Постанова № 31930361, 03.06.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2013
Номер справи
808/2521/13-а
Номер документу
31930361
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2013 року (11 год.14хв.)Справа № 808/2521/13-а м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Лазаренка М.С.

при секретарі Кретові К.С.

за участю:

представника позивача - Вовка С.В.,

представника відповідача - Данилевського С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Новомиколаївської районної організації Українського товариства мисливців і рибалок

до: Начальника Реєстраційної служби Новомиколаївського районного управління юстиції Запорізької області Данилевського Сергія Анатолійовича

про визнання дій противоправними та зобов'язання винити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Новомиколаївської районної організації Українського товариства мисливців і рибалок (далі НРОУТМР, або позивач) до Начальника Реєстраційної служби Новомиколаївського районного управління юстиції Запорізької області Данилевського Сергія Анатолійовича (далі відповідач) в якому просить:

визнати протиправними дії начальника Реєстраційної служби Новомиколаївського районного управління юстиції Запорізької області Данилевського С.А. щодо відмови у здійсненні реєстрації змін у складі керівних органів та статуту Новомиколаївської районної організації Українського товариства мисливців і рибалок.

зобов'язати начальника Реєстраційної служби Новомиколаївського районного управління юстиції Запорізької області Данилевського С.А. здійснити реєстрацію змін у складі керівних органів та статуту Новомиколаївської районної організації Українського товариства мисливців і рибалок на підставі поданих документів.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та надав пояснення антологічні викладеним в позові.

Представник відповідача проти позову заперечував, та надав пояснення антологічні викладеним в письмових запереченнях на позов. Просив в задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) сторонам проголошено вступну та резолютивну частину постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Відповідно до ст. 41 КАС України, у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи судом установлені наступні обставини.

Новомиколаївська районна організація Українського товариства мисливців і рибалок, є юридичною особою, зареєстрованою Новомиколаївським районним управлінням юстиції Запорізької області 12.06.2002 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію об'єднання громадян №8 і Новомиколаївською районною державною адміністрацією, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи № 514891 від 12.06.2002 року, яку внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців під №10901200000000064 та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 26183274.

10.02.2013 року Новомиколаївською районною організацією Українського товариства мисливців і рибалок було проведено позачергову конференцію, на якій прийнято рішення про внесення змін до керівного складу організації та прийнято зміни до статуту.

11.02.2013 року повідомлення про зміни у складі керівних органів та статуту і всі необхідні документи, які передбачені ст.14 Закону України «Про громадські об'єднання» для здійснення реєстрації змін, було подано до Реєстраційної служби Новомиколаївського районного управління юстиції Запорізької області.

18.02.2013 року начальником Реєстраційної служби Новомиколаївського РУЮ Данилевським С.А. був наданий лист за № 63/02- 02-15, яким позивачу відмовлено у здійсненні реєстрації змін до керівного складу Новомиколаївської районної організації Українського товариства мисливців і рибалок та статуту відповідно до рішення конференції.

У своїй відмові відповідач посилається на п.10 розділу Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про громадські об'єднання», яким встановлено право подати заяву про передачу реєстраційної справи до повноважного органу з питань реєстрації за місцем знаходження Всеукраїнської громадської організації Українського товариства мисливців і рибалок.

Позивач не погоджується з позицією відповідача і вважає відмову в здійсненні реєстрації змін керівного складу та статуту Новомиколаївської районної організації Українського товариства мисливців і рибалок протиправною в зв'язку з чим звернувся до суду.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до п.10 розділу V прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про громадські об'єднання» громадські організації, їх спілки (союзи, асоціації, інші об'єднання громадських організацій), крім громадських організацій та спілок, зареєстрованих виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, мають право протягом двох років з дня введення цього Закону в дію звернутися до органу, який здійснював їх реєстрацію до дня введення цього Закону в дію, із заявою про передачу їхніх справ до уповноваженого органу з питань реєстрації за своїм місцезнаходженням з метою проведення реєстраційних дій. Така справа передається відповідному органу протягом трьох робочих днів з дня надходження заяви. Після закінчення дворічного строку органи, які здійснювали реєстрацію громадських організацій та спілок до ведення в дію цього Закону, забезпечують пересилання реєстраційних справ громадських організацій та спілок до уповноважених органів з питань реєстрації за місцезнаходженням громадських організацій та спілок.

Відповідно до статті 14 Закону України «Про громадські об'єднання» передбачено, що внесення змін до відомостей про громадське об'єднання як юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, здійснюється у порядку, передбаченому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Громадське об'єднання повідомляє уповноважений орган з питань реєстрації, в якому знаходиться реєстраційна справа громадського об'єднання (далі - реєстраційна справа) або повідомлення про утворення громадського об'єднання, про зміни до статуту громадського об'єднання, зміни у складі керівних органів громадського об'єднання, зміну особи (осіб), уповноваженої представляти громадське об'єднання, зміну місцезнаходження громадського об'єднання.

Зареєстроване громадське об'єднання вносить зміни до статуту громадського об'єднання, до складу керівних органів, місцезнаходження громадського об'єднання в порядку, визначеному статутом цього об'єднання, з урахуванням норм цього Закону.

Зареєстроване громадське об'єднання для внесення змін до відомостей про склад керівних органів подає (надсилає) такі документи:1) заяву довільної форми; 2) заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; 3) засвідчений печаткою громадського об'єднання примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення вищого органу управління громадського об'єднання про зміну зазначених осіб, прийнятого в порядку, визначеному статутом громадського об'єднання, та оформленого з дотриманням пунктів 1, 2, 6, 8 частини другої статті 9 цього Закону, та/або примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення;4) засвідчений печаткою громадського об'єднання примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) протоколу засідання керівного органу громадського об'єднання, на якому відповідно до статуту було скликано засідання вищого органу управління, якщо зміни прийняті вищим органом управління; 5) відомості про керівні органи. Документи, зазначені в пунктах 1, 2 і 5 цієї частини, підписує керівник громадського об'єднання.

Зареєстроване громадське об'єднання для внесення змін до відомостей про місцезнаходження подає (надсилає) такі документи:1) заяву довільної форми;2) заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;3) свідоцтво (дублікат свідоцтва) про реєстрацію. Документи, зазначені в пунктах 1 і 2 цієї частини, підписує керівник громадського об'єднання.

Зареєстроване громадське об'єднання для повідомлення про зміни до статуту подає (надсилає) такі документи:1) заяву довільної форми;2) заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; 3) примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення вищого органу управління громадського об'єднання про внесення змін до статуту, прийнятого в порядку, визначеному статутом громадського об'єднання, та оформленого з дотриманням частини другої статті 9 цього Закону; 4) засвідчений печаткою громадського об'єднання примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію протоколу засідання керівного органу громадського об'єднання, на якому відповідно до статуту було скликано засідання вищого органу управління;5) два примірники статуту з внесеними змінами; 6) примірник оригіналу (дублікат) статуту та свідоцтво (дублікат свідоцтва) про реєстрацію. Документи, зазначені в пунктах 1 і 2 цієї частини, підписує керівник громадського об'єднання.

Громадське об'єднання, утворене без статусу юридичної особи, у повідомленні про зміну особи (осіб), уповноваженої представляти громадське об'єднання, вказує відомості про особу в обсязі, визначеному у пункті 3 частини третьої статті 12 цього Закону.

Вимога подання інших документів про зміни у складі керівних органів, зміни особи (осіб), уповноваженої представляти громадське об'єднання, зміни місцезнаходження та зміни до статуту не допускається.

Уповноважений орган з питань реєстрації протягом п'яти робочих днів з дня отримання документів, зазначених у частинах четвертій-сьомій цієї статті, приймає одне з таких рішень:1) про прийняття повідомлення про зміни у складі керівних органів, зміну особи (осіб), уповноваженої представляти громадське об'єднання, зміну місцезнаходження, зміни до статуту; 2) про відмову у прийнятті повідомлення про зміни у складі керівних органів, зміни до статуту - у разі порушення статуту громадського об'єднання;3) про відмову у прийнятті повідомлення про зміни до статуту - за наявності підстав, передбачених частиною десятою статті 12 цього Закону (крім порушення вимог статті 7 цього Закону); 4) про направлення висновку за результатами правової експертизи - за наявності підстав, передбачених пунктами 1, 2 (крім невідповідності документів вимогам статей 8, 9 цього Закону), 3 частини чотирнадцятої статті 12 цього Закону; 5) про залишення документів без розгляду по суті - за наявності підстав, передбачених у пунктах 3-5 частини сімнадцятої статті 12 цього Закону.

Відповідно до п.10, п.11,п.12 ст.12 Закону України «Про громадські об'єднання» відмова у реєстрації громадського об'єднання допускається за наявності однієї або сукупності таких підстав: 1) наявність у статуті та рішеннях, відображених у протоколі про утворення громадського об'єднання, положень, що не відповідають Конституції України, статті 4 цього Закону; 2) порушення вимог статей 7, 10 цього Закону.

За відсутності підстав для відмови у реєстрації громадського об'єднання, передбачених частиною десятою цієї статті, для направлення документів на доопрацювання, передбачених частиною чотирнадцятою цієї статті, або для залишення документів без розгляду по суті, передбачених частиною сімнадцятою цієї статті, уповноважений орган з питань реєстрації у межах строку, визначеного частиною дев'ятою цієї статті: 1) приймає рішення у формі наказу про реєстрацію громадського об'єднання; 2) вносить до Реєстру громадських об'єднань відомості про зареєстроване громадське об'єднання та забезпечує внесення відомостей про зареєстроване громадське об'єднання як юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; 3) видає (надсилає рекомендованим листом з повідомленням про вручення) керівнику або особі (особам), яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій, виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - виписка з Єдиного державного реєстру), свідоцтво про реєстрацію громадського об'єднання як громадської організації чи громадської спілки установленого Кабінетом Міністрів України зразка (далі - свідоцтво про реєстрацію) та один примірник статуту з відміткою про реєстрацію.

За наявності підстав для відмови у реєстрації громадського об'єднання, передбачених частиною десятою цієї статті, уповноважений орган з питань реєстрації у межах строку, передбаченого частиною дев'ятою цієї статті, приймає рішення у формі наказу про відмову у реєстрації. Невід'ємним додатком до рішення є висновок за результатами правової експертизи, який має бути вмотивованим та містити вичерпні підстави відмови.

Окрім того, згідно з статтею 30 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.

Частиною 1 статті 27 цього Закону Підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо); встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Як було встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, позивачем були надані всі документи у відповідності до ст. 14 Закону України «Про громадські об'єднання», фактів порушення статуту при винесенні змін до керівного складу та статуту не встановлено, а відповідачем при прийнятті рішення про відмову у проведенні реєстраційних дій не було досліджено подані документи на відповідність їх зазначеним вище нормам, окрім того, і не було досліджено чи є підстави для відповідної відмови в проведенні реєстраційних дій з урахуванням вимог статті 12 Закону України «Про громадські об'єднання», та статей 27 і 30 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідачем недоведена правомірність відмови у проведенні реєстраційних дій за заявою позивача, а отже в цій частині позову позовні вимоги є доведеними та такими що підлягають задоволенню.

Щодо зобов'язання відповідача здійснити реєстрацію змін у складі керівних органів та статуту Новомиколаївської районної організації Українського товариства мисливців і рибалок на підставі поданих документів, суд зазначає, що в цій частині позову позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки як вбачається з матеріалів справи, представником Новомиколаївської районної організації Українського товариства мисливців і рибалок 27.02.20123 подано заяву в порядку п.10 розділу V прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про громадські об'єднання», за результатами розгляду поданої заяви реєстраційну справу направлено на адресу Шевченківського районного управління юстиції в м. Києві, зазначені вище дії відповідача не є предметом розгляду у адміністративній справі, а відтак, підстав задовольнити вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити реєстрацію змін у складі керівних органів та статуту Новомиколаївської районної організації Українського товариства мисливців і рибалок у суду немає, оскільки реєстраційна справа знаходиться на обліку в Шевченківському районному управлінні юстиції в м. Києві.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково,

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі викладеного, ст. ст. 11, 17, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати дії начальника Реєстраційної служби Новомиколаївського районного управління юстиції Запорізької області Данилевського Сергія Анатолійовича щодо відмови у здійсненні реєстрації змін на підставі заяви від 04.02.2013 поданої 12.02.2013 за вхідним №58 протиправними.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанову в повному обсязі буде виготовлено відповідно до ч.3 ст.160 КАС України.

Копію постанови у повному обсязі сторони можуть отримати 13 червня 2013 року.

Суддя (підпис) М.С. Лазаренко

Постанова не набрала законної сили.

Суддя М.С.Лазаренко