ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______
УХВАЛА
17 червня 2013 року Справа № 12/125б.
Суддя Палей О.С. розглянувши матеріали за заявою
кредитора - Луганської міської ради Луганської області, м. Луганськ
до боржника - Приватного акціонерного товариства "Луганськспецтехкомплект", м. Луганськ
про визнання поточних грошових вимог
представники сторін:
від кредитора - Шинкарьова О.А., головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність № И01/03-31/1781/0/2-12 від 19.03.2012, Луганська міська рада Луганської області;
від кредитора - Дубінін С.В., довіреність № 1 від 11.01.2013, ТОВ "Луганська спеціалізована торгівельна компанія";
від ліквідатора - Проценко О.Г., довіреність № лс-137 від 03.06.2013; представник ліквідатора ПАТ "Луганськспецтехкомплект";
ліквідатор - Клименко М.А. - не прибув;
обставини справи: банкрутство порушене за загальною процедурою, встановленою Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 року № 2343-XII, в редакції Закону України від 30 червня 1999 року № 784-XIV; ліквідаційна процедура проводиться за Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 року № 2343 - ХІІ (в редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212-VІ, який набрав чинності з 19.01.2013) з урахуванням приписів пункту 1-1 Розділу Х "ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ" цього закону; розгляд у судовому засіданні заяви від 25.04.2013 № 01/03-22/2704/0/2-13 Луганської міської ради Луганської області із поточними грошовими вимогами в сумі 1 449 657 грн. 88 коп. до банкрута.
Розглянувши матеріали справи та додатково надані, заслухавши пояснення представників кредитора та ліквідатора, суд
встановив:
Постановою від 11.03.2013 Господарським судом Луганської області було достроково припинено процедуру санації Приватного акціонерного товариства "Луганськспецтехкомплект", введеної судом до 08.11.2013 та звільнено арбітражного керуючого Бугулян О.А. від виконання повноважень розпорядника майна у справі; визнано банкрутом боржника Приватне акціонерне товариство "Луганськспецтехкомплект", м. Луганськ, пров. Краснодонський, буд. 4, ідентифікаційний код 01242366 та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, тобто до 11.03.2014р.; ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Клименка Михайла Анатолійовича, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1; свідоцтво на право здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № НОМЕР_2 від 07.02.2013, на якого покладено обов'язок здійснити публікацію оголошення про визнання боржника банкрутом у офіційних друкованих органах Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України (газети "Голос України" або "Урядовий Кур'єр"), провести ліквідаційну процедуру та у строк до 12 місяців з дня винесення даної постанови подати до суду звіт про роботу та ліквідаційний баланс банкрута.
29.04.2013 (згідно власноручного надпису представника та штампу суду) до суду від Луганської міської ради Луганської області надійшла заява від 25.04.2013 № 01/03-22/2704/0/2-13 із поточними грошовими вимогами в сумі 1 449 657 грн. 88 коп. до банкрута.
Відповідно до абз. 4 ч. 8 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 року № 2343 - ХІІ (в редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212-VІ, який набрав чинності з 19.01.2013) поточні кредитори з вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, можуть пред'явити такі вимоги після прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
Згідно ч. 1 ст. 38 Закону вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.
Як зазначено у ч. 2 ст. 41 Закону ліквідатор з дня свого призначення заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими.
З метою з'ясування обставин справи за заявою, в тому числі щодо періоду виникнення боргу суд призначив її до розгляду у судовому засіданні.
Судом встановлено, що ліквідатор проти заявлених вимог заперечує в повному обсязі, у зв'язку з чим суд поточні грошові вимоги Луганської міської ради в сумі 1 449 657 грн. 88 коп. розглядає за суттю.
Як вбачається з матеріалів поданої заяви, кредитором заявлена заборгованість ПАТ "ЛСТК з орендної плати за землю, що утворилась з 28.12.2010 по теперішній час (поточна заборгованість), яка складає 1 449 657 грн. 88 коп., в тому числі:
- по договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 10.05.1995, зареєстровано 01.06.1995 № 835 зі змінами до нього заборгованість з орендної плати у сумі 229 811 грн. 55 коп. за період з 01.01.2011 року по 31.03.2013 року;
- по договору оренди землі від 21.12.2004, реєстрація від 28.12.2004 № 5295 заборгованість з орендної плати у сумі 168 456 грн. 83 коп. за період з 28.12.2010 року по 28.02.2013 року;
- по договору оренди землі від 11.05.2007, реєстрація від 29.08.2007 № 040740200145 заборгованість з орендної плати у сумі 810 755 грн. 19 коп. за період з 28.12.2010 року по 28.02.2013 року;
- по договору оренди землі від 11.05.2007, реєстрація від 29.08.2007 № 040740200146 заборгованість з орендної плати у сумі 240 544 грн. 31 коп. за період з 28.12.2010 року по 28.02.2013 року.
Ліквідатор заперечує проти заявлених вимог посилаючись на те, що у зв'язку з надмірною сплатою податку у товариства створилася переплата орендної плати за землю в сумі 245 100 грн.
Як зазначає боржник, враховуючи те, що при здійсненні контролю за правильністю обчислення і справляння орендної плати Ленінська МДПІ у м. Луганську, для проведення розрахунку, використовувала інформацію, зазначену у Довідках про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на певний рік, підготовлених Управлінням Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, AT "ЛСТК" не мало можливості подати податкову декларацію з розрахунком орендної плати, здійсненим згідно з умовами укладених з Луганською міською радою договорів оренди землі.
На думку боржника, подання податкової декларації з розрахунком орендної плати, здійсненим на підставі договорів оренди, призвело би до виникнення податкової заборгованості у AT "ЛСТК".
Жодних додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок, які б передбачали зміну розміру орендної плати, між Луганською міською радою та AT "ЛСТК" не укладалися; втім, вищезазначена ситуація спричинила надмірну сплату податку.
Листом від 26.11.2009 р. № ЛС-892 АТ "ЛСТК" звернулося до Луганської міської ради з пропозицією повернути підприємству або зарахувати на рахунок майбутніх платежів суму надмірно сплаченої орендної плати за період 2008-2009 років в розмірі 409 363,42 грн.
У відповідь на вищезазначене звернення Луганська міська рада листом від 27.01.2010р. №01/03-13/332/0/2-10 з посиланням на п. 13, 14 договору оренди землі від 11.05.2007р., зареєстрований 29.08.2007р. за №040740200145 та договору оренди землі від 11.05.2007р., зареєстрований 29.08.2007р. за №040740200146 повідомило, що у AT «ЛСТК» не має переплати по орендній платі за землю (копія листа додається).
У лютому 2010 року AT "ЛСТК" звернулося до Господарського суду Луганської області з позовом до Луганської міської ради про визнання частково недійсними договору оренди землі від 11.05.2007р., зареєстрований 29.08.2007р. за №040740200145 та договору оренди землі від 11.05.2007р., зареєстрований 29.08.2007р. за №040740200146.
Рішенням Господарського суду Луганської області від 27.05.2010р. по справі №14/99пд було визнано недійсними пункти 14 договорів оренди землі від 11.05.2007р., державна реєстрація 29.08.2007р. №040740200145 та від 11.05.2007р., державна реєстрація 29.08.2007р. №040740200146.
Постановою Луганського апеляційного господарського суду від 22.06.2010р. рішення Господарського суду Луганської області від 27.05.2010р. по справі №14/99пд залишено без змін та набрало законної сили.
Луганська міська рада вважає, що розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договорами оренди землі, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки. У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.
Ррішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Луганська; згадане рішення набуло чинності 01.03.2008 року, при цьому рішення від 22.12.2000 № 22/4 втратило чинність. Рішення було опубліковано у міській щотижневій громадсько-політичній газеті "Жизнь Луганска" від 02.04.2008 №14 (924) і є чинним та обов'язковим для виконання на всій території м. Луганська, у встановленому порядку не скасоване та не визнане недійсним.
Таким чином, на думку кредитора, боржник протягом 2008 - 2010 років, отримуючи відповідні довідки в органі, уповноваженому орендодавцем, подаючи декларації до Ленінської ДПІ, підставно сплачував орендну плату за договорами оренди землі з урахуванням рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10.
Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши доводи сторін та надані до матеріалів заяви докази, суд дійшов висновку, що грошові вимоги Луганської міської ради до ПАТ "Луганськспецтехкомплект" в сумі 1 449 657 грн. 88 коп. слід відхилити виходячи з наступних підстав.
Відповідно до статті 21 Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Тотожна норма міститься в пп. 14.1.136 Податкового кодексу України, за приписами якої орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно з п. 288.1. статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4. ст. 288 ПКУ). ПКУ містить лише гранічні (мінімальний та максимальний) розміри орендної плати (п. 288.5).
В силу ст. 9 ПКУ до переліку загальнодержавних податків та зборів входить плата за землю.
Згідно із пп. 14.1.147 ст. 14 ПКУ плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" одним із завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Таким чином системний аналіз наведених норм законодавства дає підстави дійти висновку, що орендна плата за земельну ділянку має подвійну правову природу, а саме: це передбачений договором оренди землі платіж та одночасно - одна із форм плати за землю, яка є податком, проте підставою розрахунку орендної плати є саме договір оренди земельної ділянки.
Положеннями Податкового кодексу України передбачено, що питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін в договорі оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі оренди.
Отже, саме умови договору (включаючи і умову щодо розміру орендної плати) є обов'язковими для виконання сторонами і орендодавець (відповідна рада) має право вимагати сплати, а орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, що є предметом такого договору, у визначеному договором розмірі.
Слід також зауважити, що вимоги пп. 288.5.1 ПКУ щодо мінімального розміру орендної плати стосуються узгодження розміру орендної плати при укладенні договору або ж при внесенні змін до нього, втім, ніяк не можуть вважатися зобов'язанням орендаря, встановленим ПКУ, оскільки у самому ПКУ (п. 288.1) вказано, що підставою для нарахування орендної плати є договір, а не Кодекс.
Отже, органи державної податкової служби, як контролюючі органи з питань правильності визначення та сплати податків, мають право перевіряти правильність визначення та сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності лише на підставі договорів оренди таких земельних ділянок.
Те, що п. 288.5 ПКУ закріплює мінімальне та максимальне значення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності означає лише те, що орендна плата за такі земельні ділянки є регульованим законодавством податком.
Втім, ні ПКУ, ні будь-який інший нормативно-правовий акт не містить норм, які б зобов'язували орендаря сплачувати орендну плату у розмірі, що не відповідає розміру, визначеному в договорі оренди, і сплачувати її в більшому розмірі в разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати до внесення змін до самого договору оренди.
Суд не може погодитися з доводами Луганської міської ради, що у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки автоматично змінюється відповідно і розмір земельного податку з огляду на наступне.
Відповідно до п. 34 ч. 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, в тому числі, питання регулювання земельних відносин.
Розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством (п. 13 Типового договору оренди землі, затвердженого Постановою КМУ від 03.03.2004 р. № 220).
Отже, в разі законодавчої зміни орендної плати за землю орган місцевого самоврядування зобов'язаний прийняти відповідне рішення. Проте діюче законодавство не містить норми щодо обов'язку прийняти у цьому випадку рішення про внесення змін до конкретного договору оренди земельної ділянки.
Враховуючи зазначене та положення п. 13 Типового договору оренди землі, можна дійти висновку, що наявність загального рішення відповідної ради щодо зміни орендної плати (без конкретизації договорів) є достатньою умовою та правовою підставою для внесення змін до конкретного договору оренди земельної ділянки у добровільному або судовому порядку.
Втім, до укладених між кредитором та боржником договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 10.05.1995, зареєстрованого 01.06.1995 № 835 та договорів оренди землі від: 21.12.2004, реєстрація від 28.12.2004 № 5295, року; від 11.05.2007, реєстрація від 29.08.2007 № 040740200145 від 11.05.2007, реєстрація від 29.08.2007 № 040740200146 зміни щодо розміру орендної плати за землю у встановленому законом порядку не були внесені, а, відтак, у боржника відсутній обов'язок сплачувати її в більшому розмірі, навіть в разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати, до внесення змін до самого договору оренди.
Таким чином, стягнення орендної плати у не передбаченому договором розмірі, навіть у разі її законодавчої зміни, тобто без внесення відповідних змін до договору, є неправомірним.
На вимогу суду Ленінська МДПІ в м. Луганську надала суду довідку про стан розрахунків ПАТ "Луганськспецтехкомплект", м. Луганськ, пров. Краснодонський, буд. 4, ідентифікаційний код 01242366 з бюджетом з орендної плати за землю за період з 28.12.2010 по 01.05.2013 та розміру податкового боргу за даним податком.
Також податковий орган повідомив, що ПАТ "Луганськспецтехкомплект" за рішеннями суду надані 30.03.11 уточнюючи податкові декларації з плати за землю (орендна плата) на зменшення за 2008р. у сумі 251 865,24, за 2009р. у сумі - 347040,67 грн., за 2010р. - у сумі 367 516, 07 грн.
Згідно з листом Ленінської МДПІ в м. Луганську № 13586/10 від 05.06.13, за особовим рахунком з орендної плати ПАТ "Луганськспецтехкомплект" станом на 04.06.2013 рахується переплата у сумі 245 187,57 грн. Зазначену інформацію суд вважає належним доказом в розумінні ст. 34 ГПК України.
На підставі вищевикладеного суд грошові вимоги Луганської міської ради Луганської області до ПАТ "Луганськспецтехкомплект" в сумі 1 449 657 грн. 88 коп. відхиляє.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 23, 37 - 46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 41, 86, 87 ГПК України, суд
у х в а л и в:
1. Грошові вимоги Луганської міської ради Луганської області до ПАТ "Луганськспецтехкомплект" в сумі 1 449 657 грн. 88 коп. відхилити.
2. Дану ухвалу надіслати:
ѕ кредитору - Луганській міській раді Луганської області (вул. Коцюбинського, 14, м. Луганськ, 91000);
ѕ голові комітету кредиторів - ПАТ "Ерсте Банк" в особі Луганської філії (за двома адресами: поштовою головного управління - вул. Дегтярівська, 33 "в", м. Київ, 03057 та на адресу Центрального відділення ПАТ "Ерсте Банк" у м. Луганську вул. К. Маркса, 63, м. Луганськ, 91055) - до відома;
ѕ банкруту (пров. Краснодонський, 4, м. Луганськ, 91047);
ѕ ліквідатору - арбітражному керуючому Клименку М.А. (АДРЕСА_1);
ѕ Ленінській МДПІ у м. Луганську (кв. Шевченка, 38А, м. Луганськ).
Суддя О.С.Палей
Надр. 7 прим.
1 - до справи
2-7 - відповідно до п. 2 ухвали
Вих. № 368
6
20.06.2013