Ухвала суду № 31933255, 06.06.2013, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2013
Номер справи
2а-13616/12/0170/8
Номер документу
31933255
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Ухвала

Іменем України

Справа № 2а-13616/12/0170/8

06.06.13 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Дадінської Т.В.,

суддів Омельченка В. А. ,

Дудкіної Т.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (головуючого судді Кушнова А.О. ) від 14.01.2013 по справі № 13616/12/0170/8

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Крим Вино" (вул. Леніна, 128, с. Віліне, Бахчисарайський район, Автономна Республіка Крим,98433)

до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України (вул. Б. Грінченка, 1, м. Київ 1, 01001)

за участю Спеціаліста ДП "Кримстандартметрологія" Держспоживстандарту України Травіної Віри Олександрівни (АДРЕСА_1)

про визнання відмови протиправною та спонукання до виконання певних дій,,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 14.01.2013 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Крим Вино" до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України про визнання відмови протиправною та спонукання до виконання певних дій задоволено: визнано протиправною відмову Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України в погодженні змін №2 до ТУ У 15.9-30848549-017:2008 «Напої винні виноградні десертні та міцні. Технічні умови » та змін №2 до Технологічної інструкції на виробництво напоїв винних виноградних десертних та міцних ТІ 00011050-4949-2008; зобов'язано Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України погодити зміни №2 до ТУ У 15.9-30848549-017:2008 «Напої винні виноградні десертні та міцні. Технічні умови» та зміни №2 до Технологічної інструкції на виробництво напоїв винних виноградних десертних та міцних ТІ 00011050-4949-2008 з урахуванням коду ДКПП 11.04.1. згідно ДК 016:2010; стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Крим Вино» (ЄДРПОУ 36551352) витрати зі сплати судового збору у сумі 32,19 грн. шляхом їх безспірного списання з рахунка суб'єкта владних повноважень - Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України.

Не погодившись з даним рішенням суду відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 14.01.2013 року скасувати, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Згідно заперечення Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Крим Вино" наданого до початку судового засідання, позивач просив залишити апеляційну скаргу Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 14.01.2013 залишити без змін.

До початку судового засідання на адресу суду від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю явки представника (у зв'язку з відрядженням), але колегія суддів зазначає, що чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи, тому зазначене клопотання відповідача підлягаю залишенню без задоволення.

Також ДП "Кримстандартметрологія" Держспоживстандарту України надіслало лист, про неможливість взяти участь у судовому засіданні спеціаліста ДП "Кримстандартметрологія" Держспоживстандарту України Травіної Віри Олександрівни, у зв'язку зі звільненням за власним бажанням.

У судове засідання 06.06.2013 сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.

Згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.

Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування Окружним адміністративним судом АР Крим норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Виноробне підприємство «Діоніс» ЛТД є розробником Технічних умов ТУ У 15.9-30848549-017:2008 «Напої винні виноградні десертні та міцні».

Дані Технічні умови затверджені Міністерством аграрної політики, погоджені Департаментом харчової промисловості Мінагрополітики України, МОЗ України та Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України та зареєстровані Всеукраїнським державним науково-виробничим центром стандартизації, метрології сертифікації та захисту прав споживачів 31.12.2008р. в Книзі обліку за номером 02568182/034375.

На ТУ У 15.9-30848549-017:2008 зазначено код ДКПП 15.94.10 та УКНД - 67.160.10.

Крім того, на ТУ У 15.9-30848549-017:2008 Товариством з обмеженою відповідальністю «Виноробне підприємство «Діоніс» ЛТД розроблена та запроваджена в дію Технологічна інструкція на виробництво напоїв винних виноградних десертних та міцних ТІ 00011050-4949-2008. Дана Технологічна інструкція затверджена Міністерством аграрної політики, погоджена Департаментом харчової промисловості Мінагрополітики України та узгоджена Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України.

Згідно свідоцтв №124602, 124601, 124603, 124600 від 25.06.2010 Товариство з обмеженою відповідальністю «Виноробне підприємство «Діоніс» є власником знаків для товарів і послуг: « 7777 фортові», «Мускатний фейєрверк», «Чарівний бостардо», «Колоритний Приморський».

Матеріали справи свідчать, що між Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Крим Вино» (Ліцензіат) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Виноробне підприємство «Діоніс» (Ліцензіар) укладено ліцензійний договір №2 від22.02.2011р., предметом якого є невиключне право на використання позивачем Технічних умов ТУ У 15.9-30848549-017:2008 «Напої винні виноградні десертні та міцні» від 31.12.2008р. та Технологічної інструкції на виробництво напоїв винних виноградних десертних та міцних ТІ 00011050-4949-2008 від 30.12.2008р., право власності на які має Ліцензіар.

На заміну національного класифікатора ДК 016-97, п. 2 наказу Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457 "Про затвердження та скасування національних класифікаторів" затверджено національний класифікатор України - ДК 016:2010 Державний класифікатор продукції та послуг з наданням йому чинності з 1 січня 2012 року.

Пунктом 4 наказу Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010р. №457 "Про затвердження та скасування національних класифікаторів" з 31 грудня 2012 р. скасовано чинність в Україні класифікаторів, зокрема ДК 016-97 Державний класифікатор продукції та послуг.

Отже для приведення ТУ У 15.9-30848549-017:2008 у відповідність до нового ДК 016:2010 на замовлення позивача розробником були розроблені зміни № 2 до ТУ У 15.9-30848549-017:2008.

У зв'язку з припиненням дії коду ДКПП 15.94.10, визначеного згідно ДКПП ДК 016-97 з 01.01.2013, зазначено новий код ДКПП - 11.04.1 згідно ДК 016:2010.

Також на замовлення позивача розробником були розроблені зміни №2 до ТІ 00011050-4949-2008.

Внаслідок чого, зміни № 2 до ТУ У 15.9-30848549-017:2008 та зміни №2 ТІ 00011050-4949-2008 були погоджені Міністерством АПК та надані позивачем для погодження до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України - відповідача по справі.

Позивач листом від 15.11.2012 №16/11-12, повідомив відповідача про те що ДП «Кримстандартметрологія» Держспоживстандарту України визначило, що продукція, яка виробляється згідно ТУ У 15.9-30848549-017:2008 відноситься до ароматизованих вин та відповідає коду ДКПП 11.04.1 згідно ДК 016:2010. Також доводилося до відома відповідача, що відповідно до експертного висновку Торгово-промислової палати Криму №192-Г/04-13 від 27.07.2012р. продукції, яка виробляється згідно ТУ У 15.9-30848549-017:2008 визначено код 2205101000 згідно УКТ ЗЕД.

Згідно Загальних положень нормативного документу, Державний класифікатор продукції та послуг ДК 016:2010 (скорочено ДКПП ДК 016:2010) - є систематизованим зведенням назв угруповань продукції та послуг, кодування яких побудовано на ієрархічній системі класифікації.

ДКПП ДК 016:2010:

- згармонізовано зі Statistical classification of Products by Activity (CPA) (Статистичною класифікацією продукції та послуг за видами діяльності) редакції 2008 року до рівня підкатегорій, а також з PRODucts of the European COMmunity (PRODCOM) (Переліком промислової продукції Європейського Союзу) редакції 2008 року на рівні позицій;

- узгоджено з ДК 009:2010 "Класифікація видів економічної діяльності" (далі - КВЕД). У ДКПП продукція/послуга - це результат окремого виду економічної діяльності відповідно до КВЕД, тобто кожному угрупованню видів економічної діяльності за КВЕД на ієрархічних рівнях "секція - клас" відповідає угруповання (одне чи кілька) продукції, яка є результатом його виконання;

- пов'язано з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТЗЕД), що відображено через посилання на відповідні коди УКТЗЕД.

До того ж, слід зазначити, що ведення ДКПП здійснює Державне підприємство "Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем" Держспоживстандарту України.

Основні задачі ДКПП

- виконувати комплекс облікових функцій щодо продукції та послуг у межах робіт стосовно державної статистики;

- складати міжгалузевий баланс виробництва й розподілу продукції та послуг відповідно до системи національних рахунків;

- забезпечувати функціювання системи оподаткування суб'єктів господарювання;

- провадити зіставлення національних статистичних даних з даними країн Європейського Союзу;

- використовувати коди продукції та послуг в нормативних документах і сертифікатах відповідності.

Із наведених положень слідує, що основними завданнями Державного класифікатору продукції та послуг ДК 016:2010 є виконання комплексу облікових функцій щодо продукції та послуг у межах робіт стосовно державної статистики; складання міжгалузевого балансу виробництва й розподілу продукції та послуг відповідно до системи національних рахунків; забезпечення функціювання системи оподаткування суб'єктів господарювання; проведення зіставлення національних статистичних даних з даними країн Європейського Союзу; використання кодів продукції та послуг в нормативних документах і сертифікатах відповідності.

Як зазначалося вище, на заміну Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016:2010, який набув чинності з 01.01.2012, до 31.12.2012р. діяв Державний класифікатор продукції та послуг ДК 016-97. Тобто, впродовж 2012 року в період переходу на новий Державний класифікатор продукції та послуг обидва класифікатори діяли одночасно.

Матеріалами справи встановлено, що напис на титульному аркуші Технічних умов ТУ У 15.9-30848549-017:2008, свідчить проте що згідно раніше діючого ДК 016-97 продукція, що виробляється позивачем згідно ТУ У 15.9-30848549-017:2008 віднесена до коду 15.94.10

Відповідно до даного коду 15.94.10 до цієї підкатегорії, яка має назву «Сидр», включені сидр, перрі (вино грушеве) і т.ін.; медовий напій, одержаний від бродіння меду у воді, саке або рисове вино; вина, одержані від бродіння інших фруктових соків (вина з інжиру, фініків чи ягідні вина), овочевих соків, заізюмленого винограду чи інших сухофруктів; вино з голок ялини (ялинове вино), вино з живиці деяких видів пальмових дерев; пікети, одержані бродінням необроблених виноградних вичавок, які вимочені у воді, або шляхом екстракції заброджених виноградних вичавок водою.

Внаслідок чого, позивач звернувся до Державного підприємства «Кримський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації», з метою приведення своєї діяльності у відповідність до нового ДКПП - ДК 016:2010, на що отримав лист від 15.11.2012 року №0205/2980, в якому зазначено, що продукція, що виробляється позивачем по ТУ У 15.9-30848549-017:2008 «Напої винні виноградні десертні та міцні. Технічні умови» на основі виноматеріалів виноградних оброблених з додаванням натуральних ароматизаторів за спеціальною технологією віднесена до ароматизованих вин. Згідно ДК 016:2010 - код ДКПП 11.04.1 «Вермут та інші ароматизовані вина».

Таким чином, встановлені такі обставини, що Держспоживстандарт України є розробником ДКПП 016:2010, про що зазначено в тексті самого ДКПП 016:2010 і є єдиним повноважним органом, що відносить продукцію до відповідного коду ДКПП.

Згідно ДК 016:2010 код 11.04.1, до якого Державне підприємство «Кримський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» віднесло продукцію позивача, має назву «Вермут та інші ароматизовані вина».

Коду ДКПП 11.04.1 ДК 016:2010 відповідає код УКТ ЗЕД 2205.

Таким чином, новий ДК 016:2010 дійсно пов'язаний з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТЗЕД), що відображено через посилання на відповідні коди УКТЗЕД.

До того ж, слід зазначити, що на відміну від чинного ДК 016:2010 раніше діючий ДК 016-97 не був безпосередньо пов'язаний з УКТЗЕД, оскільки не мав посилань на відповідні коди УКТЗЕД.

Підтвердженням факту віднесення продукції до коду 11.04.1 ДК 016:2010 є Експертний висновок Торгово-промислової палати Криму №192-Г/04-13 від 27.07.2012, де зазначено, що продукції, яка виробляється згідно ТУ У 15.9-30848549-017:2008 визначено код 2205101000 згідно УКТ ЗЕД «Вермут та інше виноградне вино, з доданням рослинних або ароматичних екстрактів».

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо доводів позивача стосовно коду ДКПП 15.94.10 згідно ДК 016-97, згідно якого Державний класифікатор продукції та послуг є складовою частиною Державної системи класифікації і кодування техніко-економічної та соціальної інформації. Цей класифікатор розроблено для переходу на міжнародну систему обліку і статистики. Об'єктом класифікації в ДКПП є продукція та послуги, створені внаслідок усіх видів економічної діяльності. ДКПП гармонізований з Державним класифікатором України ДК 009-96 "Класифікація видів економічної діяльності" (КВЕД). Об'єктам класифікації КВЕД на ієрархічних рівнях "секція-клас", як правило, відповідає класифікаційна позиція або група позицій ДКПП. Але ДКПП має більш глибоку деталізацію класифікаційних угруповань продукції та послуг. Це викликано гармонізацією ДКПП з Європейською класифікацією продукції та послуг за видами діяльності (СРА), яка, у свою чергу, пов'язана з Гармонізованою системою опису та кодування товарів (HS) та Комбінованою номенклатурою Європейського співтовариства (CN). Таким чином ДКПП дозволяє приблизно ототожнити продукцію за Європейськими класифікаторами.

Отже коду ДКПП 15.94.10 відповідає код СРА 24220, а вже через код СРА код HS/CN 2206. Код HS/CN не є кодом УКТ ЗЕД. Коду УКТ ЗЕД в ДКПП в редакції ДК 016-97 взагалі немає. За кодом Гармонізованої системи опису та кодування товарів (HS) 220600 значиться Fermented Beverages, тобто ферментовані напої.

Посилання відповідача на ДСТУ 6035:2008 «Вермути. Технічні умови» та частину 1 статті 11 Закону України «Про виноград та виноградне вино», в якій наведено визначення поняття «Вермути», колегія суддів вважає необґрунтованим, оскільки віднесення продукції позивача до вермутів та ароматизованих вин лише на підставі того, що напої винні, які виробляє позивач, класифікуються під кодами ДКПП 11.04.1 та УКТЗЕД 2205, які мають назву «Вермут та інші ароматизовані вина» та «Вермут та інше виноградне вино, з доданням рослинних або ароматичних екстрактів» відповідно - є помилковим.

Отже позивач не виробляє ані вермути, ані ароматизовані вина, на чому безпідставно наполягає відповідач, оскільки продукція, яку виробляє позивач згідно ТУ У 15.9-30848549-017:2008 має назву «Напої винні виноградні десертні та міцні».

Крім того, відповідно до висновку ДП «Кримстандартметрологія» Держспоживстандарту від 15.11.2012р. №0205/2980 напої винні виноградні десертні та міцні, які виробляються позивачем, лише відносяться до цього коду, а не є вермутами та ароматизованими винами за своїм складом.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підтвердження відповідності» сертифікат відповідності - це документ, який підтверджує, що продукція, системи якості, системи управління якістю, системи екологічного управління, персонал відповідає встановленим вимогам конкретного стандарту чи іншого нормативного документа, визначеного законодавством.

Таким чином, ТОВ «Агрофірма Крим Вино» виданий сертифікат відповідності на продукцію - Напої винні виноградні десертні та міцні торгової марки «Пандора» UA1.019.Х001796-12 з терміном дії з 22.02.12 до 26.05.13, в якому зазначений код ДКПП 15.94.10 (а.с.101).

Отже сертифікат відповідності є документом, який підтверджує, що продукція відповідає встановленим вимогам конкретного стандарту чи іншого нормативного документа, визначеного законодавством, в даному випадку продукція відповідає нормативному документу ТУ У 15.9-30848549-017:2008 «Напої винні виноградні десертні та міцні. Технічні умови», який і зазначений в даному сертифікаті. Суд наголошує, що сертифікат відповідності не є належним документом, що ідентифікує продукцію за кодом УКТ ЗЕД. Окрім того, графа, призначена для зазначення коду УКТ ЗЕД, в сертифікаті відповідності незаповнена.

Судом першої інстанції встановлено та не приймається до уваги колегією суддів доводи відповідача про те, що визначення коду ДКПП 15.94.10 згідно ДК 016-97 є вірним, оскільки напої, які виробляються позивачем, виготовляються шляхом купажування виноматеріалів виноградних оброблених сухих, кріплених білих, рожевих та червоних, з додаванням концентрованого виноградного соку або/і консервованого виноградного сусла, екстрактів плодів та ягід, спирту етилового ректифікованого, цукрового сиропу або цукру, кислоти лимонної та за необхідності барвників натуральних харчових, ароматизаторів та води питної підготовленої, через що така продукція відноситься по коду УКТЗЕД до товарної позиції 2206 00 «Інші заброджені напої, зокрема, суміші зі заброджених напоїв», що відповідно до ДК 016-97 відповідає коду 15.94.10, який було присвоєно при погодженні та затвердженні ТУ У 15.9-30848549-017:2008, який за новим класифікатором ДК 016:2010 відповідає коду ДКПП 11.03.10 «Напої, інші, отримані бродінням (наприклад сидр, грушевий сидр, (перрі), медовий напій), напої змішані з умістом алкоголю».

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» спирт етиловий, коньячний і плодовий, спирт етиловий ректифікований виноградний, спирт етиловий ректифікований плодовий, спирт-сирець виноградний, спирт-сирець плодовий, алкогольні напої та тютюнові вироби повинні відповідати вимогам затверджених і зареєстрованих у встановленому законодавством порядку нормативних документів, які діють в Україні.

Відповідно до частини 3 статті 11 Закону України «Про стандартизацію» стандарти застосовуються на добровільній основі, за винятком випадків, коли застосування цих стандартів вимагають технічні регламенти.

Відповідно до п.3.2. ДСТУ 1.3:2004 «Правила побудови, викладання, оформлення, погодження, прийняття та позначання технічних умов» встановлено, що Технічні умови розробляють ініціативно або на замовлення, якщо нема національних стандартів на розроблювану продукцію; потрібно конкретизувати, доповнити або підвищити вимоги чинних стандартів на дану продукцію, розширення асортименту (в таких ТУ мають бути лише вимоги, які відмінні від установлених цими стандартами, не повторюючи вже регламентованих норм та положень).

Також колегія суддів зазначає, що в Україні є нормативний документ ДСТУ 6038:2008 «Напої на основі вина. Загальні технічні умови», який встановлює загальні обов'язкові вимоги щодо якості продукції, дотримання яких гарантує безпеку для життя і здоров'я населення та забезпечує охорону довкілля, що викладені в п.4.1.5; 4.1.7; 4.1.8; 4.1.9 та розділах 5, 6, 10.

Із наведеної норми слідує, що на продукцію позивача поширюються вимоги Національного стандарту, який встановлює загальні технічні умови, а відтак ТУ У 15.9-30848549-017:2008 «Напої винні виноградні десертні та міцні. Технічні умови» не повинні суперечити ДСТУ 6038:2008 лише в частині, що встановлює загальні обов'язкові вимоги щодо якості продукції, дотримання яких гарантує безпеку для життя і здоров'я населення та забезпечує охорону довкілля, що викладені в п.4.1.5; 4.1.7; 4.1.8; 4.1.9 та розділах 5, 6, 10.

З зазначеного вище встановлено, що позивач виробляє винні напої на підставі нормативного документу, яким є ТУ У 15.9-30848549-017:2008 «Напої винні виноградні десертні та міцні. Технічні умови», які зареєстровані та погоджені в установленому порядку.

Відповідно до пункту 3.4.1. цих Технічних умов для виробництва напоїв застосовують зокрема цукор білий згідно ДСТУ 4623, воду питну згідно ГОСТ 2874, барвники натуральні харчові згідно з ДСТУ 6845 або згідно з іншою чинною нормативною документацією, що дозволені центральним органом виконавчої влади, ароматизатори харчові, дозволені центральним органом виконавчої влади.

Отже у використанні в винних напоях, що виробляються позивачем на підставі ТУ У 15.9-30848549-017:2008 та ТІ 00011050-4949-2008 не вбачається ароматизаторів, барвників та води ознак фальсифікації виноробної продукції, через дотримання позивачем загальних обов'язкових вимог до продукції, що виробляється.

Матеріали справи свідчать, що залучена до участі у справі в якості спеціаліста ДП «Кримстандартметрологія» Дерспоживстандарту України Травіна Віра Олександрівна, яка обіймає посаду начальника відділу стандартизації та наукової діяльності ДП «Кримстандартметрологія» надала письмові пояснення та підтвердила протиправність висновків відповідача. Спеціаліст зазначила, що код згідно ДКПП 11.03.10 відповідно ДК 016:2010 є абсолютно невірним. При визначенні позивачу коду ДКПП на «напої винні виноградні» було використано блок ідентифікації продукції, наведений в ДК 016:2010; визначено розділ - 11 (напої); визначено клас - 04 (напої, отримані збродженням, недистильовані, інші); визначена категорія - 1 (вермути та інші ароматизовані вина зі свіжого винограду). Спеціаліст пояснила, що ДП «Кримстандартметрологія» Держспоживстандарту України не стверджує, що напої винні виноградні є «ароматизованими винами», а лише зазначає, що даний вид продукції відноситься до ароматизованих вин, оскільки в ДК 016:2010 відсутня категорія «напою виноградного винного».

Також пояснення спеціаліста Травіної В.О. заслуговують на увагу і в тому, що ДК 016-97 є більш деталізованим на відміну від ДК 016:2010, який є більш зжатим та згрупованим. При цьому для віднесення продукції до того чи іншого коду ДКПП використовуються групові види продукції. Віднесення продукції до коду 11.03.10 ДК 016:2010 неможливо, оскільки вся група 11.03 цього класифікатору - це «Сидр та інші плодові вина», а отже це виключно плодові вина, до яких не відносяться напої винні.

Законом України «Про виноград та виноградне вино» врегульовані правові відносини у сфері виноградарства та виноробства України, пов'язані з веденням виноградників та виробництвом винограду, вина та інших продуктів виноробства, визначає регламентацію і контроль в цих галузях виробництва, права і обов'язки виробників, повноваження органів виконавчої влади і спрямований на посилення боротьби з фальсифікацією виноробної продукції в Україні; дія цього Закону поширюється на юридичних та фізичних осіб, господарська діяльність яких включає виробництво, реалізацію, експорт та імпорт товарної продукції в галузі виноградарства і виноробства.

Законом України «Про виноград та виноградне вино» визначено поняття «виноробна продукція» - вина тихі, шампанські, ігристі та газовані, вермути, бренді, коньяки і алкогольні напої виноградного походження.

Законом України «Про виноград та виноградне вино» передбачено, що алкогольні напої виноградного походження відносяться до виноробної продукції, тому використовувати 11 ДК 016:2010 з класом 03 (11.03 сидр та інші плодові вина) є недопустимим.

Таким чином напої виноградні за своїм складом ближче до ароматизованих вин, ніж до плодових вин, оскільки ДСТУ 6036:2008 «Вина плодово-ягідні. Загальні технічні умови» взагалі не передбачає використання виноматеріалу виноградного при виготовленні плодово-ягідних вин.

Стосовно присвоєння продукції кодів за УКТЗЕД колегія суддва зазначає наступне.

Порядок ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 428 (далі - Порядок № 428), цей порядок визначає процедуру ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД).

Відповідно до п. 2 Порядку № 428 УКТ ЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України», що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі та здійснення митного оформлення товарів.

УКТ ЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації (далі - Гармонізована система) з урахуванням Комбінованої номенклатури Європейського Союзу (далі - Комбінована номенклатура) (пункт 3 Порядку № 428).

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 року № 671/97-ВР зі змінами та доповненнями торгово-промислові палати створюються з метою сприяння розвиткові народного господарства та національної економіки, її інтеграції у світову господарську систему, формуванню сучасних промислової, фінансової і торговельної інфраструктур, створенню сприятливих умов для підприємницької діяльності, всебічному розвиткові усіх видів підприємництва, не заборонених законодавством України, науково-технічних і торговельних зв'язків між українськими підприємцями та підприємцями зарубіжних країн.

Згідно з ч. 2 ст. 3 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» завданнями торгово-промислових палат є: сприяння розвиткові зовнішньоекономічних зв'язків, експорту українських товарів і послуг, подання практичної допомоги підприємцям у проведенні торговельно-економічних операцій на внутрішньому та зовнішньому ринках, освоєнні нових форм співробітництва; представлення інтересів членів палати з питань господарської діяльності як в Україні, так і за її межами; організація взаємодії між суб'єктами підприємницької діяльності, координація їх взаємовідносин з державою в особі її органів; участь в організації в Україні та за кордоном професійного навчання і стажування фахівців - громадян України з питань підприємництва, розвитку конкуренції, а також у розробленні та реалізації державних і міждержавних програм у цій галузі; надання довідково-інформаційних послуг, основних відомостей, що не є комерційною таємницею, про діяльність українських підприємців і підприємців зарубіжних країн згідно з національним законодавством, сприяння поширенню, зокрема через засоби масової інформації, знань про економіку і науково-технічні досягнення, законодавство, звичаї та правила торгівлі в Україні і зарубіжних країнах, можливості зовнішньоекономічного співробітництва українських підприємців; сприяння в організації інфраструктури інформаційного обслуговування підприємництва; надання послуг для здійснення комерційної діяльності іноземним фірмам та організаціям; встановлення і розвиток зв'язків з іноземними підприємцями, а також організаціями, що об'єднують або представляють їх, участь у роботі міжнародних неурядових організацій та інших спільних організацій; сприяння розвитку торгових та інших чесних звичаїв у підприємницькій діяльності, участь у розробленні правил професійної етики у конкуренції для різних сфер підприємницької діяльності, галузей економіки, спілок та об'єднань підприємців; виконання інших завдань, передбачених її статутом.

Статтею 11 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» встановлено, що торгово-промислові палати мають право: проводити за дорученням державних органів незалежну експертизу проектів нормативно-правових актів з питань економіки, зовнішньоекономічних зв'язків, а також з інших питань, що стосуються прав та інтересів підприємців; представляти і захищати законні інтереси торгово-промислової палати або за дорученням її членів їх інтереси; надавати за дорученням українських та іноземних юридичних і фізичних осіб послуги, пов'язані із захистом їх прав та інтересів, відповідно до законодавства України та міжнародних договорів України; звертатися за дорученням осіб, права яких порушені, до Антимонопольного комітету України із заявами про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції; проводити на замовлення українських та іноземних підприємців експертизу, контроль якості, кількості, комплектності товарів (у тому числі експортних та імпортних) і визначати їх вартість; засвідчувати і видавати сертифікати про походження товарів, сертифікати визначення продукції власного виробництва підприємств з іноземними інвестиціями та інші документи, пов'язані із здійсненням зовнішньоекономічної діяльності; здійснювати декларування зовнішньоторговельних вантажів у випадках, передбачених законом; організовувати міжнародні виставки, національні виставки іноземних держав і окремих іноземних фірм, забезпечувати підготовку і проведення виставок українських товарів в Україні та за її межами; організовувати семінари, конференції, ділові переговори з економічних питань за участю українських підприємців та іноземних фірм як в Україні, так і за її межами; укладати необхідні для виконання функцій палат зовнішньоекономічні та інші угоди з українськими та іноземними суб'єктами підприємницької діяльності, а також з окремими громадянами; видавати інформаційні, довідкові, рекламні та методичні матеріали з питань своєї діяльності, а також газети, журнали та інші друковані матеріали для забезпечення підприємницької діяльності; створювати, реорганізовувати і ліквідовувати підприємства та інші організації з метою виконання статутних завдань у порядку, встановленому законом; самостійно визначати методи здійснення своєї діяльності, встановлювати структуру, штатний розпис, чисельність працівників, форми і розміри оплати та матеріального стимулювання їхньої праці згідно з законодавством України; створювати за ініціативою учасників спору третейські суди відповідно до законодавства України, галузеві або територіальні комітети (ради) підприємців, цільові секції фахівців-консультантів; виконувати інші повноваження, що не суперечать законодавству України.

Із наведеної норми слідує, що методичні та експертні документи, видані торгово-промисловими палатами в межах їх повноважень, є обов'язковими для застосування на всій території України.

Частиною 2 ст. 69 Митного кодексу України від 13.03.2012 року встановлено, що митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.

В наслідок чого, застосування УКТ ЗЕД, роз'яснення та визначення цих кодів можуть надаватися або митними органами виключно для митних цілей або Торгово-промисловими палатами.

Тому думка Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України про те, що продукція, яка виробляється позивачем згідно ТУ У 15.9-30848549-017:2008 «Напої винні виноградні десертні та міцні. Технічні умови» відповідає та оподатковується відповідно коду УКТ ЗЕД 2206 «Інши заброджені напої, зокрема суміші із заброджених напоїв» є необґрунтованою та виходить за межі компетенції органу ДПС.

Колегія суддів погоджується з думкою суду першої інстанції, стосовно не прийняття в обґрунтування відповідачем своєї позиції лист Державної митної служби України від 05.06.2012 року №16/2-16.2/1195, оскільки відповідно до ст. 69 Митного кодексу України митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, наданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД. В контексті спірних правовідносин слід зазначити, що товар до митного оформлення не надавався, отже вказаний лист носить лише загальний інформаційний характер. Отже, відносини, що виникають у сфері справляння внутрішніх податків та зборів, не відносяться до компетенції Держмитслужби України, про що і було зазначено Держмитслужбою у вказаному листі.

Статтею 215.3.1. Податкового кодексу України встановлена залежність акцизного податку саме від коду товару згідно УКТ ЗЕД, а не від коду товару згідно ДКПП, отже код товару згідно ДКПП взагалі не може братися до уваги при визначенні ставки акцизного податку.

Враховуючи зазначене, судова колегія Севастопольського апеляційного адміністративного суду прийшла до висновку, що суд першої інстанції виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всесторонньо перевіривши обставини справи, вирішив справу відповідно до норм матеріального права, які підлягають застосуванню до даних правовідносин та прийняв рішення з урахуванням усіх обставин справи у їх сукупності, що мають значення для прийняття рішення, а отже апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а судове рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 14.01.2013 по справі № 13616/12/0170/8 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя підпис Т.В. Дадінська

Судді підпис В.А.Омельченко

підпис Т.М. Дудкіна

З оригіналом згідно

Головуючий суддя Т.В. Дадінська