Рішення № 31939199, 18.06.2013, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
18.06.2013
Номер справи
902/664/13
Номер документу
31939199
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

18 червня 2013 р. Справа № 902/664/13

Провадження № 12/902/57/13

за позовом: Прокурора Вінницького району (вул. Чапаєва, 26, смт. Чернівці, Вінницька обл., 23100) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Чернівецької районної державної адміністрації Вінницької області (вул. Леніна, 103/1, смт. Чернівці, Вінницька обл., 23100)

до: Фермерського господарства "Добробут БСГ" (вул. Перемоги, 25, с. Володіївці, Чернівецький р-н., Вінницька обл., 24120, ідент номер 32908871)

про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним

Суд:

Суддя Кожухар М.С.

Секретар судового засідання Матущак О.В.

Представники:

прокурор: Формуга І.Ю.

позивача: Мартиш В. В. - за дорученням

відповідача: Бугай С.Г.- директор

Відділу Держземагенства в Чернівецькому районі Вінницької області: Сандул Р.Г.- за дорученням

ВСТАНОВИВ :

Прокурор Чернівецького району в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Чернівецької районної державної адміністрації Вінницької області звернувся з позовом до Фермерського господарства "Добробут БСГ", в якому просить суд визнати договір оренди земельної ділянки від 23 червня 2005 року, укладений між Чернівецькою районною державною адміністрацією Вінницької області та Фермерським господарством "Добробут БСГ" недійсним на день постановлення рішення.

Ухвалою суду від 08.05.2013р. порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 18.06.2013 року.

В судове засідання 18.06.2013р. з"явились прокурор, представники сторін та викликаний на підставі ст.30 ГПК України представник відділу Держземагенства в Чернівецькому районі Вінницької області.

Прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача позов визнав.

Заслухавши надані в судовому засіданні пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи № 902/664/13 та реєстраційної справи держаної реєстрації договору оренди, суд встановив наступне.

19.10.2004р. Володіївецька сільська рада Чернівецького району Вінницької області прийняла рішення «Про згоду на оренду земельної ділянки із земель резерву СФГ «Добробут БСГ» для вирощування сільськогосподарської продукції», яким надала згоду на надання в оренду СФГ «Добробут БСГ» для вирощування сільськогосподарської продукції 27,6 га земель резерву в урочищі біля пісчаного кар»єру бригади № 2 строком на 10 років з орендною платою 100 грн. за 1 га в рік (оплата поквартально).

08.11.2004р. Чернівецька районна державна адміністрація Вінницької області винесла розпорядження № 168 "Про надання земельної ділянки в оренду Фермерському господарству "Добробут БСГ", відповідно до якого останньому надано в оренду земельну ділянку розміром 27,6 га із земель, що перебувають в запасі Володіївської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 10 років.

23.06.2005р. між Чернівецькою районною державною адміністрацією Вінницької області (Орендодавець) та Фермерським господарством "Добробут БСГ" (Орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Володіївецької сільської ради, відповідно до розпорядження Чернівецької РДА № 168 від 08.11.2004р., .

Згідно з п. 2. Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 27,6 гектраів, у тому числі 27,6 га ріллі.

Відповідно до п. 5. Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 255 399,63 гривень.

Договір укладено на 10 років. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 Договору).

Згідно з п. 9. Договору, Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі, в розмірі 100 грн./ га щорічно.

Орендна плата вноситься у такі строки - щомісячно, пропорційно (п. 11. Договору).

Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (п. 13. Договору).

Відповідно до п. 15. Договору, земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до п.16. Договору, цільове призначення земельної ділянки - вирощування сільгоспкультур.

Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється у 10 днів після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі (п. 20. Договору).

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Невід'ємними частинами договору є : план або схема земельної ділянки, кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об"єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених законом (п. 43. Договору).

Даний договір оренди земельної ділянки зареєстрований у Вінницькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 25 червня 2005 року за № 040582300001.

Наведене стверджується поясненнями учасників судового процесу та матеріалами справи.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши і оцінивши надані докази, суд дійшов такого висновку.

Відповідно ч.3 ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізовує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Згідно з ч.2 ст. 151 Господарського кодексу України порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладення договору), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно зі статтями 118, 123 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладення договору), необхідною умовою отримання земельної ділянки в користування є проект відведення.

Відповідно до пункту "в" ч. І ст.20 та ст.50 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003р. з подальшими змінами і доповненнями землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. № 677 (далі - Порядок).

Цей Порядок визначає механізм розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (п. 1 Порядку).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що проект відведення земельної ділянки (далі - проект відведення земельної ділянки) не розробляється лише у разі, коли:

- земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення;

- земельна ділянка надається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення;

- земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатами земельних торгів).

Передача відповідачу земельної ділянки в оренду, стосовно якої виник спір, до визначеного п. 2 Порядку виключного переліку не відноситься.

Згідно з п. 9 Порядку, проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.

Погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства (п.10 Порядку, ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації").

Лише після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок (п. 11 Порядку).

З пояснень учасників процесу та матеріалів справи вбачається, що головою Чернівецької райдержадміністрації земельну ділянку ФГ «Добробут БСГ» передано в оренду за відсутності погодження органів державного контролю, без розроблення проекту землеустрою та за відсутності технічної документації на земельну ділянку. Окрім цього не проведено відповідну державну експертизу проекту землеустрою.

Таким чином, питання про передачу землі в оренду вирішено без відповідних погоджувальних документів органів державного контролю, чим порушено вимоги ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України та ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації".

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЗУ "Про оренду землі" (в редакції Закону, що діяла на момент підписання оспорюваного договору), відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно зі ст. 6 ЗУ "Про оренду землі" (в редакції Закону, що діяла на момент підписання оспорюваного договору), орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЗУ "Про оренду землі" (в редакції Закону, що діяла на момент підписання оспорюваного договору), істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.

В силу вимог ч. 4 ст. 15 ЗУ "Про оренду землі" (в редакції Закону, що діяла на момент підписання оспорюваного договору), невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.

Всупереч вище наведеним нормам Закону, до підписаного сторонами договору не долучено акту-прийому передачі об'єкта оренди, проект відведення земельної ділянки, акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); в договорі не визначено місце розташування земельної ділянки, що передається оренду, а лише зазначено, що земельні ділянки знаходяться на території Володівецької сільської ради.

Частиною першою ст. 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (ч. 3 ст. 215 ЦК України).

У пункті 2.29. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", Вищий господарський суд України звернув увагу господарських судів на те, що договір оренди земельної ділянки може бути припинений лише на майбутнє, оскільки неможливо повернути вже здійснене за ним користування ділянкою. Одночасно з визнанням договору недійсним господарський суд повинен зазначити в рішенні, що цей договір припиняється лише на майбутнє.

В силу ст. ст. 4-3, 33 ГПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

З урахуванням наведених положень закону, встановлених обставин справи та наданих доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора Чернівецького району в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Чернівецької районної державної адміністрації Вінницької області до Фермерського господарства "Добробут БСГ" підлягають задоволенню; оспорюваний договір - визнанню недійсним та припиненню на майбутнє.

Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 4-3, 33, 43, 49, 82, 84, 115, 116 ГПК України, -

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним договір оренди землі віл 23.06.2005 р., укладений між Чернівецькою районною державною адміністрацією та Фермерським господарством "Добробут БСГ", зареєстрований у Державному реєстрі земель 25.06,2005 р. за № 040582300001, припинивши його на майбутнє.

3. Стягнути з Фермерського господарства "Добробут БСГ" (вул. Перемоги, 25, с. Володіївці, Чернівецький р-н., Вінницька обл., 24120, ідент номер 32908871) до спеціального фонду Державного бюджету України 1147 грн. (одну тисячу сто сорок сім грн.) судового збору.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 20 червня 2013 р.

Суддя Кожухар М.С.

віддрук. прим.:

1 - до справи