно Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999р. №606-XIV (ч.4 ст.82) рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, – до відповідного адміністративного суду у порядку, передбаченому законом.
Учасниками виконавчого провадження є державний виконавець, сторони, представники сторін, прокурор, експерти, спеціалісти, перекладачі, суб'єкти оціночної діяльності – суб'єкти господарювання (ч. 1 ст. 7 Закону України «Про виконавче провадження»).
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 8 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом.
Відповідно до вказаних положень Закону України «Про виконавче провадження» боржник –ДП «Черкаси-Фарма» є учасником виконавчого провадження.
Законом України «Про виконавче провадження» (ст. 85) передбачено порядок оскарження дій посадових осіб Державної виконавчої служби. Так, згідно вказаної статті, у виконавчому провадженні на дії (бездіяльність) державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби по виконанню рішення або відмову у здійсненні передбачених цим Законом дій стягувачем чи боржником може бути подана скарга до начальника відповідного органу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, або до відповідного суду. Скарга у виконавчому провадженні по виконанню судових рішень на дії (бездіяльність) державного виконавця або начальника органу державної виконавчої служби подається до суду, який видав виконавчий документ.
На підставі положень КАС України (ст.181, ст.267), Закону України «Про виконавче провадження» (ст.85) ДП «Черкаси-Фарма» має право оскаржити до суду, який видав виконавчий документ, дії державних виконавців із виконання наказу, виданого Господарським судом Черкаської області13.12.2012р. № 08/5026/1207/2012.
З огляду на викладене, такий спір не має встановлених КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватися адміністративним судом.
Позивач може захищати свої права шляхом звернення до суду у порядку Господарського, а не адміністративного судочинства.
За приписами КАС України (п.1 ч.1 ст.109) суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.109 КАС України, ст.7 Закону України «Про судовий збір», суддя,
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ДП «Черкаси-Фарма» до Соснівського ВДВС Черкаського МУЮ про визнання неправомірними дій державного виконавця.
Повернути ДП «Черкаси-Фарма» позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами.
Повернути ДП «Черкаси-Фарма» (18008, м. Черкаси, вул. Смілянська, 122/30) судовий збір у сумі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп. сплачений згідно квитанції від 18.04.2013р. №QS18044646.
Копію ухвали направити ДП «Черкаси-Фарма».
Роз’яснити ДП «Черкаси-Фарма» право звернутися до Господарського суду Черкаської області у порядку ГПК.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 КАС України.
Суддя Л.В.Трофімова